Dotek Medúzy

Dotyk Medúzy

• Austrálie

Horor / Sci-Fi

Velká Británie / Francie, 1978, 105 min

Vyšetrovanie pokusu o vraždu známeho spisovateľa Johna Morlara sa stane najzložitejším a najpodivnejším prípadom francúzskeho inšpektora Brunela. Morlar má zvláštny temný dar vyvolávať silou mysle katastrofy. Už ako malý chlapec zabil mocou priania svoju vychovávateľku i oboch rodičov. A ďalej sa to stupňovalo. Záplavy, tornáda, požiare, letecké nešťastia, masakre, vraždy, teror... Je v ňom niečo zlé, desivé, pekelné. Film "Dotyk Medúzy" je kvalitne natočený, záhadný, napínavý, mysteriozny krimi thriller. ****(11.4.2017)

"Dotek Medusy" je parádní film. Než jsem se dostala k jeho zhlédnutí, trochu jsem se obávala, že už si s ním pohrál zub času. Zaplať Pánbůh, nikoliv. Dostalo se mi 105 minut napětí, nervozity a příjemně nepříjemných pocitů. Snad malinko mě zklamalo, že jsem brzo uhádla, kdo se pokusil spisovatele Morlala zabít. Ale to přesto nemohlo ani na okamžik zastínit atmosféru snímku. Jestli se k němu ještě někdy dostanu, nenechám si ujít druhou projekci.(31.7.2005)

Snímek s TAK hutnou atmosférou, že na mě v dětství (a ostatně i dnes) zapůsobil více než co jiného. Žádný horror, žádná detektivka, žádná pohádka, ale právě Goldova adaptace literární předlohy. Po zhlédnutí ve vás zůstane jediné. Znepokojivě mrazivý pocit "co když přeci jen..." Odlitek Medúzy z úvodních titulků mě strašil ve snech déle než co jiného. K tomu dokonalá gradace děje (to napětí, TO napětí!), famózní herecké výkony všech herců (a to i ležícího Burtona - ten pohled, TEN pohled!), hodně zajímavé téma, naprosto výtečná hudba (ten hlavní motiv, TEN motiv!) a především TEN nezapomenutelný závěr. Dodnes mě mrzí, že se mi do rukou nedostala knižní předloha tohoto britského skvostu. Nezapomenutelný film, který u mě formoval lásku k filmu. I když poněkud mrazivou cestou. Když jsem ho pak konečně po letech opět viděl, tak jsem se v tom pouze utvrdil. PS: Ač je původní dabing nebývale kvalitní, tak v originálním znění s Venturovou francouzskou angličtinou a temnou Burtonovou dikcí je to zcela o něčem jiném.(10.1.2007)

Film Dotek medusy představuje výborně vystavěný příběh, který jsem shlédl před mnoha lety. Po mnoha letech jsem jej shlédl a musím říci, že neztratil nic na své démoničnosti, což přičítám zejména mrazivému závěru. Herecké výkony R. Burtona a L. Ventury celé dílo podtrhují. Závěr: lze rozhodně doporučit!(6.1.2008)

Myslím, že příhodnější název by byl Pohled Medusy, ale nešť. Thriller, který mě jako dítě velice děsil, se mi teď (podobně jako Přichází Satan!) jeví jako hodně slabá káva. Strašidelné filmy rychle stárnou a třeba hroucení Westminsterského opatství na lidi uvnitř dnes vypadá velmi polystyrenově. Herecké výkony se ovšem počítají a osobně si neumím představit lepšího herce, kterému bych uvěřil, že zabíjí pohledem či myšlenkou, než Richarda Burtona (Liz Taylorová o tom jistě ví své). A pak je tu ještě velice nápaditá práce s kamerou: časté flashbacky nejsou řešeny rozmlženým obrazem a "rozčeřenou" hudbou, ale úplně plynule, jako běžný přechod z jednoho záběru do druhého, často v rámci jediného obrazu! 70%(12.8.2005)

• Lino Ventura

• - Pro katastrofickou scénu nárazu do budovy byl použit třímetrový model letadla Boing 747 zavěšený v šestimetrové výšce. (Terva)

• - V černobílém dokumentu, který sleduje inspektor Brunel (Lino Ventura) v jedné ze scén filmu, se objeví Ninel Sergejevna Kulagina, která se účastnila řady experimentů s telekinezí prováděných v Leningradském ústavu přesné mechaniky a optiky. (raininface)

• - Fiktívnou Ministerskou katedrálou v Londýne, ktorá sa zrútila, bola v skutočnosti katedrála v Bristole. (marlon)