Strašpytlík

Chicken Little

Udatné kuriatko

Animovaný / Rodinný / Komedie / Akční

USA, 2005, 77 min

Hned z kraje přiznám, že jsem k Strašpytlíkovy měl trochu despekt, protože všechny ty komentáře typu „neuvěřitelná blbost“ a „sračka roku“, mne moc nenažhavili, ale člověk míní a videopůjčovna mění, a když už mají akce 3+1 zdarma, tak když už dlachním tři tituly, tak si něco vyberu, zvlášť když ten „pořádnej matroš“ je půjčený, občas právě tyhle „nouzovky bývají to nejlepší“, než to na co se člověk těšil. Nevím jaký byl porodní proces, ale nejspíš nebudu daleko od pravdy, když řeknu, že někdo z vyšších míst během přípravných prací zjistil, že scénář je tezovitý, předvídatelný a moc šablonovitý, tak byli zpět narychlo povoláni scénáristé, aby příběh trochu „oživili“, k tomu jim produkce pronajala patro hotelu někde za městem, to zabednili (ještě by jim chtěli zdrhnout), přičemž je zásobovala tím nejnutnějším, jako jsou tužky, gumy a prostitutky, nejen tím je však člověk živ, takže bylo zkonzumováno jistě větší množství alkoholu a měkkých či tvrdých drog. To se to panečku pak pracuje, z toho pak nemůže vylézt nic jiného, než pořádná ujetost, scénáristé do scénáře nacpali všechny šílené nápady co je napadly, což je jenom dobře, ve filmu není (snad kromě strašpytlíkova taťuldy) normální postava. Strašpytlík je samozřejmě obklopen partou kamarádů a ty opravdu stojí za to, ošklivá Kačka pihatá („V 100 + kachna píší, že neškodí občas si hodit pyskem“), vypasený pašík Mrně (Promiň! Já jsem hrozná svině) a to vůbec nemluvím o nejlepší postavě filmu, rybákovy Rybízovy, který má v tom přenosným akváriu rozhodně něco jiného, než jen čistou vodu (při jeho představě King Konga jsem řval smíchy). Animace je kvalitní, sice nic co by ji posouvalo „o kus dál“, jen dobře odvedené řemeslo, pokud k tomu ještě připočteme bombastickou hudbu Johna Debneyho, sic občas trpící až moc velkým „mickeymousingem“ a skvělým českým dabingem (dovedete si představit někoho lepší na namluvení starosty Alzheimera, než Luďka Sobotu?). Pokud máte rádi pořádně ujetou zábavu, tak se neohlížejte na negativní reakce, tohle je film přesně pro vás, jen to však dokazuje, že se studiem Walta Disneyho není něco v pořádku.(5.9.2007)

Kuřeti, které tvrdí, že mu kus nebe spadnul na hlavu by přece nikdo nevěřil, že? Ani jeho táta... Film vypadal na začátku skvěle, spousta dospělejších vtipů a pěkná animace. Postavy jsou řádně šílené a hodně to dávají znát, ošklivá kachna, prase, které miluje Barbru Streisand, hyperaktivní ryba s potápěčskou helmou nebo přitroublý krocan-starosta. Bohužel příběh slábne a ke konci se z něj stává klasická dětská disneykovka s vyjímkou závěrečného promítání Strašpytlíkova příběhu. Nakonec jsem se rozhodoval mezi 3* a 4*, musím jsem se přiklonit k lepším třem, protože ten sestup kvality ke konci prostě nemůžu tolerovat. 70%(19.12.2010)

Napadlo by vás, že Disney, kterého prakticky položily CGI animáky, natočí letošní nejzábavnější film v tomto žánru? Ne? Mě také. Jenomže tahle Válka světů ala Disney je hodně nabitá záležitost, chrlící jeden nápad za druhým a nebýt těch pár písniček(ale co bych chtěl, je to Disneyovka, že) a jednoho či dvou typických klišovitých rozhovorů(já vim, DISNEY), tak se čtvrtou hvězdičkou neváhám. Takže za 3,5 a začínám si říkat, že by třetí Toy story nemuselo být zas až takový průšvih.(14.10.2005)

Ze začátku mne to sice moc nebavilo, ale jelikož v bedně tehdy nic jinýho nebylo, dívala sem se dál a musím uznat, že sem se místy i zasmála. Sice mi nějak unikal děj, nevím, byl to takovej mix všeho možnýho a ani sem nějak nepochopila, co tím chtěli tvůrci říct (pro ty nejmenší děti), ale jedno vím jistě - fuga, cestující v akvárku jako v autě, byla bezkonkurenční :-D(4.1.2011)

Na moji dcerku to bylo moc složité:-) Mne tomu chyběla větší pohoda:-) Takže jsme to s dcerkou prvně neshléhli do konce,ale já si to potajmnu večer dokoukal a dcerce to řeknu,až bude větší:-) Přece jenom mimozemštani jsou pro ní zatím jen dospělí,až z toho vyroste,tak se s ní o tento film jěště jednou podělím:-) SBOHEm:((4.8.2006)

• - Ron J. Friedman prišel do Disneyho velkovýrobny na kreslené filmy jako ostřílený scénárista. Mél za sebou neskutečné množství TV sérií, např. Charlieho andílci, Dukes of Hazard nebo Iron Man a pak se v kinech objevil také jejich animák Brother Bear. (imro)

• - V tejto snímke je môžeme nájsť odkazy na filmy ako Votrelec (1979), Leví kráľ (1994), Vojna svetov (2005), King Kong alebo sériu Indiana Jones. (RomanBond007)

• - I když je Garry Marshall známý především jako režisér romantických komedií (Pretty Woman), má za sebou překvapivě mnoho hereckých úloh. Viděli jsme ho například v seriálu Murphy Brownová (1988). Ve Strašpytlíkovi namluvil kachnu. (imro)