Důkaz

Catherine je sedmadvacetiletá žena, která je oddaná svému otci Robertovi, geniálnímu a proslulému matematikovi. Zatímco se Robertova obratnost ve světě čísel stále jeví jako neotřesitelná, jeho kontakt s realitou se pomalu vytrácí. Když Robert propadne šílenství, Catherine začne přemýšlet o tom, zda mohla po tátovi zdědit duševní chorobu společně s jeho mimořádným matematickým talentem. Po Robertově smrti se na Catherine obrátí Hal, otcův nadaný, ale příliš horlivý student, který chce nahlédnout do poznámek zesnulého muže v naději, že objeví jeho poslední významný počin. Zatímco Catherine se zdráhá ponořit hluboko do otcovy práce v obavách, že by tam mohla vyčíst něco o své vlastní budoucnosti, Halovi k tomu dá svolení. Odhalení matematického důkazu potenciálně historických rozměrů, který se skrývá v jednom z poznámkových bloků, vyvolá vlny šoku, a to v nejednom slova smyslu. (HBO Europe)

Damiel

Důkaz je skvěle natočené drama s vynikající Gwyneth Paltrow v hlavní roli. Catherine podala naprosto přesvědčivě, její rozpolcený stav, touha dokázat pravdu a zároveň strach, že bude stejná jako otec, jsou zcela přesvědčivé. ()

YURAyura

6/10 Takovy symaticky maly film o blaznech/matematicich, ktery stoji na vybornem vykonu te blondyny, co se jmenuje tak, ze si to nedokazu zapamatovat. To ze je hranice mezi genialitou a demenci setsakramentsky nejasna uz vim z vlastni zkusenosti dlouho nikoli vsak z matematickeho hlediska. ()

PogoJoe

Film dokazující, že matematici jsou skutečně blázni... Skvěle a věrně roztržitá Gwynteh Paltrow, přesný Anthony Hopkins, sympatický Jake Gylenthal a protivná sestra Hope Davis, kterou jsem měl nejednou chuť nakopnout, když to vyjádřím mírně. Výborně zahraný film z pro mě nového prostředí matematických důkazů, kterým většinou nerozumí ani sami matematici, kteří mnohdy žijí ve zcela jiném světě a rozhodně myslí jinak než my, "normální". Ve filmu jde vlastně o vztah a lásku nadané dcery a geniálního otce, od kterého podědila více, než si myslí a o vzájemné důvěře. To je všechno. Gwyneth hraje křehkou dívku, která to díky své genialitě rozhodně nemá lehké. Bavilo mě to, tak na 70%. Režie: *****, Scénář: ****, Herci: *****, Hudba: ****, Výprava: **** ()

dawe04

Důkazy v matematice jsem vždycky nesnášel. Málokdy dávaly skutečný smysl a hlavně postrádaly pro mě podstatný důvod. To se naštěstí nestalo filmovému Důkazu. Ač se na první pohled vše točí okolo matematického důkazu, hrdinové chtějí dokázat něco jiného. Důvěru, vděčnost, lásku? Excelující Gwyneth Paltrow a zbytek osazenstva v příjemném a inteligentním dramatu o tom, že i ti největší blázni a geeci hledají to samé, co my všichni. ()

Petaxis

Tak dobře už jsem se s hlavní postavou neztotožnila dlouho. Někdy si totiž připadám úplně jako Catherin (akorát teda bohužel nejsem génius). ()

Parlay

S matematikou jsme se moc nikdy nekamarádili a tak jsem se trochu obával, že si zadělávám na další noční můru :-) Nakonec jsem se dočkal klidného spánku a hlavně příjemného filmového zážitku. Snímek se svou krátkou stopáží svižně uplyne a potěší zejména po hudební a herecké stránce (především Gwyneth svoji roli zvládla na výbornou). ()

maverick10

Slusny pribeh s paradnim hereckym obsazenim o intelektualnich lidech, kteri ziji neziji svuj zivot. Jestli chcete dukaz misto slibu, bezte ne Dukaz a budete mit dukaz, ze nekecam. ()

Kate...

Nemělo to sice takový spád a chyběla tam taková ta velkolepost, která se objevila v Čisté duši, ale myslím, že drama to bylo kvalitní, dost komorní s přesvědčivými hereckými výkony a s pozitivem, že děj občas přeskakoval do jiných časových rovin. Rozhodně jsem se nenudila, spíš jsem dost přemýšlela a rozpytvávala vyřknuté myšlenky jednotlivých hrdinů. ()

Katarine

Velmi působivý příběh, který mě dokázal oslovit, i když vlastně ani nevím, čím přesně. Možná to bylo nádherným hudebním doprovodem Stephena Warnbecka, možná vynikajícími hereckými výkony (Gwyneth Paltrow mě dost překvapila - role napůl bláznivé matematičky jí sedla dokonale, Anthony Hopkins ani neumí zahrát špatně a Jake Gyllenhaal opět okouzlil svým šarmantním způsobem projevu), možná to byl samotný děj, pod jehož scénář se zapsal i autor knižní předlohy David Auburn (matematika mi vždy zůstane jednou velkou záhadou a každý, kdo se jí dokáže zabývat sklízí můj velký obdiv). No, nejspíš to bude všechno dohromady a proto si ode mě tento film zaslouží 4*. ()

doinel

Každý člověk hledá v životě někoho, kdo by mu věřil úplně a bez výhrad a nebude k tomu potřebovat důkaz. Ať už tím pro Catherin bude geniální ale šílený otec, povrchní sestra kariéristka, zamilovaný matematik, nebo nakonec i sama nejistá hrdinka. Tento film chápu jako docela povedenou metaforu tohoto hledání. ()

berusche

Zkraje bych ráda uvedla, že ani zamilovaný shakespeare a ani mandolína mě neuchvátily, z čehož vyplývá, že mě asi moc neuchvacuje režisérské umění tady Maddena. A to se potvrdilo. To, že to není o matice, mě vůbec nepřekvapilo, to není ani čistá duše, za to mě překvapuje, že co komentář, to hledač matematických pravd. Musím se přiznat, že jako klenot, herecký, tu vystupuju Gwyneth, do které bych to nikdy, ale skutečně nikdy, neřekla. Škoda jen, že se mi to pořád plete s Howardovým daleko lepším uměním a matematikou, o které to není. ()

HappySmile

Jako matematika mě tenhle film hodně zaujal, nejsem si jistá, že ostatní, co do tohohle světa nevidí, můžou pochopit, proč se vlastně dělal takovej humbuk kolem důkazu nějaké věty... No každopádně Anthony Hopkins i Gwyneth Paltrow předvedli hodně uvěřitelné výkony - přechod mezi tím, co je pravda a co výmysl, co geniálnost a co šílenost... hodně povedené. ()

Havaj8

Ani nevím jak jsem k tomuhle filmu přišel, ale co vím je, že nemám rád, když mi po skončení filmu něco vleze do cesty a já nemůžu s aktuálníma pocitama hodnotit, po nějaký tý době by se to mělo sice uležet, ale není to prostě ono. A Důkaz je toho důkazem. Film jako takovej mě zaujal okamžitě, a to nejenom kvůli tomu triu, ale hlavně kvůli tý komornosti, která tam panovala a to ve velkým. V průběhu filmu si člověk klade spoustu otázek, na který si odpovědi najde. Ale tu jednu základní si bude klást i po skončení. Napsala to ona nebo ne!? Tenhle kousek byl jako dělanej na míru Hopkinsovi (starej dobrej pardál), Paltrow (ženská, která tuhle roli zahrála neskutečně), no a Gylenhaal, to je prostě Pan herec, kterýho sem si v poslední době hodně oblíbil. Hodně lidí ho tu srovnává s rolema, který byly před tímhle filmem, jak by to asi správně mělo bejt. Ale já vzhledem k roku, kdy sem se na Důkaz kouknul hodnotím spíš od jeho nejnovějších děl,kdy prostě vím, kam se dostal a co on dokáže, takže teď se vlastně pídím za tím, jak on vlastně tu jeho slibnou kariéru začal... ()

Martin741

Reziser John Maddsen natocil tento film retrospektivnym sposobom tocenia, a veruze dobre spravil. Takyto sposo tocenia filmov ma totiz zarucene zaujme. Staci, aby sa pridal dej, ktory rozhodne nenudi, kvalitne dialogy a zaujimave herecke osadenstvo : Hopkins, Gyllenhaal, Paltrow, a kvalitna podivana je hned na svete : 83 % ()

bogomira

Nemyslím, že to je film o matematice a vůbec nemusíte mít doktorát, abyste tenhle film zvládli pochopit. Co potřebujete k docenění tohohle filmu je základní empatie a schopnost poznat skvělý herce a chytře napsanou zápletku. Jo a taky musíte mít rádi filmy, což zřejmě není pravidlem ani tady na ČSFD. ()

Elyssea

Komorní drama z dílny Johna Maddena mě nadchlo přesným výkonem Gwyneth Paltrow a neobyčejně silným příběhem, kdy téměř do konce nevíte, kdo onen důkaz vlastně sepsal. (Nějaké jasné náznaky se ovšem objevily). Ačkoliv jsem podobný konec čekala, povedlo se mě šokovat. Důkaz je vynikající film, přestože (alespoň podle mého taťky) nemá žádné zásadní zvraty. Plyne si neobyčejně vhodně zvoleným tempem, které vás připoutá k obrazovce a vy si můžete užívat vynikající výkony až do konce. ()

18.01.2006

14.12.2005