Důkaz

Catherine je sedmadvacetiletá žena, která je oddaná svému otci Robertovi, geniálnímu a proslulému matematikovi. Zatímco se Robertova obratnost ve světě čísel stále jeví jako neotřesitelná, jeho kontakt s realitou se pomalu vytrácí. Když Robert propadne šílenství, Catherine začne přemýšlet o tom, zda mohla po tátovi zdědit duševní chorobu společně s jeho mimořádným matematickým talentem. Po Robertově smrti se na Catherine obrátí Hal, otcův nadaný, ale příliš horlivý student, který chce nahlédnout do poznámek zesnulého muže v naději, že objeví jeho poslední významný počin. Zatímco Catherine se zdráhá ponořit hluboko do otcovy práce v obavách, že by tam mohla vyčíst něco o své vlastní budoucnosti, Halovi k tomu dá svolení. Odhalení matematického důkazu potenciálně historických rozměrů, který se skrývá v jednom z poznámkových bloků, vyvolá vlny šoku, a to v nejednom slova smyslu. (HBO Europe)

Tomatáš

Očekávání bylo rozhodně větší...Nemám nic proti hereckým výkonům hlavních protagonistů, ačkoliv třeba Anthony má mnohem podařenější role..Celková pointa ok..ale pořád mi tam něco nehrálo..po chvilce jsem přestal oceňovat "záchvaty" a "stavy" obou géniů a nudil jsem se..chybí tomu šťáva..:( ()

Beatle

Dodnes je to jeden z těch druhů filmů, o kterých vlastně ani nevím, jestli se mě líbí nebo ne. Hned začátek filmu byl dost šokující. Dle základního infa jsem se dočetla, že v něm hraje Anthony Hopkins. Ale že Anthony bude už v prvních deseti minutách mrtvý, to byl popravdě šok. Pokračovalo sice pěkně zahrané, ale na můj vkus až příliš hysterické chování Gwyneth Partlow, jejíž myšlenkové pochody jsou mi dodnes trochu nemyslitelné - vlastně možná i trochu nelogické - řekněme, že mi velice často přišlo, že se postava chová zcestně a vlastně ani nereaguje odpovědmi na otázky ostatních postav. Ale možná to byl hlavní účel, jak podobného vědátroa jako byla její postava vykreslit. Velice se mi líbil Jake Gyllenhaal v roli poťapaného geeka. Mám pocit, že buď je Jake sám o sobě geek anebo je dobře zná. Protože dle mých osobních zkušeností, zahrál jej s až fascinující přesností :) Dále - dokonale škokující bod obratu ke konci filmu, kdy se dozídáme, že hlavní postava ztvárněná Gwyneth je šílenější (ne ve smyslu blázna), než vypadá, byl určitě dobrým tahem pro zachování napnutí diváka. Před touto scénou film trošku upadl (co se hlavní zápletky týče), ale tato jediná událost toto vyřešila. Zbytek filmu bych řekla, že už je spíše čekaný, stejně jako závěrečné rozuzlení....ale proč ne :) Z mého pohledu je to takových 70%, ale opravdu musím trošku vypustit psychopatickou Gwyneth. Určitě neberu, že postava mohla být takhle napsaná, ale mohla být ztvárněná o malinko méně hysericky. S tímto typem postav se divák velice špatně ztotožňuje, což dle mého snímku velice ubírá. ()

dANo

Nadpriemer hlavne čo sa týka hereckých výkonov. Samotný príbeh je síce zaujímavý, ale dosť predvídateľný a záver ma teda nijak nechytil za srdce. Ale vôbec neľutujem, že som to videl, bol to celkom príjemne strávený čas... :o) ()

VanTom

Přestože komorní drama posledních společných dnů matematických géniů (otce a dcery) na hraně degenerativní demence podtrhla ze vzpomínek působivá "pointa", silnější mi přišlo ve své první polovině zasažené smrtí, náklonností i vpádem vytáčející průměrnosti (sestra). Od úvodních minut naprosto uzemnily fantastické herecké výkony, především neuroticky nejisté Gwyneth Paltrowové. ()

Macbeth

Vaham mezi 4* - 5*, hodnoceni pripadne poupravim po druhem shlednuti. Film, ktery stoji na silnem scenari. Dialogy jsou dlouhe, avsak bez jakekoli plytkosti, naivnosti. Smekam pred vykonem Gwyneth Paltrow a Anthony Hopkinse, v jejich podani je to herecky koncert. Ve filmu je mnozstvi detailu, ktere by v podani jinych hercu vyznely zcela pateticky, avsak tu se tak nedeje, za coz jsem byl rad. Na druhou stranu, je film misty velice vtipny, i kdyz suchost matematickeho vtipu oceni asi jen lidi, kterym matematika alespon trochu neco rika (skladba "i" je skvela - vskutku imaginarni). Mimochodem to devce dokazalo Riemannovu hypotezu? :-) ()

IvyH

i pětkrát bych tento film mohla vidět...hlavně díky skvělé herečce Gwyneth Paltrow a neskutečně charismatickému a sexy Jakovi Gyllenhaalovi, hodina a půl uteče jako nic, film skončí a vy trnete, tak je to její nebo ne??? ()

PollyJean

Celkem zajímavé komorní drama nezapře svůj divadelní základ. Chvílemi se děj sice malinko vleče, ale dá se vydržet. Herecké výkony jsou velmi dobré, mně osobně mile překvapil Jake Gyllenhall ve vedlejší roli zamilovaného studenta. ()

Danikaa

Nemusíte rozumieť číslam, aby sa vám páčil tento film. Krásny vzťah dcéry a starnúceho chorého otca, ktorému už vynecháva pamäť a z jeho niekdajšej geniality takmer nič nezostalo, je veľmi pekne a citlivo podaný. Či je ten matematický dôkaz dielom otca, alebo dcéry vôbec nie je podstatné, zato ich porozumenie a láska áno. Gwyneth Paltrow a Anthony Hopkins sú tu úžasní. ()

Almásy

vyborne zrezirovana a vyborne obsadena drama. vypustil by som romanticku liniu a isiel by som este hlbsie do vztahu Catherine a otca, nepripadalo mi to na sto percent vyzmykany pilier filmu. ale inac vyborna praca, aj ked nemam rad filmy stavane na tuctovej kompozicii a prave tu sa s tym dalo pekne vyhrat. ()

Styxos

Důkaz je skvělým důkazem toho, jací machři ti angličané jsou co se týče filmů a dokazuje, že tak skvělý film může stát na několika hercích, pokud těmi herci jsou Gwyneth Paltrow, Anthony Hopkins a Jake Gyllenehaal, kteří jsou největšími tahouny filmu. Důkaz je film o matematice, kde se přítomnost protíná s minulostí a vytváří tak ohromující příběh. ()

Vercinix

Hopkins měl být zárukou kvality a film o matematicích, to už mě mělo dostat pořádně do varu! ze začátku to dokonce i vypadalo slibně, ale pak jsem jen čekal, čekal, čekal, čekal, čekal, čekal, čekáte co bude dál? Čekal, čekal a pak konec a já koukal s otevřenou pusou, že to ustřihli a vůbec nic nevysvětlili, nic se nestalo a k ničemu nedošlo? Zkrátka konec filmu přišel v jeho půlce těsně před nástupem nějaké akce!:) ()

Pecival

Excelentní Gwyneth Paltrow v dramatu, který sice obrátky nabírá relativně pomalu, ale nenudí. Úvaha o tom kdo je vlastně blázen a kdo ještě ne, přesvědčivě zahraná, navíc na pozadí těch šílených řeckých číslic (kterým bych tak rád rozuměl leč nerozumím :) to je lahoda. ()

Smileface

Tohle drama mě moc za srdce nechytlo i když mám k matematicke docela blízko. Nutno říci, že Hope Davis je svým vnucováním pomoci dokonale hnusná, coz je skvělé. Gwyneth Paltrow přehnaně zmatená a zahořklá, když hledá sama sebe jinou než jen jako kopii otce. Anthony Hopkins je opravdu bláznivý což se géniům stává často.A Jake Gyllenhaal obyčejný matematik co má rockovou kapelu. Mě tohle ale prostě nestačí, není tu nějaká velká myšlenka, napětí, vše je příliž akademické a chvílemi dost nudné. ()

Chise

Anthony Hopkins a Jake Gyllenhaal? Myslím, že filmoví fajnšmekři mají jasno. Tantokrát jim zdatně "sekunduje" (ačkoliv by měla být hlavním tahákem) i Gwyneth Paltrow. Film je věrohodný, působivý a jeho atmosféra vás strhne. A díky bohu není protahován a omezuje se na pouhých sto minut. Chvála tvůrcům, tohle je příjemně dobrý kousek. ()

sedm.1

Důkaz má určitě velmi zajímavý námět,ovšem nemůžu si pomoc,na hodinu a půl zkrátka neni přizpůsoben.Neni tak bohatý,aby mohl jako celovečerní film fungovat v plné síle,kterou by si jinak zasloužil.Proto na mě celý snímek působí zdlouhavě,se spoustou zbytečně protažených a nudných scén,které byli použity jen proto,aby z Důkazu nevznikl krátkometrážní filmeček.Autoři buď měli celý příběh rozvětvit o další dimenzi navíc(třeba obohatit Gyllenhaalovu postavu o vlastní příběh),a nebo se víc věnovat již přítomnému tématu,který už byl ve filmu nakousnut(například Hopkinsova "nemoc" zůstal trestuhodně nevyužita).Navíc celý film na mě působil dost chladně a jen díky skvělému Hopkinsovi a neskutečně sympatickému Gyllenhaalovi dovedl film vyvolant alespoň nějaké emoce.Naopak G.Paltrow mě opět přesvědčila,že tím,že jí opravdu nesnáším,jí nekřivdím.Jak se říká,Důkaz zůstal někde na půl cesty a dle mého názoru,dostat ho do rukou někdo jiný,mohl třeba vzniknout mnohem silnější a emociálnější snímek,jak jsem se již zmiňoval,námět na to měl. ()

18.01.2006

14.12.2005