Lékařka, doktorka Adéla Neradová propadla touze odhalit nějakého zločince a stát se jakýmsi Sherlockem Holmesem v sukních. Nevděčná role jejího dr. Watsona připadla manželovi Petrovi, profesionálnímu fotografovi, který jí pomáhá s případy, do nichž se zapletla, ale většinou všechno poplete. Ty případy byly tři. K prvnímu, nazvanému Suvenýr z Paříže, se paní Adéla dostala, když se společně s manželem vracela ze zájezdu do Paříže. Cestou někdo přepadl jejich spolucestujícího dr. Přikryla a vzápětí se na scéně objevil major české kriminálky Bušek, který zabránil, aby se Adéla napila koňaku, který jí nabídl manžel. V lahvích totiž nebyl alkohol, ale lučavka královská s několika kilogramy rozpuštěného zlata, které se kdosi touto cestou pokoušel propašovat přes hranice.
S pomocí paní Adély se Buškovi sice podaří pachatele odhalit, ale zdaleka to není jeho poslední setkání s nadšenou amatérskou detektivkou. Další setkání ho čeká v povídce Smrt za slunovratu, kde se Adéla s manželem připlete k podivné a podle všeho násilné smrti bývalého cirkusového klauna Krystla, který se v Prokopském údolí pokoušel najít poklad. Přestože Petr najde několik lidí, kteří se s Krystlem neměli rádi, Adéla nakonec odhalí, co se skutečně stalo. Ve třetím příběhu se Adéla zaplete do případu domnělé vraždy v pouťové atrakci strašidelný zámek, aby nakonec zjistila a pomohla majoru Buškovi odhalit pachatele docela jiného zločinu... (oficiální text distributora)

klúčik

Poviedkové filmy sú tak trochu zvláštne. Je to niečo osobité. Tento, tak trochu krimi -komédia je celkom dobrá. Herecká dvojica Vala + Švormová si celkom sadli. Je to také civilné.. Krásna prehliadka dobrých českých hercov.. Dávam 60%. ()

Haniczka

První povídka obstojná, druhá plochá a třetí ještě slabší. Je to spíš komedie než krimoška a vlastně ani jako komedie to není nic moc. Nevím, něčím ten film je fajn, ale vlastně je dost slabý. Ale přesto dávám tři hvězdičky. Tak vlastně nevím. Asi je to hlavně díky hercům. Nebo snad nostalgie... ()

J R C Pecuchet

Povídkový film v hlavní roli s Libuší Švormovou, které sekunduje Jiří Vala. Film nevystupuje z průměru, nicméně za pozornost stojí herecké výkony některých herců jako je Josef Langmiler, Vladimír Menšík, Zdeněk Kryzánek nebo Josef Hlinomaz. ()

Bozvav

Perfektní krimi komedie ve které hraje plejáda úžasných hereckých es v čele s Libuškou Švormovou. Její charismatický hlas a příjemný exteriér spolu s dobrým scénářem, vtipnými dialogy a slušnou zápletkou udělali s filmu velmi dobrou podívanou. Za mne 90%. ()

Schlierkamp

Československý povídkový film, v němž hlavní roli hraje manželský pár Neradových ve složení lékařka L. Švormová a fotograf J. Vala. Nutno poznamenat, že L. Švormová je v tomto snímku velmi sympatická a pohledná, navzdory očekávání mě skutečně projev této amatérské kriminalistky mile překvapil, její manžel předvádí takovou svoji nepříliš výraznou klasiku, nicméně jako manželé se výborně doplňují a vyzařuje z nich velká pohoda. První povídka vypráví o pašování zboží ve vlaku Paris-Praha, následující se věnuje objasnění smrti starého hledače pokladů, jenž záhadně skonal pod Čertovým kamenem. Závěrečná a dle mého názoru nejzdařilejší povídka se zabývá podivnými událostmi v Domě hrůzy na pouti, přičemž vyjdou najevo jiné nekalé skutky kolotočářů. Skutečným vyšetřováním těchto nepravostí je pověřen major Buček v podání elegantního J. Langmilera, jenž je však velmi vděčný za nezištnou pomoc v podobě nedocenitelných informací od talentované madam Neradové. Ve vedlejších rolích se představí mnoho známých osobností (např. umělec ve vlaku F. Filipovský, redaktor J. Lír, vedoucí Domu hrůzy J. Hlinomaz, robustní majitel kolotoče Z. Kryzánek, krásná J. Hlaváčová, archeolog F. Vicena či oběšenec L. Trojan), avšak jednoznačně nejvíce mě zaujal zcela mimořádný výkon J. Beyvla ve druhé povídce a zejména jeho opilecký záchvat špatného svědomí. Aféry mé ženy režiséra V. Čecha se mohou zařadit mezi spoustu průměrných, nikoli špatných, kriminálek ze 70. let, hranici průměru překročili pouze hlavní ženská postava svou půvabnou svěžestí a podnapilý venkovan Beyvl. ()

BigBang

Je to vysloveně napůl. Jedna hvězda za exteriéry (Prokopské údolí). Druhá hvězda za docela originální pojetí šťastného manžalského páru - blahobytní mladí manželé, spokojení, s emancipovanou ženou; byť tahle linie hodně drhne a má tendenci upadat zase do laciných klišé. Stejně tak hodně drhnou i detektivní zápletky. Z mého hlediska film, který v TV nevyhledávám, ale když na něj padnu, tak se na něj dá dívat. ()

Rodin

V podstatě průměrný spektákl, který povyšuje na správných místech použitý humor a pak tehdy skutečně slaďounká Libuše Švormová. Nechápu, proč tato herečka dostala tak málo příležitostí prokázat své nesporné velké herecké kvality v pořádném filmu. 65%. ()

Stejšn

Nuda a kupodivu špatné herecké výkony některých jinak výborných herců. Je vůbec až s podivem, kolik hereckých es se tu jen mihne, aniž by dostali jakýkoliv prostor, nebo aspoň jednu větu. ()

Kajislav89

Film, který možná není ani tak známý ani populární. Příběhy nejsou nijak komplikované, ale mně na snímku sedí právě ona komorní a pohodová atmosféra a v neposlední řadě dobré herecké výkony, zejména ústřední dovjice. Kvalita jednotlivých příběhů je různá, seřadil bych je ai takto: 1. Suvenýr z Paříže, 2. Vražda v čertově mlýně, 3. Smrt za slunovratu. ()

lake-lake

v první povídce sledujeme - vzhledem k době vzniku díla - trapný pokus o přemalování reality, a to včetně neuvěřitelných scénáristických licencí (výlet za železnou oponu, nákup lihovin v Paříži, přítulné slečny opojené koňakem). Jiří Vala, též opojený koňakem (a svou závěrkou), neustále pronáší podivné, nevtipné hlášky. připomíná vám něco věta "i policajt může znát Šrámka" ? sexuální jiskření mezi Libuší Švormovou a vysoce postaveným Josefem Langmilerem vás rozhodně v klidu nenechá! jelikož se po první třetině vše vysvětlí, můžete usnout ()

Pitryx

Svahilsky trhni si nohou není Vutangů wako, jak ve filmu tvrzeno, ale parafujo wewe. Hihihi. A to kecání do filmu si taky mohli odpustit. Jinak jde o tři nic moc příběhy, které se však dají v pohodě zvládnout. Výslovná nuda to není, ale taky tomu chybí tak trochu spád. Mně se to vcelku líbilo. Hlavně vztah obou manželů a taky občasné vtipné hlášky. ()

Winster

Povedené, zábavné a koukatelné. Jiří Vala a Libuše Švormová vytvořili kouzelnou manželskou dvojici. Tři povídky, které vás dozajista pobaví. ()

rozum i cit

Tak tento svěží filmeček mne opravdu bavil a potěšil. Není to vlastně ani tolik detektivka (poslední dvě části si z tohoto žánru dělají trochu legraci), jako spíše film o jednom báječném manželství (které jsem hlavním protagonistům vážně záviděla). Povídkové filmy mám docela ráda, byť mne někdy trápí dva problémy, a sice výměna oblíbených herců za jiné v jednotlivých povídkách a rozdílná kvalita povídek. To druhé platí i v tomto případě, druhá detektivní záhada byla malinko slabší a trochu nedotažená. Tedy alespoň já se cítila po rozuzlení trochu ochuzená. To první však nikoli, neboť celý film táhnou Švormová s Valou a oba jsou skvělí. Vala (kterému to zde navzdory již lehčí nadváze překvapivě sluší) žoviálně žertuje a směje se častěji než v jakémkoli snímku, který jsem až dosud viděla, a jeho promluvy do kamery, ač možná zbytečné, pro mne byly zajímavým osvěžením stejně jako námět s fotografiemi a jejich interpretací. A jestliže jsem o Libuši Švormové řekla, že působí v Jarním povětří poněkud unyle a vedle Valy nevýrazně, tak o jedenáct let později se síly zcela vyrovnaly, Švormová má šmrc a šťávu, a oba tak tvoří výborně se doplňující pár. Nevím, zda sehrál roli fakt, že spolu už dříve točili, ale já jim to letité manželství beze zbytku věřila. Jejich vzájemné špičkování je ostatně nejzábavnější částí filmu a vlastně i jeho hlavním motorem. Celek pak vhodně doplňují vedlejší figurky v podání Filipovského, Menšíka, Hlinomaze aj. Humorný nadhled snímku rozhodně nechybí. Viděno dvakrát a určitě se někdy ráda podívám znovu. Z tohoto důvodu, a protože má zde film snad až nespravedlivě nízké hodnocení, ho já kapánek zvednu. ()