• honajz

Ani nevím, kde začít. Experimentální pokus nabourávající a vysmívající se tehdejším pokusům o nové filmařské přístupy (zde prvku cinema-verité), který sám zkouší rozdělený obraz, ale bez většího funkčnějšího prvku (a to ani jakožto výsměch). Herci, kteří hráli v předchozích filmech - Eva Kubešová hrála ve 105% seržantku VB, tady hraje herečku a přítelkyni režiséra, Nový hrál v Kde alibi nestačí správce hotelu v Karlových Varech, tady je za uměleckého fotografa, Marcela Martínková hrála laborantku výrobce léčiv v Kde alibi nestačí a zde hraje policistku, Menšík byl ve 105% alibi šamstr barmanky, zde je novinář... Nějak to nechápu. Celé mi to přijde zkrátka takové neukotvené - jako by to chtělo říct strašně moc, tváří se to sofistikovaně, i to pomrkává očkem na diváka, ale celkově člověk neví, na čem je. A ta homosexuální vložka měla krindapána znamenat co? Vsadím se, že právě proto musel vzniknout dialog o láhvi vermutu na hausbótu, aby to jako vypadalo, že Bek balí holky. Když jsme u hausbótu, magnetofon, který byl zhruba tři čtyři dny pod vodou, skvěle funguje? A na závěr zazní dokonce Tisíckráte pozdravujem tebe - já vím, že Loreta, ale i tak? Co tím závěrem s fotbalem a ukrytím se v Loretě chtěli autoři říct? Líbí se mi výprava, v podstatě film ve filmu, televizní zákulisí a Nového hláška, že hůř se fotí oblečení laureáti než neoblečené ženské. Zklamalo mne to a styl humoru jsem skutečně nepochopil a nesedl mi. Jsem ale rád, že si zde zahrál pan Vojta skvělou roli, vlastně poslední filmovou. A nikdo mi nevymluví, že mezi Otomarem Krejčou st. a hercem Vladislavem Benešem není podobnost rysů tváře - jako otec se synem.(2.12.2018)

Velmi zdarile uzavreni trilogie. Opet povedena detektivka, ktera odpovida dobe ve ktere byla napsana a natocena. Perfektni obsazeni. Myslim ze se v te trilogii povedlo zustat mimo nebo na okraji socialistickeho formatu a udelat dobrou detektivku s dobe odpovidajicim pribehem, vtipem a nametem. I po letech LIBI 80. Ps.: zacinam premyslet, zda vubec nekdy Helga Cockova hrala kladnou, ciste kladnou roli, nebo se proste narodila pro mrchy a urvane zenske.... :-)(24.9.2014)

Závěrečné alibi je veskrze přestřeleným pokusem o nonkonformní detektivku západního střihu, ale s neodpustitelným káravým pozadím, posmívající se zhýralému prostředí intelektuálských kumštýřů. Z hereckého obsazení lze doporučit především vynikajícího Otomara Krejču, který byl tehdy jednou z nejvýraznějších uměleckých veličin, a mimo své úspěšné divadelní aktivity se čas od času vracel před filmovou kameru. Jeho nenucený, volný styl se vymyká zvláště ve stínu vedlejších, poněkud přepjatých kreací, včetně Oldřicha Nového v jedné z nejhorších rolí vůbec. Otázkou zůstává, zda forma, odkazující na soudobé moderní trendy ve světové kinematografii, je záměrnou snahu o cokoli anebo jen vysmívající se vějičkou pro nabubřelé pózy západních rejdů. Bůh suď.(13.2.2015)

Sympatický policajtský tandem, zajímavé vedlejší postavy z uměleckého prostředí (režisér, fotograf), motiv filmu ve filmu, místy příjemně ponuré díky Vačkářově hudbě, jindy vtipné. Identita vraha nebyla kdovíjak šokující, ale přiznávám se, že jsem ho dopředu neodhalil, ač jsem měl zajímavou teorii. Spokojenost.(25.2.2015)

Poslední díl trilogie o Alibi. Všechny díly jsou velmi podařené a dvojice vyšetřovatelů Karel Hoger (kapitán Tůma) a Josef Bek (poručík Líbal) nemají chybu a skvěle se doplňují. Zejména trefné a cynické rýpavé poznámky poručíka Líbala filmy hodně osvěžují, nejvíce asi v tomto díle. Alibi na vodě je odpočinková detektivka s opět výraznou a moderní kamerou Václava Huňky a dokonalým obsazením tehdejší herecké elity. Tuhle trilogii můžu vidět pořád dokola a nikdy se neokouká. A to si na takových filmech cením nejvíce!(12.3.2018)

• - Přibližně v 54. minutě, kdy je kapitán Tůma (Karel Höger) v holičství, se v jednotlivých záběrech mění množství pěny na jeho tvářích. (Pepy)

• - Vrchná časť hausbótu vo filme je vyrobená z autobusu Škoda 706 RTO. (Raccoon.city)

• - Natáčanie filmu prebiehalo v Prahe, konkrétne v častiach Staré Mesto a Hradčany, v Národnom technickom múzeu, na priehrade Orlík a pri hrade Zvíkov. (dyfur)