Spisovatel Michael Burgess předal práva na svůj bestseller o americké revoluci. Do městečka přicházejí filmaři, aby natočili filmovou adaptaci a události dostanou najednou rychlý spád. Režisér a producent neustále mění scénář, Michaelova matka věří, že je v její kuchyni ďábel, problémy s přítelkyní a svérázná kráska Faith, to všechno udělá Michaelovi ze života blázinec. (oficiální text distributora)

HappySmile

Sice by si někdo mohl myslet, že si Alan Alda zavdal příliš velké sousto, když napsal scénář, režíroval i hrál hlavní roli, ale v tomto případě je to určitě výhoda, protože si to autor může udělat tak, jak si to sám představoval. Osobitý humor Aldy mi opravdu sedí, takže prostě musím chválit, protože to byl kouzelný filmeček. ()

Cheeter

Humor Alana Aldy opět na scéně. A dohromady v jednom s Michaelem Cainem, to jsem si nemohl nechat utéct. Film jsem viděl v českém dabingu. Nemám nic proti Zdeňku Junákovi, ale k Alanu Aldovi se jako dabér víc hodí Pavel Trávníček. Jinak film plný příjemného humoru. Zážitek umocněný tím, že Alan Alda zde hraje učitele dějepisu. To mě, jako studenta historie prostě hřeje. ()

mortak

Alda se vždy něčeho dotkne a pak rychle od toho běží na druhou stranu. Je tu moc linií, které se neskládají v celek. Stereotypní vztah dvou stárnoucích profesorů je opepřen příjezdem filmových hvězd, jenže když má dojít k vyvrcholení všech peripetíí, Alda to vyřeší odrhovačkou a Caineho vyprávěním. Přitom by stačilo to míchání dvojic propracovat, jenže do toho všeho tu máme vztah Michaela k matce a naprosto zbytečné kočkování kaskadérů s komparsem. I Bob Hoskins je tu navíc. Sladká svoboda je sled více či méně povedených scének na téma život na maloměstě kontra svět filmu. Scénář za dvě hvězdičky, ta třetí za Caineho a jeho etudy s helikopterou, šermem a autem. ()

Mylouch

Boj za historickou pravdivost, "oživlý sen o dávné slávě našich předků", s hudbou která neublíží. Po úvodu s ne úplně dokonale vypointovanými scénami se s prvním natáčecím dnem, přítomností M.Pfeiffer a skvěle napsaným rolím pro ni a M.Cainea i tenhle film pohne dopředu. Na pomoc pak přispěchají i formotvorné detaily - pokládání trávníku a nasazování paruky. Jak poznamenala už NinadeL, osnova evokuje mj. český, o 6 let starší Trhák, ke kterému navíc přidává konflikt historie s filmovou produkcí, přestože Alan s Michelle nejsou Abrhám se Zagorkou a blešek se tu nikdo nezastane, o kvalitně rozpracované postavě produkčního nemluvě. Nechybí zde ovšem svatá trojice úspěšného filmu: popřít autoritu, ničit majetek a hlavně svlíkačky. Pocta komparsistům. ()

dopita

Film o spisovateli, jehož historickej bestseller má být zfilmován. Jenže když se objeví na place tak zjistí, že mu jeho dílo filmaři pěkně przněj. Začne scénář přepisovat, herci jsou spokojení, ale rejža ho má na háku a dělá si vše po svém. Alan Alda mě příjemně překvapil. Nejen že hrál hlavní roli, ale film i režíroval a sám si také napsal scénář. No a natočil slušnou komedii s příjemnou oddechovou atmosférou. Film sice obsahuje pár slabších (nudnějších) pasáží, ale pozitiva určitě převažují. ()

F.W.Colqhoun

Svatba na bitevním poli Alana Aldy, který svými několika režijními zářezy okatě odkazuje na svůj velký vzor, ovšem v podstatně lehčí verzi. Scény plné chytrých konverzací se střídají s těmi klasicky hollywoodskými, motiv střetu literatury s filmem intelektuálský jen naoko, obloha je bez mráčku. Nakonec si všichni dělníci kulturního průmyslu padnou nejen do postelí, ale i do náručí. Vždyť filmový průmysl je prostě legrace. Alanu Aldovi to lze žrát. Přesně mezi třemi a čtyřmi. Prosím vyvaruj se slova sračka. ()

sona123

No, je tu spousta hvězd. Je to dost staré. Vztahy mezi jednotlivými postavami se odehrávají na pozadí natáčení historického filmu. A mně to přišlo docela nudné. A bylo mi úplně jedno, jestli má Alan Alda zůstat svobodný, nebo ne - a byla jsem ráda za závěrečné titulky. Možná jen nemám smysl pro tento typ humoru či satiry. Snad jen ta písnička o kolínku a stehýnku mi zní v uších, ale ani s tím si nejsem jistá, zda jsem za to ráda... ()

aLPaC

Vhodně zvolený, výborný casting a spousta skvělých hlášek a scének, především ty z natáčení, dělají z tohoto filmu nezapomenutelnou záležitost. Z hlavních hrdinů mi v hlavě nejvíce utkvěl sukničkář Michael Caine, pochválit bych chtěl ale i vedlejší postavy, především pak "scénáristu" Boba Hoskinse a režiséra Saula Rubineka, kteří i přes poměrně malý prostor naprosto excelují. Pokud si chcete udělat pohodu a odreagovat se, je "Sladká svoboda" pro vás to pravé. PS. Ještě bych před začátkem napsal "podle skutečné události", to by sem sedělo jako péro do... ()

Rockerman

Inteligentní komedie.Od Alana Aldy vlastně nic jiného čekat nemůžeme.Film je o natáčení filmu o americké revoluci.Kdy se američané vzbouřili proti britským kolonizátorům.Přesto že film trpí místy užvaněností,tak to přílš nevadí.No a závěrečná rebelie,kdy Michael a spol.,coby američtí vojáci, se vzbouří a proti vůli režiséra si předělají bojovou scénu,je kouzelná a velmi nápaditá.Určitě nadprůměrný film. ()

markotter

No, docela dobře se na to koukalo, líbilo se mi jak si Alda s Hilbodtovou hodili bez rozpaků bokovky během natáčení a pak jakoby nic, ale jinak se mi zdálo, že to pluje hodně po povrchu. Pokud to měla být satira na způsob výroby hollywoodského bijáku, tak mě to zas až tak moc nepřipadlo, spíš se mi zdálo, že Alda nechápe, jak to ve filmu chodí a snaží se za každou cenu vyměnit vojákovi zelenou čepici za červenou. Nejlepší scénky mi přišly s Aldovou matkou, která se svými fantasmagoriemi byla úžasná. ()

TheRay97

Velmi respektuji, když scénář i režii představuje jeden člověk, o to víc když se k tomu ještě podílí na hlavní roli. Bohužel není to film, který by utkvěl v hlavě nadlouho, přestože poukazuje na to, jak filmy mohou podávat nepravdivé informace, obzvláště u historických filmů, pokud se toho neujme odborník. Navíc mě překvapilo poselství od Gretchen Carlsen na prošívané pokrývce a k tomu ještě had. První, co mě napadlo, byla Metallica a jejich Black album, kde na obalu je vyobrazen tentýž had v černém a jedna z jejich písní zní stejně jako nápis na pokrývce - Don't Treat on Me. Člověk se dozví věci, když si potom vyhledá původ tohoto nápisu. ()

Gromit

Film, který zcela překonal má očekávání. Nejvíc mě asi překvapil svoji pohodovou atmosférou a ironickým humorem. Kromě toho vypovídá leccos o tom, jak je v Hollywoodu nakládáno s historickými náměty - fakta jsou až na druhém místě, hlavně, aby si masový divák přišel na své. Škoda jen, že Alan Alda nepíše a nerežíruje častěji, filmů jako je "Sladká svoboda" nebude nikdy dost. ()

Kibernet

Další z mnoha scénářů na téma přijeli filmaři a s nimi i chudák autor předlohy bojující s prefíkanými filmovými profesionály a s jejich komerčními stereotypy... To už je dost obehrané ve světové (a nakonec i v domácí) produkci, ale tohle provedení má obrovskou výhodu v tom, že podobný boj v zákulisí asi Alana Aldu jako scénáristu a režiséra v jedné osobě nepostihl. Snaží se držet tempo střídáním dějových linek, i když jsou dost nesouměřitelné pokud jde o gradaci a dramatičnost vývoje. Jinak dobré herecké výkony jak pana režiséra, tak i univerzála Caineho či Boba Hoskinse. Michelle Pfeiffer se mi v tomhle filmu zdá dost nevýrazná. ()

mr.bredok

Pokud se přístup filmařů k literárním předlohám jen zčásti blíží tomu, co vypráví tento film, nemůžeme se divit, že většina filmů za literární předlohou pokulhává. Historik Michael Burgess (Alan Alda) se snaží laxnosti filmařů čelit a jeho úsilí je provázeno řadou úsměvných situací. Čas strávený u tohoto filmu byl relax s lehkým úsměvem bez velkých záchvatů smíchu. ()