Když se to tak vezme, krademe všichni... Sňatkový podvodník Lojza Bazan (V. Menšík) je po letech propuštěn z vězení na amnestii spolu se dvěma spoluvězni, kasařem Josefem Laštovkou (O. Krejča) a podvodným karetním hráčem Frantou Fafejtou (J. Sovák). Vězeň Béda Musil (F. Filipovský) poradí Lojzovi, aby se zkusil uchytit v jeho rodných Vejtonicích, kde má rodina Musilů pod rukou celé zemědělské družstvo. Trojice propuštěných má záhy geniální plán na velkou loupež družstevních peněz. Kvůli tomu dokonce Laštovka s Fafejtou vstoupí do vejtonického JZD a přijmou místo účetního a jednatele, zatímco zkušený sukničkář Lojza zaujme Bédovo místo za výčepní pípou i v loži jeho osamělé manželky Růženky (S. Zázvorková). Jenže kamarádi velice záhy zjistí, že družstvo je na mizině, protože veškeré zisky rozkrádají Musilovi. Aby vůbec bylo co z družstevní kasy ukrást, musejí kumpáni napřed zavést pořádek a přivést JZD k rozkvětu… (Česká televize)

Mantis

Komentáře většiny uživatelů říkají asi toto: skvělé obsazení ale zbytek nic moc. Ačkoli je to v podstatě pravda a jedná se o průměrný film, tak bych se ho trochu zastal. Předně bych nespojoval polepšení zlodějů s působením „dobrého kolektivu“. Již v první části filmu je vidět, že hlavní hrdinové (přinejmenším dva ze tří) nejsou bezcharakterní lotři. Přičteme li, že v závěru filmu kradou peníze, které s nemalým úsilím vyzískaly, a které značnou měrou patří jim známým osobám (ke kterým mají citový vztah), tak závěrečné „obrácení“ působí přinejmenším uvěřitelně. Film je lidovou komedií „fraškou“ a v tomto směru se mu dá málo co vyčíst, snad jen pár scén které jsou zbytečné nebo zbytečně dlouhé. Zápletka i děj je jednoduchý, ale ne podprůměrný (srovnatelný se Sluhou dvou pánu, či Zkrocením zlé ženy). Tu a tam vytýkaná tendenčnost je věcí názoru, ale v porovnání s jinými filmy (např. Císařův pekař, Pyšná princezna) mi nepřišla tak citelná. ()

prezdivaka

Tu hvězdičku dávám z lítosti k hereckým legendám. Ten film je, jakoby někdo sestřihal několikadílný seriál jen tak, jak ho napadne. Skoky sem a tam, bez logického děje. ()

Vesecký

Mírně podprůměrná veselohra o třech recidivistech, kteří se rozhodli vytunelovat JZD, v němž kralovala rozvětvená rodina Musilových. Do družstva přicházejí ve chvíli, kdy se koná družstevní dobírka s volbou nového představenstva. Opozice, nespokojená s dosavadním kralováním Musilových, zvolí do čelných fukncí dva ze tří našich přátel, a pak už jde jen o tom, nabyté důvěry neztratit, a přesto vybílit družstevní pokladnu. Celý iflm je postavený na hvězdách tehdejšího filmu, nejlépe se své role zhostil asi V. Menšík, který se věnoval korpulentní hostinské Zázvorkové a jemuž také mizelo pod rukama hodně vykasírovaného od stálých hospodských štamgastů... Že se nakonec vrátí tam, odkud přišli, je každému divákovi zřejmé. ()

J R C Pecuchet

Docela slušná česká komedie z venkovského prostředí. Jen škoda, že nebylo naplno využito hereckého potenciálu všech hlavních představitelů. Jinak herecké obsazení velmi solidní, ale závěr filmu trošku pokulhává. Perlička : Josef Kemr hraje předsedu JZD PAROUBKA !!! ()

Schlierkamp

Československá komedie o propuštěných vězních hledající nové uplatnění ve společnosti, a proto se na doporučení připojují s nekalými úmysly k družstevníkům v obci Vejtonice, ovládané neobyčejně rozsáhlým, všeho schopným klanem Musilů. Komedie, jež zaujala originálně graficky zpracovanými úvodními titulky, ale zejména je charakteristická svým vynikajícím hereckým obsazením, neboť pouze v ústřední trojici bývalých trestanců můžeme sledovat O. Krejču, velikána československého divadla, jenž byl zvolen jako účetní místního JZD, dále J. Sováka, organizátora akcí JZD a V. Menšíka, elegantně obsluhujícího v místním hostinci po boku S. Zázvorkové. Z těchto významných osobností mě nejvíce zaujal J. Sovák, v jeho klasické méně hovorné postavě, vyznačující se jeho známými kousavými poznámkami a glosami. V rozsáhlé, devítičlenné(?), komické rodině Musilů, držíce všechny strategické funkce v obci, se představili např. R. Deyl, V. Lohniský, B. Záhorský, M. Nedbal a mnozí další známí umělci, byť v pouze malých rolích. Právě rivalita mezi Musilovými, typickými vychytralými venkovany, jež si libují ve zlodějnách všeho druhu a nově zvolenými funkcionáři pokoušející se zabránit tunelování JZD představuje hlavní humornou složku. V první polovině snímku jsem zaznamenal několik satirických politických narážek (F. Filipovský ve věznici : Já milost nedostanu, já jsem politickej), jež se postupně vytrácely a naopak postupně se stále více dominantnější stával tradiční socialistický soudružský tón. Zmíněný počátek snímku skutečně vypadal hodně nadějně, bohužel však od jisté doby jde úroveň a kvalita snímku velmi rychle dolů. Totálně nepodařený, diletantský závěr, jež má na svědomí nepříliš úspěšný režisér V. Čech, snížil hodnocení minimálně o stupeň a jistě je důvodem všeobecného zapomenutí této veselohry, neboť jak jsem už jsem zmínil, obsazení i úvod je nadprůměrný. ()

GIK

Perfektně udělané úvodní titulky. Nejlepší v dějinách kinematografie. Bez keců! Můžeme si prohlédnout tváře téměř všech, kdo se na filmu podíleli. Skvělý výkon Krejči. Výborná parodie na budovatelské písně v podání Krejča – Sovák – Menšík. Nadšení umělců zchladí komise: „A jinak se živit neumíte?“ Dobrý výkon i esenbáků, kteří vážně promluví k propouštěnému vězni, je z toho ale cítit komediální nadsázka. Skvělé hlášky: „Co najdeš dneska v trezoru? Kádrový materiály!“  „Ve Vejtonicích je zazobaný JZD.“ Stivínové to moc sluší i s krátkými vlasy. Menšík: „Pardon, kouříte?“ „Ne, jím.“ 15:40 – Tříska! Geniální komediální výkon všech herců na výroční schůzi: Deyl, navazuje Lohninský, perfektní dikce: „Já děkuju za udělení slova soudruhu předsedovi a slova se ujímám.“ „Von už je docela přeschůzovanej.“ Pak spustí Kemr a koncert pokračuje: „Soudruzi, u nás se krade! A ve velkym!“ „Navrhuju pětiminutovou přetávku. Za půl hodiny tady, jo, soudruzi?“ Hláška přiznávající pravdu: „Čuměj na televizi nebo si sami vyprávěj pohádky.“ „Já z toho nejsem moudrej.“ – „To není nic divnýho. Protos byl taky tak dlouho předsedou.“ „Voni by vážně mohli bejt ze shora, vždyť voni ničemu nerozumí.“ Další pravda: „Jak říká Jirásek: svět holt chce bejt klamán.“ Skvělý hlášky na politiku: „Musíš to chápat politicky!“ „Co nám to vykládáš? Ty si zase poslouchal rádio, viď?“ Zazní i vánoční koledy. Ke konci tempo vadne a hlášek ubývá. Symbolika: 14:18, 14:23 – all seeing eye v zednářské pyramidě; 14:22 – hexagram; 19:14 – svatozář; „Prodal jsem slivovici. 3 litry, 150 korun.“ – 3 x 6; 34:23 – Menšík, něco jako merkel sign; 1:06:17 – vánoční stromeček. ()

tančísvlky

Neskutočné herecké obsadenie dávalo tušiť skvelému zážitku. To sa potvrdilo a výborný film je na svete . Film je popredkávaný nadčasovými hláškami. To , že film bol natočený v roku 1963 je neuveriteľné. Mnoho z toho filmu sa uskutočnilo o pár rokov v celej krajine. Nadčasový film to je skutočnosťou a bez problémov to v hviezdičkách zhodnotím ... ()

BigBang

Když obyčejní lidé jsou větší zloději než propuštění odsouzenci. Docela solidní průměrná komedie. Jen bylo nevkusné vybrat si takové téma pár let po 50. letech, kdy zemědělci byli šikanováni a trestně odsuzováni za neplnění plánu atd. Samozřejmě na druhou stranu tou dobou už se začal projevovat relativní růst životní úrovně českého venkova, což je asi reálné pozadí toho filmu. ()

Tamdydam

Výborná komedie a na svou dobu podle mě velmi odvážná satira. Nabízí se srovnání s Hoří má panenko. Mě osobně film Mezi námi zloději přijde ještě trefnější, vtipnější a vzhledem k době vzniku i odvážnější. A to obsazení! ()

MartinTerran

Vtipný film, který by se dal shrnout jako: "Kdo nekrade, okrádá rodinu". Film je i přes své stáří svižný a vtipný. Jelikož jsem v té době nežil tak jsem se musel na některé věci doptat abych to plně pochopil. Závěrečný zvrat je pro režimový, ale to mi vůbec nevadí, aspoň jsem byl překvapen. Herecké obsazení je hvězdné a zahrané skvěle. Hodnocení: 73/100. ()

pekas

Ani skvělé obsazení nestačilo vyvážit ostatní aspekty filmu, které se nepovedly. Už chápu, proč je ten film tak neznámý. 30% ()

cinema_cz

Čechova neslavná moralitka o kriminálnících napravených hlídáním družstevního majetku před rozkrádači. 20 % (Ci 01/2008, str. 105) ()

ostravak30

On to byl takový zvláštní film, který byl na všechny strany. Já měl chvílemi pocit, že tohle ani komunisti nemohli pustit. Pozorný posluchač totiž zaslechne docela dost narážek na režim. Však také celý příběh o tom, kterak se dá v klidu rozkrádat družstvo aniž by to soudruzi mohli zjistit, vždyť je to v rodině a ve vesnici a každý z toho má prospěch. Však se říkalo: „Kdo neokrádá stát, okrádá rodinu." Trochu mi to připomínalo komedii Příště budeme chytřejší, staroušku. Tam to sice bylo trochu jinak, zloději propuštění z věznice se snažili být poctiví, ale postupně zjistili, že kradou všichni. Nebyla to úplně oslnivá komedie, ale pár humorných hlášek se našlo a upřímně řečeno minimálně Sovák a Menšík nezklamou nikdy. ()