Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Již jako malý chlapec snil doktor Gerald Bull o tom, že sestrojí obrovské dělo, největší na světě. Sen se mu vyplnil, když zkonstruoval dělo s třicetimetrovou hlavní, tento sen se mu vyplnil. Dělo, určené k dopravě nákladů do kosmu, bylo úspěšně odzkoušeno, americká armáda však náhle odmítla další financování projektu. Doktor Bull, kterému pramálo záleželo na tom, komu své vynálezy prodá, jen když bude moci nadále pracovat a zdokonalovat své výtvory, dodával tedy děla do různých koutů světa, včetně zemí, na něž bylo uvaleno zbrojní embargo. Vysloužil si za to roční trest vězení a na Američany, jimž dosud věrně sloužil, zanevřel. Pevně se rozhodl, že bude prodávat tomu, kdo dá víc. O něco později se Bull přestěhoval do Bruselu a pokračoval ve vývoji superděla, jehož hlaveň měla být složena ze šestadvaceti dílů a které si u něho objednal irácký režim. Aby nová zbraň unikla pozornosti úřadů, jednotlivé díly hlavně byly oficiálně dodávány jako části ropného potrubí (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (4)

Courtemanche 

všechny recenze uživatele

Možná už někdy jste slyšely o projektu Babylon Měl být superdělo jaký svět ještě neviděl, projekt ale nikdy nebyl dokončen. Ukazuje práci konstruktéra Gerard Bull, film taky kritizovaný kvůli zobrazení povahu konstruktéra, protože ve skutečnosti měl úplně jiný charakter. ()

Lacike 

všechny recenze uživatele

Taký chladne informačne poučný film o jednom géniovi, ktorý chcel zostrojiť megadelo. A samozrejme, že o niečo také by mal záujem len nejaký megazloduch. Film sa nezoberá nejakou psychológiou vedca a jeho morálnou dilemou. V jednej rovine sledujeme technické problémy pri vymýšľaní takého monštra a v druhej rovine sledujeme prácu tajných služieb z celého sveta, ktoré o všetkom samozrejme vedeli a z rôznych dôvodov im vyhovovalo, čo sa deje. Škoda, že sa film viac nevenoval postavám. Jednak by mohlo poriadne vyniknúť skvelé herecké obsadenie, ktoré takto ide len na pol plynu a zároveň by to filmu dodalo na dramatičnosti. Ale v tomto chladnom pojatí som si povedal len, ehm, zaujímavé vedieť, čo všetko sa dialo a potom som prepol na iný kanál. 6/10. P.S. Primácky dabing sa príliš nevytiahol. Ani jedného herca neobsadili jeho dvorným dabérom. ()

Reklama

Real Tom Hardy 

všechny recenze uživatele

Ako aj letectvo malo svojho Stevea Jobsa a Apple v podobe Kellyho Johnsona a Skunk Works, tak aj zbraňový priemysel v oblasti balistiky, rakiet a artilérie mal toho svojho – Gerald Bull (Al-Fao bola vážne kráska). A ten konečne, zaslúžene, dostal mimo hŕstky dokumentov aj životopisný film, rovno z dielne HBO. Nejedná sa o komplexnú biografiu, venuje sa primárne jeho vrcholovým rokom a najmä teda projektu Babylon alias zákazky pre Irak a Saddáma Husajna, ktorý od neho chcel "vesmírnu zbraň," čo bol zhodou okolností jedným z Bullových snov. Za tento počin som veľmi rád, pokrýva zaujímavý historický úsek a ešte viac zaujímavejší príbeh/udalosť. Trochu zamrzí, že som ho nenašiel v lepšej ako DVD kvalite, kamera odvádza slušnú robotu, dielo nie je márne ani produkčne a figurujú aj pekne zvolené lokácie. Obsadenie je taktiež veľmi pôsobivé, mimo trojky Spacey/Arkin/Owen zaujal v hl. roli Frank Langella, ktorého už musím nejak nasúkať do tej topky 10 hercov, lebo čo film s ním, kde má o trochu väčšiu expozíciu, to je pre mňa čistá radosť a pôžitok. --- (x) (x/x) (x) ()

ScreamJay 

všechny recenze uživatele

Zvláštní film o lidské genialitě zaměřené špatným směrem. Příběh sám není ničím neobvyklý, ničím neprotkaný, avšak myšlenka je jasně čitelná. Zneužití lidské geniality, zaslepenost vlastním snem pro kterou si postava Franka Langeli neuvědomuje dopad svého jednání. V pozadí té hlavní linie děje, té jenž se snažíte sledovat, se odehrává boj Kevina Spaceyho s rozvětkami všeho druhu o život vědce, o peníze jenž hýbou světem a jež zajímají vlády několika zemí. Proto se pak příběh stává mírně zmateným, skáče z bláta do kaluže a zamazává tu dějovou linku, jež vede myšlenku filmu. Nápady vědce Geralda Bulla jsou šílené, přesto vzbuzují v divákovi zvláštní pocit souznění s jeho snem, snem něco dokázat, zapsat se do podvědomí lidí celého světa. Film disponuje celkem slušnou hudbou, slušnými hereckými výkony z nihž právě ten Spaceyho potvrzuje, že jde o herce světové extratřídy. Ale jinak jse v celku průmernou podívanou, která jednoho zaujme a donutí sledovate film po celou dobu a druhého naopak od obrazovky odežene. ()

Zajímavosti (1)

  • Natáčanie prebiehalo v Anglicku, Belgicku a Španielsku. (Real Tom Hardy)

Reklama

Reklama