Aktivista Bayard Rustin v roce 1963 svolá pochod na Washington a zapíše se tak do historie boje za občanská práva. Stane se tím ale jasným terčem pro rasisty i homofoby. (Netflix)

MiniMinion

Kromě skvělých hereckých výkonů v čele s vynikajícím Colmanem Domingem, fajn soundtracku a občas hezkých vizuálů je Rustin vlastně zcela obyčejný, tradiční a průměrný životopisný snímek který nepřináší nic zajímavého ani nápaditého, a nějakým způsobem z tohoto zajímavého a velikého příběhu dokázal udělat vlastně celkem nudu. Není to špatné, jen to ničím nenadchne a jestli čekáte silné drama, tak vás to možná spíš zklame. ()

Marcos22

Po řemeslné stránce výborně zpracované životopisné dílo o aktivistovi a mentorovi Dr. Martina Luthera Kinga, Jr., Bayardu Rustinovi. Ten je považován za jednoho z největších hybatelů rovnoprávnosti národnostních menšin v dějinách Spojených států amerických, avšak v této souvislosti také často opomíjen. A proto se jeho životní příběh rozhodl připomenout bývalý prezident USA, Barack Obama se svojí manželkou, a to ve formě produkce snímku. Režisér George C. Wolfe se látky ujal s úctou, daří se mu do filmu vhodně implementovat dobové záběry a soustředit svou pozornost na ten nejvýznamnější životní přínos Bayarda Rustina pro společnost. Za zmínku rozhodně stojí fantastický herecký výkon Colmana Dominga v roli Bayarda, který působí naprosto přirozeně a uvěřitelně. Pokud se vám líbil předchozí režisérův počin, Ma Rainey – matka blues, mohu vám jej vřele doporučit. Čtyři hvězdy. 👍 (21.01.2024) ()

Pavlínka9

Nemůžu si pomoct, ale přišlo mi, že ten film utekl nějak rychle...myšleno, že pokud se jedná o tak zásadní a velikou situaci, kterou ovlivnila, dá se říct, celý svět...tak to bylo za mě neskutečně rychle utnuto a nestihla jsem si ten závěr ani vychutnat...Rozumím, že pro určitou skupinu lidí je to velmi zásadní a důležitý film (já vím, že bych v té době také pomáhala s daným pochodem), nicméně - nějak za mě upadl v zapomnění či ani plno lidí o něm neví a to je vlivem příběhu za mě dost velká škoda.... ()

Lukango

Životopisný snímek, který místy dokáže vzít za emoce a diváka uhranout, ale nedokáže to držet po celou dobu. Rustin je netflixovská ambice na Oscara, a i když mu nominace nejlepšího filmu asi uteče, tak za herce nejspíš ne. Colman Domingo do role vráží energii, šílenost a emoce. Zobrazuje tak Rustina jako šíleného ale cílevědomého člověka, který sice je někdy pro smích, ale často přichází s myšlenkami a nápady, které dokážou pohnout společností. Rustin tu je jako velký organizátor, který ale má srdce na správném místě a dokáže jít proti názoru většiny. Film mě překvapil tím, že zobrazuje i silné neshody mezi předními představiteli černého hnutí, a jak všichni neměli ten samý názor a často proti sobě i šli. Skončil jsem u Dominga, o kterém tvrdím, že jestli nominaci nedostane, tak jen těsně. Další člověk, který zaslouží chválu, ale neměl tolik prostoru, tak je Ami Ameen, jež je v roli Martina Luthera Kinga dokonalý a každá scéna s ním, má hloubku a Ameen svým vystupováním rozhodně dokáže zaujmout. Přiznám se, že jsem neviděl lépe zahraného či lépe zvoleného herce pro roli Martina Luthera Kinga, a to počítám i Daniela Kuluuyau. I když asi nikoho tolik Ameen nezaujmul jako mě, tak bych mu tu nominaci opravdu přál. Komu však naopak role vůbec nešla, ale spíše se na ni vůbec nehodil, tak byl Chris Rock v roli Roye Wilkinse a opravdu nechápu, koho napadlo ho do role obsadit, protože ten make-up je strašný a nedokáže skrýt velký věkový rozdíl. Z hereckých výkonů se přesunu k příběhu, který má kvality, ale trvá mu to, než se rozjede. Pokud vás nudí mnoho dialogů a málo akce, tak se vsadím, že vás tento film bavit nebude. Ale pokud se dialogům poddáte, tak vás čeká zajímavá a poutavá cesta plná intrik, nedůvěry, štěstí, jenž vede až ke konečné demonstraci. I když film stojí převážně na dialozích, tak první čtvrtina až třetina dialogů postrádá tu kvalitu, která následuje po nich. Respektive v první čtvrtině nevidím důležitost a celkem plácá, s trochou nadsázky, o ničem. Filmu jde vyprávět události a retrospektivními scénami je i místy dobrý životopisný film, ale nedokáže být jenom a pouze životopisným filmem. Tím mám právě na mysli tu první čtvrtinu, kde sledujeme pouze Rustinův život a film nedokáže vyprávěním být zajímavým. Film tak ukazuje svojí slabinu, neumí být poutavým životopisným filmem. Jakmile se však Rustin dostane do nějakého kontextu, tím myslím to, když film dostane směr, tak dokáže zaujmout a daří se mu vyprávět občas i poměrně strhující příběh. O člověku jménem Rustin jsem předtím neslyšel, o to víc jsem pochopil, jaký velký organizátor, řečník a historicky důležitá postava to vlastně byla. Menší nedostatek z hlediska stopáže vidím v závěru čili na demonstraci, kde si myslím, že když je to to vyvrcholení, tak by mohlo být víc vyparáděné a časově více zastoupené, aby divák z toho tu důležitost cítil. Neříkám, že by ta demonstrace byla špatným vyvrcholením filmu, to vůbec ne, právě naopak. Ale myslím, že mohla být klidně delší. Ve stručnosti shrnu technickou stránku. Kamera je dobrá, hudba nevýrazná a nic si z ní nepamatuju. Občasné cgi moment na demonstraci lehce rušili, ale o tom to není, takže se nic neděje. Celkově se jedná o povedený snímek, který osvěžuje kinematografii o další důležitou a dobře zfilmovanou událost. Ale také herecky osvěží, kdy alespoň jedna nominace na Oscarech pravděpodobně padne. Navzdory slušné kvalitě snímku, tak filmu ubližuje nezajímavá první čtvrtina, která mnoho diváků asi také odradila. Film se prezentuje jako životopisný, což taky je, ale jako životopisný film z hlediska vyprávění selhává. Jakmile však Rustina posadí k jasnému cíli, tak i ty retrospektivní scény z jeho života fungují a dá se považovat za kvalitní životopisné vsuvky. Celkově to je kvalitní historický film, který by pouze jako životopisný snímek selhal. Známka: 7,5/10 () (méně) (více)

Arsenal83

Bez neho by vraj Luther King bol stratený, sám Rustin to povedal. Bez neho by možno ten pochod skončil niekde na pobreží Atlantiku vyhliadajúc pobrežie Libérie! Ľudstvo však malo šťastie, žiaľ netflixovský životopis prináša len všetko okolo toho maršu na Washington, o Rustinovi však len to základné. Ale zase aj najhlavnejšie, akou bola jeho sexuálna orientácia, ktorou sa pýšil v čase, keď to nebolo moderné, cool ani trendy, ako dnes konečne či konečníkovo zažívame. Preto sa dočkáme aj scénok slín si vymieňajúcich černochov v príbytku so stlmenými svetlami, avšak pre krátkosť času ničoho viac, ani tie typické netflixovské herecké pózy, ako spotené telá dvoch ťarbošov hruď na chrbát tu nenájdeme, a tak priemerný poslucháč genderových štúdií sa musí zmieriť s tým, že hoci sa mu progresívne kostené okuliare riadne zaparili, nestihol si ani vložiť ruku do slipov a už bola scénka, ktorá ho až tak už nezaujímala. Rustin je ale osobnosť komplexnejšia a zaslúži si životopis, ktorý obsiahne viac z jeho mnohých pozoruhodných charitatívnych aktivít, ako napríklad keď v prejave z roku 1986 priam sokratovsky povedal: Gayovia sú noví negri, čím slávne spojil tie najušľachtilejšie stvorenia na planéte. Žiaľ, toto už film neukázal, pritom som si len kvôli tomu zadovážil výkonnejšie repráky, nech počujem túto poučnú formulku nahlas. Nestalo sa a tak Netflix zase nezvládol svoju úlohu nakrútiť životopis v plnom rozsahu, čím nám železný komunista Rustin červeno-hnedo skorodoval na Rust. ()

• Po oznámení, že do hlavnej úlohy bol obsadený Colman Domingo, Centrum pre sociálnu spravodlivosť Bayarda Rustina a Centrum komunitných aktivistov pre bezpečný priestor LGBTQIA vyjadrilo svoj súhlas s jeho obsadením so slovami: "Váš mocný hlas pomáha zosilniť hlas Bayarda Rustina, krstného otca intersekcionality, ktorý naplánoval pochod, priniesol nenásilie do hnutia, inšpiroval jazdcov slobody, no stratil sa v histórii kvôli tomu, koho miloval a kým bol. Anjelskí rebelanti, spojte sa!" (Arsenal83)
  • Jeffrey Wright si v tomto filmu zahrál jednu z rolí (republikán Adam Clayton Powell Jr.). Wright se objevil také ve filmu Bojkot z roku 2001, kde hrál reverenda Dr. Martina Luthera Kinga Jr. V tomto filmu byl také ztvárněn Bayard Rustin, kterého hrál Erik Dellums. (Johnny.ARN)