I v 70. letech vznikaly u nás filmy, které zdůrazňovaly nejen nutnost všemi prostředky hájit neprostupnost západních hranic, ale hlavně rehabilitovaly stalinistickou éru. Se směšnou patetičností vyprávěný příběh se odehrává v roce 1951 a odehrává se v armádních kruzích, zachycuje spory o co nejúčinnější vzdušnou ochranu hranic... Zvolil k tomu pracovní spory mezi zkušeným, ale myšlenkově již ustrnulým generálem a mladým politrukem, jenž prosazuje moderní koncepční řešení společného úkolu. (oficiální text distributora)

Viko

Neuvěřitelná sranda! Nejlíp ji vystihuje parafráze dialogu z filmu: "Je to jako se ženou - nejdřív je to skoro trapas a pak...třeba se ti to bude i líbit!" ()

Pitryx

Propagandistický film pod vší úroveň, ale nevím jak a proč, zkouk jsem ho celý. Filmy bez děje přejíždím, nebo prostě vypnu. Je sice pravda, že jsem jej nesledoval moc pozorně, ale sledoval. Takže ta hvězda jen za to, že jsem to viděl celé. Tak, fírnajs, nevím, jestli ji dávám tvůrcům, nebo sobě. Ale asi tvůrcům, ač nevím čím vlastně zaujali. 201110188918/8920 ()

Prubner

No nevím, ale natočit film o pilotech, v němž nejsou skoro žádné letecké scény, je trochu zvláštní. Mnohem víc mě ale popuzoval hlavní "kladný" hrdina, který snaživě perzekuuje piloty kvůli jejich náboženskému přesvědčení a jiným neškodným prohřeškům. Takový hrdina snad mohl být sympatický skutečně jen skalním komunistům-normalizátorům. ()

diccon odpad!

Normalizacni propagandistickej komunistickej odpad. Co naplat. Priserna hudba, herci deklamujici pitomy repliky. ()

Salvator

Nadšení pro věc mladého politruka zcela odpovídá reáliím socialistické armády. To je skoro hodné Oscara. Zbytek filmu zachraňují letadla. ()

rigby

To nebyl špatný film. I když socialistické názory zcela převýšily ostatní děj. Nicméně letecké záběry byly docela příjemné. Jo, krásná léta padesátá... ()

Fondak

Jedna pravda je, že z toho čiší propaganda, ale druhá pravda je, že proti narušitelům i proti balonům se startovalo. A mnohdy úspěšně. A já jsem rád, že o tom existuje aspoň takovýhle film, který připomíná dobu, kdy jsme ještě měli letectvo. Sorry, ale bylo to něco jinýho než dneska. Pár Albatrosů, Alc a asi 4 letuschopné Gripeny za letectvo nepovažuju. Dobře, ten českej Delfín s americkejma znakama je trochu úlet, ale asi jsme v té době těžko mohli požádat USAF o spolupráci ;-). Koneckonců ve většině americkejch filmů dělaj MiGy americký F-5 Freedom Fighter, takže naši filmaři neudělali nic neobvyklého. Ještě informace pro uživatele Brouk: Poslal jsi to tu hustě, ale úplně špatně. MiGy 15 byly podzvukové (1076 km/h), první nadzvuk, který jsme používali byl až dvoumotorový MiG-19. ()

maara666

Netradiční agitka. Jednak tím, že popisuje trudný život politruka a zároveň tím, jak československá armáda likvidovala imperialistická nepřátelská letadla. ()

Pompeius

Odporná bolševická agitka, jejímž hlavním hrdinou je "zástupce velitele pro věci politické", prostě politruk. Jedna hvězda kvůli lásce k letadlům, jinak příšerná normalizační sračka. ()

tulakfelix

Nejlepší je úvodní znělka s (až) dokumentárními záběry z letectva z počátku 70. let, (záběry časově nesouvisí s dějem filmu). Zajímavá postava generála obsazená Martinem Růžkem. Monology hlavní postavy politruka jsou fakt kravské. ()

Milos74 odpad!

Nesmírně blbá bolševická agitka. Nic na tom nemění ani skutečnost, že v ní hraje Pan herec Růžek, kterej to asi dostal za trest nebo se musel účinkováním v tomhle škváru vykoupit z nějakýho průseru. Úroveň "díla" dokreslují nesmysly jako autobus RTO nebo Tatra 805 jezdící v roce 1951... Ztráta času. ()

RexT

Tendenční propagandistický *. Občas prostřihy na imperialistické balóny, ze kterých pak padají štvavé imperialistické letáky, před kterými v jedné scéně prchá i stádo hus, koncem filmu pak po srážce s jedním z nich spadne civilní letadlo ČSA... Hnůj a ani herecké výkony to nezachrání. Včera jsem objevil na YouTube a po letech se díval ještě jednou, což mi přimělo snížit ze 2* na 1*. Jediné zajímavé na tom jsou snad občasné záběry z letadel ()