Rituál

The Wicker Man

Anthony Shaffer's The Wicker Man

The Wicker Man

Horor / Mysteriózní / Krimi / Thriller

Velká Británie, 1973, 88 min (Director's cut: 100 min)

Nápad příběh jsou naprosto dokonalé, bohužel zpracování je na takovýhle potenciál naprosto nedostatečné a v každé scéně jsem si říkal, co všechno by se z tohohle filmu dalo vytřískat. S lepším režisérem by to byla naprostá bomba. Já jsem totiž absolutně nezaznamenal výskyt znepokojivé atmosféry právě kvůli dost sterilní režii. A zrovna vždy, když to začlo být napínavé přišla nějaká stupidní písnička (povedla se snad jen ta s dětma a májkou) ,která to pohřbila. Přitom by stačilo tak málo. Woodward a Lee byli hodně dobří, ale kompars otřesný. Ani nevěříte jak se těším na ten remake s Nicolasem Cagem, protože tam by se tvůrci mohli poučit z chyb originálu a mohlo by vzniknout nezapomenutelné filmové dílo (tak koukám že jsem se hodně přepočítal :-). Tenhle film ale určitě stojí za hřích už jen kvůli majestátně se tvářícímu Christopheru Lee, tancujícího v ženskejch hadrech s parukou a ksichtem pomalovanym na bílo.(29.5.2006)

Nádherná, tajuplná atmosféra, Ed Woodward je správný křesťan a dokonalý policeman, Chris Lee zase správný pohanský a volnomyšlenkářský vůdce. Britt Ekland k zulíbání, hned bych k ní na pivko zaskočil. Jediná výtka, a tou je hudební vložka, které je na můj vkus v tomto filmu až moc. Každých 5-10 minut píseň, což zavání pomalu muzikálem.(12.6.2014)

VELICE zajímavý počin, který mě nejdříve příjemně unesl někam hodně dozadu a pak mě trochu zamrzel koncem, který jsem nečekal, a který mi nebyl zrovna po chuti. musím kvitovat NÁDHERNOU hudbu (hlavně několik skladeb zhruba uprostřed filmu) a famózní scénu, ve které je hlavní postava sváděna ke smilstvu. uvažoval jsem i o vyšším hodnocení, nakonec jsem se rozhodl pro 8/10 ... PS: po zralé úvaze nakonec zvyšuji na 9/10 - tento film není kultovní jen tak pro srandu králíkům .)(11.3.2007)

Setkání silně věřícího křesťana s komunitou lidí, kteří žijí podle starých pohanských rituálů a uctívají stará přírodní božstva. Některé písně a taneční čísla jsou neuvěřitelně fascinující. Nejvíce mě asi zaujala píseň, kterou zpívá a na melodii které tančí nahá Britt Ekland - vypadá jako Bohyně Dana ze Slaina.(30.12.2005)

Vím, že pasáže tohoto filmu si budu pamatovat až do smrti - a to se člověku stává jen u málo filmů. Je to prosluněné, plné krásné kvetoucí přírody, lidových písniček, maškarních kostýmů ... typický hipísácký nesmysl? Wicker Man je něco, co se opravdu jinak nevidí, co zraje časem a co je dnes neopakovatelné. Robin Hardy se stal (hororovým) klasikem a fenoménem díky jednomu jedinému filmu, která léty zraje a zraje. P.S. Opravdu shymailan nebyl tím, kdo vymyslel šokující pointy, dokonale obracející smysl všeho předchozího.(4.1.2011)

• - Christopher Lee se vzdal honoráře, jen aby mohl ve filmu hrát. (Chatterer)

• - Britt Ekland byla dablována Annie Ross. (Chatterer)

• - Přestože se film odehrává ve Skotsku a postavy mají mít skotské rysy a přízvuk, tak pět hlavních postav nebylo skotské národnosti. Christopher Lee a Edward Woodward jsou z Anglie, Diane Cilento z Austrálie, Ingrid Pitt je jihoevropanka a Britt Ekland je ze Švédska. (Chatterer)