Rituál

Proutěný muž

Anthony Shaffer's The Wicker Man

• Irsko

Horor / Mysteriózní / Krimi / Thriller

Velká Británie, 1973, 88 min (Director's cut: 100 min)

Proutěňák navozuje shodné pocity, které většina z nás zažívá během pročítání komentářů psaných igibštinou; ty jsou prostě nemlich to samé, jako když Howie zavítá do summerislecké krčmy. Co víc potřebujete vědět o pátrání jednoho zastydlého fanatika a jeho boje s pohanskými větrnými mlýny, u kterého si ani jedinci se sebevědomím Vašíka Klausů netroufají určit žánr(y)? Prostě neřešit a podlehnout TÉ atmosféře, hercům, písním, strýčkovi Jedličkovi u májky, Leeho sluneční kštici, falickým symbolům a... A vůbec jednomu z nejnetradičnějších (a zároveň i nejlepších!) filmových zážitků vůbec. Shirley Jackson by z toho měla radost.(21.6.2012)

Znamenitá netradiční detektivka, mysteriózní thriller, "folk horror", v němž vzorně křesťansky smýšlející pevninský strážník objevuje tajemství zmizelé dívky a nemravnosti pohanského ostrova. Výsadní předností tohoto filmu je opravdu výtečná atmosféra, navozená jednak skotskou přímořskou krajinou, jednak lidovou hudbou a jednak všudypřítomnou pohanskou esencí. Bůh Slunce a kult Matky, falické symboly, obětní rituály, neomalená nahota, souznění s přírodou, proutěný muž… Z toho všeho při návštěvě policisty pánbíčkáře přímo sálá provokativní kontrast nevázané předkřesťanské přirozenosti a křesťanské upjatosti. V silném závěru snímku, při obětních oslavách Prvního Máje, si náš hrdina potvrdí, jak jsou na tomto místě veškeré jeho misionářské tendence marné. Ještě poznámka: WICKER MAN je pro mě opravdu hororem, jelikož k tomu nepostrádá potřebné atmosféry, děsivosti a ani nějaké té morbidnosti. Ale označit ho výhradně touto žánrovou nálepkou tak úplně nejde a docela chápu i názory, že se o horor nejedná.(24.12.2010)

Ve velmi malé zkratce by se vše dalo přirovnat k videoklipu skupiny Soundgarden - Black Hole Sun, který má, s kapkou nadsázky, stejný základní děj. Zde ti lidé nejsou divní, tady už jsou divně divní. Vysvětlení příčin nastalé situace mi přišlo z počátku nedostačující, ke konci velmi legrační. Žánr komedie zde není uveden, takže je nutné, to vše brát s dramatickou a mysteriozní tváři, ironie kouká za rohem. Také je nutné snímek brát jako výborný detektivní příběh, který se vyvine do skvostného zjištění. Výsledek pátrání mohl rozjet vynikající psychologickou hru, klidně i s těmi strašně FREAK lidmi, kdyby to muselo být. Místo toho ovšem nastane, chvílemi, pohádkově laděný příběh o bláznech z jedné vesnice, kteří si stále neuvědomují, že tohle, tam prostě nevypěstujou. Tato věta mně dostala do kolen a následující happy country song ještě níže. Film nelze žánrově označit, což může být, v některých případech, fakt bomba, ale tohle mi způsobovalo jen zoufalé výdechy zakončené slovem co. Lidé, žijící v systému tržního hospodářství, prosí bohy o úrodu?? Jde jen o jedno, nebýt "normální" děti, ženy muži i starci. People freaks v podaní, např. filmu Gummo, vyznívají daleko přirozenějším dojmem, zde jen všechno, na úkor děje, rychle směřuje k "šokujícímu" konci, který se ovšem během filmu zprůhledňuje stále víc. Pro mně nedostačující a velmi jednoduše pojatý scénář.(19.11.2014)

Nápaditý, atmosferický ale hodně utahaný horor, jenž se stal předlohou pro příšernost s Nicem Cageem jménem "Rituál". Pokud jste viděli novější verzi, nic vás zde nepřekvapí ale přesvědčí vás o tom, že remaky občas nedělají dobrotu. Pokud jste neviděli ani jeden doporučuji originál, který sice nesedne příznivcům klasického hororu ale zaujme neobvyklým tématem a překvapivým koncem.(30.7.2012)

Pro úvod tohoto komentáře bych si vypůjčil slova českého génia Járy Cimrmana: „Jsem zapřísáhlý ateista, (až se bojím, že mne Pán Bůh potrestá).“ I proto se může zdát divné, že mě zaujal film z prostředí pohanských kultur, slavností a rituálů a jeho střetu s křesťanskou vírou. Jednoznačně to bude tím, že snímek disponuje neskutečně tajemnou elektrizující atmosférou, která mě připoutala hned od úvodu k obrazovce a nepustila až do samotného konce. Velkou oporu má snímek v osobě charismatického Christophera Lee v roli hlavy pohanské komunity a třešničkou na dortu je pak rituální tanec budoucí bondgirl Britt Ekland v rouše Evině. Prostě a jednoduše, tento film nabízí celou řadu lákadel a proto mé jednoznačné doporučení zní: Kdo tento film neviděl, ať to co nejdříve napraví! Ne nadarmo se snímek zařadil mezi 1001 filmů, které musíte vidět, než zemřete!(8.4.2013)

• - Britt Ekland označila místo natáčení jako "nejpochmurnější místo na Zemi". Producenti byli donuceni se za ni omluvit místním obyvatelům. (Chatterer)

• - Původně měl hrát ostrovního lékaře Patrick Newell. (Chatterer)

• - Většina obyvatel ostrova nese jméno nějaké květiny nebo stromu. (HellFire)