Režie:
Robin HardyScénář:
Anthony ShafferKamera:
Harry WaxmanHudba:
Paul GiovanniHrají:
Edward Woodward, Christopher Lee, Diane Cilento, Britt Ekland, Ingrid Pitt, Robin Hardy, Aubrey Morris, Roy Boyd, John Hallam, Paul Giovanni, Gerry Cowper (více)Obsahy(3)
Policejní seržant Howie (Edward Woodward) odjede na odlehlý skotský ostrov vyšetřovat záhadné zmizení mladé dívky.Velmi brzy se ukáže, že místní venkovská komunita, vedená podivínem Lordem Summerislem (Christopher Lee) není tím, čím by se mohla zdát na první pohled. Detektiv, silně věřící křesťan, v ní totiž odhalí tajuplnou společnost prostopášníků a pohanů. Dokáže Howie zabránit podivuhodné sektě v tom, aby přinesla oběť nejvyšší dříve, než se jí stane on sám v rámci hrůzostrašného Rituálu, s nímž je spojena? Britt Ekland, Diane Cilento a Ingrid Pitt jsou hlavními představiteli tohoto provokativního a šokujícího díla scénáristy Anthony Shaffera, které fanoušci i kritici po celém světě považují za skutečnou kultovní klasiku a moderní hororové mistrovské dílo. (Magic Box)
(více)Videa (1)
Recenze (267)
Atmosférická lahůdka, kterou lze opravdu těžko okomentovat. Každopádně je Wicker Man skrznaskrz originální a zřejmě nejpodivnější a zároveň nejpoetičtější "detektivka", jakou jsem kdy viděl. S nejlepším soundtrackem. Žánrové zařazení? Čert ho vem! Christopher Lee si mě zase jednou omotal kolem prstu. ()
Pozoruhodný film, jehož včerejší odvysílání na Artu v původním znění s titulky hodnotím jako záslužný počin. Při sledování se mi na mysl dralo srovnání se snímky jako Rosemary má děťátko nebo Vesnice, ale to spíše jen kvůli některým vnějším podobnostem - svou celkovou formou i vyzněním je Rituál zcela svébytnou podívanou, která se v dějinách filmu vyjímá jako unikátní solitér. Film jsem shledal natolik mimořádným, že jsem se od něj nemohl odtrhnout a že jsem umíral napětím, jako to celé skončí (och, díkybohu, že jsem měl možnost film zhlédnout, aniž bych o něm cokoli věděl - hlava mi nebere, jak tady "oficiální distributor" i všichni ostatní vesele spoilerují o sto šest, jako by se nechumelilo). Působivý dojem z filmu podtrhuje filmová hudba se všemi těmi pohanskými popěvky a zvířecími maskami, které člověku vážně dokážou nahnat, když film sleduje sám v potemnělém bytě před půlnocí. Stačí mi podívat se na plakát filmu a zase se rozklepu jako vyděšený ratlík - tenhle film je jako zlý sen, ze kterého se chcete co nejdřív probudit a zapomenout na to, že jste ho kdy viděli. UPDATE 7.10.2019 - Na druhé zhlédnutí už mi to tak strašidelné nepřišlo, ale stejně se mi to znovu líbilo. I když samozřejmě ten wow efekt už se nekoná, když člověk předem ví, jak to dopadne. O to víc jsem měl nutkání se divit chování hlavní postavy - nejvíce mi přijde zarážející, že se na ostrov vydá zcela sám, ale nepochopitelné mi přijde v podstatě i veškeré jeho chování poté, co zjistí, že jeho letadlo je nefunkční (což ho kupodivu ani moc nevyvede z míry). Takový důvěřivý pitomec, který se ohání autoritou svého úřadu v místě, kde je mu houby platná, si o takový konec přímo říká - přesto mě ten jeho nedostatek pudu sebezáchovy udivuje! Jinak hudba, kamera, lokace, obsazení i příběh nemají chybu a celkově mě ten film prostě strašně baví, mj. i proto, že jsem byl nedávno nadšený z filmu Slunovrat, kterému Rituál posloužil jako přímý inspirační zdroj, a je zajímavé oba filmy porovnat. ()
Ve své době jistě pobuřující film plný sexuálních orgií (novodobá výuka, chcete-li) a vyšetřování vraždy jedné dívky. Toho se ujímá seržant Howie (Edward Woodward), který se sice obyvatel zvláštní komunity skotského ostrova nebojí, ale musí se dát na pozoru před jejich šíleně smýšlejícím vůdcem Lordem Summerislem, kterého bezkonkurenčně ztvárnil samotný Christopher Lee. ()
Vím, že pasáže tohoto filmu si budu pamatovat až do smrti - a to se člověku stává jen u málo filmů. Je to prosluněné, plné krásné kvetoucí přírody, lidových písniček, maškarních kostýmů ... typický hipísácký nesmysl? Wicker Man je něco, co se opravdu jinak nevidí, co zraje časem a co je dnes neopakovatelné. Robin Hardy se stal (hororovým) klasikem a fenoménem díky jednomu jedinému filmu, která léty zraje a zraje. P.S. Opravdu shymailan nebyl tím, kdo vymyslel šokující pointy, dokonale obracející smysl všeho předchozího. ()
Anglický vyšetrovateľ, extrémne založený na kresťanskej viere, prichádza na ostrov hľadať stratené dievča. Ostrovania majú však vlastné zákony, uctievajú vlastných bohov, po večeroch sa oddávajú sexuálnym radovánkam pod holím nebom a v škole sa akurát vyučuje sexuálna výchova. A to sa ešte blížia oslavy prvého mája. Pozor, mierne muzikálové. Scénka zvádzania policajta v hoteli pospevujúcou nahou štetkou vo vedľajšej izbe za hudobného doprovodu miestnych štamgastov bola pre mňa to naj. ()
Galerie (47)
Photo © National General Pictures

Zajímavosti (26)
- I když byl film pro původní uvedení do kin výrazně sestříhán, do nynější běžně dostupné verze se vrátila většina (ne-li všechny) vystříhaných scén. (Petrus1)
- Film se natáčel v Dumfries a Galloway v jihozápadním Skotsku. (Chatterer)
- Film dal název hudebnímu festivalu The Wickerman Festival, který se koná každoročně v místě natáčení. (Chatterer)
Reklama