Rituál

The Wicker Man

Anthony Shaffer's The Wicker Man

The Wicker Man

Horor / Mysteriózní / Krimi / Thriller

Velká Británie, 1973, 88 min (Director's cut: 100 min)

Hororový snímek, který se naprosto vymyká žánrovým tendencím z počátku sedmdesátých let. Jde o jakousi nevídanou kombinaci mysteriózního thrilleru a místopisného filmu se zpěvy a tanci, v níž Edward Woodward a Christopher Lee hrají dva silně věřící muže na opačných stranách barikády. Filmem prostupuje stále se zvyšující napětí, které eskaluje do překvapivého a hrůzného finále. The Wicker Man je naprosto famózním dílem, které lze jedině doporučit.(26.4.2011)

Nádherná, tajuplná atmosféra, Ed Woodward je správný křesťan a dokonalý policeman, Chris Lee zase správný pohanský a volnomyšlenkářský vůdce. Britt Ekland k zulíbání, hned bych k ní na pivko zaskočil. Jediná výtka, a tou je hudební vložka, které je na můj vkus v tomto filmu až moc. Každých 5-10 minut píseň, což zavání pomalu muzikálem.(12.6.2014)

Atmosférická lahůdka, kterou lze opravdu těžko okomentovat. Každopádně je Wicker Man skrznaskrz originální a zřejmě nejpodivnější a zároveň nejpoetičtější "detektivka", jakou jsem kdy viděl. S nejlepším soundtrackem. Žánrové zařazení? Čert ho vem! Christopher Lee si mě zase jednou omotal kolem prstu.(24.4.2013)

Tato velmi netradiční detektivka (mylně označována jako horor) staví hlavně na zvláštní mysteriózní atmosféře malého britského ostrova, kde místo křesťanství vládnou pohanské zvyky. Konfrontace bigotního policisty a místních domorodců, uznávajících prastaré božstva, je vystupňována do znamenitého konce, kde je pouze na každém diváku jestli se mu více bude zamlouvat lidská oběť bohyni země, či slova „Hospodin je můj pastýř“. Edward Woodward v hlavní roli silně věřícího detektiva exceluje, a stejně tak jako oproti němu stojící Christopher Lee, rozdává svůj charismat v každém záběru. Silný zážitek je navíc umocněn zvláštní lidovou hudbou a tanečními rituály, které překvapivě neruší (a přitom se nejedná o žádný muzikál), ale prostě do snímku patří jako všechno ostatní. Při tom posledním vás navíc nepříjemně zamrazí.(5.7.2006)

Atmosférická ochutnávka s jemně hororových odérem, zpěvy, tanci a PROUTÍM, která má pár slabých míst - jak po stránce řemeslné, tak i po herecké, zato příběh je maximálně originální a já se trochu bojím, že nová verze s Cagem, na kterou se velmi těším, možná svými technickými možnostmi tu nedokonalou působivost pohřbí. Kéž by ne.(13.6.2006)

• - Christopher Lee považuje svou roli v tomto filmu za jednu z největších vůbec. (Chatterer)

• - První film Barbary Rafferty, Tonyho Ropera a Richarda Wrena. Poslední film pro Iana Wilsona. (HellFire)

• - Režisér chtěl původně do role seržanta Howeiho Michaela Yorka. Pro producenty byl však první a jedinou volbou Edward Woodward. (Chatterer)