Rituál

The Wicker Man

Anthony Shaffer's The Wicker Man

The Wicker Man

Horor / Mysteriózní / Krimi / Thriller

Velká Británie, 1973, 88 min (Director's cut: 100 min)

Veľmi zaujímavý, skoro všeštýlový film, ktorého hlavnou témou je rozpor medzi kresťanstvom a pohanstvom. A práve na pohanský škótsky ostrov prichádza silne kresťansky založený policajt vyšetriť zmiznutie dievčaťa. Pri vyšetrovaní naráža na rôzne problémy, nechápe a nestotožňuje sa s vierou miestnych. So svojím kresťanstvom je na ostrove sám, neustále je konfrontovaný a zvádzaný ich poňatím života. Nie je tu núdza o rôzne bizarné situácie, výborný ľudový tanec a spev a samozrejme ani o komplexnú kvalitnú atmosféru, ktorá núti k zamysleniu. Nezabudnuteľný film kultového štatútu.(7.2.2007)

Nápaditý, atmosferický ale hodně utahaný horor, jenž se stal předlohou pro příšernost s Nicem Cageem jménem "Rituál". Pokud jste viděli novější verzi, nic vás zde nepřekvapí ale přesvědčí vás o tom, že remaky občas nedělají dobrotu. Pokud jste neviděli ani jeden doporučuji originál, který sice nesedne příznivcům klasického hororu ale zaujme neobvyklým tématem a překvapivým koncem.(30.7.2012)

Anglický vyšetrovateľ, extrémne založený na kresťanskej viere, prichádza na ostrov hľadať stratené dievča. Ostrovania majú však vlastné zákony, uctievajú vlastných bohov, po večeroch sa oddávajú sexuálnym radovánkam pod holím nebom a v škole sa akurát vyučuje sexuálna výchova. A to sa ešte blížia oslavy prvého mája. Pozor, mierne muzikálové. Scénka zvádzania policajta v hoteli pospevujúcou nahou štetkou vo vedľajšej izbe za hudobného doprovodu miestnych štamgastov bola pre mňa to naj.(13.10.2006)

Tato velmi netradiční detektivka (mylně označována jako horor) staví hlavně na zvláštní mysteriózní atmosféře malého britského ostrova, kde místo křesťanství vládnou pohanské zvyky. Konfrontace bigotního policisty a místních domorodců, uznávajících prastaré božstva, je vystupňována do znamenitého konce, kde je pouze na každém diváku jestli se mu více bude zamlouvat lidská oběť bohyni země, či slova „Hospodin je můj pastýř“. Edward Woodward v hlavní roli silně věřícího detektiva exceluje, a stejně tak jako oproti němu stojící Christopher Lee, rozdává svůj charismat v každém záběru. Silný zážitek je navíc umocněn zvláštní lidovou hudbou a tanečními rituály, které překvapivě neruší (a přitom se nejedná o žádný muzikál), ale prostě do snímku patří jako všechno ostatní. Při tom posledním vás navíc nepříjemně zamrazí.(5.7.2006)

Zpracováním žádné velké terno - často laciné střihové postupy a matná inscenace potenciálně působivých scén, které mohly patřit ke klenotům kinematografie. Ale možná právě proto na mě Wicker Man tak zapůsobil. Ten vtíravý pocit, že sleduji něco netradičního, něco originálního a autorského, ve mně celou dobu přetrvával, a v překvapivém závěru kulminoval přesně tím oblíbeným cinefilním způsobem. Scénář je ve finále hodně chytrý a parádně zvládá udržovat v divákovi zvědavost i lehké napětí, herci předvádí přesvědčivé kreace a skotská muzika dotváří pohlcující formální kulisu. Nutí se mi myšlenka, že natočit to takový Kubrick, týden nejdu ze samého vzrušení spát. 75%(3.9.2018)

• - Britt Ekland byla dablována Annie Ross. (Chatterer)

• - Režisér chtěl původně do role seržanta Howeiho Michaela Yorka. Pro producenty byl však první a jedinou volbou Edward Woodward. (Chatterer)

• - Původně měl hrát ostrovního lékaře Patrick Newell. (Chatterer)