poster

Rituál

 • Česko

  Proutěný muž

 • Velká Británie

  The Wicker Man

 • Velká Británie

  Anthony Shaffer's The Wicker Man

 • USA

  The Wicker Man

Horor / Mysteriózní / Krimi / Thriller

Velká Británie, 1973, 88 min (Director's cut: 100 min)

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • ClintEastwood
  ****

  Slyšel jsem samé kladné reference, na tohoto Občana Kanea mezi horory. On to vlastně není úplně typický hororový snímek, ale i přesto, že se děj filmu odehrává převážně za bílého dne a příběh se odvíjí od tuctového hledání pohřešované dívky - divák cítí ve vzduchu něco znepokojivého, až děsivého. To se naplno prokáže v závěrečné půlhodince, která je skutečným vrcholem tohoto mysteriózního počinu, přestože se pointa dá s trochou úsilí odhadnout. Rituál (nebo také Proutěný muž) poutá zajímavou kamerou, atmosférou a za pozornost stojí jedinečný Christopher Lee, jako potrhlý vůdce pohanských obyvatelů nevábného ostrova ve Skotsku, kam je příběh zasazen. Trošku upozaděná kvalita, ale zdejší hodnocení je odpovídající. Můžu doporučit.(1.7.2014)

 • Bigrambo
  *****

  Pro úvod tohoto komentáře bych si vypůjčil slova českého génia Járy Cimrmana: „Jsem zapřísáhlý ateista, (až se bojím, že mne Pán Bůh potrestá).“ I proto se může zdát divné, že mě zaujal film z prostředí pohanských kultur, slavností a rituálů a jeho střetu s křesťanskou vírou. Jednoznačně to bude tím, že snímek disponuje neskutečně tajemnou elektrizující atmosférou, která mě připoutala hned od úvodu k obrazovce a nepustila až do samotného konce. Velkou oporu má snímek v osobě charismatického Christophera Lee v roli hlavy pohanské komunity a třešničkou na dortu je pak rituální tanec budoucí bondgirl Britt Ekland v rouše Evině. Prostě a jednoduše, tento film nabízí celou řadu lákadel a proto mé jednoznačné doporučení zní: Kdo tento film neviděl, ať to co nejdříve napraví! Ne nadarmo se snímek zařadil mezi 1001 filmů, které musíte vidět, než zemřete!(8.4.2013)

 • Goldbeater
  *****

  Hororový snímek, který se naprosto vymyká žánrovým tendencím z počátku sedmdesátých let. Jde o jakousi nevídanou kombinaci mysteriózního thrilleru a místopisného filmu se zpěvy a tanci, v níž Edward Woodward a Christopher Lee hrají dva silně věřící muže na opačných stranách barikády. Filmem prostupuje stále se zvyšující napětí, které eskaluje do překvapivého a hrůzného finále. The Wicker Man je naprosto famózním dílem, které lze jedině doporučit.(26.4.2011)

 • helianto
  *****

  Černá barevnost. Snad jen na britských ostrovech může vzniknout tak barevný horor plný nádherné radostné hudby, z něhož zároveň mrazí. To, co působí zpočátku jako nepravděpodobná fraška spěje k nečekanému rozuzlení apokalyptických rozměrů. Snímek ve své době jistě šokující, působí dnes v některých svých aspektech možná úsměvněji, než by se slušelo, ale ta neobyčejná černá barvitost zůstává. Bůh všemohoucí není všemocný a spoléhat na něj tváří v tvář zlu bylo a je čiré bláznovství.(20.11.2014)

 • k212
  ****

  Zajímavě koncipovaná oslava sensuálně-animálního pohanství, která nejspíš inklinuje k brutálnímu popichování křesťanství (ale největší bodanec je namířen nejspíš na katolictví). Zpočátku se příběh tváří jako detektivka, jenže ve chvíli, kdy začnou první hudební čísla a odvážně obnažené scény, už divák těžko identifikuje, co sleduje. Navíc hutná atmosféra je spíše thrillerového až horrorového rázu. Šťavnaté sousto pro intelektuální kruhy - nejspíš. Navíc jsem v tom všem cítila lehkou inspiraci u italských mistrů, což ale nemyslím ve zlém slova smyslu. Příjemné překvapení z originálna - 80%.(15.10.2007)

 • - První film Barbary Rafferty, Tonyho Ropera a Richarda Wrena. Poslední film pro Iana Wilsona. (HellFire)

 • - Christopher Lee považuje svou roli v tomto filmu za jednu z největších vůbec. (Chatterer)

 • - Přestože se film odehrával v květnu, byl natočen v řijnu a listopadu 1972. (Chatterer)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace