Rituál

Proutěný muž

Anthony Shaffer's The Wicker Man

• Irsko

Horor / Mysteriózní / Krimi / Thriller

Velká Británie, 1973, 88 min (Director's cut: 100 min)

Toto je jeden z těch filmů, který mě vždy spolehlivě přesvědčí (když jsem na pochybách), že snaha doplňovat si filmové hororové vzdělání není vůbec zbytečná. Snímkem prostupuje neskutečná atmosféra - ale ne atmosféra strašidelná a hororová (The Wicker Man je vlastně hororem jenom značně okrajově), nýbrž navýsost osobitá atmosféra venkova, polí, slunce atd. Muzikální vložky mi absolutně nevadily (i když jinde je moc nemusím), neboť snímku ve všech ohledech pomáhají, hudba je zde zkrátka velice dobrá. Film má také skvělou pointu, která už dnes asi nezapůsobí tak šokantně jako před třiceti lety, ale pořád filmu dodává další plusové body. Pro mě je tento snímek klenot, jenž musí člověka (pokud je tedy v té správné náladě, což já jsem byl) uchvátit, a to ačkoli by se mu dalo i něco vytknout. Novodobý remake s Cagem jsem neviděl a ani ho vidět nechci. Horror movie of the year(26.6.2008)

Anglický vyšetrovateľ, extrémne založený na kresťanskej viere, prichádza na ostrov hľadať stratené dievča. Ostrovania majú však vlastné zákony, uctievajú vlastných bohov, po večeroch sa oddávajú sexuálnym radovánkam pod holím nebom a v škole sa akurát vyučuje sexuálna výchova. A to sa ešte blížia oslavy prvého mája. Pozor, mierne muzikálové. Scénka zvádzania policajta v hoteli pospevujúcou nahou štetkou vo vedľajšej izbe za hudobného doprovodu miestnych štamgastov bola pre mňa to naj.(13.10.2006)

Detektivní drama okořeněné mírně hororovým kořením s náboženskou tématikou. Nemohl jsem si pro dnešní večer asi vybrat lépe. I když začátek s detektivním nádechem nechává člověka chladným, tak s každou minutou na ostrově se pocit razantně mění. A to kvůli celkově osobité atmosféře venkova, kterou okořeňují pohanští obyvatelé a stále většímu tlaku na diváka, který je zapříčiněn nepříjemným pocitem z venkovanů a postupujícím vyšetřováním seržanta Howieho v případu zmizení mladé dívky. Velmi dobře poskládaný scénař, obstojně zahrané herecké role, kde mne zaujali spíše samotní venkované (z nich jsem měl nejvíce nepříjemný pocit), než seržant Howie (i když ke konci hrál skvěle) či Lord Summerisle. Je krásně vidět, že nepříjemný a dobrý film se dá udělat s dobrou prací s atmosférou a netřeba jakýchokoli efektů. Také nesmím zapomenout na některé velmi dobré scény, z kterých se mi už ježily chlupy svým nepříjemným podáním. Například celý prvomájový průvod či excelentní scéna s lidmy v maskách, když seržant odjíždí zpět na pevninu. Úžasné! Hudební vložky skvěle pasují do filmu a závěrečnou scénu považuji za jednu z velmi kvalitních, úžasně natočených, zahraných a sakra atmosférických!(16.3.2014)

Veľmi znepokojivý film (podobne ako Silent Hill), hlavne v smrteľne beznádejnej záverečnej štvrťhodinke. Bohužiaľ film má asi tak o 20 minút viac ako by bolo dobré a je veľmi nudne nakrútený. Pomalé tempo a slabé budovanie atmosféry kazia dojem. Skvelý koniec už bohužiaľ dostatočne nezakryje nudnú predohru. Každopádne námet je skvelý, Christopher Lee pekelný, hudba pekná (ale nie tak dobrá ako každý hovorí!), konflikt medzi katolíkom a pohanmi zaujímavý (niet kladnej postavy vo filme - katolík je intolerantný, pohania blázniví) a film je aj dobre nekorektný. Horor? Určite nie. Kult? Tiež nie. Preceňovaný? Určite. PS: filmu neprospelo, že sa takmer celý odohráva za jasného dňa.(20.4.2007)

Nejprve musím poděkovat uživateli lupuscanis, díky němuž jsem tento skvost objevila. Tajuplná a mysteriozní atmosféra ostrova Summerisle mě pohltila od prvních okamžiků. Film nezapře rok svého natočení (1973), krásně se v něm mísí pohanské rituály s dobou „květinových dětí“, včetně dobových účesů a oblečení. Naprosto úžasná hudba a zpěvně-taneční čísla, ze kterých bych vyzdvihla dvě, a to pana učitele s chlapci u májky a noční erotický tanec Britt Eklandové v hotelovém pokoji pro úplně konsternovaného policistu za zdí. Co mě šokovalo nejvíc, byl samotný závěr, ale předpokládám, že to byl i záměr tvůrců. Po jeho shlédnutí jsem také opustila svou původní myšlenku, že bych se na tento báječný ostrov chtěla odstěhovat a žít tu až do smrti.(30.6.2010)

• - Britt Ekland byla dablována Annie Ross. (Chatterer)

• - Britt Ekland označila místo natáčení jako "nejpochmurnější místo na Zemi". Producenti byli donuceni se za ni omluvit místním obyvatelům. (Chatterer)

• - Autor hudby, Paul Giovanni, si ve filmu zahrál i jednoho z muzikantů. V titulcích nebyl uveden. (KM Phoenix)