Police Story 2

Jackie Chan: Superpoliš 2

Police Story 2

Akční / Thriller / Komedie / Krimi

Hong Kong, 1988, 101 min

Jackie buď musí bezmezně milovat film i svojí práci nebo je nehorázná držgrešle a jeden plat mu nestačí. Posuďte sami - zpívá tu ústřední píseň, hraje tu, vtipkuje tu, napsal to, výraznou měrou se podílel na choreografii, ošetřuje zraněné kaskadéry, ostatně i sám nemálo kaskadéruje a jen tak mimochodem si to rovnou i zrežíroval. A všechno tohle dělá ještě o pomyslný chlup z hrudi čínského chocholatého psa lépe než minule. Ovšem možná je to tím, že mi tohle, ne snad přímo vážnější, ale určitě méně rozjuchané a každopádně akčnější pokračování sedlo prostě více. Ale opravdu pouze o chlup.(5.6.2009)

V uvode sa dockame zostrihu tych najsialenejsich kuskov z jednotky a hned nato film plynule nadviaze na predosly diel. Dvojka je klasicke pokracovanie v ktorom je vsetkeho viac ako minule. Vracia sa zaporak, aby sa Jackiemu pomstil. Mame tu novy pripad s vydieracmi, ktory vyhadzuju budovy do vzduchu a zaroven Jackie riesi svoj vztah s priatelkou. Popritom sa najde cas aj na viacere vtipne sceny. A cele to tentokrat dokopy ladi ovela lepsie. Jak jednotlive dejove linie, tak striedanie vtipnych a dramatickych scen. A Jackie tu tentokrat predvedie solidny herecky vykon. Humor vyplyva hlavne z Jackieho eskapad s Maggie Cheung a skvelych epizodiek s Bill Tungom. Pobavil ma vybuch obchodaku pri ktorom sa autu Mitsubishi nic nestane. Az do famozneho finale tu vlastne zase tak vela akcnych scen nie je. Ale prevedenim patria k absolutnej spicke a v drvivej väcsine su bez akychkolvek trikov. Pokial si v jednotke kaskaderi vytrpeli bolestive kusky s rozbitym sklom, tak tentoraz zase vybuchmi na x spôsobov. Bitky su riadne surove a jednotlive udery bolestive. Hned prva bitka mnozstvom rozbiteho skla odkazuje na prvy diel. Druha hromadna bitka na detskom ihrisku ponukne mnozstvo pôsobivych kaskaderskych kuskov a gulometne chvaty. Zboznujem Jackieho trademark, ked sa na neho vyrutia traja superi namiesto toho, aby poslusne nabiehali jeden za druhym ako je zvykom v inych filmoch, a daju Jackiemu do tela, lebo troch naraz nevykryje nech sa snazi akokolvek. No a finale okrem ohna ponukne aj niekolko skvelych duelov vrcholom ktorych je Jackieho bitka s famoznym kaskaderom Benny Lai, ktory tu hra hlucheho parchanta a kope mu to este lepsie ako Kenovi Lo v druhom Drunken Masterovi. Zaverecne nepodarky su znova plne scen rôznych zraneni. Takze vysledkom je dalsi z Jackieho vrcholnych filmov. V tej dobe sa mu proste darilo. Su 3 verzie filmu. 93 minutova medzinarodna verzia, ktora vysla u nas na VHS a DVD. Komu ide hlavne o akciu, tak nech siahne po nej aj ked je zostrihana az prilis a tak obsahuje aj nejake dejove nejasnosti. Ale akcia sa nekratila. Pre väcsinu divakov bude najlepsiou HK 101 minutova kinoverzia, ktoru u nas vysielala Nova. Obsahuje vsetky podstatne sceny a dejovo je dostatocne zmysluplna. Ja mam ale najradsej predlzenu japonsku 121 minutovu verziu v ktorej je este viac humoru. Ale je pravda, ze tempo je miestami pomalsie a niektore sceny su uz zbytocne. 9/10. P.S. k tym bludom co sa tu pisu v zaujimavostiach. Biao Yuen tam fakt toho velitela hasicov nehra.(1.9.2018)

Ka-Kui Chan(v českom preklade Kevin) je späť. Tentoraz Jackie poľavil v tom, na čom všetkom zakladal v predchádzajúcom diele. Je tam menej jeho špecifického humoru ale aj akcie. Príbeh si tentoraz zakladá na celkom podarenej kriminálnej zápletke. Dôležité sú tentoraz Chanove detektívne schopnosti než rýchle končatiiny. Ale povedzme si úprimne, akcie tam mohol nasúkať viacej.(18.6.2010)

Dějově to nijak nevybočuje ze standardu akčnějších kriminálek osmdesátých let. Je tu méně humoru než jsme u Chana zvyklí (hlavně z poslední doby), ale zase více rvaček. Chan zřejmě není moc dobrý herec, ale když dojde na rvačky, tam pravděpodobně nemá co se týče jejich choreografie konkurenci. To je prostě balet, na kterej se strašně dobře kouká. Hdně se mi líbila i choreografie náklaďáků hned na začátku filmu, dobrá vychytávka.(4.4.2009)

Pro mě v podstatě srovnatelné s jedničkou. Jackie tu zas nehorázně jede, dokonce upozaďuje své "přiblblé" veselé grimasy a různé fórky, což je pro mě jenom a jenom dobře. Taky tu trošku zdrsněl a některé scény jsou hrubšího charakteru, já bych klidně snesl ještě víc. Nemůžu se ale ubránit dojmu, že se tu jelo nějak na půl plynu. Jako by strach o Chanovo zdraví zabránil velkolepým akčním scénám, místo kterých tu jsou výbuchy a přestřelky. Zřejmě proto finále není tak grandiózní jako v jedničce. Dvojce chybí nějaký památný moment, na který bych si vzpomněl za pár měsíců. Pořád jde ale o dobrou zábavu a jakkoli Jackieho nemusím, uznávám, že je to nehorázný borec a někdy předvádí fakt neuvěřitelné kousky. Klobouk dolů před tím, co všechno zvládl. 70%(7.9.2011)

• - Film existuje ve třech sestřizích. Nejdelší verze snímku je japonská 122 min., následuje honkongská se 101 min. a americká s 92 min. (Rominator)

• - Cameo - Biao Yuen - velitel hasičů při zásahu v obchodním centru. (dawe82)

• - Jackie Chan během natáčení narazil do nesprávné skleněné tabule a způsobil si řezné rány na zápěstí a hlavě. Scéna byla použita ve filmu a během závěrečných titulků jsou ukázány Jackieho zranění. (Raztubyl)