Americký akční film vystavěný z tradičních žánrových prefabrikátů nepostrádá nic z toho, co od něj fanda očekává, zejména pak akci, přestřelky a boj muže proti muži na všechny způsoby. Hlavní postavou je vynikající bojovník Nick Gunnar, který vede skupinu mezinárodních žoldáků na nevelký ostrov v jihočínském moři. Jejich úkolem je donutit domorodce, aby prodali jisté společnosti těžební práva na obrovské nerostné bohatství, které se tu marně snažili získat už mnozí. Jsou tvrdí, precizně vycvičení, až hazardérsky odvážní, sebejistí a připravení bojovat do posledního dechu. Jenže všechno je nakonec tak trochu jinak, protože Gunnar se ostrově setká s přátelským přijetím, je ohromen jeho nádherou, kterou by těžba nerostných surovin zcela zničila a navíc se zakouká do jedné z místních krasavic a skamarádí s jejím malým synkem. A tak se nakonec parta žoldáků postaví na stranu domorodců aby hájila jejich zájmy. (oficiální text distributora)

mzss1

Překvapen jsem byl, když jsem si nakonec uvědomil, že první 2/3 filmu nejsou akční, ale jen tak výpravné až životopisné ve vesnici ve Vietnamu. Ale přesto to byly zajímavé 2/3 filmu. Divák se dověděl jak to tam chodí. Třetí třetina filmu začala být drsná a začalo se střílět, dobrá akce celkem atd... takže průměr nakonec jen 50% = *** ()

kingik

Akce se v druhé polovině přece jen dostaví ve větší míře, ale chtělo ji objevněji natočit. Doplh Lundgren hraje každou svoji roli téměř stejně, ale když dojde na akci, tak svižně běhá, skáče a střílí, aby naplnil akční složku beze zbytku. Scénář zavání improvizací. ()

klerik

Tak toto bol kedysi film pre mňa. Drsní chlapi, rozumný velitel, krásna domorodkyňa... A bazuka. Hlavný hrdina bojuje za tých, ktroých prišiel postrieľať (už je jasné odkiaľ to má POSLEDNÝ SAMURAJ s Cruisom :)). Slušná (ale hlavne zábavná) odpoveď na RAMBA, kde chýba otázka vietnamskej, či afgánskej vojny. Na akčnú zábavu to stačí... A všimli ste si, že Cameronov AVATAR môže mať totožnú anotáciu s týmto filmom??? ()

SeBig

"Kulky jsou levnějsí než doktoři,, Celkem natáhlá Lundgrenovka teda spíše průběh filmu ke konci to akcí vzroste o 100% sice v pár scénách debilní střih ale jinak fajn. Postavy jsou super a Lundgren a jeho ,,je to ze Švédska, stejně jako já" taky nebyl špatný! Jako akčnák libovka! ()

eraserhead666

„Nebudete muset pracovat, aby jste se najedli.“ „A to má být dobře?“ Záživnější a ne tak kýčovitý Avatar bez fantasy pozadí a 3D formátu? Tak to je Švéd. Tenhle film musí mít Cameron asi rád, když ho obšlehl :-). Já jsem na tom stejně. Je to neoriginální, tuctové a snad i průměrné, ale mám ten film hodně rád a strašně mě baví. Jeden z těch Lundgrenových nejlepších. ()

kajda.l

Boj o hovna, žvejkačka jako symbol Američanů, umývač nádobí kmenovým vůdcem, domorodkyně se silikony, romance pod palmami a uřezané hlavy. Dolfík v plné síle a polní. Svým způsobem geníální podívaná. ()

Lacike

Tento film ma vzdy sral tym jak premarnil svoj potencial. Mohla to byt beckova variacia Ramba akou bol skvely Red Scorpion. Ale nie je. Celu hodinu sa tam nic nedeje. Postavy vedu totalne imbecilne az trapne dialogy. Film obsahuje tie najobohratejsie trapne klise typu prehravajuci zaporak, ktory svoju drsnost dokazuje tym, ze odbachne svojho najlepsieho cloveka. Asponze Lundgren tu ma par vydarenych hlasok. Ale fakt len par. Behom tej ukecanej hodiny mal divak snad prilnut k postavam, ale mne ta banda debilov bola uplne ukradnuta a tak ked sa konecne rozbehlo finalne akcne inferno, tak mi uz bolo uplne jedno, ze sa tam bojuje o hovno. Nekecam. Bojuje sa tam o vtaci trus. Väcsiu sracku uz ani vymysliet nemohli. No a Lundgren tam je samozrejme najprv na tej zlej strane, aby si to potom uvedomil a nakoniec prebehol k tym dobrym a zachranil ich. Jak originalne. No dobre, na originalitu serie pes, ale tentoraz je to podane fakt neznesitelne nudne. No dobre, podme k tej jedinej akcnej scene za ktoru davam posratu jednu hviezdicku. Po technickej stranke je to v poriadku. Aj strih je ok, dockame sa aj dostatocnej porcie brutality, ale vsetka ta akcia pôsobi jak z nejakej grotesky. Proste to nepôsobi drsne ale skôr komicky. Najviac ma bavila scena v ktorej Lundgren vystreli z nejakeho raketometu a zadna cast tej zbrane zapali protivnika za Lundgrenom. No a takto infantilne su vsetky prestrelky. Takze vysledkom je väcsinu stopaze neskutocne nudny film so zabavnym finale. Napriek R-kovemu ratingu to je film nevhodny pre divakov starsich ako 12 rokov. Mal som tu smolu, ze som ho nestihol vidiet v spravnom veku a uz ako trinastrocneho ma nebavil a pripadal mi trapny. Nic sa na tom nemeni ani dnes. 2/10. ()

ConanVJ

Podle mě je Švéd parádní akční film, ve kterém je Ludgren ve skvělé formě. Příběh je prostý. Nick Gunnar je najat na to, aby přesvědčil domorodce na jednom ostrově o opuštění svého bydliště, kde chce společnost těžit nerostné suroviny. Gunnar si sežene tým žoldáků nejrůznějšího kalibru a jde na věc. Domorodci ostrov opustit nechtějí a Gunnar se rozhodne domorodce chránit proti blížící se invazi, která je nevyhnutelná. Film má pěkný akční scény, dobrý hlášky a povedené obsazení. Pro mě je tento film klasikou žánru na kterou se vždy rád podívám, i když má nějaký ten nedostatek. Za mě 90% :) ()

mysiak

Dolph Lundgren je Švéd zo Švédska...a je to týpek...pri tomto filme som si zaspomínal na staré dobre VHS časi..keď tieto filmy boli cool..a síce stratili už moc zo svojho čara..niečo tam stále ostáva..tá "nadsázka" a proste nekompromisné hranie...Švéd je fajn aj po rokoch ()

Ellmariachi

Jeden z mála filmů, ze kterých jsem byl na větvi jako škvrně a po shlédnutí na prahu 30ky se mi líbí úplně stejně. První dvě třetiny nám představí různorodý tým Nicka Gunnara, záporáka (kterej má co má pořádná svině mít) a kmen domorodců. Fajn na tom je, že i když se film občas snaží těžit z jakože tajemné kultury kmene, tak si stejně dobře z podobných filmů udělá legraci. Poslední třetina je fajnová akční řežba, která si nezadá nic s masakrem v Rambovi apod. (dobře trošku přeháním) Každopádně pro mě super překvapení a 80 procent. ()

Vojcl

V rámci žánru těžký podprůměr.. Dolph Lundgren mi v kladné roli prostě nesedí, navíc to má velice tupý příběh a ani ty akční scény za moc nestojí.. ()

Rakosnicek77

Dolph Lungren se v tomhle pochybném akčňáku opět představuje jako neohrožený zastánce práv nevinných vesničanů, jakoby tahle role byla stejnou šablonou kterou se inspiroval už v Rudém škorpiónovi. Pochybném, už jenom proto, že mu na cestu na české obrazovky nadělil distributor naprosto zcestný název, který nemá s tím originálním vůbec nic společného. Název Švéd sice odkazuje na Lungrenův původ, ale dost dobře si neumím představit Seana Conneryho ve filmu Skot, případně Van Dammeho Belgičana. Druhou věcí je příběh izolovaný na bezejmený ostrov, kde parta žoldáků s tlupou zmatených vesničanů, svádí nelítostnou bitvu na záchranu ptačích výkalů. Tak tohle byla silná káva i na mě a nezachránila to ani Catherine Bell, pozdější hvězda seriálového JAGu. Dvě hvězdy, které dávám tomuto filmařskému počinu do vínku, je myslím až zatraceně dobré hodnocení. ()

Figu

"Můžu ochutnat Nicku? Ježiši, odkud je takový svinstvo? Ze Švédska, jako já!"... Ano, ve Švédsku se narodilo spousty světové špičky ať už v hokeji, třeba Peter Forsberg, či ve fotbale Henrik Larsson, tak i ve filmu drsný Dolph Lundgren! A stejně jako Forsberg měl na ledě svojí pětku, nebo Larsson na trávě svojí jedenáctku, tak i Lundgren zde před kamerou svoji skupinku žoldáků, se kterou udělal slušný výsledek a u mě vyhrál! Dokázal mi, že se stejně jako oba dva vedle něj zmiňovaní dokáže poprat do konce svých sil a nic nevypustí. Navíc je i stejně kvalitní střelec! Holt Švédi mají a měli i před dvaceti lety kliku na talenty! 55% ()

Mefistofelle

Takovej docela milej eko-akčňák. Stokrát ohrané téma a la Pocahontas (pro modernější lidi Avatar), ale nevadí, takových filmů bylo a ještě bude... Koneckonců od béčkového akčního filmu člověk nemůže chtít moc. Sranda je to víceméně ze začátku dokud je na scéně více postav. Zejména úvodní scény s Dolphem verbujícím žoldnéře a následná bitka v baru jsou docela zábavné, ovšem jakmile se dostanou na ostrov, začíná to být trochu mdlé. Což o to, příroda pěkná, domorodci jsou veselé kopy, ale jinak se plká víc, než je zdrávo. A kromě pěkné bitky Dolph vs. nechutně namachrovanej záporák se ani ke konci nedočkáme ničeho zajímavého. ()