Po šesti dlouhých letech se vrací Jack Sommersby, dávno považovaný za mrtvého, z americké občanské války domů. Jeho žena Laurel reaguje na návrat muže zprvu nejistě. Vychovává syna a naučila se s pomocí přítele Orina pracovat na rodinné farmě. Jack Sommersby nebyl nikdy považován za příliš přívětivého člověka. Ale tento muž, který nečekaně přichází na farmu zarostlý k nepoznání, působí najednou něžně a soucitně. Je to právě Jack Sommersby, který spojí vesničany a nabádá je, aby za poslední úspory obnovili poničené tabákové plantáže. Svému slovu dostojí a za vybrané peníze doveze vzácná semínka tabáku. Laurel pocítí ke svému manželovi nikdy nepoznanou lásku. Jednoho dne se ale přihlásí ke slovu minulost a s ní i těžké obvinění z vraždy. Má však cenu odkrývat pravdu, když lež je někdy čestnějším řešením? Snímek natočil britský režisér Jon Amiel jako remake francouzského filmu Návrat Martina Guerra (1982), zasazeného do středověké Francie, v němž titulní roli ztělesnil Gérard Depardieu. V hlavních rolích americké verze milostného dramatu uvidíme také vynikající herce, Richarda Gerea a Jodii Fosterovou. (Česká televize)

Radyo

Zajímavé, trochu nevěrohodné, ale přesto docela příjemné romantické drama s velmi dobrou Jodii Fosterovou. Bohužel to se (už skoro tradičně) nedá říci o Richardu Gereovi. Já tomu chlapovi prostě nemůžu přijít na chuť. Podle mě tenhle herec těží jen ze svého "dizajnu" a o nějakém hereckém mistrovství si maximálně nechává zdát. Ovšem ještě jsem neviděl Chicago, třeba mě tam mile překvapí. Každopádně v tomhle snímku zůstal věrný svému chudičkému hereckému rejstříku a nepředvedl nic, čím by mě dostal. ()

Jimb021

Nebylo to tak špatný. Ale jak už je u Amiela zvykem, tak tam byl hrozně vidět jeho rukopis. Ty jeho nevěrohodný,naivní a klišovitý dialogy jsou hrůza. Tenhle snímek měl IMHO obrovskej potenciál , avšak blbou režií se to dost zkazilo. Ten konec s tím soudem se mohl natočit mnohem líp, víc dramatičtěji a napínavěji... ()

quokam

Uchvatny, az Kristovsky pribeh o podvodnickovi a dezerterovi, ktery mozna mel puvodne v umyslu vybrat penize komunity a zmizet, ale nakonec prijal sanci zit poradny zivot a prijal ji se vsemi dusledky a se vsi zodpovednosti.  Zena se mi smeje, ze nejradeji mam filmy, na jehoz konci umre hlavni hrdina. Nadhena vyprava, zivotni herecke vykony Richarda i Jodie, na vyssi level film povysuje take J.E.Jones a obhajuje B. Pullman. Zaujal mne uz i trailer, ktery kdysi davno vysilala Nova. Nepovedla se snad jenom scena, kdy Jodie holi uz oholeneho Richarda, ale to uz je detajl. Za mne uchvatnych sto pro. ()

Autogram

Výborná romantika, ktorá je znesiteľná aj pre mňa a po dnešnom opätovnom pozretí hlavných záverečných scén neváham nad 4* hodnotením. Výborné výkony hlavnej dvojice vynikli najmä v súdnej sieni a v ich súkromí. SPOILER Som rád, že sa tvorcovia nedali zlákať zmeniť záver na happy-end, čo by mohlo celý dojem z filmu pokaziť. ()

lennyd

Po letech strávených ve válce se Jack Sommersby (Richard Gere) vrací zpět do svého rodného městečka. Všichni jeho návrat oslavují, až na jeho ženu Laurel (Jodie Foster), která má obavy, že se Jack bude chovat stejně násilnicky jako před odchodem. Ale on je nyní úplně jiný - až Laurel získává téměř jistotu, že jde o jiného muže, který je jejímu manželovi velice podobný. Pak je ale Jack obviněn z vraždy, a jedinou jeho šancí na život je odhalení pravé identity ... Tento film mám vcelku rád - sice při jeho sledování neslintám nadšením, ale semtam vytáhnu DVDéčko a příjemně se odreaguju. Víc mne baví první polovina filmu, ve které se nic moc neděje, ale člověka tak nějak film naplňuje pohodou. Ta druhá je o pak o něco málo slabší, soudní proces mne moc nebavil, a hlavně bych chtěl vidět jakéhokoliv soudce jak nechá v soudní síni tlachat manžela s manželkou. Po herecké stránce jsem taky docela spokojen, Richard Gere, Jodie Foster či Bill Pulman jsou zárukou kvalitního herectví, a ani tady tomu není jinak. Prostě celkově příjemný odpočinkový film.. ()

• Natáčení filmu probíhalo ve Virginii. (Terva)
  • Film byl natočen podle deníku francouzského rolníka Martina Guerreho, jenž je znám svým zatčením za podvody v roce 1560. (Terva)