Po šesti dlouhých letech se vrací Jack Sommersby, dávno považovaný za mrtvého, z americké občanské války domů. Jeho žena Laurel reaguje na návrat muže zprvu nejistě. Vychovává syna a naučila se s pomocí přítele Orina pracovat na rodinné farmě. Jack Sommersby nebyl nikdy považován za příliš přívětivého člověka. Ale tento muž, který nečekaně přichází na farmu zarostlý k nepoznání, působí najednou něžně a soucitně. Je to právě Jack Sommersby, který spojí vesničany a nabádá je, aby za poslední úspory obnovili poničené tabákové plantáže. Svému slovu dostojí a za vybrané peníze doveze vzácná semínka tabáku. Laurel pocítí ke svému manželovi nikdy nepoznanou lásku. Jednoho dne se ale přihlásí ke slovu minulost a s ní i těžké obvinění z vraždy. Má však cenu odkrývat pravdu, když lež je někdy čestnějším řešením? Snímek natočil britský režisér Jon Amiel jako remake francouzského filmu Návrat Martina Guerra (1982), zasazeného do středověké Francie, v němž titulní roli ztělesnil Gérard Depardieu. V hlavních rolích americké verze milostného dramatu uvidíme také vynikající herce, Richarda Gerea a Jodii Fosterovou. (Česká televize)

Radyo

Zajímavé, trochu nevěrohodné, ale přesto docela příjemné romantické drama s velmi dobrou Jodii Fosterovou. Bohužel to se (už skoro tradičně) nedá říci o Richardu Gereovi. Já tomu chlapovi prostě nemůžu přijít na chuť. Podle mě tenhle herec těží jen ze svého "dizajnu" a o nějakém hereckém mistrovství si maximálně nechává zdát. Ovšem ještě jsem neviděl Chicago, třeba mě tam mile překvapí. Každopádně v tomhle snímku zůstal věrný svému chudičkému hereckému rejstříku a nepředvedl nic, čím by mě dostal. ()

Galadriel

Průměrná dramatická romantika s výbornou Jodie Foster a nesympatickým Richardem Gerem. Neoriginální scénář, předvídatelný závěr, ale na druhou stranu nádherná hudba Dannyho Elfmana a pěkná kamera... 70% ()

Tosim

Podle mě tenhle film hodně stojí na hereckém výkonu Jodie Foster, všichni ostatní jen paběrkují, její kreace, kdy se postupně sblližuje se svým manželem, je zkrátka (ne)uveřitelná, i když zaujal i James Earl Jones v roli soudce. ()

Djkoma

Viděno několikrát velmi dávno. Bohužel průměr na všechny strany, přestože dvojice Richard Gere a Jodie Foster nepůsobila na papíře špatně, chemie mezi nimi jako by neexistovala. Hrají vedle sebe, pohybují se vedle sebe, ale vedle ve své době charizmatického Gerea bych posadil nějakou vzhledově zajímavější dámu. Judie je totiž skvělá herečka, ale jako žena toho v mých očích tolik neposbírala od Boha (resp. záleží podle cm makeupu:)). Film samotný má dobré téma, zajímavé, divák si není dlouho jist, ale přesto v závěru zůstane pachuť trochu očekávaného rozuzlení. Fakt, že jinak Návrat Sommersbyho vypadá opravdu hezky a dobře "nedávnou" dobu vystihuje mi už zážitek nezachránil. ()

gouryella

Zatímco francouzský originál mě místami přišel příliš rozvleklý, tak tento americký remake považuji za zdařilejší jak po stránce herecké, tak po stránce výpravné. ()

Anthony

Viděl jsem i francouzský originál a tento remake se mi líbil více. Což je dost výjimečné. Oba herci byli dobří, závěr je méně jednoznačný než v originálu a dojemný. Zároveň je tu jedna z nejhezčích hudeb mistra Dannyho Elfmana. ()

tron

„Ale žili by ste!“ – „Bez mena?“ Britský režisér Jon Amiel je dnes známy ako rutinérsky tvorca viac (Jadro), či menej (heist movie Pasca) priemerných filmov. V minulosti na tom... nebol o nič lepšie. Veď si len spomeňme na zvláštny serial killer Vraždy podľa predlohy, nevraviac o nevydarenom pokuse o komédiu Muž, ktorý vedel príliš málo s Billom Murrayom. Nie je preto žiadnym obrovským šokom zistenie, že francúzsko-americká historická dramatická milostná freska Návrat Sommersbyho patrí k tomu najlepšiemu, čo natočil a to napriek tomu, že sama má k dokonalosti ďaleko. Našťastie k tomuto skonštatovaniu nedôjdeme len kvôli tomu, že ju porovnávame so zvyškom jeho nenápaditej tvorby, ale skrátka preto, že je to kvalitka. Nie ohromujúca, nie geniálna, ale priemer to predsa len nie je, aspoň v mojich očiach nie. Rozpočet nie je z najvyšších (takže celosvetová tržba 140 miliónov je na komornú historickú drámu de facto neuveriteľná), ale príliš to na ňom poznať nie je. Ide o scenár a hercov. Scenár je neobyčajne originálny a v prítomnosti Jodie Foster (v tej dobe známej prísnym výberom rolí), sa dobrými hercami stávajú aj Richard Gere a Bill Pullman (vychutnajte si potom nečakanú roličku jedinečného Jamesa Earla Jonesa). ()

B!shop

Tenhle film jsem uz videl hodnekrat, rek bych tak petkrat, ale nepamatuju si, ze bych aspon jednou videl zaver filmu, takze jsem v podstate celej film videl az ted. A nijak to nezmenilo muj nazor na film, to jest, ze se jedna o skvelej film. Nekdo by moh rict, ze film pusobi trochu levnejc, coz je sice pravda, precejen to misty vypada jak Doktorka Quinnova, ale to, co filmu schazi na kulisach, skvele vynahrazuje vytecna hudba, ktera by se klidne hodila k mnohem vypravnesimu filmu. A i kdyz se toho ve filmu moc nedeje, presto svizne odsejpa a ani na moment nenudi, taky diky skvelejm hercum, hlavne Jodie Foster a Billu Pullmanovi. Gere se taky prekonava, ale proste ma obcas ten svuj tupej veselej vyraz. Cekal jsem, ze bude na konci nakej velkej projev, coz bylo, ale tady jsou motivace hlavniho hrdiny krapet jiny, takze je to v podstate originalni. Na tenhle film se vzdy rad podivam. ()

Gilmour93

Sommersby proti Townsendovi, Sever proti Jihu, postřik proti housenkám aneb pokud neexistuje poznávací znamení v podobě pihy o velikosti mexického dolaru na penisu, jsou jižanské manželky ve věci rozpoznání chotě v koncích.. Po letech jsem si zase dal Konec starých časů na Sommersbyovic farmě a ujistil se, že krom výkonu J.Foster není o co stát. Jednoduše nalinkovaný příběh si sice své obecenstvo zaslouženě najde a z jejich slzných kanálků udělá zavlažovací zařízení, ovšem já, ač v zásadě proti romantickým dramatům nic nemám, jsem se tentokrát nemohl dočkat, až se ten ulhaný schizofrenik bude houpat v jižním vánku od tabákových plantáží.. ()

Kaka

Dobrá výprava, kulisy, dojemný příběh a především citlivá režie a skvělé herecké výkony. Příběh jako takový se mi dost líbil a nikdy nezklouzával k přehnanému sentimentu, naopak konec docela překvapí. Obrovské plus na filmu má strhující hudba Dannyho Elfmana. ()

castor

Láska, vášeň, nenávist, záměna identity a výborné herecké výkony obou hlavních představitelů v jižanském romantickém dramatu, který i po letech docela solidně chutná. A ačkoliv má leckteré klasické atributy daného žánru, jeho zajímavost spočívá v pochybnosti, nejednoznačnosti a zvláštním neklidu. ()

k212

Sommersby je prachsprostý ubrečený cajdák, který si člověk buď zamiluje nebo ho zákonitě nesnáší. Mě si získal na 100% a kdykoliv ho v bedýnce s pohyblivými obrázky dávají, nenechám si ho ujít. Nicméně to neomlouvá jeho okaté nedostatky v rovině filmařské, nezáživná režie, lehce nedotažený scénář, plně ne zcela využitá Elfmanova hudba, i když sama o sobě je výtečná. K hercům nemám výtky. 70%. ()

kingik

Vzorně zahrané, vzorně zrežírované a lepší než francouzský originál. Neustálé pochyby o identitě Jacka Sommersbyho neutuchají se závěrečnými titulky. Film skvěle skloubil poetickou romantiku s osudovým dramatem. Nemělo chybu. 100% ()

Anderton

Hovorí sa, že na Návrate Sommersbyho nie je nič zlé, pokiaľ ste nevideli francúzsky originál. Ten som nevidel, tak môžem skonštatovať, že na Návrate Sommersbyho nie je nič zlé. Videl som ho v roku vzniku a aj nejakých sedem rokov potom a stále sa mi film páčil. Pri čísle dva asi aj ostane, myslím, že tento žáner je určený skôr ženám a dnes už by som si to pozrel iba s nejakou ženou. ()

klerik

Zvláštny film, kde sa divák veľa nedozvie, ale je v ňom nepopísateľná výpoveď, ktorá ani nebola vypovedaná.... ()

Arsenal83

Melodramatický romantika pre dospelých, na ktorej sa mi páčilo hlavne to historické prostredie. Ide však o prerábku francúzskeho originálu a to nejde neporovnať. Jodie Foster určite na úrovni Nathalie Baye, to sedí. Ale Richard Gere určite nie je Depardieu. Ani zďaleka. Táto americká verzia má svoje vady. Kým francúzsky film je založený na skutočných udalostiach zo 16. storočia a na jeho spracovaní pracovali aj historici, aby to bolo verne natočené, Američania zasadili príbeh do svojho prostredia a vymysleli si polovicu vecí, len aby z toho urobili romantickú drámu. Boli tu veľmi podivné premisy. Chlap sa vráti po 6 rokoch a manželka nevie či je to naozaj on? Veď sa nevrátil po polstoročí. Takisto tu bol čierny sudca, ktorých v roku 1867 myslím nebolo až tak veľa, ak vôbec nejaký bol. Určite odporúčam vidieť originál a ten bude viditeľný. ()