Po šesti dlouhých letech se vrací Jack Sommersby, dávno považovaný za mrtvého, z americké občanské války domů. Jeho žena Laurel reaguje na návrat muže zprvu nejistě. Vychovává syna a naučila se s pomocí přítele Orina pracovat na rodinné farmě. Jack Sommersby nebyl nikdy považován za příliš přívětivého člověka. Ale tento muž, který nečekaně přichází na farmu zarostlý k nepoznání, působí najednou něžně a soucitně. Je to právě Jack Sommersby, který spojí vesničany a nabádá je, aby za poslední úspory obnovili poničené tabákové plantáže. Svému slovu dostojí a za vybrané peníze doveze vzácná semínka tabáku. Laurel pocítí ke svému manželovi nikdy nepoznanou lásku. Jednoho dne se ale přihlásí ke slovu minulost a s ní i těžké obvinění z vraždy. Má však cenu odkrývat pravdu, když lež je někdy čestnějším řešením? Snímek natočil britský režisér Jon Amiel jako remake francouzského filmu Návrat Martina Guerra (1982), zasazeného do středověké Francie, v němž titulní roli ztělesnil Gérard Depardieu. V hlavních rolích americké verze milostného dramatu uvidíme také vynikající herce, Richarda Gerea a Jodii Fosterovou. (Česká televize)

PTuranyi

Výborne dobre vyprodukovaná a zahraná romantická dráma, ktorá v sebe skrýva niekoľko vrstiev. Okrem romantickej linky s milostným trojuholníkom, ukrýva rasovú linku a serióznu morálnu dilemu. Záver síce vyúsťuje do patetickej romantiky avšak poznačenej ťažkým morálnym rozhodnutím a vďaka kvalitnej produkcii a vynikajúcemu hereckému výkonu Richarda Gereho a Jodie Foster si zaslúži 70% ()

Agatha

Velmi dojemné romantické drama, ve kterém Jodie Foster předvedla další ze svých strhujících výkonů. Richard Gere se také docela snaží, ale na svou kolegyni zkrátka nemá. Průběh filmu je takový pozvolný, ale k závěru se děj začíná vyostřovat. Konec je velmi dojemný a docela dost mě překvapil, čekal jsem daší happy end, ale ten se díky Bohu nedostavil. Jediné co bych opravdu nedoporučil je český dabing - Sabina Laurinová a její unilý a jemný hlásek se k Jodie Foster prostě nehodí. ()

ostravak30

Ačkoli jsem tento film znal, že se jedná o remake jsem opravdu netušil. Romantické drama z druhé poloviny 19. století je asi nejvíc hlavně o sbližování Jodie Foster a Richarda Gera. Pravda je, že oba herce mám rád, zvláště J. F. je vždy skvělá, ale ti dva k sobě opravdu moc nepasovali a zrovna zde bych Jodie neobsazoval. Na typologii své postavy se prostě nehodila a ke Gerovi měl být někdo působící trochu víc jemněji. Nic proti slavné herečce, ale ona stále vypadá jako ledová královna a romantiku v ní hledat těžko. Nevím, zda je konec úplně očekávaný, protože klasicky bych od Hollywoodu čekal závěrečný zvrat směřující k happy endu, ale snímek nám toho moc neřekne ani o době, ve které se odehrává. Nedozvíme se nic o občanské válce a hnutí mužů v kuklách, které je skoro to nejzajímavější a jež jsem od počátku považoval za Ku-klux-klan. ()

Ivoshek

Dokud se to rozjizdelo, bylo to dobrý. Fakt jo. Vzpomínky, začátek vztahu, nejistota, charismatický nový chlap, který někým možná je a možná není. Soudem se to rozbilo. Celá ta logika všech postav je postavena na hlavu, nedává smysl. Skoda. Jinak to bylo dobrý, ale ten konec měli vymyslet lip.  PS: Mám strašně rad J.E. Jonese, ale v te době opravdu cernošští soudci nebyli, ani na severu. ()

Ingtar2

Movie Challenge Máj 2022/Griph #1: Dobre, na rovinu priznávam, pozerať film s ruskými titulkami je fakt haluz - ale to nič nemení na tom, že tento film je naozaj zvláštny úkaz. Prvú polovicu ide pomaly ako autobus plný miestnej šľachty z Popradu do Spišského Štiavnika ktorému zhorela prevodovka (nič príjemné, odkúšané za vás), len na to, aby sa v druhej polovici z toho stala nadpriemerne dobrá dráma zo súdneho prostredia s predvídateľným koncom. Prostredie je vystihnuté dobre, herci hrajú čo majú (tu nerozumiem ospevovaniu Jodie Foster, minimálne scéna pri ktorej ju švacne o pole je ako vystrihnutá z Živého biča), kamera si "odvádza svoju štandardnú prácu" a aj keď hudba nie je úplne na zahodenie, myslím, že Elfman spravil už aj lepšie soundtracky - minimálne v tohtoročnom Multiverse of Madness. Tl;dr: Ide o mierne nadpriemernú dobovú romantickú drámu ktorej akosi chýba humor, ľahkosť a zrozumiteľné odkomunikovanie záveru - ktorý bol mimochodom celkom podarený. Podobných námetov bolo za posledné roky dosť, a napríklad také Gieokeui bam sa s tým pohralo o dosť lepšie - minimálne originálnejšie. Celkovo je to za 60%, 3*. ()

• Natáčení filmu probíhalo ve Virginii. (Terva)
  • Film byl natočen podle deníku francouzského rolníka Martina Guerreho, jenž je znám svým zatčením za podvody v roce 1560. (Terva)