Britská nízkorozpočtová komedie napsaná a zrežírovaná Markem Hermanem vznikala za podpory britského kanálu "Channel 4" a deníku "The Guardian". Soundtrack filmu poskytla "The Grimethorpe Colliery Band ". Glorie (Tara Fitzgerald) je poslána do svého rodného města Grimley aby vypátrala ziskovost pro případný management. Okolnosti zavedou Glorii do kapely složené z důlníků které má svým výzkumem ve finále zahubit. V kapele je ráda, tudíž musí tajit své poslání. Tento ůkol se však zkomplikuje když potká svou dětskou lásku Andyho (Ewan McGregor). (gruvacek)

radektejkal

"Brassed off", neboli "Odtroubeno žesti", nebo má někdo lepší nápad na překlad?, je filmem, na který jsem se asi nejvíce připravoval: 1. Syna mám v Ostravě, i když ne zrovna u OKD. 2. Seznámil jsem se s příběhem, který se mi zamlouval. 3. Přečetl jsem si (a to rozhodlo především) komentář Slavoje Žižka: "Brassed off se zaměřuje na vztah mezi ‚skutečným‘ politickým bojem horníků proti hrozícímu uzavření šachty a ‚idealizovaným‘ symbolickým výrazem pospolitosti horníků, jejich žesťovou kapelou. Na první pohled se zdá, že jsou oba uvedené aspekty v rozporu, horníkům, kteří jsou zapojeni do boje za ekonomické přežití, se jeví vyjádřený slovy jejich starého kapelníka: „Záleží jen na hudbě!“, jako zbytečné fetišizované lpění na prázdné symbolické formě zbavené své společenské substance. Jakmile však horníci svůj politický boj prohrají, jeví se tento postoj, jejich hraní a účast v soutěži, jako skutečný čin, který potvrzuje věrnost jejich politickému zápasu… a stává se znamením věrnosti obsahu (boje proti uzavření šachty, za další pokračování způsobu jejich života). Pospolitost horníků náleží k tradici, která je odsouzena k zániku – přesto je to právě zde, kde bychom se měli vyhnout pasti, že horníky obviníme z toho, že trvají na starém, zpátečnickém, mužsko-šovinistickém dělnickém způsobu života. Princip pospolitosti, který se zde objevuje, je hoden toho, abychom za něj bojovali, a rozhodně bychom neměli připustit, aby zůstal nepříteli na pospas… Oba činy z filmů Brassed Off a The Full Monty jsou počiny zatracenců – dva způsoby, jak se vypořádat s katastrofickou ztrátou, tj. trvat na prázdné formě jako na věrnosti ztracenému obsahu („Není-li žádná naděje, jsou tu alespoň principy.".... A výsledek? Vše se potvrdilo, navíc mi u anglické dechovky ukápla i nějaká slza (jinak nepláču, při hudbě se ale často zajíkám).... Pozn: Je jedno, zda jde o Darkov, Grimley nebo Duquesne, nebo tisíce dolů, které byly zavřeny krátce či dlouho předtím. Jde o to, jak se s tím kdo vyrovná. Však i Bob Dylan zpíva: "Can't you hear that Duquesne whistle blowing? / Blowing through another no good town /The lights on my native land are glowing /I wonder if they'll know me next time 'round'." ()

Martin741

Mno ako spomina genetique ja som ako laik -nedouk nejak silu tohoto filmu neobjavil, hoci viem, ze tu hral isty Ewan McGregor /Trainspotting/, dalej Pete PostlethWaite /Alien 3, akysi Jursky Park/. Mark herman ako reziser mi teda neprijde nijak extra talentovany, su tu dve pamataniahodne scenky, zvysok je ale ovatovany. Film, ktory ide na rovnakjej vlne ako Billy Elliott s Dzejmi Zvoncekom : 55 % ()

1frida2

Další nízkorozpočtový snímek, nenápadný, malý. Takové příběhy jsou mému srdci blízké a určitě si najdou fanoušky, kteří se nehoní jen za velkofilmy a dělají dobře. Citlivý, vkusný, humorný s láskou odpískaný! ()

pakobylka

Dojemný i trochu furiantský pohled na konec jedné epochy v životě obyvatel malého hornického městečka. Jaké to je, když vás semele restrukturalizace ... přitlačí vás ke zdi a nemáte možnost cokoli zásadního změnit. Můžete pozitivně ovlivnit jenom drobnosti - ale i ty mohou být důležité. Jako třeba účast v soutěži hornických kapel - osudu navzdory. Film nemá jenom jednoho nebo dva hlavní hrdiny - jednotlivé postavy a jejich problémy dostávají přiměřený prostor a působí velmi věrohodně, romantická linie je spíš okrajová a téma zůstává stále aktuální - zvlášť v dnešní době. ()

gabin(a)

Film jsem viděla náhodou a hrozně mile mě překvapil. Dobře natočený, lidský, nesentimentální film, ikdyž jsem na konci i slzu uronila (což u mě není nic zvláštního, že?) ()

hans500

Dost nadprůměrný snímek ve kterém je vše tak jak by mělo. Má kvalitní herecké obsazení (mimojiné Ewan McGregor), dobrý příběh, zajímavý scénář, slušnou režii, nechybí ani atmosféra. Bristská tragikomedie ve stylu Do naha!, kterému se sice nevyrovná, ale moc nechybý (Odpískáno je více vážnější a kritické a je méně zaměřené na komediální část příběhu, ale to nejen že není špatně, ale naopak to snímku prospívá). ()

squader

Nevím, co přesně jsem od tohoto filmu čekal, ale dostal jsem tedy rozhodně víc. Byl jsem velmi příjemně překvapen a také dojat. Prostředí a atmosféra filmu dokonalé, stejně tak hudba (což se dalo víceméně čekat, když je film o kapele:)). Snad mě ani nenapadá nic moc, co by se dalo vytknout. ()

blackJag

Jako by Britové měli na sociálně laděné tragikomedie patent, nezdá se vám? Jinak ale příjemný film s lehce nostalgickou náladou, dobře vybranými typy postav a hodnotnou výpovědí v tradici hesla vesele o smutných věcech. Soudit film podle dostupných promo-materiálů, čekal bych určitě něco jiného. 80% ()

fojty

Po dlouhé době se mi oči zalily slzami. Ani nevím proč ale tohle se mi líbilo. Asi je to tím jaky boj tady svádí hudba s nezaměstnaností, nedostatkem peněz a jinými životními svízely. ()

Ironfood

Komedie to moc nebyla, místy spíš taková teatrální tragedie. Nicméně muzika šlapala a Pete Postlethwaite byl jako kapelmajstr výborný. Jinak škoda, že tam nevysvětlili, proč zlé vládě a hamižnému vedení připadalo rozumné zavřít údajně ziskový důl a vyplatit zaměstnancům tučné odstupné místo toho, aby se na dolu nadále vydělávalo.... ()

Ondra16

Pravdivý a skutečně hodně dojemný příběh. Při ukazování největší beznaděje, jsem si už říkal, že pořádně zlepším hodnocení, ale nakonec to bude jen lehce. Sice to není trhák pro masy, ale doporučil bych ho každému, kdo pracoval, pracuje nebo teprve pracovat bude. ()

Ratherfly

Jedinou světlou stránku tohoto snímku vidím v tom, že se zde netlačí na pilu a divák tak není bombardován nějakými lacinými emočními scénami. Bohužel to je tak vše co tady funguje; Komedie v popisu žánru tady na csfd musí být nejspíš překlep. Jako drama -snad s nádechem tragikomedie- to působí dost klišovitě (ikdyž prej podle skutečných událostí), a i scény, které jsme viděli v jiných filmech už stokrát, dopředu víme jak dopadnou a přesto jinde fungují, se tady prostě míjejí účinkem.. A romantická linka příběhu? -no něco tak mdlého jsem už dlouho neviděl. Téma filmu je fajn, zbytek se nepoved. ()

Perry-

Předvídatelné až na půdu, dějově prázdné a tak nějak vlastně o ničem. Komedie to taky není, romantické už vůbec ne. Zdejší žánry přiřazoval nevím-kdo. ()

F.W.Colqhoun

This bloody government has systematically destroyed (...) not just our industry. Our communities, our homes, our lives. All in the name of progress and for a few lousy bob. Scénárista a režisér Mark Herman na rozdíl od jiných ví, že politický film musí být především zábavný a ideálně i s dobrou hudbou. Přestože se zápletka točí okolo trudných témat a horníci přicházejí nejen o zaměstnání, většinou nepřicházejí o humor - výměna názorů na to, zda mohou ženy společně se svými muži 'močit proti větru' je komediální zlato. Pokud jde o druhý bod, dechovka z šachty v Grimley sice nehraje Town Called Malice, v ozvěnách cihlových čtvrtí Youshire nejsou punkovým The Jam z Billyho Elliota co do groove nic dlužní. (Snad jen trochu.) ()

Piškotka

Opravdu smutný příběh citlivě vyvážený exhibicemi hornického dechového orchestru. Zpočátku to byla nuda, ale pak se to rozjelo. To hromadné propouštění je paralelou na naši současnou situaci. V jednotě je síla, hornické chlapy držel při sobě už jenom ten orchestr, i když někteří z nich mu chtěli dát vale, nakonec všichni v plném počtu brali své členství jako poslání. Jeden člen, stávkokaz, jak se ukázalo později, byl hodně na dně. Jeho hořkost a ztráta rodiny ho dohnala k pokusu o sebevraždu v tragikomickém převleku klauna na půdě uhelných dolů. Bylo to tak kruté volání o pomoc. Ta ženská postava, co přišla mezi chlapy, tam ani nemusela být, byť si krutě zahrála s kartami všech hudebníků. Ale to by Ewan McGregor byl zase na ocet:)) ()

DannyBoy80

Ani ryba, ani rak. Nemastné, neslané. Hudba parádní. Podle přebalu, velká romance, podle popisu drama z prostředí důlního průmyslu a hudební film. Není to ani jedno, je to nějaký kočkopes, odevšeho trochu a nic dotažené. ()

dehlie

v prvom rade nechápem kolonku komédia a tej romantiky som tam tiež veľa neobjavil. dráma z obdobia tacherizmu, kde baníci čakajú na ortieľ nad svojim osudom (podobná téma ako u billy elliota). briti takéto filmy vedia točiť. za málo peňazí veľa muziky. ()

Yardie

Takových čistých 70%. Film je z podobného prostředí a je i laděný podobně jako Do naha. Jiná je akorát záplatka filmu. Z počátku to bylo velcie vtipné, cca první půl hodina, to jsem se dost nasmál. Potom už to bylo trošku smutnější a přehouplo se to do dramatiky a trošky romantiky. Dechovku teda vůbec nemusím, ale tadle kapela hrále velice dobře. A při první skladbě, kterou hráli ve zkušebně jsem měl husí kůži. Ostatní muzicírování už nebylo tak působivé, ale i přesto se to dobře poslouchalo. Celkově velice zdařilý a vyvážený příběh, kdy se vtipná část rovná kvalitou té smutnější. Dokonce mě to bavilo více, než Do naha. Pěkný film! Howgh! ()

hnkflknk

Vida, zase jednou hezký smutný příběh. Zvláštní, že ač je na plakátu zamilovaná dvojice, tak o ní to skoro vůbec není. ()