Posel z Liptákova

(divadelní záznam)
TV spot

Ve hře z roku 1977 Posel z Liptákova autorů L. Smoljaka a Z. Svěráka se tradičně uplatňuje osobitý model všech představení Divadla Járy Cimrmana – v první části seminář badatelů, v druhé dvě jednoaktové hry "Posel světla" a "Vizionář"... Dvěma osobními automobily se vydal tým pražských cimrmanologů do Liptákova v Jizerských horách, aby prozkoumal drsný kraj Cimrmanova stáří. Již sama cesta byla dobrodružstvím, ale její výsledek stál za to. V restauraci U Sirotka restaurovali badatelé Cimrmanovy vlastnoruční nástěnné malby, v násadě starého krumpáče objevili jeho protihabsburský pamflet "Svou pravdu nebudeme skrývat". A co hlavně – do Prahy odváželo každé auto po jedné z historických, dosud neznámých her. To pro případ, kdyby jedno z vozidel havarovalo a shořelo, aby se alespoň jeden rukopis zachránil. Zachránily se oba – Posel světla, který prozíravě varuje před rozvojem vědy a techniky, a Vizionář, jenž pak předjímá nejen vznik 1. světové války, ale i proces kolektivizace zemědělství a znárodnění průmyslu... Jedno z nejoblíbenějších představení DJC se proslavilo mnoha úslovími a obohatilo naši kulturu v mnoha oblastech. Slavný je například Cimrmanův Univerzální ptakopysk a jeho užití, nebo jeho šachová hra a první out v dějinách šachu. A zvolání Smrti ve hře "Vizionář": "Přijde novej, ten se nezakecá" nebo uhlobaronova proklamace: "Piš barde, střádej, až budeš mít dvě stě milionů, zúčtujem spolu" patří ke klasice sběratelů "hlášek"... (Česká televize)

Foxhound#1

Je to trochu rozporuplné. Alternace Smojlaka je fajn v úvodní hře. V roli smrťáka u mě vede spíš Svěrák, jehož ztvárnění jsme mohli vidět v Nejisté sezóně, nicméně tady i ten Smoljak má něco do sebe, hlavně když odchází a hodí do placu závěrečný pohled a mrazivé "Nashledanou . .." ()

Garch

Posel z Liptákova je z her Divadla Járy Cimrmana ta, která je nejvhodnější pro začínající cimrmanology, kteří se s fenoménem největšího českého génia ještě v divadle nesetkali. Seminář odhaluje první významné nálezy Cimrmanovy tvorby. ()

naxicka

"Já ten náš grunt, tatínku, ten náš velkej grunt, nechci!":D:D:D:D Geniální počin od DJC. Posel světla i Vizionář mě dokážou rozesmát i po letech. "Poděkujte panu učiteli, za tu jeho radu, abych se stal právníkem! ....... Ale NE teď!" :D Nádhera.. ()

RomanHyde

Jednoznačně vynikající hra, tedy dvě hry a dva semináře. Asi nejvíce mne uchvátila část semináře o Ptakopyskovi včetně jeho inzultace k ponožkám Ladislava Smoljaka :) a závěr hry se Smrtí kdy člověka až zamrazilo. Pánové S+S klobouk dolů, opět geniální. ()

Filomena.I.

Okluzní fronta: 556-42 ** Studená fronta: 544-360-30 ** Teplá fronta: 350-38*345-34*341-33 ** Výška, tlak, teplota, rosný bod: 570-954*7,6*3,6*2 760*725*9,9*-14(!) ** Jak vidíte, ideální počasí k návštěvě Liptákova, kde stopy své zanechal český génius Jára Cimrman. ** (Vize v troubě.) ()

Chudobka

Pro mě snad nejlepší představení. Bavila jsem se ohromně, hlášky parádní, obě hry rovněž. Univerzální ptakopysk, uhlobaron - mě to baví. Weigel exceloval, i když můj miláček je Čepelka. Ten je nepřekonatelný. Jako Smrtka se mi víc líbí Svěrák, přece jen je ta jeho vysoká postava působivější. ()

wakeup

Klasickej Cimrman. Příjemný překvapení je Posel světla, který se nevešel na audio, ale o to víc pobaví na obrazovce. ()

gombarix

DJC-8, u mě #3. Snad nejlepší seminář (Sám uvádíte, že je to čistě rozlišovací označení. Tak proč zrovna my jsme béčko?), můj oblíbený hudební motiv, hry trochu líné, ale Vizionář patří mezi "nejkultovnější". Karel si v Praze vesele popelaří a mně hodíš na hřbet takovej majetek! Posel světla je méně známý, jelikož se nedostal na LP, ale i on nabízí pár pěkných míst (Byl jsem jednou v jeho divadle. Stačí mi to na celý život.). ... a na shledanou. Na shledanou ()

Folky

Po Záskoku a Dobytí severního pólu nejlepší Cimrman. Perfektní přednáška a dvě perfektní hry (i když Vizionář vede). ()

Jeand´Boa

Co řešit?...Cimrman!!!...Kdo zná a chápe, rozumí...Krásný a napínavý seminář a dvě sice kratší, ale i tak tradičně vtipně pojaté hry...já jsem spokojen... ()

brrumlaa

Svěrák v roli Smrtky opravdu nezapomenutelný a hodí se do hry více než když ho hraje Smoljak... Smrtky - "nashledanou" nasměrované do publika je opravdu mrazivé. Nemělo by se ale zapomínat na další skvělé herce jako na Miloně Čepelku a Jaroslava Weigla. "Tak jméno? - René Ptáček. Bydliště? - Praha. Povolání? - Uhlobaron. No, to musí být zajímavý povolání... Mě to baví!" :D ()

MrGregor

Nejsem žádný cimrmanolog, ale musím říct, že mi tento díl přišel poměrně slabý... (ano, bylo tam pár povedených scén a vtipů, ale oproti dalším dílům je jich skutečně o poznání méně) ...přesto, příčí se mi dát tři hvězdičky, tak dám slabší čtyři... (Malá otázka na závěr: ... a to, proč je v hercích uveden i Zdeněk Svěrák, když na tomto díle, pokud je mi známo, nepracoval... snad pro lepší orientaci v Cimrmanech? --- tak prý "byla udelana i verse se Sverakovou druzinou", děkuji boshke :) ()

KafuR

Pro mě Posel z Liptákova nepatří mezi to nejlepší, co nám Cimrman odkázal, úvodní seminář je sice skvělý, poté ale následují poměrně nevyrovnané pasáže, díky kterým mi občas přišlo, že by o trošku kratší stopáž určitě neuškodila. Povedených vtípků tu bylo však nepočítaně a svérázný humor také nezklame, takže s přimhouřením oka 4*. A pokud jsme u těch hlášek, tak u mě rozhodně vede: "TAK SE TOHO CHEMIKA PŘECE JEN DOČKAL.." ;) ()

P. J. D.

Kdo by neznal Divadlo Járy Cimrmana, skoro jako kdyby neznal u nás divadlo žádné. Tohle už stará česká klasika, kterou musí mít snad každý rád. Tvůrci Svěrák a Smoljak si tu střílí prakticky ze všeho inteligentním způsobem a vtáhnou tak diváka do děje dříve, než by stačil mrknout. Ač se jednotlivé díly liší kvalitou, vždycky je dobrá podívaná, co stojí za to. ()

tranquill

"Vidíš, maminko, jak je ten náš Stáníček vzdělanej. Trinito..todleto!" A todleto je rozhodně kultovní záležitost! Obzvláště věštění z kamen. "Nepochválím-li se sám, nikdo to za mne neudělá!" ()

Zemřel herec Jaroslav Weigel

Zemřel herec Jaroslav Weigel