Strhujúci hudobný film s muzikálovými a dokumentárnymi prvkami z obdobia glam-rocku (hviezdna éra popu 70-tych rokov, androgynická štylizácia, ligotavé kostýmy a šokujúce pózy) o sláve a o tom, čo znamená pre samotných aktérov, ale aj tých, z ktorých žijú a ktorých životy ovplyvňujú. Hlavným hrdinom je fiktívna britská superstar toho obdobia Brian Slade (zjavne inšpirovaná Davidom Bowiem), na ktorého spomínajú ľudia, ktorí sa s hrdinom osobne stretli. Slade predstavoval pre newyorského reportéra idol v jeho teenagerskej mladosti; bol zbožňovaný, ukazoval cestu z konvenčného života, do veľkej miery pomáhal v orientácii reportéra pri hľadaní vlastnej sexuálnej identity. Slade bol osudovo posadnutý intímnym vzťahom k drsnému americkému rockerovi Curtovi Wildovi (hrá ho Ewan McGregor, známy z Trainspottingu). Atentát spáchaný na Sladea bol fingovaný, Slade žije naïalej, zomrel len ako hviezda. Otázka, čo všetko si môže hviezda dovoliť pri budovaní slávy, je znovunastolená v paralelnom príbehu ïalšej hviezdy, Curta Wilda (prológ filmu je situovaný do r. 1854, kedy sa narodil Oscar Wilde, symbol osobnej a umeleckej nespútanosti, tiež homosexuál so sklonmi k škandálom). Časť piesní vznikla zásluhou Cartera Burwalla priamo pre film, dokonca ich spievajú osobne dvaja skvele hrajúci hlavní predstavitelia, zväčša však ide o coververzie známych skladieb v podaní B. Ena, B. Ferryho, B. Butlera a T. Yorka. Jedným z producentov filmu je spevák R. E. M. Michael Stipe. (oficiální text distributora)

asentra

Fajn. Měla bych otázku. Co to sakra bylo? Dokument, drámo, životopis, detektivka nebo jeden velký a barevný videoklip? Jistě, mohlo by to být všechno dohromady, jen by to nemohlo být tak trochu chaotické. Pořád se ptám, co bylo vlastně hlavní linií filmu, asi to měla být směs všeho výše jmenovaného ještě s bonusem navíc. Na mě to bylo, ale trochu moc. Když ještě přičtu, na můj vkus, poněkud delší stopáž, než bylo únosné docházím k závěru, že si toho pan režisér naložil moc. Abych ale nebyla jen kritická, tak musim ocenit jak hudbu, kostýmy tak i herecké výkony i když Ewan McGregor všechny naprosto zastínil a znovu dokázal, že je vynikající herec. Takže nakonec to vidim na tři hvězdičky. ()

Razzor_82

"Rock'n Roll je prostituce." Sedmdesátky ve kterých jede Anglie na vlně glam rocku. K tomu patří bisexuální orgie, bizarní oblečky, drogy a touha po svobodě. Herecky výborně obsazeno i zahráno. Za to dám tři hvězdy. Jinak pro mě ale podivný svět, kterému jsem nikdy nerozuměl.  6/10 ()

Odpadlik

Čekal jsem výlet do 70.let, což se sice skutečně stalo, ale přesto jsem očekával něco jiného. Neříkám, že to místy nebylo reálné, ale režisér se patrně nemohl rozhodnout, zda chce natočit polodokument, videoklip nebo hraný film. A tak přechody mezi retrospektivami, současností, videoklipem a různými metaforami (/nebo co to bylo) mi občas dělaly problémy. Nezachránili to bohužel ani herecké výkony. ()

Proserpina

Jonathan Meyers v úlohách typických krásavcov napríklad v Matchpointe alebo Melodii mého srdce mi bol vyslovene odporný, ale v roli podivínskeho androgýnneho Briana Slada je úplne podmanivý... Mezipatra 2011 ()

prasokote

Pokud někdy vznikne film o Nirvaně, Kurta Cobaina by měl hrát McGregor. S těmi dlouhými blond vlasy mi ho neskutečně připomínal. A v jednom záběru a pohledu do očí Meyerse jsem najednou viděla Malcolma McDowella z Mechanického pomeranče. Skvělé kostýmy a hudba, McGregor a Meyers podávají úžasné výkony,. Bale dobrý, ale jeho role ja taková nevděčná, prostě v podstatě jen kouká na své idoly atd. Trochu mi kulhal ten příběh, jak byl postavený, ale jinak spokojenost. Atmosféru to ale každopádně mělo. ()

junxi91

Hudební film, který diváka seznamuje se světem glam-rocku 70. let, a to prostřednictvím fiktivního zpěváka Briana Sladea a také jeho idola, zpěváka Curta Wilda. Vypravěčem filmu je britský novinář Arthur Stuart, který píše v roce 1984 článek o odchodu glamrockové hvězdy Briana Sladea ze 70. let, kterému šlo jakoby o život a byl v roce 1974 zastřelen na pódiu. Jednalo se ovšem o promyšlený podvod, aby mohl ukončit svou kariéru. Stuart zpovídá jednotlivce, kteří se s Sladem znali a každý z nich dotváří střípky mozaiky Sladeova skandálního bisexuálního a sexuálně frivolního životního stylu. Příběh je také o samotném Stuartovi, kterému homosexuální a bisexuální glamrockové hvězdy pomohli z jeho coming-outem – sám je totiž gay. Mládež 70. let ve Velké Británii, to jsou rockové koncerty, výstřední móda, časopisy o rockových hvězdách a sexuální otevřenost. Slade se na na začátku své kariéry ožení s krásnou Mandy, ale po příjezdu do USA vyhledá amerického rockového zpěváka Curta Wilda, kterého diváci na koncertě nesnáší kvůli jeho zpěvu, flitrům a odhalování se. Ti dva se také stanou homo milenci. Wild a Slade jsou však postupně čím dál tím nesnesitelnější, protože jim sláva, a v případě Wilda také drogy a špatný zpěv ve studiu nadměrně zvyšuje sebevědomí, což jim způsobuje problémy v osobních a pracovních vztazích. Slade se tedy na reakci kritiků a fanoušků rozhodne ukončit svou kariéru smrtí na jevišti. Stuart však dostane od redaktora nový úkol – sledovat turné zpěváka Tommyho Stonea, ze kterého se vyklube nová identita Briana Sladea. Díky tomu se Stuart dostane do blízkosti Curta Wilda, se kterým se sblíží a užije si s ním homosexuální styk. O čem tedy byl tento film? O glamrockové hudbě, sexuální nevázanosti, otevřeném projevování „zakázané lásky“ a také o tom, jak se díky této hudbě seberealizoval jeden novinář. ()

Lengyel

Dlho som sa rozhodoval, či je to bližšie k 4*, alebo 5*. Nakoniec dávam 5 za crazy (rozumej vynikajúce) kostýmy, skvelé herecké výkony (až no môjho obľúbenca Balea, ktorý bol nemastný-neslaný) a atmosféru. Dokonca som po pár minútach poslúchol úvodné odporučenie a dal volume doprava. Asi kôli tomu glam rockovému kraválu som si nevšímal to, že najmä po scenáristickej stránke sa jedná o priemer a ostal nevyužitý priestor. Inak fajn - odporúčam najmä jedincom zaťaženým na módu. DOPLNENIE po 5 pozretiach - snímka si zaslúži plný počet bodov a pochopil som, že sa nejedná o scenáristický priemer, ale veľmi dobré rozprávanie, ktorému sa dá máločo vyčítať. ()

ilovebritain

Co ten chlap dokáže, to je neuvěřitelný. Dvě hodiny sledujete s průměrným zápalem film a jakmile dojdou poslední titulky, tak vás to trkne a začnete myslet. VG je film o době, lidech, hudbě, atmosféře a myšlení. Na první pohled nedokonalý biograficko-hudební film, na ten druhý ovšem dokonalý umělecký film s velkými myšlenkami. Pohled na dobu přímo zevnitř. Buď to budete vnímat a pochopíte, nebo ne. To je jen na vás... ()

DadysGirl

Ehm... Přečtěte si první tři jména - Ewan, Jonathan a Christian... Už jen z toho čiší orgasmus! :) Toni Collete je tu třešničkou na dortu... Vizuální stránka, nápaditosst, hudba.. jeden z filmů u kterýho jsem si řekla, že žít v týhle době a brát spoustu drog vlastně nemuselo bejt tak špatný... :) K opravdové dokonalosti tomu chybí jen explicitnější erotika a jmenovalla bych to filmem desetiletí :) ()

dawnie

Sametovej film ostrej jako břítva. Neopakovatelná zamlžená atmosféra, kterou každá scéna přímo dýchá, mě vtáhla do excentrickýho světa glam rocku, za jehož oponou jsou ale schovaný lidi, který se snaží přijít na to, kam patří a kdo vlastně kurva jsou. Když jsem viděla to obsazení, Jonathan Rhys-Meyers, Ewan McGregor a navrch dnešní Bruce Wayne, Christian Bale...výbušná kombinace! Ewanovi ta neslušná fasáda pseudo Curta Wilda "Cobaina" nehorázně padne, stejně jako lyrickej bůh Rhys-Meyersovi. Bale potom představuje příslovečnej mostík mezi světem nás, smrtelníků, a třpytivým hudebním Olympem. Není nutný zmiňovat (ale já to stejně udělám hehe:D), že tuhle celou záležitost rámujou omamný skladby, který přesně souzní s rozpoložením jednotlivých okamžiků. Tohle neni mainstream, naopak, jestli chcete okusit něco odvážnýho, jděte do Velvet Goldmine. ()

valkil

Výborný filmeček, krásně barevný a kýčovitý, což ovšem k popisovanému období patří. Oba herci-zpěváci hrajou skvěle, zvlášť J. Rhys-Meyers. A ten soundtrack! Kdyby nebyl McGregor hercem, mohl by být úplně v klidu rockovým zpěvákem ()

Pokryvac

Zaujímavý film. Dal by som 3 a pol ak by bola možnosť, ale priklonil som sa ku trom, pretože mám pocit, že na celkovom dojem pridáva najmä výborná hudba, ktorú tvorcovia vyberali najmä z dielne takých artrockových klasikov ako Brian Eno alebo Bryan Ferry. Zaujímavé je, že hudba Davida Bowieho tu po celý film nezaznie napriek tomu, že názov filmu Velvet Goldmine je prepožičaný od jedného z hitov práve od Davida. ()

jafuska

Plně vystihuje komentář k tomuto filmu užvatelka Kleopatra a mohu s ní jen souhlasím naprosto úžasný film, udební legenda, jeho postoj k hudbě je dokonalá, obleky, kostými, vizáž tohle mě prostě nadchlo a dostalo pod kůži a lituji, že jsem aspon chvíli nemohla žív té době, kde je tento film situován, styl hodby to je to pravé ořechové, a ano i souhlasím, idol je vlastně modla, podle kterého se může člověk i ztotožnovat, pokud bude chtít, ano, Ewan McGregor, super, dokonalý počin, ano, tak tomuto říkám krása a krásný film, ()