Harper

• USA Harper (více)

Paul Newman v nezapomenutelné titulní roli kasovního trháku podle knihy Rosse MacDonalda Pohyblivý terč. První detektivka v Newmanově kariéře, čítající tehdy třiadvacet filmů, doslova vzkřísila tento žánr.Harper slídí a uniká nástráhám při odkrývání pravdy v propleteném případu únosu a vraždy. Chytrý scénář Williama Goldmana vás pobaví a provede světem "typicky zvláštních" kalifornských postav. Potkáte bohatou dámu (Lauren Bacall), ozbrojeného právníka (Arthur Hill), plážového gigola (Robert Wagner), zapadající filmovou hvězdu s náklonností k alkoholu (Shelley Winters), jazzovou závislačku (Julie Harris) i Harperovu odcizenou manželku (Janet Leigh). A k tomu všemu bezbožný řád z chrámu Mraků vedený Strotherem Martinem. Každý z nich může mít klíč k vraždě nebo kulku pro Harpera. (Magic Box)

Gortyna

Slabý, rozmělněný odvar noiru. Když mi aritmeticky dvě hvězdy dávají 50 %, tak nemůžu dát víc. Děvčátka, co v 60. letech Paula baštila, by jistě dala víc. ()

calculus

Pro mě hodně nepřesvědčivý film. Zápletka mi přišla hloupá, dokonce i herectví filmové legendy mi tady připomínalo spíš pózování. Nebavilo mě to. ()

Habanera

Detektivka, ve které nejde ani tak o cíl, leč o cestu. Ústřední postavou je soukromé očko stopující ztraceného manžela, jedné bohaté chladné a vypočítavé paničky. Děj je vcelku utahaný, pozornost si hezky udržuje svižné tempo dialogů, neboli sarkastické chvilky pana Harpera. ()

Sekel

Pekna kriminalka s Paulem Newmanem, ktereho soukromy detektiv Lew Harper tvori meziclanek, mezi Phillem Marlowem Humpreyho Bogharta a Joe Hallenbackem Bruce Willise. Stylovej zacatek, prostredi, nekdy az moc, zhave Kalifornie, par vybornejch hlasek a dokonalej frajerskej konec, to vse hraje pro Harpera a pro ten sympaticky nostalgicky pocit, ze podobni frajeri uz se dneska nerodi. ()

Fosgo

Více jak čtyřicet let starý film má stále své kouzlo. Některé detektivky se tehdy točily dle literárních klasiků žánru a v tempu spíše pomalém. Většina dnešních amerických kriminálek (vesměs už televizní výroby) sází na týmovou práci, dokonalé technické zázemí, rychlou akci, sběr dat … Jednoduše řečeno - málo podezřelých a hodně policajtů. To stará detektivní klasika byla záležitostí osamělých, nebojácných a riskujících policajtů, kteří tvrdošíjně šli za svým cílem, občas tápali, tu a tam dostali přes hubu, neposlouchali šéfy, pátrali mezi mnoha podezřelými a především – používali hlavu a vlastní intelekt. Z tohoto ranku je i Harper - okořeněn je řádnou dávkou ingredience „drsné školy“ výtečným hercem v hlavní roli (v tomto případě perfektní Paul Newman) , dosti zamotaným příběhem, ironií, svérázným humorem, podmanivou hudbou a zajímavým odhalením … co více si přát k filmovému zážitku? ()

sahier

Trošku lenivejšia kriminálka s toľkými vtipnými prvkami, že som nasmiala viac ako pri mnohých komédiach. Paul Newman v úlohe potmehudskeho detektíva - najkrajšieho v dejinách filmu . ()

brasek

Oddychová kriminálka, ktorá teší z pohľadu že po celú stopáž sa divák má načo pozerať. Príbeh nenudí, ale nemá vyšperkovanú atmosféru a nie je z nijakej stránky dokonalý. Ale funguje to na celej čiare. (3.5*) ()

Skunkiee

Průměrná kriminálka s výborným Paulem Newmanem. kdyby hlavní roli nehrál on, ještě bych hvězdičku srazil. Ze začátku mě to velice chytlo ale postupem času už se mi to zdálo příliš utahané i natahované. Celkově mě to nijak zvlášť nezaujalo. ()

tahir odpad!

Prilis milosrdne hodnotenie, kazdy sa boji dat menej ako tri hviezdicky kvoli Newmanovi. Roztahana a neprehladna blbost. ()

bertrand

Dokonalé převtělení Pavla Newmana, vděčnější než nějaký okoukaný Butch Cassidy. Mr. Newman hází ksichty, hází hlášky, dostává přes držku a to v lehkým oldschoolu šedesátých let. Willisův Joe Hallenbeck z Posledního skauta by k němu mohl docházet na kurzy nadhledu. První McDonaldovy knížky jsou mnohem akčnější než jeho pozdější spíš konverzční kusy, takže je na co koukat i po téhle stránce. Na druhé straně je tu všechno podané tak stylově, že má člověk potíže uvěřit, že se něco závažného opravdu děje. Škoda, že se Dead Pool z roku 1975 tolik nepovedl, Newman je rozhodně skvělá volba pro cynické, unavené, otloukané a přesto nezastavitelné volské očko. ()

PORTER44

Bohužel ale já jsem se nijak zvlášť nebavil ,hodně slabá detektivka,P.Newman hrál sice dobře ale příběh mě přišel dost nudný,akčnější scény jsem se nedočkal. ()

bambiz

Poctivý film staré školy s noir nádechem. Paul Newman je zde prostě k sežrání, další herci také výborní, k tomu mistrovský dabing a přesná hudba. ()