Malé životní etudy

Five Easy Pieces

Malé životné etudy

USA, 1970, 98 min

I když se tam jezdí hodně a daleko, road movie to není, neb to postrádá jakýkoli vnitřní pohyb postav; na celovečerní stopáž natažená filmová „povídka“ nám „jenom“ postupně představuje chlápka, který pořád odněkud utíká a přitom stojí na místě, uvízlý mezi vlastním nadáním a intelektuálsko-snobským původem, které nechce přijmout, a jednodušším a z jeho pohledu asi opravdovějším světem ohraničeným naftovými věžemi a bowlingovými drahami, který ale zase tak úplně nepřijímá jeho a on jím v hloubi duše zároveň tak trochu pohrdá, což nejvíc odnáší jeho nebohé prostoduché děvče, zkrátka zmítač k pohledání, s kterým se dá jakž takž sympatizovat jedině proto, že ho skvěle hraje sympaťák Nicholson. Rozhodně žádná oddechovka ani film pro zábavu (byť místy vtipný), zato jemná náznaková charakterokresba, konstruktivně depresivní pojednání o vzdálenostech mezi lidmi i výstižný obrázek post-hippie kocoviny přelomu šedesátých a sedmdesátých let.(4.11.2018)

Skvostne ujete. Zabavne. Nicholsonovo herectvi je opravdu famozni. Jedna scena divnejsi a zabavnejsi nez druha. Od bowlingu pres stoparky pres ranni ocekavani odchodu snoubence Nicholsonovi sexualni obeti z ostrova. Proste vadne a skvele. Postelova scena na ostrove byla vazne sexy, presne tak, jak by takove sceny byt mely. Uplne mam chut zahrat si na klavir uprostred... treba Evropsky.(23.4.2015)

Prázdnotou proti prázdnotě. V popředí příběhu nevyrovnaný kretén, který utekl před životem snobského intelektuála, kterým být nemusel, do bahna s primitivními nálevníky a stane se jedním z nich. První půlka s IQ tykve byla téměř k nevydržení. K uzoufání protrahované potácení se od ničeho k svačinám na ropných polích se však naštěstí překulí do kontrastního střetu hodnot, kde jasně vítězí stabilita nad labilitou a dospělost nad infantilitou. Průser pro hlavního hrdinu a ne že bych mu to nepřál. Přes všechno ale realistická výpověď o bolesti, kterou taky znám. Ale jaký si to uděláš, takový to máš. Oskar za scénář chápu, podobných rádoby volnomyšlenkářských intelektuálů v roláku a s bolístkou na srdéčku, že to pořád není ono, bylo v porotě jistě mnoho. Za uvěřitelnou etudu mezi Catherine a Robertem, a samosebou i za Nicholsonův talent, ale nakonec silná trojka. Filmová Výzva 2015 od emma53(12.12.2015)

Film potácajúci sa odnikadiaľ nikam - presne ako hlavný hrdina, nachádzajúci a opúšťajúci, tak ako sa mu v danej chvíli zachce. Niekoľko dialógov, podmanivá kamera a miestami nevyspytateľnosť ďalšieho smerovania deja vyplývajúca z charakteru pianistu-tuláka. Uvedené momenty povýšili celkový zážitok zo sledovania do ľahkého nadpriemeru. Rafelsonove diela, ktoré som mal možnosť vidieť charakterizuje zaujímavý, no režijne nedotiahnutý námet, kvalitní herci a pozoruhodná kamera. Ich režisér je Majster priemerného filmu.(29.12.2004)

Přehodnocuji své hodnocení a musím ten film znovu zhodnotit, protože je hodnotný i znehodnocuje, ale určitě mě zasáhl hodně a cítím se nyní ohodně hodnotněji :-). Skvělé malé drama o člověku, co se hledá a vše ho obtěžuje, on vlastně ani neví co chce, ale nesmí být na jednom místě. Pouta s jeho rodinou ho obtěžují, jeho milenka ho obtěžuje, protože je jednodušší a naivní a jeho to vše dráždí. Nechce zažívat nudu ani rutinu, ale zároveň touží po klidu v duši. Skvěle rozhozený Jack Nicholson a naivka Karen Black!(10.5.2008)

• - Režisér Bob Rafelson se ve filmu objevil ve scéně v nahrávacím studiu jako muž, který nastupuje do výtahu.

• - Originální název Five Easy Pieces odkazuje ke knize pro začínající pianisty. (Matty)

• - Jack Nicholson sám napsal některé části Bobbyho promluvy k otci. (D3VIL)