Malé životní etudy

Five Easy Pieces

• slovenský

Malé životné etudy

USA, 1970, 98 min

Film o bezvýznamných etudách zo života protivného egocentrického chlapíka, na akých je Jack Nicholson expert. Nikomu a ničomu sa nepotrebuje prispôsobovať, ženy balí násilím a podobne si aj objednáva jedlo v motoreste. Jeho hľadanie mi bolo ťažko pochopiteľné, príbeh mi veľa nedal, slabšie tri hviezdy.(20.9.2015)

Priemerny film o tom, ako on pracuje na naftovych plosinach a ona zas ako casnicka v krcme /ja viem, pube/. Jack nicholson nijako sa hereky tymto filmom neukazal, spolu s Karen Black tahaju film, ale je to moc ukecane, herecke vykony su len priemerne a pribeh slaby a nema cim strhnut. Uz viem, preco Jack Nicholson prerazil az Formanovym Preletom nad Kukaccim Hnizdem. 55 %(11.8.2015)

Na některé filmy se člověk dívá proto, že je zajímá příběh, na některé se dívá proto, že chce vidět skvělý herecký výkon. V tomhle případě se rozhodně jedná o film, který vyniká hereckým výkonem Jacka Nicholsona. Dějově mě tak nezaujal, i když ono hledání svého místa na světě a jeho nenalezení je tématem rozhodně zajímavým.(20.7.2015)

Skvostne ujete. Zabavne. Nicholsonovo herectvi je opravdu famozni. Jedna scena divnejsi a zabavnejsi nez druha. Od bowlingu pres stoparky pres ranni ocekavani odchodu snoubence Nicholsonovi sexualni obeti z ostrova. Proste vadne a skvele. Postelova scena na ostrove byla vazne sexy, presne tak, jak by takove sceny byt mely. Uplne mam chut zahrat si na klavir uprostred... treba Evropsky.(23.4.2015)

Velmi kvalitní a zajímavý výkon tehdy třiatřicetiletého Jackieho Nicholsona, který ač už zde dokazuje svoji hereckou extratřídu plnou variability, mě jako pianista nedokázal přesvědčit, snad v jiné dimenzi, v příběhu, který je primárně a bohužel i dost prvoplánovitě určen především intelektuálnímu divákovi.. Nicholson v roli "Bobbyho" Dupea, egoisty, dobrovolného vyděděnce a chronického "útěkáře před sebou samým" dokáže udržet moji pozornost svojí nezaměnitelností až do závěru filmu, kdy na mě ovšem scéna, v níž "pošle naivní a místy dost otravnou Rayette pro kávu", působí ve své pseudoefektnosti naprosto uměle a nedůstojně.. Za zmínku stojí také několik scén na hranici až oxymorónské absurdity, objednávání topinky v restauraci a konfrontace s arogantní a životem otlučenou číšnicí, až nehollywoodsky vykreslené typické americké "ve své hlouposti a nízkosti přemoudřelé" stopařky, Bobbyho malý Chopin či stolní tenis s Carlem, které ruku v ruce s Nicholsonem a kamerou Lászla Kovácse vytahují Malé životní etudy z vod průměrnosti..(28.5.2013)

• - Jack Nicholson sám napsal některé části Bobbyho promluvy k otci. (D3VIL)

• - Originální název Five Easy Pieces odkazuje ke knize pro začínající pianisty. (Matty)

• - Jack Nicholson si pro roli Catherine přál Lauren Hutton. (D3VIL)