Já, Američan

American Me

Drama / Krimi / Romantický / Životopisný

USA, 1992, 125 min

Ese sem, ese tam. Po hodine som mal uz tohto oslovenia medzi clenmi mexickych gangov plne zuby. Bohuzial ma sklamal aj samotny film. Prostredie v ktorom sa odohrava je zaujimave, ustredna dvojicu hraju moji oblubenci, ale vysledkom je taky chladny, skoro az dokumentarny film o mexickych gangoch v ktorom ma vôbec nezaujimal osud postav a ani po dejovej stranke to nebolo nicim originalne, co by sme uz nevideli. Proste jedna tuctova epizodka striedala druhu. A zrezirovane je to tiez dost fadne. Takze pre mna to bola taka jednohubka na jedno pozretie, ktoru ked vynechate, tak o nic extra nepridete. Radsej si pozrite nejaku nahodnu epizodu zo serialu Shield. 5/10.(19.9.2015)

Edward James Osmos ve světlé chvilce (je-li správně nasvícen) vypadá jako Al Pacino ve slabší chvilce. Na kvalitní mafiánské pokoukání to bohužel nestačí. Na postavách mi nezáleželo a rozhodně jsem neumíral touhou trávit s nimi dvě hodiny. Ani když začaly bolestivě umírat. Nečekané a brutální násilí – jenom tím film překvapuje. Dějová linie, třebaže vychází z reálných událostí, příliš připomíná mnoho sobě podobných a většinu „zvratů“ budete nejspíše cítit ve vzduchu dlouho předem. Až na pár pěkně řešených přechodů mezi záběry či delšími časovými úseky ničím nevyčnívá ani formální stránka. Mexičané by si zasloužili lepšího Kmotra. 65%(22.12.2010)

Rozpočet $16miliónovTržby USA $13,086,430Tržby Celosvetovo $-(23.11.2008)

Zajímavý pokus zmapovat hispánské nepokoje v LA v průběhu několika desítek let, ale celkově tomu filmu chybí nějaký ústřední děj. Navíc depky z vězení, to je teď až moc časté. Lepší jsou Páskové z Los Angeles, pojednávající o stejném problému.(2.3.2005)

Ambiciózny pohľad na tzv. "Mexickú mafiu" odzrkadľujúci sa skrz život kráľa podsvetia Olmosa a cyklus násilia gangov, ktoré sa rozšírilo z väzenia do juhozápadnej komunity Hispáncov. Film sa pokúša byť epický vo svojej oblasti a subjekte, ale je príliš neostrý, aby skutočne bodoval, napriek mnohým silným momentom. olmos (ktorý tu debutoval ako režisér) a Forsythe kvalitatívne vyčnievajú nad mnohopočetným hereckým obsadením. Väzenské scény boli natáčané v skutočnej väznici vo Folsome. Film bol natočený podľa príbehu Floyda Mutruxa a Desmonda Nakana.(30.9.2011)

• - Gang zvažoval i odstranění Edwarda Olmose. Ten platil v té době gangu výkupné a dožadoval se zvláštní ochrany policejního oddělení v Los Angeles. (fleker)

• - Gang Eme, o kterém film pojednává, nebyl s výsledkem natáčení nijak zvlášť spokojen. Vůdci gangu měli za to, že film znevažoval Rudyho "Cheyenne" Cadenu, jednoho ze zakladatelů. Krátce nato byli dva odborní poradci, kteří na filmu spolupracovali, Charles "Charlie Brown" Menriquez a Ana Lizarragová, zastřeleni. (fleker)

• - Natáčení značné části filmu probíhalo přímo v prostředí věznice Folson a do menších rolí byli obsazeni skuteční trestanci. (fleker)