Profesionálové

• USA The Professionals (více)
Trailer

Americký western Profesionálové má některé zajímavé společné rysy s klasickým snímkem žánru Sedm statečných (1960). I zde jsou hlavními hrdiny najatí střelci, které jejich úkol zavede Mexika, a i zde jsou to muži se silně zakořeněným smyslem pro čest a spravedlnost, který žádná suma peněz nemůže zviklat. Titulní čtveřici (Burt Lancaster, Lee Marvin, Robert Ryan, Woody Strode) si zaplatí texaský milionář (Ralph Bellamy), aby mu přivedla zpět manželku (Claudia Cardinaleová), unesenou mexickými povstalci. Jak se ovšem postupně ukáže, pravda je trochu jiná… Skutečnými profesionály nejsou jen hrdinové snímku a jejich představitelé, ale i muži za kamerou v čele se scenáristou a režisérem Richardem Brooksem, kameramanem Conradem Hallem a hudebním skladatelem Mauricem Jarrem. Vedle perfektně zvládnutých akčních scén však Profesionálové nabízejí i něco navíc. Doba, do níž je příběh zasazen (doznívající mexická revoluce v roce 1917), nabízí pozoruhodné reflexe o revoluci jako takové, jež vedly bedlivé cenzory v sedmdesátých letech (při prvním televizním uvedení filmu) ke střihovým úpravám. I když se film odehrává převážně v Mexiku, natáčel se v nevadských a kalifornských exteriérech, mj. ve známém Údolí smrti. Profesionálové se vedle dalších ocenění dočkali i tří oscarových nominací (nejlepší scénář, režie a kamera). (Česká televize)

Trailer

Matty

Špinavá práce. Čistě provedená. Western ze starých časů. Jeden z posledních, třebaže dodnes v nejrozmanitějších obměnách parafrázovaný (westernovou duši nelze upřít kupříkladu pětce Rychle a zběsile). Kamera, díky které je krajina majestátní. Hudba, díky které máte chuť si onu krajinu podmanit. Navrch Lee Marvin s kulometem a plné kapsy dynamitu. Maskulinní každým gestem, každou strohou hláškou, apriori vylučující další/delší diskuzi. Žena jen jako (krásná) přítěž. Známkou prohnilosti není cynismus a neúcta k životu, ale chamtivost, protože skutečným zlem jsou peníze. Je vidět, že akční scény nebyly Brooksovou specialitou. Nejsou dost dlouhé ani přehledné, abychom si je mohli vychutnat, i když je na nich patrné dobové směřování k otevřenějšímu zobrazování násilí v mainstreamových filmech. Vrchol v rámci žánru přišel s Divokou bandou (kde se díky zpomaleným záběrům můžeme stříkající krví přímo kochat), filmem radikálnějším samozřejmým užíváním násilí i ambivalencí hrdinů. I tak – western jak měl být. 75% ()

Rob Roy

Profesionálové mi jemně evokují Divokou bandu Sama Peckinpaha, i když jejích kvalit nedosahuje. Mexiko začátek 20.století, parta přátel, vidina velkého bohatství, rozporuplná morálka. Potěší netradiční "dynamitové" motivy, dobře zvládnutá je práce s napětím. Z herců má bezpochyby nejzajímavější roli Burt Lancaster ()

igi B.

. . . - - - P.S. A opět zhůvěřilost pod taktovkou >profesionálů< z Čurácké tenzevize: Po úvodních titulcích ořez obrazu (z původního formátu 2.35:1 kdysi vertikálně na 4:3 a znovu dnes horizontálně na 16:9) a závěrečné titulky opět v originálním formátu obrazu... . . . Vskutku >zážitek< hledět skoro dvě hodiny na VÝŘEZ Z OŘEZU (místy opravdu bizarní scenérie!), poslouchat k tomu ryzí pražskočudlí kuchyňský dabing nevyjímaje! Zařídila nám to >tvůrčí< skupina >podvodňákové< pí Poledňákové! %-[.. - - - P.P.S. A znovu a znovu se člověk ptá - KOMU TO SLOUŽÍ? Vypráská tam už nějaký desperád konečně tu nepotistickou ignorantskou bandu? (16.8.2011, ČT2, 550/42) ()

Gemini

Hvězdně obsazený western na téma "správná parta na zvláštním úkolu, který se ukáže krapet složitější". Má snahu o určitý přesah a šťourání do politiky a historie, ale ve srovnání s o pět let mladšími Leoneho dynamitovými příhodami je to slabý odvar. Hlavní tady jsou spíš osobní vztahy mezi postavami, ale i když to v tomhle ohledu funguje, jejich příběhem jsem se nijak zvlášť přitažen necítil. Dobré nápady, svižná akce, špetka toho "něčeho navíc", nebyla to rozhodně ztráta času, ale vyhledávat tuhle společnost znova nemám důvod. 70% a možná trochu víc za dekolt CC:) ()

RHK

Jeden ze 100 nejlepších westernů - 100 Greatest Western Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/. Napínavá režie, profesionálně odvedené bojové scény a napětí v každé vteřině. Špičkový western se spoustou špičkových herců: suše velitelský Lee Marvin, hravý Burt Lancaster, černý Woody Strode jako stopař a střelec z luku, jako vždy charismatický Robert Ryan a ve vedru pouště smyslností přetékající Claudia Cardinale. A ještě něco dynamitu. Cílem malého komanda najatých profesionálních bojovníků, riskujících za 10 000 dolarů své životy, je přepadnout mexickou pouštní pevnost a přivést údajně unesenou manželku texaského boháče. Trailer: http://www.youtube.com/watch?v=iE7MSE0bDe8 ()

• Snímek byl natočen na motivy románu „A Mule For The Marquesa“, který napsal Frank O´Rourke. (Hans.)
  • Henry "Rico" Fardan (Lee Marvin) ve filmu používá pistoli Colt 1911 a revolver Colt Official Police. Stejně tak i opakovací brokovnici Winchester 1897. (major.warren)