Profesionálové

• USA The Professionals (více)
Trailer

VOD (1)

Americký western Profesionálové má některé zajímavé společné rysy s klasickým snímkem žánru Sedm statečných (1960). I zde jsou hlavními hrdiny najatí střelci, které jejich úkol zavede Mexika, a i zde jsou to muži se silně zakořeněným smyslem pro čest a spravedlnost, který žádná suma peněz nemůže zviklat. Titulní čtveřici (Burt Lancaster, Lee Marvin, Robert Ryan, Woody Strode) si zaplatí texaský milionář (Ralph Bellamy), aby mu přivedla zpět manželku (Claudia Cardinaleová), unesenou mexickými povstalci. Jak se ovšem postupně ukáže, pravda je trochu jiná… Skutečnými profesionály nejsou jen hrdinové snímku a jejich představitelé, ale i muži za kamerou v čele se scenáristou a režisérem Richardem Brooksem, kameramanem Conradem Hallem a hudebním skladatelem Mauricem Jarrem. Vedle perfektně zvládnutých akčních scén však Profesionálové nabízejí i něco navíc. Doba, do níž je příběh zasazen (doznívající mexická revoluce v roce 1917), nabízí pozoruhodné reflexe o revoluci jako takové, jež vedly bedlivé cenzory v sedmdesátých letech (při prvním televizním uvedení filmu) ke střihovým úpravám. I když se film odehrává převážně v Mexiku, natáčel se v nevadských a kalifornských exteriérech, mj. ve známém Údolí smrti. Profesionálové se vedle dalších ocenění dočkali i tří oscarových nominací (nejlepší scénář, režie a kamera). (Česká televize)

Trailer

gogo76

Ak má tento film k niektorému westernu blízko , tak určite k Divokej bande. S "mexikáncami" mi vždy western pripadá zaujímavejší, zvlášť v pôvodnom znení. Partia štyroch profesionálov v rôznych oboroch má šancu zarobiť rozprávkové peniaze. Aj keď príbeh nie je nijako originálny, film ako taký je zručne natočený a napínavý. C. Cardinale sa síce objavuje až v druhej polovici filmu, no je to ona, kto dáva tomuto filmu pár bodov navyše. Vyzerá takmer rovnako ako v Leoneho Vtedy na západe, akoby k nemu iba prebehla a zabudla sa prezliecť. Miestami mi prekážala príliš veselá hudba v scénach, ktoré mali byť naopak napínavé. Celý film by som radšej videl v mierne pochmúrnejšej atmosfére, čo by mu dodalo na drsnosti. Práve tu je hlavný rozdiel medzi Profesionálmi a Divokou bandou , ktorá je vážna, drsná a nekompromisná. Keď neberiem do úvahy pár nedostatkov, tak je to po dlhej dobe western, ktorý splnil moje očakávania a smelo ho môžem zaradiť do Top 10 naj westernov, aké som videl. Uvažoval som aj o plnom hodnotení. 80%. ()

dopitak

Dobrý western, který zrovna tak může být zajímavý v originále. Dabovaná verze (ČT) film určitě obohacuje, ale taky mu něco bere. Výborný dabing Borise Rösnera má jedinou slabinu, jeho hlas se ke tváři Lee Marvina vůbec nehodí. Dále skvělý Alois Švehlík, jako vždy ironický suchar sázející vtipy jak stromky v sadu. Claudia Cardinale o dva roky mladší než v Tenkrát na Západě a nejmíň o tisíc procent hezčí. A to ve westernové klasice Sergio Leona je fakt krásná. ()

Kothy

Konečně western, u kterého jsem se opravdu bavil. Zápletka se mi dost líbila. Vzhledem k době, kdy se to odehrává, bych to označil spíš za pozdní western. Lee Marvin vede partu, která má za úkol zachránit z Mexika ženu jednoho pracháče. Celé se to ale samozřejmě zkomplikuje, až pravda vyjde na povrch. Akční scény jsou dost dobře udělané. Film má tempo a hezky to ubíhá. Claudia Cardinale role unesené ženy docela sedla. Konec je trochu překvapivý. "Miluju tě, Broučku." ()

Xmilden

Návrat do klukovských let. Přál bych si být součástí té party, která vyráží do Mexika aby zachránila čarokrásnou Claudii Cardinale. Pro mě po Sedmi statečných pravděpodobně druhá nejlepší westernová týmovka. Lee Marvin i Burt Lancaster jsou skvělí a Woody Strode jako tichý ostřelovač s lukem také nemá chybu. Přestože film má občas nějaké to hlušší místo, je to od poloviny filmu honička až do konce. Cítím, že možná i Sylvester Stallone když psal 3. Ramba se tady trošku inspiroval. 70% ()

sator

......................... " Na co myslíš kromě žen 90 % whisky a 14karátového zlata ?"............................ ..........." Příteli! Právě si mi napsal epitaf " ............. .................".Bastarde! Ano,Pane.V mém případě jsem se tak narodil,ale vy jste se k němu vypracoval sám "............ Je to dlouhé ale na dobu svého vzniku docela dobré.70% ()

• Snímek byl natočen na motivy románu „A Mule For The Marquesa“, který napsal Frank O´Rourke. (Hans.)
  • Lee Marvin sa počas natáčania ujal toho, aby udržal všetky filmové zbrane čisté v nepredvídateľných púštnych podmienkach. (westerns)