Profesionálové

• Austrálie

• Nový Zéland

Western

USA, 1966, 117 min

Americký western z doby mexické revoluce, který má sice hvězdné obsazení a exkluzivní skalnatou krajinu Death Valley, ale nějak to nebylo ono. Vadila mi dlouhá stopáž a simulace hlubších myšlenek, z nichž nakonec vychází relativizace dobra a zla. Takřka univerzální je sentence mexického bandity Raza (zde ohledně revoluce) a smyslu života: "Člověk musí mít nějaký ideál. Když ho nemá, odchází. A když zjistí, že je ztracen, tak se vrací". - Přesněji 3, 5.(3.6.2013)

Tyhle Profesionály si prosím neplést se známým a slavným britským akčním seriálem. Jde o klasický western, tentokrát z mexického pohraničí na sklonku mexické revoluce, kam bohatý finančník vyšle skupinu čtyř dobrodruhů, aby dostali jeho ženu ze spárů únosců. To, že je něco jinak, signalizují už informace o obsahu filmu, takže z onoho "velkého" překvapení jsem nijak zaskočený nebyl a k westernu jako žánru mám celkem chladný vztah, jeho zaběhaná klišé snáším mnohem hůř než např. v gangsterkách nebo jiných lehčích žánrech. A tady se opravdu jedná o klasický kousek se všemi jeho žánrovými necnostmi, které sice fanda westernu ocení, ale já nad nimi krčím rameny. A tak čtyři pistolníci neohroženě likvidují desítky svých protivníků a fakticky zmasakrují celou povstaleckou jednotku, aby ušetřili práci mexické federální armádě. Tři hvězdičky nakonec horko těžko zachraňují herecké hvězdy, ze kterých je cítit autorita a charisma, byli to zkrátka Herci s velkým H a nikoliv kulturisté, boxeři nebo zápasníci ve volném stylu, kteří opanovali pole akčního žánru o dvacet let později. Filmu škodí scénář, který vrcholí sice očekávaným, ale v kontextu těch předchozích masakrů skutečně debilním, koncem, díky němuž jsou předchozí lidské oběti úplně zbytečné. Celkový dojem: 50 %.(18.8.2011)

Česť zvíťazila? Možno jedine sloboda. Ale skôr by som povedal, že po všetkých vraždách to bol príliš neskoro vymyslený kompromis, kvôli ktorému nevyhral nikto. No máme tu Claudiu Cardinale a chlapov s guľometom či dynamitovými šípmi. Takže, ak máte chuť na poriadny western, Profesionáli vám môžu poslúžiť ako hlavný chod.(5.11.2017)

• conery1

" O nohavice neprídeš. Možno o život, ale čo to je ?" Ironicko-silácke reči z am. produkcie boli, sú a budú. Je to ich image. Ale sem tam odkryje aj ich pravú tvár. " Raza hovoril, že ste boli priatelia. To je fakt. Teraz ho chceš zabiť. To je fakt. Za peniaze. To je fakt. " A na koniec, to naivné divadielko všetko to málo čo príbeh ponúkol, úplne zlikvidovalo. " Bez lásky a ideálov nie sme nič." Len tie ideály v Amerike... Iba som si chcel spríjemniť letný večer. Na budúce siahnem po niečom ázijskom. P.S. Rád pozerám na Woodyho Strodea.(17.8.2011)

Velmi dobry western 60. rokov o ceste Tam a zase spat. Pri tejto ceste vsak vysvitne, ze nie je vsetko tak, ako to na prvy pohlad vyzera. Lee Marvin /Man who shoot Liberty Valance, Prime Cut/ to pekne taha, Jack Palance /Panic in the Streets/ na urovni a Claudia Cardinale bola skvela. Nie je vsetko tak, ako sa to zda - a to ja mam velmi rad! 89 %(17.2.2015)

• - Snímek byl natočen na motivy románu „A Mule For The Marquesa“, který napsal Frank O´Rourke. (Hans.)

• - Henry "Rico" Fardan (Lee Marvin) ve filmu používá pistoli Colt 1911 a revolver Colt Official Police. Stejně tak i opakovací brokovnici Winchester 1897. (major.warren)