Profesionálové

• Kanada

• Nový Zéland

Western

USA, 1966, 117 min

Profesionálové (1966) Richarda Brookse působí jako rozcvička pred vrcholnými westerny Tenkrát na západě (1968) Serge Leoneho a Divokou bandou (1969) Sama Peckinpaha. Ale rozcvička zručná, s výtečným obsazením (krásná a vskutku živočišná Claudia Cardinalová se objeví za dva roky právě v Leoneho majstrštyku, Robert Ryan si v 69 užije podobnou, i když drsnější roli v Divoké bandě) a trochu nepravděpodobným závěrem. Brooks byl výborný režisér, ale nemůžu se zbavit pocitu, že vzít to do ruky třeba právě Peckinpah,překopal by závěr a vymačkal by z nahozené zápletky o něco působivější podívanou.(14.8.2010)

Parádní western, kterému chybí jen něco málo, aby byl fenomenální. Výborní herci v dobrých postavách. Možná některé ty postavy jsou zbytečně hrány trochu odlehčeně, i když by tomu temnější pojetí slušelo. Ale i tak dobré, no a Claudia Cardinale tu byla naprosto nádherná, mnohem živočišnější než třeba v "Tenkrát na Západě".(2.1.2017)

GRINGOVIA idú zachrániť CHIKITU do MEXIKA, uchmatnúť ju obávanému revolucionárovi Razovi, sú to profesionálni žoldnieri, ktorí neváhajú ísť smerom do epicentra nepriateľa k HACIENDE s DYNAMITOM, ktorým si vypomôžu k dosiahnutiu cieľa, ten sa im podarí, chikitu vyslobodili, ona nie je nejako nadšená a samotná POINTA je oveľa zaujímavejšia ako celý film! Samotný film nie je bohviečo, nuda, Claudia príde až po hodine, a keď tu je, tak si ju ani neužijem, túto krásnu herečku som vždy považoval za perfektnú dekoráciu, aby sa vylepšil priestor vo filme, mohla by si zahrať aj v mexickej telenovele, a ja by som bol schopný to oželieť... To znamená, že heroický výkon ako “lorenka” by asi nikdy nezvládla? Ostatní Burt Lancaster a Lee Marvin, hm... Woody Strode ich spoľahlivo predčí... Richard Brooks trochu sklamal a vynahrádza to O ROK v CHLADNOKRVNE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!(7.8.2015)

Vcelku slušný western za tři a půl hvězdy, které čistě z momentální nálady zaokrouhluji nahoru. Výborně obsazená titulní čtveřice se trmácí pouští, aby zachránila (?) jednu doopravdy krásnou manželku jednoho doopravdy bohatého muže, a člověk má skoro pocit, že je na té rozpálené cestě s nimi. Postavy divákovi rychle přirostou k srdci a je radost je sledovat a přitom poslouchat, jak se navzájem špičkují. Škoda ale, že je film tak dlouhý - po hodině a půl mi už připadal natahovaný a zdaleka ne tolik zajímavý, jako v první hodině. O pár minut nudy později ale dojde na závěrečnou přestřelku dvou starých známých, v níž jsou kromě pistolí velice důležitá i slova a myšlenky, což se mi líbilo. Pochválit je třeba hudbu Maurice Jarreho, zanadávat je možno na český dabing - Rösner, Švehlík, Šrom, Meduna.. Ti všichni byli OK. Proč ale Burta Lancastera proboha daboval Miroslav Etzler?? Nepochopil jsem a nepochopím.(14.8.2010)

Western ze staré školy. Neústupní sympatičtí frajeři Burt Lancaster a Lee Marvin, krásná prérie doprovázená hudbou, že máte okamžitě chuť naskočit do letadla a projíždět se krajinou jako zdejší hrdinové. No a samozřejmě nemůže chybět krásná žena, tentokrát je tou vyvolenou osmadvacítka Claudia Cardinale, jenž je přesně na vrcholu sexuální přitažlivosti.(20.9.2016)

• - Snímek byl natočen na motivy románu „A Mule For The Marquesa“, který napsal Frank O´Rourke. (Hans.)

• - Henry "Rico" Fardan (Lee Marvin) ve filmu používá pistoli Colt 1911 a revolver Colt Official Police. Stejně tak i opakovací brokovnici Winchester 1897. (major.warren)