Profesionálové

• Kanada

• Nový Zéland

Western

USA, 1966, 117 min

Profesionálně natočený western o profesionálních pistolnících, se zajímavou, atypickou zápletkou a reálně působícími přestřelkami, to vše bez zbytečných kudrlinek a klišé. Jen ten unhappy end mě moc nepotěšil. Sympatický revolucionář přišel nejen o spolubojovníky a revoluční ideály, ale i o zdraví, neboť do něj bylo napumpováno olovo. Profesionální žoldáci přišli o slíbenou odměnu, takže vlastně celý film pracovali zadarmo (!) a to pro milionáře, který ve finále definitivně přišel nejen o ženu, ale i o hrdost. Takže jediný, kdo na tom nakonec vydělal, byla ta nevěrná baba, kvůli které se celý film střílelo. To mi připadá nemorální! :-) Mám lepší závěr. Revolucionář Jezus Raza to olovo v hrudi nerozdýchá a hrdě zemře. Boháč Joe Grant se šprajcne a své ženy se nevzdá, pročež je i se svým doprovodem postřílen Profesionály, kterým tak zůstane jejich mzda (!) a jako bonus i nevěrnice María. Ta si chvíli zatruchlí nad mrtvým milencem (případně i nad mrtvým manželem, aby se neřeklo) a pak se vrhne do náruče. Komu? No přece postupně všem čtyřem pistolníkům, aby se o ni kluci nehádali. :-))(10.8.2014)

O ženě, která měla cenu 100 000 dolarů ... O několika mužích, jejichž čest nebyla "jen" profesionální ... A taky trochu o revoluci - přičemž padne i několik hořkých, pravdivých, obecně platných výroků, jaké bych zrovna od westernu nečekala. Z toho vyplývá, že i western může být velice moudrý a nadčasový.(18.8.2011)

Na prvý pohľad bombasticko explozívny western. Po podrobnejšom zamyslení ide len plytké zamýšľanie sa nad revolúciou, také v štýle prevarených krčmových múdier. A keďže intelektuálne film príliš neoslovuje, ostávajú pre divákov servírované bomby. A aby to bolo zábavné, tak bombometčík je často bez nohavíc. Len v spodkách. No neušúľajte sa od smiechu.Našťastie herci svoje posty obsadili s dostatočnou gráciou, hodnou ich mena a tak bežný divák môže ostať spokojný. Veď to malo spád, výbušnosť a prekvapivú pointu. Takže priemer najpriemernejší.(24.12.2016)

Profesionálové (1966) Richarda Brookse působí jako rozcvička pred vrcholnými westerny Tenkrát na západě (1968) Serge Leoneho a Divokou bandou (1969) Sama Peckinpaha. Ale rozcvička zručná, s výtečným obsazením (krásná a vskutku živočišná Claudia Cardinalová se objeví za dva roky právě v Leoneho majstrštyku, Robert Ryan si v 69 užije podobnou, i když drsnější roli v Divoké bandě) a trochu nepravděpodobným závěrem. Brooks byl výborný režisér, ale nemůžu se zbavit pocitu, že vzít to do ruky třeba právě Peckinpah,překopal by závěr a vymačkal by z nahozené zápletky o něco působivější podívanou.(14.8.2010)

Dobrý western se špičkovým obsazením, kterému vévodí Lee Marvin v roli tvrdého a dobrého velitele, zatímco Burt Lancaster si vystřihl roli lamače dívčích srdcí, zároveň však i dobrého pistolníka. Čtyři samozvaní hrdinové se vydávají do Mexika, aby přivedli jednomu boháči zpět jeho ženu, jež byla unesena mexickými revolucionáři. Film se svou náladou hodně podobá Sedmi statečným, o hrdiny se moc bát nemusíme, neboť hudba i některé hlášky jasně dávají najevo, že moc vážnosti tento film nepobral. Pro milovníky westernu povinnost. Hudba: Maurice Jarre(16.8.2010)

• - Snímek byl natočen na motivy románu „A Mule For The Marquesa“, který napsal Frank O´Rourke. (Hans.)

• - Henry "Rico" Fardan (Lee Marvin) ve filmu používá pistoli Colt 1911 a revolver Colt Official Police. Stejně tak i opakovací brokovnici Winchester 1897. (major.warren)