Dědictví aneb Kurvahošigutntág

Dedičstvo alebo Kurvahošigutntag

Komedie

Československo, 1992, 118 min

• Anthony

Když Polívka tak raději coby farář nebo člověk skrývající za války Žida, Polívka z Dědictví mě vůbec nezajímá. Chytilové filmy mě většinou nechytily. Opravdu mě překvapuje jak velký ohlas a popularitu tato komedie získala. Já mám ale zcela jiné představy o vtipnosti. Zde citované hlášky mi spíše přijdou trapné.(17.7.2003)

Paní Chytilová stvořila kultovní film. Ukazuje kromě nádherně vykreslených charakterů taky směšnost celého našeho porevolučního snažení, alespoň nezapomeneme na slavnou éru fialových obleků a bílých ponožek:). Uvidíte možná životní výkon Bolka Polívky (pomineme-li Zapomenuté Světlo), skvělého Miroslava Donutila, nezapomenutelnou Ivanu Chýlkovou (paní doktorku:)), uslyšíte hafo kultovních hlášek (které film proslavily) a uvidíte i paní exprezidentovou:)(28.3.2003)

Pomalu se začínám smiřovat s tím, že tohle je snímek, u kterého budu nejspíš nejčastěji měnit hodnocení i komentář :-) Přistihl jsem se, že některé situace mi přijdou vtipnější, než předtím, všichni ti burani jsou taktéž přesní, ale pořád zde zůstává to, že je film po všech stránkách velice nedotažený, zvláště ta moralita je poněkud bezzubá, takže nemá moc velkou účinnost. 50%.(14.3.2006)

Tenhle film jsem původně nijak neměl v lásce, až mi jednou nezbylo o letních prázdninách nic jiného, než se na něj podívat, protože se ségrou by jinak bylo k nevydržení. A tehdy jsem zjistil, že se vlastně jedná o docela vtipnou komedii, u které jsem se opravdu dost nasmál. Od té doby jsem tenhle film viděl několikrát, naposledy před dvěma dny. A pokaždé se u toho bavím stejně, jako kdybych to viděl poprvé, pokaždé se mi to líbí, pokaždé si to užívám, pokaždé se tímhle filmem nechám strhnout k dvouhodinovému odreagování a zábavě. Čím to však je, že mi tenhle film tolik imponuje? Asi za to může herectví Bolka Polívky, který naprosto geniálně ztvárnil roli vesnického křupana, který se chová pořád stejně, ať je ve svém stavení, v luxusní hotelové restauraci, nebo v advokátní kanceláři. A v tom je kouzlo tohoto filmu, že hlavní hrdina je pořád stejně svérázný a pořád říká to, co si upřímně myslí. Právě díky panu Polívkovi je tenhle film tím, čím je, díky němu se jedná o kvalitní a vtipnou zábavu, která mě spolehlivě rozesměje i při několikátém zhlédnutí. Děkuji paní Chytilové za tohle legendární dílko, stejně tak děkuji i panu Polívkovi za jeho geniální herectví, a děkuji i producentům, že byli ochotni tenhle film financovat a že mohl vzniknout. Nemám co dodat, jsou to lepší čtyři hvězdy.(23.8.2010)

Naprosto perfektně vystižená atmosféra nastupujícího kapitalismu v Československu. Tohle je jedinečnej film, který vystihuje náladu plnou nadšení a plánů z domnělé svobody, která musela panovat v celém státě. Lidé prostě počítaly s tím, že práce a sociální jistoty pojedou v pohodě dál, jenom budou moct cestovat tam, kam dřív nesměly. Dnes, po 20ti letech, raději bez komentáře. Bohúš a jeho mistrovsky buranský skok do světa kapitalismu je možná neplánovaná, nicméně prvotní parodie na "český sen" čili jednoduché zbohatnutí na začátku 90tých let. Film, který utkvěl v paměti celého národa, díky nezapomenutelným hláškám, kterých je zde nepočítaně.(6.12.2011)

• - Doktor Ulrich (Miroslav Donutil) prišiel oznámiť Bohušovi (Bolek Polívka), že je milionár, autom GAZ 24 Volga z roku 1974. Auto, ktoré šoféroval Košťál (Jozef Kroner), bolo BMW 318i Cabrio z roku 1991. (Raccoon.city)

• - Roli Bohušova (Bolek Polívka) právního zástupce mohl ztvárnit také herec Marián Labuda. Ten však kvůli vytíženosti nabídku odmítl. (MTHRFCKR)

• - Klavíristu v restauraci si zahrál Igor Rusinko, dirigent hojně obsazovaný v brněnských divadlech. (DecentFellow)