Třikrát hurá. Hřebejk se konečně oprostil od komunistů a natočil film o normální dnešní době. S potěšením konstatuji že i přes jaksi useklý konec je to Hřebejkův nejlepší film. Hodně za to může scénář a herci v čele s opravdu dojemným Jiřím Macháčkem, nabušeným Jaroslavem Duškem, sympatickým Petrem Formanem a tradičně ulítlým Janem Třískou (Lenine nevyrušuj). I ostatní herci jsou skvělí zvlášť Emília Vašáryová vám utkví a neherečka Kristýna Liška-Boková podává velice dobrý herecký výkon. Jinak Horem Pádem mi moc jako komedie nepřišlo spíš jako jakési podobenství o tom jak je to v Austrálii super a v Čechách na hovno. Myslím, že se časem přestěhuju. :-))))))))))))))))(5.6.2005)

S odstupem času poměrně zřetelný důkaz o tom že Hřebejk umí točit zajímavé filmy, které rozhodně mají co říct. Hřebejk nechá situaci prostě rozehrát a vhodí do ní většinou dva nebo více herců aby se s ní nějak vypořádali. Scény správně gradují a například o humor se zde stará vedle Jaroslava Duška hlavně dvojice zlodějíčků Marek Daniel, Pavel Liška. Dlouho jsem hledal k Horem Pádem cestu. Nakonec jsem ji našel. 70%(29.7.2014)

Rozhodně ne nejlepší, ale nejsympatičtější snímek dua Hřebejk - Jarchovský. Dějově nekonzistentní, ovšem jednotlivé scény mají co říci, byť to říkají poněkud dětsky naivním názorem na čecháčkovství. Herecky slušné a technicky nad zbytkem tuzemské tvorby o tolik vepředu, že to snad ani nelze porovnávat.(18.9.2004)

Tento film předcházel výborný trailer, který napovídal jak by nový Hřebejkův počin mohl vypadat. Ten trailer na mě zapůsobil tak mocně, že jsem se na Horem pádem začal opravdu moc těšit, což se českým trailerům podaří opravdu jen málokdy.... Výhrady, které mám k filmu může někdo považovat za klady... je možné, že je to nejlepší Hřebejkův a Jarchovského film, ale může být i tím nejhorším... Už v Pupendu se oba filmaři pustili na tenký led "rozkouskovanosti". Už Pelíšky se sice skládali z mnoha příběhů různých postav, ale každý měl ve finále svůj smysl, každý dospěl k nějakému cíli, poznání... Pupendo tak pěkně pohromadě nedrželo, ale závěrečná „mlžná“ scéna všechno pěkně zaklenula, a výsledek nakonec nebyl zdaleka nejhorší. V HP je také mnoho postav, málokterá ale dostane náležitý prostor k vyjádření se... Většina herců má tak jeden proslov a to mu musí stačit na celou roli (skvělá Vašáriová, Tříska, Dušek). Výjimkou je jen Macháček, jehož part je asi nejvýraznější a rozhodně patří k největším překvapením filmu. František sice patří do skupiny jeho ňoumovitých hrdinů, ale má určitý tragický rozměr, který by mu mohl sám Hamlet závidět... To Petr Forman jako by nevěděl, co na plátně dělat, postrádá přirozenost. Možná je to schválně, a té přirozenosti, normálnosti, tam je až přespříliš. Nějak nezapadá mezi ostatní herce, kteří jsou o poznání živelnější. Připomněl mi Pucholta v Návratu ztraceného ráje... Vašáriová má ve filmu jednu velkou scénu, a pak jednu v hospodě a nakonec už jen takový malý střižík, jen tak, aby se neřeklo... taková škoda, tak dobrá postava.... Možná je to tím tématem ze současnosti... zatímco u předchozích filmů Hřebejk a jeho věrný přítel scénárista využívají k podbarvení konce (popřípadě jako deus ex machina) historické události, v HP nic takového není. HP se dotýká mnoha citlivých témat dnešní společnosti, a dotýká se jich velice citlivě, divácky - budete se smát, někdo možná i brečet (ač mi nepřišlo že by tam něco bylo vyloženě dojímavé...spíš kruté), ale konce se nedočkáte... Jako by autoři najednou nevěděli, c s načatým příběhem. Tam kde jim dřív posloužila historie teď bezradně kroutí hlavou. Filmu chybí vyvrcholení. Dá se jistě říct, že životy hrdinů pokračují dál, stejně jako ty naše, ale tohle je přeci jen film, uzavřená forma. A ještě jednu chybku má HP, přílišnou líbivost, lépe řečeno snahu pobavit masového diváka, oslovit co nejvíc lidí. Nějak se mi to k závažným tématům nehodilo.(15.9.2004)

• Deimos

TV/// Obsazení 4/10 Děj 2/10 Hudba 5/10 Efekty 3/10/// +Macháček je občas vtipnej, scény v bazaru –velké množství nesympatických (neoblíbených) herců, žlutý filtr(obraz), scénář, režie, hudba, některé herecké výkony /// Přestože jsem před několika lety neměl české filmy moc v oblibě, zřejmě dorůstám do doby kdy se mi začínají líbit a skutečně je vyhledávám. Některé potěší (Cesta z města), jiné neurazí (Příběhy obyčejného šílenství) a bohužel některé zklamou (Účastníci zájezdu). Ovšem v tomto případě jsem až mírně otráven. I když to možná není to správné slovo. Jednoduše, tenhle film mi nic nedal. Dokonce mi i v některých částech připomínal starší film Pelíšky. No a vidíte, teď koukám na režiséra a odkud ho asi znám? Ano pánové a dámy. Jan Hřebejk v mých očích patří mezi nejhorší režiséry a až na výjimky (Šakalí léta) točí filmy pro mě nepřístupné. Herecký ansábl patří mezi ty nejhorší (Tříska, Liška, Budař, Dušek-ne tohle není ironie, skutečně tyhle herce nevyhledávám) Aspoň že Liška byl aspoň trochu vtipnej. Nebýt Macháčka s Formanem, těžko říct kam by to dospělo. Hudba nic moc, prostě neoslovila. No a bezduchý děj tomu taky moc nepomohl. Ve výsledku za slabé dvě./// Celkem 31%///(25.1.2007)

• - Ve scéně, kdy přijde Bejk (Jiří Macháček) za Plukovníkem (Jaroslav Dušek) do hospody, hrají praví sparťanští chuligáni. (satena)

• - Scéna, kdy Jiří Macháček hraje fotbal s malým Františkem, nebyla původně ve scénáři, dodatečně byla doplněna až na žádost právě Jiřího Macháčka. (Witta)

• - Scénu, ve které plukovník (Jaroslav Dušek) vysvětluje svou tezi stran rozdělení světa, odmítl Jaroslav Dušek zkoušet či opakovat. (sator)