Po jednom z divácky nejúspěšnějších českých filmů posledních let Cesta z města a netradičním dokumentu Z města cesta, přichází Tomáš Vorel s dalším celovečerním snímkem Skřítek. Režisér se tak po letech vrací k žánru grotesky, kterou jsme v jeho pojetí mohli vidět už ve filmu Pražská pětka v příběhu Výlet na Karlštejn z roku 1989. Vesnická rodinka, kterou známe z filmu Cesta z města se přestěhovala za lepším do malého města. Otec (Bolek Polívka) pracuje jako řezník v masokombinátě, matka (Eva Holubová) je zaměstnaná jako pokladní v supermarketu. Jejich dceruška (Anička Marhoulová) chodí na základní školu, ale technické předměty jí nejdou a nebaví, je nejhorší ze třídy a tak má neustálé problémy se svým třídním profesorem (Tomáš Hanák). Synáček (Tomáš Vorel ml.) zase studuje střední potravinářské učiliště, neboť otec z něho chce mít také řezníka. Avšak synáček je fyzicky slabý, navíc vegetarián, anarchista a kuřák marihuany, což je zdrojem věčných konfliktů s přísnou mistrovou (Ivana Chýlková) otcem i policisty (Jan Kraus, Petr Čtvrtníček, Tomáš Vorel). Otec na výchovu nestačí, zejména když je váben mladou sličnou řeznicí (Marika Procházková), ke které vzplane chtíčem nezřízeným. Ať se matka snaží sebevíc - navštěvuje kosmetické salony a psychiatry, manžel o ni zcela ztrácí zájem a nakonec se přestěhuje od rodiny k řeznici na ubytovnu. A tak matka kuje pomstu! A aby toho nebylo málo, motá se tu ještě jakýsi SKŘÍTEK, který vylezl z lesa a veškeré vážné situace obrací v absurditu a humor... Skřítek je groteska, takže dialogy jsou nahrazeny citoslovci, ruchy jsou stylizované a co neřeknou zvuky, sdělí divoká i infantilní, ponurá i mysticky zádumčivá hudba (MIG 21). Celý příběh je pestrou kaskádou gagů, skečů a tragikomických situací. "Troufám si tvrdit, že ve filmu není chvíle, kdy by se divák nesmál, nebo neplakal," říká režisér Tomáš Vorel. (oficiální text distributora)

Toumyk

Skřítek si zaslouží pochvalu. Je to vtipné, barevné, hýbe se to a nemluví. Možná až trochu alegorické dílo s náznakem kritiky, ale stále vtipné a zajímavé. Vorel ml. byl tady asi jako ryba ve vodě, protože se zde ztratila jeho (ne)schopnost vést monolog/dialog, protože je tento film němý. Pochválit bych chtěl i Polívku a Holubovou, kteří ač nemluvili tak z jejich výrazů lze všechno přečíst, což je velmi dobré. Hvězda za hudbu a Jiřího Macháčka. ()

lobo87

Zaujímavý český experiment. Nebyť toho, že postava škriatka bola úplne zbytočná a nepochopil som jej účel, film mohol získať i vyššie hodnotenie... 40% ()

ESNYR

Dva, tři dobré frky nedělají film výmečným. Navíc se mi nelíbilo jakým způsobem bylo pojato vyprávění příběhu (a navíc nesnáším Holubovou) ()

ZHODNOTITEL odpad!

Tohle bylo tenkrát obrovské zklamání. Reklama na Skřítka běžela všude. Byla všude, kam se člověk podíval. A všude se psalo Česká komedie. No, tak nakonec to komedie nebyla. Nakonec to byla groteska, která prostě neklapla. Navíc to má fakt hloupý děj. Bral jsem to jako takový podvod a ten podvod jsem to vnímal i proto, že když si člověk koupil originální DVD Skřítek, tak to, že jde o grotesku bylo napsané až uvnitř. ()

Voloda

Pre mna trochu rozpacita zalezitost aj ked som sa miestami dobre bavil.Ale nebolo to ono co som v duchu ocakaval.Tri hviezdy za Bolkov vykon su podla mna tak akurat.Na situacii ked sa prave zobudza som sa skvele bavil lebo mi pripomenula jeho postavu Bohusa z kurvahosi ked ho rano budila teta.Uz mi tam chybalo len vykrik:"Ja sem milionar".Skoda ze jedna scena nerobi film. ()

f393n6

Zpočátku mi chvíli trvalo, než jsem si zvykl na formu a výkony herců, ale když se tomu tak stalo, už to nebylo ono. Tentokrát jsem prostě musel dát přednost formě před obsahem a to, co měl být nejspíš hlavní tahoun filmu (totiž neobvyklost) se mi po chvíli omrzelo a místy mě ty skřeky a přehrávání docela rozčilovaly. Na druhou stranu má film i několik světlých míst. Například: Svižný začátek, originální výtvarné pojetí, některé výkony (Holubová, Polívka, Hanák)... To mi ale nestačilo k tomu, abych film hodnotil kladněji. Skřítek je prostě jiný film. Nevadí mi němé filmy, experimentování s obrazem, atd... naopak. Ve Skřítkovi toho bylo, ale od všeho trochu, něčeho málo, něčeho moc. Možná by stačilo semtam nějaké slůvko. Porušilo by to sice koncepci díla, ale aspoň by to nevyznívalo jako němá parodie na psychologické filmy. Celkově: Sice lehký nadprůměr, ale opravdu lehký. 6/10 A ještě rýpnutí: Ve filmu jezdí Tomáš Vorel, ml. a Do Duy Hoang na skejtu na regular (levou dopředu), když ale skáčou ty (docela velký) schody, tak jedou na goofy (pravou dopředu). Že by to sázeli rovnou na switch? ()

COLOR

Skvelé herecké výkony (Holubová), vynikajúci Macháček, super nápad a veľmi dobrá hudba. Bavil som sa, a v-vo tom t-to je. Trochu hyperbolizované je zobrazenie syna-feťáka. ()

cici24

Celkem dobrý film, příjemně mě překvapil. Akorát jsem měl pocit, že Tomáš Vorel se tolik snažil být cool, až to bylo trochu zcestný.... ()

@nthr4X

Myslel jsem že v české kinematografii mě už nemůže nic překvapit. Opak je pravdou. Kdyby byla kategorie film pro duševně postižené tak to beru...né vážně vůbec mě to nezaujalo MIG 21 neposlouchám takže jedno shlédnutí mi bohatě stačilo. ()

Skretule

Chápu, že každému tenhle snímek asi sednout nemusel. Mě ale královsky pobavil. Zajímavé zhuleně psychadelické pojetí a skvělé výkony herců dělá z filmu opravdu zábavnou podívanou. ()

wray

Skritek je film, ktory u mna nenasiel porozumenie :/ Povedal by som ze - je to neuveritelna blbost, ale tusim ze to moze byt len tym ze neviem ocenit umenie a tak poviem ze je to - experimentalny film. Natocit film bez slov je dobry napad, spravit to ako grotesku (vo farbe, v roku 2005) je uz - no proste experiment. Co sa pribehu tyka - nuz nebyt toho ze je tam ten skritek, tak je to nieco v style televiznych inscenacii z 80tych, 90tych rokov - cize zaner ktory naozaj neviem ocenit. Niekto by mohol povedat ze film je zaujimavy vytvarne - ale ja myslim ze ta prilisna zelena (a ine sfarbovacie efekty) posobi skor dojmom ze nieco nevyslo resp. "pouzili sme film po zarucnej dobe" :/ Jednu hviezdicku davam snad za hudbu (nie, nie som fanusik Mig21, len - pasovala) a celkom sa mi pacil efekt pohybujucich sa fotografii - mozno nie novinka, ale ja som myslim take cosi videl vo filme prvykrat. Celkovo - pre (velmi) narocneho divaka. Alebo mozno naopak - pre velmi nenarocneho divaka, ktory sa dokaze zasmiat na kazdom trapnom gagu... ()

blekekeke

Chviličku mi trvalo, než jsem se dostal do děje a začal rozumět zúčastněným. Tedy rozumět, jako rozumět, jako číst grimasy :o) ()

Texxa odpad!

Naprostá ztráta času... Ten zakrslý, tupý skřet mě tak strašně štval, že jsem ani moc nevnímala to ostatní. Ježiš, to byla blbost! ()

Brenda.Ch

Tohle je dobré ! Českou celovečerní grotesku nepamatuji, překvapilo mě to a velmi potěšilo ! Vtipné, svěží, s kvalitním komediálním dějem a precizním zpracováním. Tleskám. MIG 21 taky velmi dobrý výběr. ()

Aidina

Na jedné straně neskutečná šílenost, na straně druhé originalita. Groteska, co pobaví. Tedy až na ty jatka. Polívka a Holubová prostě umí zahrát a Macháček mě rozesmál. ()