Po jednom z divácky nejúspěšnějších českých filmů posledních let Cesta z města a netradičním dokumentu Z města cesta, přichází Tomáš Vorel s dalším celovečerním snímkem Skřítek. Režisér se tak po letech vrací k žánru grotesky, kterou jsme v jeho pojetí mohli vidět už ve filmu Pražská pětka v příběhu Výlet na Karlštejn z roku 1989. Vesnická rodinka, kterou známe z filmu Cesta z města se přestěhovala za lepším do malého města. Otec (Bolek Polívka) pracuje jako řezník v masokombinátě, matka (Eva Holubová) je zaměstnaná jako pokladní v supermarketu. Jejich dceruška (Anička Marhoulová) chodí na základní školu, ale technické předměty jí nejdou a nebaví, je nejhorší ze třídy a tak má neustálé problémy se svým třídním profesorem (Tomáš Hanák). Synáček (Tomáš Vorel ml.) zase studuje střední potravinářské učiliště, neboť otec z něho chce mít také řezníka. Avšak synáček je fyzicky slabý, navíc vegetarián, anarchista a kuřák marihuany, což je zdrojem věčných konfliktů s přísnou mistrovou (Ivana Chýlková) otcem i policisty (Jan Kraus, Petr Čtvrtníček, Tomáš Vorel). Otec na výchovu nestačí, zejména když je váben mladou sličnou řeznicí (Marika Procházková), ke které vzplane chtíčem nezřízeným. Ať se matka snaží sebevíc - navštěvuje kosmetické salony a psychiatry, manžel o ni zcela ztrácí zájem a nakonec se přestěhuje od rodiny k řeznici na ubytovnu. A tak matka kuje pomstu! A aby toho nebylo málo, motá se tu ještě jakýsi SKŘÍTEK, který vylezl z lesa a veškeré vážné situace obrací v absurditu a humor... Skřítek je groteska, takže dialogy jsou nahrazeny citoslovci, ruchy jsou stylizované a co neřeknou zvuky, sdělí divoká i infantilní, ponurá i mysticky zádumčivá hudba (MIG 21). Celý příběh je pestrou kaskádou gagů, skečů a tragikomických situací. "Troufám si tvrdit, že ve filmu není chvíle, kdy by se divák nesmál, nebo neplakal," říká režisér Tomáš Vorel. (oficiální text distributora)

MickeyStuma

Obyčejný rodinný příběh v groteskním zpracování. Vizuální gagy jsou zde předností, takže je tu absolutní absence dialogů. Příběh je velmi jednoduchý a nedělá potíž ho v tak rychlém tempu sledovat. Stylizace snímku je na vysoké úrovni, byť pro nás krapet nezvyklý. Ono vůbec byla vcelku odvaha natočit grotesku v celovečerní stopáži. Přeci jen už je v 21. století určité riziko, že tomu lidé neporozumí či nějak tomu nebudou moci přijít na kloub. Ale povedlo se. Divák se pobaví a to nad věcmi, které se odehrávají snad v každé rodině. Dobrý nápad byl dobře zpracován. ()

GIK

Rozjezd (tak prvních deset minut) je hodně hustej. Pak už je to jen více či méně skrytá propagace zakázaných jedů. ()

Ygnor

Nejhorší či nejlepší na filmu je, že film vlastně není groteska v pravém slova smyslu. Ano celé je to zabaleno do zlaté fólie, hvězdné obsazení, mistrné gagy, ale cítím ten obrovský stesk, ten spodní proud je temná a studená voda. Jen se koukněme pořádně do zrcadala... Pravda někdy bolí. Samotná postava skřítka zůstává pro mne trochu utajenou stránkou ztvárnění Vorlovy (režisérovy) duše, je jen metaforou jako postava "hvězdáře" z dílny pana Lynche v Mazací hlavě. Každý máme nějaké sny. Viďte... Jinak pěkné srovnání viz Radek99 s Moderní dobou od Chaplina. ()

sumperacek

Tento pokus mě teda vůbec nezaujal. Jako výuková část lze použít exkurze na jatka, ale jinak se mi tento styl filmu teda vůbec nelíbil. ()

Cheeker

Úplně nejhorší tenhle film nebyl, ale na druhou stranu působí hrozně, jak to říct, asi slizky. Zvlášť tomu napomáhá Eva Holubová a Bolek Polívka v hlavní rolích. Navíc, proč tam strkali toho skřítka? Nebýt něj, mohl bych dát i dvě hvězdy. Přitom by se ta jeho minirole dala zaonačit úplně jinak. Nicméně i tak mi cesta na lince Oslo-Praha utíkala mnohem rychleji. ()

LordMysti

Zajímavý počin který si dovolil svou stylizací trochu vybočit z klasické české normy. Navíc mám velice rád tento styl humoru a celkově mě film zaujal a nenudil! ()

Sosak

Z toho filmu mi bylo normálně blbě. Jako groteska to totálně neobstálo, spíš taškařice by byl vhodnější termín. Postavy jsou nesympatický (i když mírně satirický, to je malej bezvýznamnej plusík), vtipy jsem tam žádný neviděl, jenom spoustu primitivních pokusů a celej příběh o skřítkovi šel úplně mimo mě. To byl zase jednou experiment. Než točit takový splašky, tak ty prachy radši hodit do kanálu, popř. lepšímu scénáristovi. Pokud tady vůbec někdo takovej ještě žije. ()

Pafnuc

Příšerná sračka s trapným ekovegetariánským motivem, jedna hvězdička je za Annu Marhoulovou a Čtvrtníčka. ()

Oldmanka

Myslim, že si Tomáš Vorel u tohodle filmu vyloženě hrál. Je to něco úplně jiného, než filmy, které zahlťují naše kina, a jako jeden z mála je opravdu vtipný. Bylo vidět, že to jsou situace opravdu "ze života", protože například záběr, kdy matka neuroticky hladila kočku mi připadala nápadně povědomá. ()

elCroCo

A tak tu máme opět grotesku. Ono se na to kouká pěkně, někdy z počátku si řeknete, zda ste to A nepochopili, nebo za B to prostě nebylo tak vtipné. B je správně, Mr. Vorlovi jaksi vyčpěl jeho stylový humor a chvíli potrvá něž si zvyknete na rytmus roztodivného příběhu, jenž nám předložil. A téma rozhodně příliš neřešil, nezacházel daleko. Vše stojí a padá na hercích a vizuálním zpracování ( i s digitálními efekty ), ale nic z toho však neviniká. Průměrná zábava. ()

winstonik

Medziľudské vzťahy v "obyčajnej" robotníckej rodine - presne, citlivo i s nadhľadom - a bez použitia jediného slova. Vorelov majsterštych. V tomto kúsku spoľahlivo pracujú všetky emócie (ach, aha i haha), film nechybuje a nepochybuje. ()

mistvan

Vorla jsem nikdy nemusel, samozřejmě Pražská pětka, ale takový Kamenný most a Cesta z města mi na dlouho vzali chuť sledovat cokoli z české kinematografie. Ale tohle bylo pro mě obrovské překvapení. Originálním způsobem zparodovaný život malé české rodiny. Např. chaplinovská scéna ze supermarketu, kdy se Holubová nemůže zbavit nuceného úsměvu, mě opravdu dostala. Herecké výkony byly skvělé, jako kdyby role byly přesně ušité na míru každému herci. Podtrženo a sečteno osobně to považuji za jeden z nejlepších českých počinů za posledních pět let (no možná i deset). ()

xladojx

Musím přiznat, že jsem se této grotesky bál a uplynula dlouhá doba, než jsem se odhodlal si ji pustit, ale o to více jsem byl překvapen dobrým humorem, spoustou vydařených scén a povedenými hereckými výkony. Jen mohli scénaristi trošku víc zapracovat na provázání jednotlivých scének a dali snímku větší náboj, jinak spokojenost... ()

m0lL!sS

Velmi volné, zvláštní, ale hlavně originální grotesktní pokračování mého oblíbeného filmu Cesta z města pod taktovkou pana Vorla staršího, který dokázal, že nápady mu rozhodně nechybí. Vlastně ani nevím, jak film komentovat nebo spíš co k němu dodat...tohle prostě musíte vidět a udělat si na to obrázek sami. Já osobně hodnotím za tři hvězdičky s tím, že musím pana Vorla pochválit za jeho odvahu a za dosti netrradiční pokus. Líbí se mi, že Cesta z města nezůstala zapomenuta a že byl rozvíjena dějová linka vesnické rodiny, kterou si musíte již po zhlédnutí "prvního dílu" zamilovat. ()