Po jednom z divácky nejúspěšnějších českých filmů posledních let Cesta z města a netradičním dokumentu Z města cesta, přichází Tomáš Vorel s dalším celovečerním snímkem Skřítek. Režisér se tak po letech vrací k žánru grotesky, kterou jsme v jeho pojetí mohli vidět už ve filmu Pražská pětka v příběhu Výlet na Karlštejn z roku 1989. Vesnická rodinka, kterou známe z filmu Cesta z města se přestěhovala za lepším do malého města. Otec (Bolek Polívka) pracuje jako řezník v masokombinátě, matka (Eva Holubová) je zaměstnaná jako pokladní v supermarketu. Jejich dceruška (Anička Marhoulová) chodí na základní školu, ale technické předměty jí nejdou a nebaví, je nejhorší ze třídy a tak má neustálé problémy se svým třídním profesorem (Tomáš Hanák). Synáček (Tomáš Vorel ml.) zase studuje střední potravinářské učiliště, neboť otec z něho chce mít také řezníka. Avšak synáček je fyzicky slabý, navíc vegetarián, anarchista a kuřák marihuany, což je zdrojem věčných konfliktů s přísnou mistrovou (Ivana Chýlková) otcem i policisty (Jan Kraus, Petr Čtvrtníček, Tomáš Vorel). Otec na výchovu nestačí, zejména když je váben mladou sličnou řeznicí (Marika Procházková), ke které vzplane chtíčem nezřízeným. Ať se matka snaží sebevíc - navštěvuje kosmetické salony a psychiatry, manžel o ni zcela ztrácí zájem a nakonec se přestěhuje od rodiny k řeznici na ubytovnu. A tak matka kuje pomstu! A aby toho nebylo málo, motá se tu ještě jakýsi SKŘÍTEK, který vylezl z lesa a veškeré vážné situace obrací v absurditu a humor... Skřítek je groteska, takže dialogy jsou nahrazeny citoslovci, ruchy jsou stylizované a co neřeknou zvuky, sdělí divoká i infantilní, ponurá i mysticky zádumčivá hudba (MIG 21). Celý příběh je pestrou kaskádou gagů, skečů a tragikomických situací. "Troufám si tvrdit, že ve filmu není chvíle, kdy by se divák nesmál, nebo neplakal," říká režisér Tomáš Vorel. (oficiální text distributora)

karlee

Taky mi to přišlo zbytečně vegetariánské, ale když jsem toto "poselství" zablokoval a nevnímal, celkem jsem se bavil, některá místa slabší, jiná povedená, vychází to tak na 70%, za odvahu dám tu vyšší hvězdu. Herecké výkony vesměs dobré, vypíchl bych z vedlejších rolí Milana Šteindlera a Radomila Uhlíře. A Bolek opět prokázal, že jako jediný z herců umí zahrát přesvědčivě opilce. ()

Stanix

Jedná se rozhodně o originální a osvěžující příspěvek do univerza českých komedií, ovšem nedopadlo to lépe než na nějaký lepší průměr. Je to až s podivem vzhledem ke grotesknímu žánru, který nepotřebuje kdovíjaký promyšlený scénář. Stačilo více vtipných gagů, vypustit skřeta s modrýma šutrama a možná nezasazovat děj do masokombinátu, kde to už z principu moc veselé není. ()

Paninaro

Skvela grafika, vyborne scenky upravene pro nonverbalni exhibici, vyborna kamera a timing..... celkovy dojem kazi mizerne technologicke zpracovani filmu. Nevhodne zvolena technologie snimani..... tento film by si 35mm film zaslouzil. Minus deset hvezdicek udeluji technikum, diky nimz se na film na velkem platne neda divat.... interlacing, nechtene rozmazane svenky..... to je proste humus. Hodnotim pouze formu a film. Perfekt! ()

Hydr0gen

No nevím...Celovečerní groteska v dnešní době je určitě originální počin. Ono se to Vorlovi docela i daří. Nejsem znalec grotesek, takže nevím, jestli někdě skvěle odkázal na něčí tradice apod., ale jakožto laikovi mi tam chybí archetyp groteskního gagu-a to je dortová bitva. Jinak všichni herci jsou skvělí-nejvtipnější je určitě Holubová a hudba taky super. ()

Fanak

Mno,uznávám, že kdyby tento film byl přesně moje krevní skupina, dalo by se na hodnocení hodně přidat. Jelikož není, tak jsem se jen občas bavil, ke konci usínal, smál se Jiřímu Macháčkovi, ale především nadával, kdykoli se na scéně objevil skřítek, který bez zjevné vazby na dějovou linii kazí dojem z filmu svým nechutným zevnějškem a nevtipnými etudami. ()

Honsik

Iluse, touhy, sny mládí, zda líp se vám děje též? Pláň sněžná je život, kde řádí zlá černějších havranů spřež. Ó skřítku, v patách ti pádí... Pohádko o štěstí běž! ()

Marat

Snad jen postava samotného skřítka mi v tomto filmu vadila. Potěšilo mě spoustu herců divadla Sklep, ale nejlepší podle mě byl rozhodně Jirka Macháček. Námět, který jsem zprvu proklínal se myslím povedl docela dobře, ale kvůli skřítkovi, kterého tam nemusím dávám 4. ()

Prankster

Asi mi utekla genialita tohohle filmu. Zpracování je bezesporu nápadité (i za odvahu to natočit **), ale na to, že jde o přehlídku českých herců, tak je to dost slabé a doporučit to můžu jenom odhodlaným divákům... ()

Pitryx

Škoda že to nezůstalo v té komické rovině úplně celé. Přesto jsem se bavil. Grotesky jsou dobrá věc a tahle se povedla. Ovšem přesto se domnívám, že kratší stopáž by byla jen ku prospěchu věci. ()

ostravak30

Nezpochybnitelným faktem je, že filmy Tomáše Vorla st. jsou něčím jiné...zvláštní. Zde se jedná o filmovou grotesku, v níž herci nemluví a děj prakticky neustále doprovází hudba. MIG 21 je kvalitní kapela, takže to je na filmu asi to nejlepší. Samotný fakt. že Skřítek je i v názvu je na jednu stranu pochopitelný, na druhou překvapivý, neboť se tato fantasy postavička objeví ve filmu pouze několikrát a významně děj zrovna neovlivní. Tvůrci sáhli pro několik vcelku povedených nápadů, ale v tomto kontextu a způsobu vyprávění zaniknou v tichu bez výrazné odezvy. U mě osobně se na hodnocení podepsalo i to, že hned z úvodní scény u zrcadla se mi zvedl žaludek. A scény z jatek také nebyly zrovna pro slabé povahy, k obědu, zvláště obsahujícímu maso, bych film rozhodně nedoporučoval. ()

forzaroma

Tomuto filmu dávam slabých 63%. Macháček zahral tradične kvalitne a v niektorých chvíľach vyzdvihoval kvalitu tejto grotesky do vyšších sfér, čo však nezabránilo tomu aby o pár minút nato, upadol dej naspať do svojej priemernosti. Čakal som viac... ()

Prubner

Když někdo chce udělat grotesku, měl by vědět, že nestačí jen absence dialogů a zrychlený pohyb. Hlavně musí mít dostatečnou zásobu vtipných nápadů. To Vorel nemá, v celém filmu jsem zaregistroval tak maximálně tři nápady a přesně tolikrát jsem se i zasmál. Po zbytek času jsem se už jen nudil. Je přímo k pláči, kolik je tu nevyužých příležitostí ke gagům. A to nemluvím o té protivné (až odporné) vegetariánské agitaci. Je to prostě jen další nevtipná komedie. Škoda, Vorel míval i lepší chvilky (Pražská pětka, Kouř). ()

pOne

Originální příjemný film, který beze slov ukazuje odlehčeně aktuální problémy současné společnosti. A dělá to velice zábavným způsobem. ()

Lish84

Obavy, které divák může mít z neobvyklé formy filmu - tedy grotesky beze slov - zaplaší režisér hned v úvodu. Je to svižné, vtipné, má to smysl a funguje to. Bohužel dál už je to pořád to samé a s nabývající délkou film čím dál tím víc nudí, ani skvělá Eva Holubová už pak nepobaví. I hodina a půl je na Skřítka moc. ()