Každý má pro něco vlohy. Pohled do zákulisí kalifornského pornoprůmyslu 70. let v americkém filmu... Režisér Paul Thomas Anderson (nar. 1970) patří k nejzajímavějším tvůrcům současného amerického filmu. Rázem na sebe upozornil svým druhým celovečerním filmem Hříšné noci (1997), v němž zobrazil zákulisí filmového pornoprůmyslu v 70. letech, jehož centrem bylo kalifornské San Fernando Valley. Hrdinou příběhu, inspirovaného skutečnou postavou pornoherce Johna Holmese, je mladík Eddie Adams, který se díky mimořádným fyzickým předpokladům stává oblíbenou hvězdou pornografických filmů pod uměleckým jménem Dirk Diggler. Jako chráněnec režiséra Jacka Hornera (Burt Reynolds) a jeho milenky a hlavní představitelky Amber (Julianne Mooreová) stoupá na žebříčku popularity až k závratným výšinám, aby se díky nezřízenému životu s drogami a alkoholem stejně rychle zase propadl na dno... Anderson pojednává choulostivé téma s překvapivou filmařskou vyzrálostí i porozuměním pro své postavy, pro něž sex už nepředstavuje téměř žádné vzrušení, ale jen tvrdou práci. Jeho pohled na „zlaté období" pornoprůmyslu, kdy se ještě natáčelo na 35mm materiál (video se teprve začínalo prosazovat) a nejproslulejší díla žánru, jako např. Hluboké hrdlo, se promítala v legitimních kinech, je zbaven nánosu zbytečné nostalgie a zachovává si humorný nadhled. Z mnoha ocenění, jež snímek získal, připomínáme oscarové nominace za Andersonův původní scénář a za vedlejší herecké výkony Burta Reynoldse a Julianne Mooreové, kteří ještě obdrželi ceny Národní společnosti filmových kritiků a Asociace losangeleských filmových kritiků. (Česká televize)

Trailer 1

Eddard

Velice příjemně chytrý (pojem "chytrý film" je dokonce s Anderesonovými filmy nyní v jistých diskurzech používán jako terminus technicus) a zábavný film, který táhne vynalézavá režie (nekonečně dlouhé kamerové jízdy hravě předčí slavný průjezd restaurací ze Scorseseho Mafiánů), pestrý dobový soundtrack a opravdu zábavné, silné herecké výkony. Z té poslední kategorie je třeba vypíchnout hlavně Juliane Moore, která svou mateřským komplexem zmítanou pornohvězdu vystřihla brilantně, otcovského Burta Reynoldse a samozřejmě Wahlberga, kterého jinde nemusím, ale do role sedmnáctiletého hřebečka, kterému dal osud do vínku sice jedinou, ale pořádnou devízu, sedl přesně. Zbylé role snad s výjimkou Rollergirl Heather Graham jsou pak už určeny především pro pobavení, resp. podtržení tragičtějších podtónů příběhu (Macyho Little Bill). Anderosnova prvotina tedy boduje téměř na všech frontách, vytahuje taky řadu silných scén (které si nezadají s deštěm žab v Magnolii) - za všechny ona tragická sekvence podbarvená táhlým duněním zvonů. Pátou hvězdu si však schovám na další projekci, trochu mě totiž nesedla dvou a půl hodinová stopáž. A to navzdory úžasné poslední scéně ;-) "Jsem hvězda. jsem hvězda, jsem hvězda!" 80% ()

Kaka

PTA očividně nakoukal Scorseseho v nejlepší fazóně devadesátých let, protože ty dlouhé shoty ruční kamerou bez jediného střihu jsou jak přes kopírák v porovnání s legendárním kamerovým mapováním restaurace v Goodfellas, nebo dobovými vypalovačkami a strhující sedmdesátkovou atmosférou z Casina. Je škoda, že je to plné herecké smetánky, ale místy dost nevyužité. Zároveň jsou Boogie Nights po hříchu výpravný film, který toho zase až tolik neřekne. Sice fajn mozaikovou formou, nicméně zjednodušeně řečeno na to jde režisér až na výjimky přes 5-10 velmi dlouhých steadicam sekvencí, kdy jedna je u bazénu, druhá při natáčení atd. Fajn svěží, místy správně pokleslé a hlučné, ale obří přepálená stopáž. ()

Jordan

takmer 5 hviezdičiek. tento film sa mi páčil ešte viac ako skvelá magnólia. už tu sa 27ročný anderson prejavil ako bezosporu vnímavý a zručný scenárista a vynikajúci režisér. Práca s kamerou, HERCAMI, strihom, soundtrackom a stupňovaním, dávkovaním je tu majstrovská. pár krôčkov k piatej hviezdičke stratil pred záverom, kde sa vyskytla podobná vec, ktorá mi nesadla ani na magnólii, aj keď tu bola v menšej miere a viem, že aj tu aj neskôr v magnólii bola silným autorským zámerom - mne však tie vyhrotené ukončenia jednotlivých ciest prišli miestami trošku viac, naozaj len trošku viac vydramatizované. ale záver filmu ma vrátil späť do toho príjemného pocitu, ktorý som mal od začiatku. veľmi dobrý film, ten anderson vie, vie ako sa dostať do svojich postáv, kvôli tým charakterom, kvôli tomu, ako sa posúvajú, kvôli choreografii vzťahov a tomu všetkému sa andersonove filmy oplatí pozerať a pozerať a pozerať . . . PS: záverečná scéna - úplná citácia záveru Scorseseho Raging Bull ()

TeeAge

|| Scenár: Paul Thomas Anderson | Hudba: Michael Penn | Produkcia: Paul Thomas Anderson | Distribúcia: New Line Cinema | Rozpočet: 15 miliónov $ | Tržba: 43,101,594 $ || Ak chcete vidieť jeden z najdepresívnejších snímkov o svete trojitých X filmov, Boogie Nights je najlepšiou voľbou. Jediným mínusom je prehnaná minutáž, čo by sa mohlo zdať katastrofou s Markom Wahlbergom v hlavnej roli, no divák bude milo prekvapený: Ten chlap tu hraje o život a ešte k tomu s nevídanými kvalitami... :D (...) Príbeh je dokonalým obrazom zrodenia sa a padaní umeleckých hviezd, meniaceho sa života z jednoho dňa na druhý. Vykresluje tiež neúnosný psychický nátlak každodennej neistoty a trémy na osobu umelca, s nevľúdnosťou okolitých ľudí. Film je mimo iného i reflexiou krutej pravdy, ako ľudia rýchlo zabúdjú. ()

Webb

Docela zajímavý film. [7/10] (Ghoulardi, Lawrence Gordon, New Line) (Barevný /// Produkce: Paul Thomas Anderson, Lloyd Levin, John S. Lyons, Joanne Sellar /// Scénář: Paul Thomas Anderson /// Kamera: Robert Elswit /// Hudba: Michael Penn /// Nominace na Oscara: Paul Thomas Anderson (scénář), Burt Reynolds (herec ve vedlejší roli), Julianne Moore (herečka ve vedlejší roli)) [1001 FILMŮ, KTERÉ MUSÍTE VIDĚT, NEŽ UMŘETE] ()

• Falešný penis ze samého závěru filmu si domů jako suvenýr odnesl Mark Wahlberg. (HOODY)
  • Závěrečný motivační monolog Eddieho (Mark Wahlberg) před zrcadlem vykazuje určitou podobnost, téměř až paroduje, jiný slavný závěrečný monolog postavy Roberta De Nira ve filmu Zuřící býk (1980). (Aere)
  • Poslední film Roberta Ridgelyho. (Kulmon)

Související novinky

DiCaprio bude spolupracovat s dalším velikánem

DiCaprio bude spolupracovat s dalším velikánem

18.01.2024

Warneři si nejspíš připíšou další hit, alespoň po kvalitativní stránce. Do nového filmu se jim totiž podařilo zlákat samotného Leonarda DiCapria. Co je ale přednější - od Scorseseho přechází DiCaprio… (více)

Kouzelník a herec Ricky Jay zemřel

Kouzelník a herec Ricky Jay zemřel

25.11.2018

Známý pro svoji kariéru profesionálního kouzelníka a herce z filmů a seriálů jako např. Hříšné noci nebo Deadwood, muž mnoha talentů Ricky Jay zemřel ve věku 70 let. Detaily úmrtí zatím nebyly… (více)

Febiofest má letos Deneuve i stan na Václaváku

Febiofest má letos Deneuve i stan na Václaváku

11.03.2018

Pětadvacátý ročník Mezinárodního filmového festivalu Praha - Febiofest letos nabízí velmi kvalitní dramaturgii a zajímavé hosty. Tím jistě nevyhledávanějším bude francouzská herečka Catherine Deneuve… (více)