Hříšné noci

• Irsko

• Kanada

• Nový Zéland

USA, 1997, 155 min

P.T. Anderson ukázal svoj talent, keď z podľa mňa nie až tak špičkového námetu dokázal vyťažiť maximum. Dopomohli mu k tomu okrem iného aj výborná dobová hudba, kamera a vydarený casting. Obzvlášť účasť P.S. Hoffmana ma potešila, neviem ako to ten chlap robí, že si vždy vyberie zaujímavý film. Alfreda Molinu v roli dílera som takmer nespoznal a aj vďaka tej scéne v jeho dome som sa nakoniec rozhodol, že pridám ešte jednu * . No a to záverečné odhalenie bolo dosť nečakané...(8.3.2009)

|| Scenár: Paul Thomas Anderson | Hudba: Michael Penn | Produkcia: Paul Thomas Anderson | Distribúcia: New Line Cinema | Rozpočet: 15 miliónov $ | Tržba: 43,101,594 $ || Ak chcete vidieť jeden z najdepresívnejších snímkov o svete trojitých X filmov, Boogie Nights je najlepšiou voľbou. Jediným mínusom je prehnaná minutáž, čo by sa mohlo zdať katastrofou s Markom Wahlbergom v hlavnej roli, no divák bude milo prekvapený: Ten chlap tu hraje o život a ešte k tomu s nevídanými kvalitami... :D (...) Príbeh je dokonalým obrazom zrodenia sa a padaní umeleckých hviezd, meniaceho sa života z jednoho dňa na druhý. Vykresluje tiež neúnosný psychický nátlak každodennej neistoty a trémy na osobu umelca, s nevľúdnosťou okolitých ľudí. Film je mimo iného i reflexiou krutej pravdy, ako ľudia rýchlo zabúdjú.(4.9.2011)

Vypadni. Vyspi se na gauči. Nepřestávej hřebče! Tak tohle je bezesporu nejstylovější filmový přistižení manželky co kdo natočil :-) Ona vůbec tahle vedlejší dějová linie nemá chybu. Hlavně ta poslední scéna s Malým Billem z trochu jiného soudku. Ale abych nezapomněl na to podstatné. Eddie Adams je zaměstnanec jednoho nočního klubu, lempl který až na to jedno prakticky nic neumí, a Jack Horner je režisér s uměleckými ambicemi, kterého nebaví točit filmy, kde herci šukaj jak veverky. Ale mým snem je natočit film. Opravdovej, ryzí, dramatickej. Prostě ti dva se našli. Eddie k hraní už od začátku přistupuje jako profesionál a při prvním natáčení zavládlo nevěřícné ticho nejen kvůli jeho třiceticentimetrovému nádobíčku. Pasáž končí úžasným: Zopakuju to, jestli potřebujete detail, když se kameramanovi nepovedlo natočit jak se udělal. O jeho kvalitách svědčí i pár dalších krátkých scén z natáčení. Mám mít španělský přízvuk? Pak se ale dostane k drogám a jde ke dnu. Anderson se ale nezaměřuje jen na Dirka a sledujeme osudy ostatních herců i dalších postav. Celý je to natočený zábavně, poutavě, řemeslně naprosto excelentně a film má dokonalý soundtrack. Zároveň Anderson k tématu přistupuje citlivě a člověk mu věří každou postavu, ať už jde o dramatické nebo komediálně laděné scény. Film utekl jako voda a byl jsem dost překvapenej, když jsem zjistil, že má skoro tříhodinovou stopáž. Jsem hvězda. Jsem hvězda. Jsem hvězda!(8.3.2009)

Sex, drogy, divoké žúrky.... áno, celkom reálny obraz ako to mohlo vypadať v pornobranži posthipisáckych čias. Účastníci tohto spolku síce rozumovo nevynikajú, ale zato majú v gatiach naložené o čosi viac ako je normálne, to stačí... :). Bavil som sa celkom slušne, len škoda, že tá zábava bola často prerušovaná nudnejšími pasážami, kde síce bol aký-taký pokus o drámu s hlbšou pointou, ale vždy mi to prišlo nešikovné a šedivé (až na pár výnimiek, hlavne v spojení s W.H. Macym). Skoro stále sa len skĺzlo po povrchu problému, takže každý takýto pokus ostal len na úrovni zábavy a "odpočinkovej drámy". Možno by pomohla aj kratšia stopáž. Nedá mi však nevypichnúť P.S. Hoffmana, kedykoľvek sa v podobe zaľúbeného poloretarda niekde zjavil, tak zábava a pútavosť stúpli o sto percent, pričom každá scénka s ním dýchala jeho jedinečnosťou a osobitou charizmou. Neuveriteľná škoda, že už nie je medzi nami, kto teraz bude hrať všetkých tých čudákov a slizákov? Nikto lepší totižto nie je a tak skoro sa ani nenarodí. Za fajn pobavenie pohodlný nadpriemer. 75/100(5.3.2015)

Film je opravdu fantastický. Zákulisí pornoprůmyslu je velmi zajímavé a obvzlášt v podání vinikajích hvězd. Mark Wahlberg se předvedl, že dokáže zahrát opravdu vše. Ujetý slovník, špičkový scénář a soundtrack k nezaplacení, to vše v sobě ukrývá Boogie Nights.Paule Thomasi Andersone jsi jednička :-) *****(8.3.2009)

• - Williama H. Macyho odrazoval prý jeho agent od přečtení scénáře. Macy však neposlechl, scénář přečetl, zamiloval si ho a okamžitě podepsal smlouvu. (HOODY)

• - Leonardo DiCpario doporučil Marka Wahlberga do hlavní role. (HOODY)

• - Věta z úst Williama H. Macyho "Moje žena má prdel v jeho čurákovi" byla přeřeknutím. Měla znít "Moje žena má čuráka ve svý prdeli". P. T. Andersonovi to přišlo vtipné a ve filmu to nechal. (Kulmon)