Hříšné noci

• Kanada

• Nový Zéland

• Austrálie

USA, 1997, 155 min

Boogie Nights jsou tak trochu nafouknutou bublinou, technickou exhibicí (především kamera), režisérským cvičením se spoustou hudby. Najde se tu řada vizuálně pěkných, ale přesto na první pohled nenápadných scén, ovšem nápň filmu poněkud pokulhává. Sdělení, že Amíci jsou švihlý (a je jedno, jestli jde o zpěváky, režiséry porna, tvůrce dokomentů o nějaké hvězdě, nebo prostě o jakéhokoliv "průměrného" občana), má poněkud nulovou hodnotu, i když jsem se u spousty scén upřímně pobavil. Film zkrátka nevypráví o něčem zajímavém, nemá dramatický potenciál, film v rytmu sedmdesátkové hudby a občasných vzdychů s neerotickými záběry tak nějak dvě a půl hodiny plyne.(18.4.2003)

Neuvěřitelně vypiplaná záležitost, která se na první pohled rozkošně vysmívá pornoprůmysu 70. let, ve skutečnosti mu ale skládá hlubokou a uctivou poklonu. První šok jsem měl měl už během prvních 5ti minut, když jsem jen nevěřícně zíral, jaké hvězdy P. T. Anderson do filmu narval, druhý následoval v zápětí, když jsem si uvědomil, že všichni hrají pornoherce. A s jakým gustem si to užívají. Hudebně i vizuálně dokonalý film, skvělý scénář a prakticky bezchybné výkony, prostě paráda. P.S. Myslíte, že ten chobot je opravdu Wahlbergův?? ;)(20.10.2008)

Velice příjemně chytrý (pojem "chytrý film" je dokonce s Anderesonovými filmy nyní v jistých diskurzech používán jako terminus technicus) a zábavný film, který táhne vynalézavá režie (nekonečně dlouhé kamerové jízdy hravě předčí slavný průjezd restaurací ze Scorseseho Mafiánů), pestrý dobový soundtrack a opravdu zábavné, silné herecké výkony. Z té poslední kategorie je třeba vypíchnout hlavně Juliane Moore, která svou mateřským komplexem zmítanou pornohvězdu vystřihla brilantně, otcovského Burta Reynoldse a samozřejmě Wahlberga, kterého jinde nemusím, ale do role sedmnáctiletého hřebečka, kterému dal osud do vínku sice jedinou, ale pořádnou devízu, sedl přesně. Zbylé role snad s výjimkou Rollergirl Heather Graham jsou pak už určeny především pro pobavení, resp. podtržení tragičtějších podtónů příběhu (Macyho Little Bill). Anderosnova prvotina tedy boduje téměř na všech frontách, vytahuje taky řadu silných scén (které si nezadají s deštěm žab v Magnolii) - za všechny ona tragická sekvence podbarvená táhlým duněním zvonů. Pátou hvězdu si však schovám na další projekci, trochu mě totiž nesedla dvou a půl hodinová stopáž. A to navzdory úžasné poslední scéně ;-) "Jsem hvězda. jsem hvězda, jsem hvězda!" 80%(5.11.2007)

Hromada mejch oblíbenejch herců v totálně divnym filmu, kterej se tváří jako drama, ale mně to spíš připadalo jako nějaká bizarní komedie. Kupodivu mi tady moc nevadil ani Marky Mark, protože role úplně vypatlanýho porno herce mu docela sedla. Fakt nevim, jak tohle ohodnotit. Film má 2,5 hodiny a drtivou většinu času tam všichni akorát šňupaj hromady koksu, pokud zrovna nenatáčej porno. V podstatě je ten film úplně debilní, ale dokázal mě ty 2,5 hod u obrazovky udržet, takže "něco" v tom asi je. Nakonec dám zlatej střed - 3 hvězdy. Pro nejrůznější úchyláky a šmíráky ještě nutno zmínit, že ve filmu můžete vidět nahou Heather Graham a Julianne Moore.(7.5.2014)

Režijně strhující náhled do společnosti alternativních hipíků, kteří prožívají jen na oko uvolněné a bezstarostné životy. Anderson exceluje v dlouhých záběrech s precizně inscenovaným pohybem po mizanscéně a v závěru také simultánním spojením pocitově se překrývajících linií. Všechny postavy jsou v podstatě jistou karikaturou a příběh nejlépe funguje v jejich přirozeném prostředí, když si režisér utahuje z nich i z jejich "umění". V prostřední části jsem měl problémy držet plnou pozornost a s postavami souznět, což vyrovnal až závěr a bizarně napínavá scéna u maniakálního Alfreda Moliny. Hříšné noci na mě působí spíše jako kreativní černohumorná satira, která by ale chtěla být něčím víc... A během těch 150 minut se jí to ne vždy daří. 80%(17.10.2019)

• - Hlavní postava Eddie Adams (Mark Wahlberg) byla inspirována skutečným pornohercem Johnem Holmesem. (Olík)

• - Gwyneth Paltrow si mohla zahrát bruslařku, ale nakonec odmítla. (HOODY)

• - Slovo "fuck", nebo jeho variace, zaznělo ve filmu celkem 165x. (HOODY)