Hříšné noci

• Nový Zéland

• Austrálie

• Kanada

USA, 1997, 155 min

Tak tohle me hodne mile prekvapilo, to byla naprosta bomba. Anderson nejdriv behem 90 minut naprosto uvolnenym, pohodovym, misty skoro az komedialnim a hlavne hodne sviznym zpusobem ukazuje, jak je ten pornoprumysl uzasnej, kazdej si tam muze splnit sen a vsichni jsou jedna velka stastna rodinka. O to vic prekvapi zaverecna hodinka, kdy vsechny hrdiny do posledniho nemilosrdne vyvali ve srackach. Ta uz neni natocena takovym pohodovym zpusobem, ale stava se z toho celkem slusny drama a tady uz je film na par mistech krapet vic pomalejsi, nez je nezbytny, ale je to jen minimalne. Rozhodne jeste musim pochvalit kameru a pak hlavne hodne chytlavou hudbu. A ted se dostavam k hercum, naprosto giganticky hvezdny herecky obsazeni. Potesil me Reilly a hlavne Thomas Jane, kterej je fakt perfektni, fajn je taky zarlivej William Macy, vecne hledajici styl Don Cheadle, zfetovanej Molina, uchylnej Luis Guzman a priteplalej obtloustlej Seymour Hoffman a naprosto dokonala je hlavni ctyrka. Burt Reynolds predvadi fakt oskarovej vykon, Wahlberg je taky paradni, i kdyz uz predved i lepsi vykony a Julianne Moore snad nezklame nikdy, tady navic ukaze kozy. To takova Heather Graham je odvaznejsi, ta se ukaze cela. Celou dobu jsem se u filmu fakt skvele bavil a ke konci mi hrdinu bylo skoro az lito, takze jasnejch 5*.(23.2.2008)

Vypadni. Vyspi se na gauči. Nepřestávej hřebče! Tak tohle je bezesporu nejstylovější filmový přistižení manželky co kdo natočil :-) Ona vůbec tahle vedlejší dějová linie nemá chybu. Hlavně ta poslední scéna s Malým Billem z trochu jiného soudku. Ale abych nezapomněl na to podstatné. Eddie Adams je zaměstnanec jednoho nočního klubu, lempl který až na to jedno prakticky nic neumí, a Jack Horner je režisér s uměleckými ambicemi, kterého nebaví točit filmy, kde herci šukaj jak veverky. Ale mým snem je natočit film. Opravdovej, ryzí, dramatickej. Prostě ti dva se našli. Eddie k hraní už od začátku přistupuje jako profesionál a při prvním natáčení zavládlo nevěřícné ticho nejen kvůli jeho třiceticentimetrovému nádobíčku. Pasáž končí úžasným: Zopakuju to, jestli potřebujete detail, když se kameramanovi nepovedlo natočit jak se udělal. O jeho kvalitách svědčí i pár dalších krátkých scén z natáčení. Mám mít španělský přízvuk? Pak se ale dostane k drogám a jde ke dnu. Anderson se ale nezaměřuje jen na Dirka a sledujeme osudy ostatních herců i dalších postav. Celý je to natočený zábavně, poutavě, řemeslně naprosto excelentně a film má dokonalý soundtrack. Zároveň Anderson k tématu přistupuje citlivě a člověk mu věří každou postavu, ať už jde o dramatické nebo komediálně laděné scény. Film utekl jako voda a byl jsem dost překvapenej, když jsem zjistil, že má skoro tříhodinovou stopáž. Jsem hvězda. Jsem hvězda. Jsem hvězda!(8.3.2009)

Téma filmu navýsosť zaujímavá .... Ako natočiť realistický film o praktikách pornopriemyslu v USA tak, aby bol zaujímavý a zároveň nemusel byť XXX-rated ? Dajte túto tému P.T. Andersonovi .... Je to niečo ako odvrátená strana pozlátka, aj keď toho pozlátka tam je omnoho viac - sex, drogy, alkohol, divoké party oproti narušeným ľudským vzťahom, závislosti i erektílnej dysfunkcii (ale dnes by to vyriešila modrá tabletka )). Videl som najprv Magnoliu, z ktorej som bol unesený ... Preto, podľa môjho názoru, beriem Hriešne noci len ako pracovný film, na ktorom si chcel PTA odskúšať nové postupy a finty.To spletenie všetkých osudov do záverečného dramatického finále je viac ako očividné , avšak nie až tak dômyselne prepracované , ako v neskoršej Magnolii (pristihol som sa pri tom, že som očakával, kedy už začnú padať žaby z oblohy )))) P.S.: odkaz pre dámy : "klacek" bude - ale musíte byť trpezlívé ....(22.3.2006)

Máte rádi porno? Možná hloupá otázka, ale pro některé jedince dost dobrá na to, zda si pustit tento nevšední snímek Paula Thomase Andersona. Pojednává o pornu, přesněji řečeno dává nám nahlédnout do pornografického zákulisí 70. let. krom toho je to i snímek o vzestupu a pádu jednoho amerického kluka. Eddie Adams, jak se náš hlavní hrdina jmenuje, pracuje v jednom noční klubu. Sem chodí mj. i režisér pornografických filmů Jack Horner, aby hledal nové talenty. Náhodou narazí na Eddieho a krom zjištění, že Eddie je hezký a sympatický kluk, si všimne i něčeho jiného. Eddie totiž vlastní velmi dlouhé nádobíčko a jak Jack s úsměvem poznamenává, ten šikulka jeden dlouhý by moc rád věděl, co se to tam venku děje. Eddie samozřejmě o své chloubě ví a všem chce dokázat, že na "to" má. Přejmenuje se na Dirka Digglera (zní to líp) a stává se hvězdou Hornerových filmů. Během let však přichází i odvraácená strana šoubyznysu. I to vzrušení taky netrvá věčně... Hříšné boogie nejsou Andersonovým celovečerním debutem, jak se mnoho diváků mylně domnívá, nýbrž velmi vyzrálým snímken, který se bohužel ukrývá ve stínu slavné Magnolie. Ale už zde můžeme rozpoznat jedinečný Andesonův režijní rukopis, jako jsou dlouhé nepřerušené záběry, perfektní scénáře a dlouhá stopáž, kde ani jeden záběr není zbytečný a vše je pečlivě promyšlené. Anderson si navíc pohrává s kamerou, protože pornografické scény a vůbec scény z Hornerových filmů natočil přesně ve stylu 70. let. Netřeba dodávat, že tak činí s pomocí svého dvorního kameramana Roberta Elswitha. Kdo zná Andersenovy filmy, ví, že P. T. A. obsazuje do svých snímků herce, od kterých nečekáte, že taky umí hrát. Hlavní roli si zahrál Mark Wahlberg, který byl do té doby známý jako rapper Marky Mark. Tehdy si na svých vystoupeních velmi často sahal na rozkrok, takže se může zdát, že vytvořil svoje alter ego podobně jako Tom Cruise v Magnolii. Že za tuto roli nebyl na Oscara ani nominován je možné považovat za pokrytectví Akademie. I další herci dostali plno prostoru předvést svůj hercký talent, především Burt Reynolds a "andersonovští" Julianne Moore a Phillip Seymour Hoffmann, kteří naplno zazářili v Magnolii. CELKOVÉ SHRNUTÍ: Velmi neotřelý snímek, který neprávem leží ve stínu geniální Magnolie.(1.8.2008)

Kdo má v džínách, bude hvězdou. Do té doby umýval nádobí na noční diskotéce, teď se chystá na svůj pornografický debut obklopený několika bizarními figurkami. Otrlí členové filmového štábu byli v onen okamžik hodně šokovaní. Dirk Diggler a jeho nádobíčko na scénu! Dobu divokých mejdanů a nezávazného sexu v sedmdesátých letech zkoumá ve stylu vzestup a pád talentovaný Paul Thomas Anderson (v době natáčení pouze sedmadvacetiletý scénárista a režisér) a dělá tak velmi obratně. Volí šikovný střih, dbá na dobový detail, nabízí předlouhé záběry bez přerušení, daří se mu budovat atmosféru. A vlastně i přes stopáž nenudí. Divák chvíli cítí Altmana, chvíli Scorseseho, pak zase Tarantina. Komunita pornohvězd je plná temperamentních postaviček, které do jedné mají svých pár okamžiků slávy, a režisér se snaží, aby ukázaly, kde je jejich potenciál. Snaživý (do té doby prakticky neznámý) Mark Wahlberg tuhle výzvu ustál, potěší i Burt Reynolds, Philip Seymour Hoffman nebo William H. Macy. Ač jsou tyhle minipříběhy skládající úsměv, fascinaci, křeč i kritiku pornosvěta poutavé, Anderson měl víc používat nůžky. I tak velmi solidní tragikomické retro.(25.11.2014)

• - Role Jacka Hornera byla nabídnuta Warrenu Beattymu a Sydneymu Pollackovi (který po premiéře filmu prohlásil, že svého rozhodnutí roli nevzít lituje). (HOODY)

• - Postava Buck Swope, dostala své jméno podle postavy z filmu Roberta Downeyho Sr. Putney Swope (oblíbený film Paula Thomase Andersona). (HOODY)

• - Spolupráce mezi Paulem Thomasem Andersonem a Burtem Reynoldsem nebyla úplně ideální. Anderson i přesto plánoval Reynoldse obsadit do Magnolie, ten ale odmítl. (HOODY)