Každý má pro něco vlohy. Pohled do zákulisí kalifornského pornoprůmyslu 70. let v americkém filmu... Režisér Paul Thomas Anderson (nar. 1970) patří k nejzajímavějším tvůrcům současného amerického filmu. Rázem na sebe upozornil svým druhým celovečerním filmem Hříšné noci (1997), v němž zobrazil zákulisí filmového pornoprůmyslu v 70. letech, jehož centrem bylo kalifornské San Fernando Valley. Hrdinou příběhu, inspirovaného skutečnou postavou pornoherce Johna Holmese, je mladík Eddie Adams, který se díky mimořádným fyzickým předpokladům stává oblíbenou hvězdou pornografických filmů pod uměleckým jménem Dirk Diggler. Jako chráněnec režiséra Jacka Hornera (Burt Reynolds) a jeho milenky a hlavní představitelky Amber (Julianne Mooreová) stoupá na žebříčku popularity až k závratným výšinám, aby se díky nezřízenému životu s drogami a alkoholem stejně rychle zase propadl na dno... Anderson pojednává choulostivé téma s překvapivou filmařskou vyzrálostí i porozuměním pro své postavy, pro něž sex už nepředstavuje téměř žádné vzrušení, ale jen tvrdou práci. Jeho pohled na „zlaté období" pornoprůmyslu, kdy se ještě natáčelo na 35mm materiál (video se teprve začínalo prosazovat) a nejproslulejší díla žánru, jako např. Hluboké hrdlo, se promítala v legitimních kinech, je zbaven nánosu zbytečné nostalgie a zachovává si humorný nadhled. Z mnoha ocenění, jež snímek získal, připomínáme oscarové nominace za Andersonův původní scénář a za vedlejší herecké výkony Burta Reynoldse a Julianne Mooreové, kteří ještě obdrželi ceny Národní společnosti filmových kritiků a Asociace losangeleských filmových kritiků. (Česká televize)

nicneznam

Sice se Anderson snažil, aby nebyl film suše vystavěn jen na otravně obyčejné linii vzestupu jednoho člověka od nikoho na vrchol a až na dno, což se vetšině filmařů mapující životy různých hvězdných osobností podařilo, ale i tak u mě zůstal jeho film příliš nezajímavým a zdlouhavým. Oceňuju jeho snahu o náhled do pornoprůmyslu, který se pod vedením režiséra s vizí Jacka Hornera (Někdy by člověk řekl, že tam může být i Andersonovo autobiografické cítění, což je obliba mnoha režisérů. Třeba Carl Denham a Peter Jackson.) mění z jakéhosi filmového umění s příběhem v levný násilnický brak na videokazetách. Nuceně vybočené charaktery tu pak dělají jakoby šokující věci a snaží se bořit nízká divácká očekávání. Někdy se z té změti podaří vydolovat dokonale vypadající scénu, třeba tu u drogového dealera nebo přepadnutí bistra - obě z druhé poloviny filmu, která je daleko lepší a zábavnější. Možná je to tím, že trochu upustila od natáčení porna a soustředí se na osudy lidí spjatých s touto oblastí. Jinak je to celkově netuctově se tvářící slabota, která nutí člověka hodnotit vysoko jen kvůli řemeslnné stránce filmu, kterou Anderson nikdy nedokáže odbýt. Bohužel to u mě nestačí a Hříšné noci nemají ani na Magnolii. ()

Astrebleue

Perfektní pornopohádka s dobrým koncem. Zazvonil zvonec a pokud nezemřeli na syfilis, žijí dodnes. Škoda, že Mark má tak málo rolí k něčemu, jako je tahle. Dodatek: Po druhém shlédnutí dávám plný počet, tolik různých emocí a aspektů, které do filmu PTA dostal se dnes už jen tak nevidí. Vynikající soundtrack. A pro ty, kteří Marka nepovažují za dobrého herce, nechť se zaměří na 2:07:59. Cca 50ti vteřinový záběr je jasným důkazem, že v tom chlapovi to je! ()

john.h

Vybroušenej diamant s naprosto perfektní atmosférou 70s a 80s, skvělým dobovým soundtrackem, parádním hereckým obsazením a parádními zápletkami. ()

vozralec

Vzestup a pád pornoherce. Občas dlouhé záběry. Nevšední pohled do zákulisí tvorby filmů pro dospělé. Poslední záběr překvapil. ()

Tamdydam

Moje hodnocení tohoto filmu je možná trochu subjektviní. Podle mě má na víc jak tři hvězdy. Ale mě osobně v určitou chvíli začalo sledování osudů hlavních "hrdinů" ztroskotanců nudit a dokonce i mírně deprimovat. I tak ale musím konstatovat, že film předčil moje očekávání. Je totiž podán s nadhledem a lze mu věřit ()

ŠpetaMarek

Takový ten lepší film z ranku "o ničem". Dal bych tomu i víc, ale měl jsem pocit jako, že se dívám na adaptaci knihy, kde je až příliš moc postav na to, aby byl film více soustředěný. A přitom stačilo jen některé linky koncentrovat do jedné postavy místo třech. ()

Tales

Moje druhý setkání s Andersonem během dvou dní a musim uznat, že je to dost kvalitní režisér. V Boogie nights se dost projevujou určitý charakteristický prvky, který Anderson pak plně rozvine v Magnolii, jako proplétání osudů a různý pohrávání si s postavama, práce s ruční kamerou, kdy kamera například sleduje zezadu herce, najednou přejde na dalšího a provází tak diváka po scéně a představuje mu postavy a prostředí (a další kamerový vychytávky), nebo třeba vyhrocení určitých emocionálních reakcí až na úplný maximum, aby v divákovi vyvolal nějakou reakci, nebo názor na určitou osobu, kterou pozdějc může rozvinout, nebo diváka proplesknout a "říct" mu, aby nesoudil postavy hned jak je uvidí, když nezná souvislosti (tohle se ve filmu nevyskytuje zas tak moc, ale v Magnolii je to jeden z hlavních pilířů a dobrá taktika jak trochu zmást diváka a nechat ho přemejšlet). Další typickou součástí je hodně častý využívání hudby na pozadí, která v podstatě hraje furt a dost podporuje atmosféru, která se pak dá hodně dobře změnit, protože rozdíl mezi něčím špatným a něčím dobrým odehrávajícím se na scéně se tim dost prohlubuje. Anderson zachycuje výborně dobovou atmosféru 70.let (účesy, hudba, auta, drogy, pornokina, styl natáčení porna, celkovej feeling,...) a plynule přechází do 80.let (vzrůst násilí ve filmech, VHS standard, víc drog,...) a přitom vypráví pořád svůj příběh. Scénář je výbornej a i když je film delší, tak nenudí, za čož může taky kvalitní střih a hudba, kterou už jsem zmiňoval. Dalším plusem filmu sou herci, ve filmu se totiž objevuje spousta známých jmen (někteří v tý době sice ne tak známí, jako teď) a předváděj úžasný výkony, takže ani nemá cenu tu všechny zmiňovat. Pro mě jasnejch 5 hvězd, protože mě film zaujal po všech stránkách. ()

Mr.Roman

Výborný herci predvádzajúci vynikajúce výkony, zaujímavý príbeh a réžia. Film však pre mňa postrádal to hlavné a to je schopnosť zaujať a nech boli herci akokoľvek presvedčivý nepodarilo sa im vo mne vzbudiť záujem o osudy ich postáv. Navyše som si približne v polovici prepálenej dĺžky filmu vravel, že to snáď nieje pravda, koho to zaujíma a hlavne čo len chce ten film ukázať. Že je porno zlé?! Ale prosím vás.. Našťastie po veľmi slabej druhej polovici (od okamihu hádky Dirka s Jackom) prišiel parádny záver (nemyslím tým len prekvapivú poslednú scénu ;), ktorý moje dojmy z filmu značne zlepšil, celý ho stmelil a ucelil. Ale k štyrhviezdičkovému hodnoteniu ho to aj tak nevyhnalo, hoci značne tesne.. ()

Asdas

Najlepší film P.T Andersona ,ktorý má gule a pripomína mi najlepšie časy Scorseseho a De Palmy ...a áno Julianne Moore je ta najlepšia šťabajzna pod slnkom:) ()

Verunka84

Nejak vyrazne me to nezaujalo ackoli tu Mark Walhberg a Julianne Moore podali skvele vykony. V druhe polovine uz me to tolik nebavilo, film zacal ztracet rytmus a hlavne jsem cekala trochu vic toho sexu a ne jen "klobasu" Dicka Digglera v posledni scene. ()

Dashiella

Magnolia mi vyšumela z hlavy celkom rýchlo, ale toto...toto dačo.... fuuha....tento film sa práve vyšplhal do TOP 10 mojich filmov ever! Jediná vec, ktorá ma vyslovene srala, bola Julianne Moore, ale to už je môj osobný problém s ňou... inak totálna herecká pochúťka a Mark Wahlberg ukradol moje srdce .... neskutočne dobre vymyslené a natočené, držím palce Andersonovi do budúcnosti ()

RoninNiro

Filmový skvost, ktorý ukrýva najlepší herecký výkon Marka Wahlberga. "Boogie Nights" to je vlastne akási autobiografia začínajúcej pornohviezdy a zároveň dôveryhodný obraz vývoja pornopriemyslu v 70tych rokoch. Bez toho, aby si režisér Paul Anderson bral servítku pred ústa, natočil film o porne, ktorý ničím neuráža a je ešte aj vtipný. Výborné dielo plné hviezd ako sú napr. Philip Baker Hall, Burt Reynolds, Julianne Moore, John C. Reilly, Luis Guzmán či Don Cheadle. ()

HEED

Není to nic pro slabé nátury. K filmu jsem se dostal úplnou náhodou, získal si mě díky svižnému soundtracku který prostě sednul jako prdel na kakáč. Úplně nejlepší scéna v tom domě s tím dealerem drog. ()

Eruzione

Záblesky režijní geniality. Film mohl být klidně o půl hodiny kratší a nic by se nezměnilo. Wahlberg v roli pomatenýho magora je to přesné, co na něj sedí. Když se to tak veme, film by mohl být zařazen do komedie, protože jinak se tato záležitost s pornem a prostitucí brát snad ani nemůže. Hloupost postav je poznat na první poslech.. (Kdysi za Napoleona ze svatořímské říše nebo tak nějak :-), děvka co si to na chvilku rozdá s kolemjdoucím a pak ho v záchvatu vzteku zmlátí apodobně.. ) ()

dzberry

Tááákhle dlouhý film a přitom jsou tam věci, které jsou nedovysvětlené, nedořešené... Třeba scéna, kdy velkoúdnatého Dirka zmlátí kdesi na parkovišti. Anebo starost J. Moore o dítě atp. Dlouhé jednozáběrové scény fajn, herci fajn (vypíchnul bych Reynoldse, Reillyho). Vzhledem k obsahu filmu je nefajn malý počet nahotinek, mohlo se přitvrdit, těšil jsem se na víc. Poslední záběr uffózní! ()

DiCaprio bude spolupracovat s dalším velikánem

DiCaprio bude spolupracovat s dalším velikánem