Pečeť vraha

• Česko Vzpomínky na vraha (více)

Tento film, který u domácího publika trhal návštěvnické rekordy, patří k nejdiskutovanějším korejským titulům roku 2003. Příběh je inspirován skutečnými událostmi - sérií vražd, k nimž došlo v letech 1986 - 1991 v okolí městečka Hwa-Sung nedaleko Soulu.
V průběhu šesti let policisté postupně nacházejí těla deseti znásilněných a zavražděných žen. Mezi oběťmi je jednasedmdesátiletá babička i třináctiletá školačka a neexistuje mezi nimi žádná zjevná souvislost, žádné vodítko kterého by se kriminalisté mohli chytit. Detektivové Cho, Park a Seo vyslechnou na 3 000 podezřelých, do akce se postupně zapojí 300 000 policistů. Jenže chytit a usvědčit nevypočitatelného sériového vraha, jehož chladnokrevnost je noční můrou i pro zkušené profesionály, je úkol, který zřejmě přesahuje lidské síly...
Režisér Bong Joon-ho svůj film věnoval deseti ženám, které, kdyby nebylo oněch deseti děsivých deštivých večerů, ještě mohly žít. (oficiální text distributora)

Sticks

Keď som si čítal obsah distribútora a komentáre na csfd až mi prišlo, že som videl úplne iný film. Žiadna normálna postava, všetky úplne retardované. Akčná gradácia nie je. Vyšetrovanie nie je. Vždy ide o náhodu. Jedna svedkyňa, aj keď bola prvou obeťou, tak si spomína, že už vtedy sa nejakého vraha báli. No děs a hrúza. ()

DonBraso

Dost těžký hodnotit film,který je tak rozpolcený.Námětem by se dalo říci vše,malinko jsem si připadal jak u skvělého filmu Das letzte Schweigen,který můžu jen doporučit.Zde byl rozjezd pomalejší,film jsem jel hodně na etapy,tak přes dvě hoďky ani nepocítil a byl konec.Co je pravdy,že film toho do první půlky moc nenabídne.Celkově atmosféra je na dosti haprující smyšce.Co mně doopravdy chybělo bylo to mrazení v zádech.Tady se z toho filmu dalo udělat o mnoho více.Brát úplně film,že je podle skutečné údalosti a pak koukat na film,je jak koukat na nahatou starou šlapku ve škarpě.Film se dimenzuje a ukazuje korejskou školu či film z jiné stránky.Opět je tu plno humorných scének a zase jsou ty policajti blbci.To je doopravdy patent snad už.Tím pádem pak film vypadá tak bezradně až bych řekl blbě.Tím vším ztrácí na síle a atmosféře,která zařadí až v poslední půlhodince,kdy už není čas na veselohru,ale začíná se více vyšetřovat jak by se mělo.Vraha nevíme a můžeme brát jen náznaky,což je fajn prvek a hodně netradičním svojím výslechem možného pachatele.Občas je nějaký přešlap,který může být klidně zaviněn českým překladem,přesněji řečeno titulky,který nejsou nic moc a mají tak milion řádků na jedno okno.Poslední vražda nebyla v dešti,DNA do Ameriky,vlak srazil a nezastavil...jsou to takový zvláštní špíčky.Bohužel jsem čekal větší sodu,než někdy ukecaný duo či trio,který s šéfem je na stopě vraha.Má to svoji mentalitu,humor a atmosféru,ale ani tím koncem toho vlastně zas tak moc neřekne.Popravdě to spíš vypadalo,že režisér neměl policajty a zamasakoval to protestem a obsah z oficiálního textu distributora jsou dost rozdílné věci.To bije do očí hrozně.65% ()

Phex

Film, který ve své první polovině apsiruje i na hodně černou "kitanovskou" komedii. Původnímu duo vyšetřovatelů typu Pat a Mat se nedaří hodit vraždy na žádného z vyhlídnutých podezřelých a není tak nouze o bizarní situace a následná řešení (podezřelý na kterého to šijou pomáhá se zaseknutým psacím strojem na nějž se píše jeho vymyšlená výpověď, jako odpustek dostane fakeové Nike, apod.). Ovšem stejně dopadne i posila ze Soulu, chlapík jehož pronikavé myšlení silně převyšuje výše zmíněnou "třínohou" dvojici. Ale i tak je to marný, je to marný, je to marný. ()

sam_lowry

Skvěle řemeslně udělaná, dobře zahraná detektivka, s hustou atmosférou nejistoty, odkud znovu vrah udeří a s všudypřítomnou šedou oblohou či deštěm. Ukazuje hrůzné vyšetřovací praktiky jihokorejských detektivů, hlavně kopání hrobu pro retardovaného mladíka a donucení nevinného dělníka z lomu k doznání jsou nechutné. Právě detektiv Cho v podání Kang-ho Songa, ukazuje jak se z na první pohled sympaticky jednoduchého a vtipného detektiva stává zrůda, která jakmile si najde obět udělá colkoliv, aby on případ co nejrychleji vyřešil a získal doznání... naštěstí po příchodu kolegy ze soulu a zklamání z neúspěchu svých metod přestane s mučením... prostě a jednoduše skvěle udělaná detektivka s dobrým koncemnechávající v divákovi pocit nejistoty a nezodpovězených otázek....P.S. a jmenuje se to SaRinui chueok, ne SaLinui ()

Carnosaurus

Každý film tohoto nadaného korejského filmaře je do jisté míry velkým překvapením. Vybírá si na první pohled tradiční náměty, ale pod jeho režijním vedením se tato rutina přeměňuje na precizně vybroušený klenot. Podobně jako ve filmu "The Host" i zde přistoupil k již profláklému žánru zcela svěže a neotřele. Vcelku všední detektivní příběh se tak mění na zoufalé pátrání několika povahově zcela rozdílných policistů po vrahovi žen, který však stále uniká. Snímek je až neuvěřitelně vtipný, ale má ten dar, zmrazit úsměv na rtech a změnit ho na padlou čelist, či šokovaný škleb. Postavy jsou perfektně napsané a ještě lépe zahrané. Příběh se neustále vyvíjí a Bong odhaluje své karty pomalu, ale s takovou razancí a nemilosrdností, že nejeden filmový fanda může zajásat. Tenhle film není na efekt, je to poctivé řemeslo dělané s láskou a upřímností k filmovému vyprávění. Nejenže chcete znát vrahovu totožnost, Vás baví sledovat i její odkrývání...a právě o tom to celé je, o bezmoci, blbosti, beznaději a poctivosti. A má to koule. ()

wray

Ale ale - toto bolo veru prijemne prekvapenie. A priamo uprostred filmu! Zaciatok filmu je - slaby. Ani slaby nie je to spravne slovo. Trapny. Herecky aj humorom, trapnejsie ako cinske kung fu filmy z 70tych rokov. A ani ziadne "bitky". Ak ste si este pred filmom pozreli hodnotenia, tak sa nebudete stacit cudovat preco sa ten film kritike (a nie len domacej, korejskej scene) tak pacil? Je to ine? Ano. Ale - v horsom! Je to trapna komedia... A ani sa to nesnazi napravit, celu dalsiu polhodinu (snad aj dlhsie) to ostava dalej trapne... A vlastne ani neviem, kedy sa to preklopi do vybornej dramy, ale ked uz je scena s amputaciou nohy, je jasne ze uz sledujem dobru krimi dramu. A kvalita este dalej stupa, zazivame dalsie finty na divaka, vratane otvoreneho konca - proste po tom ako film skonci som bol ochotny zabudnut na tu prvu (stale nerozumiem preco to spravili tak ako to spravili) trapnu polku filmu a skor mi ostalo v hlave to kvalitne. Dal by som mozno aj 4*, ale ten uvod, ale ten uvod... Kazdopadne velmi odporucujem, uvod treba vydrzat (nepretacat, aspon bude mat ta druha polka filmu s cim kontrastovat :))), na konci je to ozaj vyborny film! ()

kolly13

Být film nadupaný jak druhá půle, dám pět. Přesto velké uznání, jak hercům, tak kameře a scénáři. Rejža se ještě naučí kompilaci na jedničku a bude hvězdou. Není náhoda, že mám jihokorejské filmy rád takříkajíc a priori. ()

ludovit14

Priznám sa,že od slávneho Kórejského filmu Spomienky na vraždu som očakával viac-netvrdím,že je to zle dielo,ale na svoju minutáž ma dosť nudil.Film sa tvári ako komédia(namiesto krimi žánru),ktorá ma postupom času dosť ubíjala-poslednú polhodinu to naberie ten správny smer.Ale,aj tak to na mňa pôsobilo nedôveryhodne,kedže tvorcovia sa inšpirovali podľa skutočných udalostí. A nechcem veriť,že taká banda debilov(kriminalistov) pracuje na Kórejskej polícii.Pričom jeden bol úplny magor-ktorý chodil 4krát do deviatej triedy,ďalší chodil na strednú 2 roky.A v 90r posielať testy na DNA do USA,sa mi zdá tiež pritiahnuté za vlasy-ešte k tomu to vypočúvanie svedkov bolo smiešne,trápne,hlúpe a podobne.HOD:55%.Celé to na mňa pôsobilo,ako jedna veľká paródia-ale hlavne to celé dielo bolo veľmi nudne sfilmované,a nezáživne podane.PS://testy DNA(z Ameriky),klamú-nepotrebujeme ich//. ()

Sevin14

Čekal jsem něco podobného jako je Zodiac, bohužel film se mu nevyrovná ani zdaleka. Většina postav je otravných, bláznivých a v některých situacích bych si dovolil tvrdit i hloupých. Jediný detektiv, který za něco stojí je ten, který jim přijel do města pomoct, zbytek by mělo odevzdat odznak. První hodina filmu nudná, než se to alespoň trošku rozjelo, nemá absolutně žádné napětí a pokud ho někdo přece jen najde, je to tak 1/100 v porovnání s již výše zmíněným Zodiacem. Na konci si zajímavě detektivové prohodily role o hodném a zlém poldovy, ale žádný emoční dojem ve mě film nezanechal, kromě úplně poslední scény, kde se detektiv po letech vrací na místo činu, pro mě nejzajímavější scéna z celého filmu. Znovu si ho rozhodně nepustím, a to jsem měl takové očekávání. ()

xvyhl100

Protože se za pár dní chystám ve Varech na vychvalovaného Parazita, tak jsem si řekl, že si pustím nějaký film od stejného režiséra, abych si ukrátil čekání. To jsem ale neměl dělat, protože ač má tento film celkem vysoké hodnocení, tak vůbec netuším proč. Jak tady někteří už napsali, tak první půlka připomíná spíš parodii na kriminální filmy. Ta druhá je už o něco lepší, ale vzhledem nejasnému závěru nakonec nevyznívá o mnoho líp. Ano jsem si vědom, že je film podle skutečné události, ale již zde zmiňovaný Zodiak, kde nebyl pachaten také dopadeden, ale film je skvělý díky bravurní režii, což se bohužel u tohoto filmu říct nedá. Těch pár obstojných nájezdů kamerou ještě dobrou režii, ani film nedělá. Pokud tedy chcete vidět dobrý Korejský film, pak Chan-wook Park a jeho triologie o pomstě ("Má je pomsta", "Old Boy", "Nebohá paní Pomsta"), případně pokud chcete dobrou korejskou krimi, tak doporučuji "Viděl jsem ďábl". ()

RNDr.Strom

To bylo tak realistické, že o tom někteří říkají, že to byl špatný film. Jaký paradox. Tak jak teď jít spát, když jsme stylově nepokořili superzáporňáka? Realita je prostě tak trochu jako špatný film. ()

Wroclav

Jedna z nejlepších detektivek, co jsem viděl. Originální děj, občas vcelku drsný jak už korejské filmy bývají, ale rozhodně ne schematický, jak často detektivky bývají. Navíc na rozdíl od jiných korejských filmů se zde opravdu zobrazuje Korea. Venkov, pole, džbány na Kimči, schovávání detektivů za staré hroby (ty malé kopečky jakých je plný Namsan), čarodějnice které v Koreji na venkově opravdu občas potkáte, i víra lidí v ně atd. Tedy kromě skvělého filmu i velmi příjemná vzpomínka na tu chvíli, co jsem tam toulal. ()

harazin

Po všech těch od reality odtržených Kriminálkach New York atd...ukázka toho,že zločin je traumatizující událost pro všechny zúčastněné.Navíc velmi kvalitní film.Po dlouhé době film v televizi, který jsem zhlédl celý. ()

spawn866

Docela otřesné chování policistů, kteří snaží někomu násilím vnutit doznání, no jestli bylo i to chování policistů podle skutečné události tak to mě poser, taková policejní brutalita, jak ve středověku, zajímalo by mě jestli tyhle praktiky vymizeli nebo jestli se ještě používají... ()

Saprofag

PF. Komu se to nelíbí ... Nevím je to prostě o tom, kdo chce co a jak pochopit nebo kdo na to má a bez předsudků. Film dost nenápadnej, ale výborná hudba, režie luxusní, dobrý herci (Kang Ho Song je vynikající - buran, hlupák, přesto sympaťák!). Mě se to líbilo hodně. Srovnávat s něčím americkým je nesmysl. Silná šťamra!!! ()

Dharmma

Film se rozjížděl opravdu pomalu, ale mě to v podání jako je toto vůbec nevadí. Nerozumím lidem co si stěžují že na konci vlastně nic nezjistí. Je to podle skutečné události, tak proč měnit něco co se stalo ve výmysli ostatních lidí? Já osobně jsem za ten konec rád. Člověk aspoň ještě po filmu pořád přemýšlí. Byl to on nebo ne? Je pořád ještě stále na živu a žije si mezi lidmy jako by se nic nestalo? Dále nerozumím lidem co si stěžují na jejich praktiky. Především na to jak jsou nerealistické. Chtěl bych vidět vás na co by jste přišly. ()

Jurcekk

Marigold napísal pekný komentár. A tuto Sniperove "žánrový mix". V hlbokej minulosti, úplne nemožní, s minimom techniky, dvaja brutalisti, násilnícki trkvasi... Komické i desivé. Zábavné. Keď už spomínajú Hollywood tak by som Zodiac dal do pozornosti. Je to trochu dlhé, ale bavil som sa.... Inak to by si zaslúžilo esej ako šikmookým zožereme (odpustíme), čo by sme tým našim nie... La Isla minima ma vďaka skvelej kamere bavila viac. ()

Režisér Bong Joon-ho přijíždí na Filmasii!

Režisér Bong Joon-ho přijíždí na Filmasii!

02.12.2011

Filmasia: posedmé na východě