Zcela unikátní kombinací komiksu, hororových i vědecko-fantastických filmů a romantických příběhů je ambiciózní projekt od producenta Hvězdných válek George Lucase a scenáristů Indiana Jonese. Howard T. Duck je kačer v kačeřím světě, který je téměř alternativní kopií toho našeho. Jednoho dne je vytržen ze svého pohodlí a i s křeslem přistane kdesi ve špinavých uličkách New Yorku. Seznamuje se s mladou zpěvačkou Beverly (Lea Thompson) a společně se snaží přijít na kloub tomu, jak dostat excentrického a osamělého kačera zpět domů. Na pomoc přispěchá potrhlý vědátor Phil (Tim Robbins), který společně s kolegy zjistí, že Howard byl náhodou přenesen jejich urychlovačem částic. Při dalším pokusu se do doktora Waltera (Jeffrey Jones) dostane mocná příšera z alternativního vesmíru, která jej nakonec ovládne a začne připravovat cestu svým příbuzným, toužícím obsadit celou Zemi. A kdo jiný může zabránit zničení našeho světa, než roztomilý bílý kačer s neodolatelným zobákem? (Řitka video)

Bilky

Ako 14-ročnému sa mi tie efekty zdali úchvatné a káčer bol extra trieda! :) Ale myslím,že už vo svojej dobe to muselo byť pre staršie generácie dosť pritiahnuté za vlasy... Okrem Howardových hlášok tam bol len stupídny dej a viem si predstaviť, že puritánskej Amerike mohli vadiť aj sexuálne náznaky spojenia človek/kačica :) No a línia s votrelcami bol podľa mňa hrob do rakvy tohto určite neortodoxného projektu. Herecké výkony boli slabučké a sami herci boli akokeby vedený ku "komixovému" zobrazovaniu charakterov, čo filmu len a len uškodilo. Najviac prepálený bol inak môj obľúbený Tim ROBBINS a hlavná hrdinka známa z kultovej série NAVRAT DO BUDUCNOSTI - obaja akokeby vyšli z kurzu pantomímy a každú vetu ešte museli preafektovane odgestikulovať. IMHO pod iným režisérom to vôbec nemusela byť priemerná akčná SCI-FI komédia, ale nadupaný fantasy rodinný akčák ala MiB! Keď si porovnám zmienený NAVRAT a HOWARDA, tak scénar a réžia je tu o 2 levely nižšie a tak aj napriek sentimentu to nemože byť ani za tie 3* ()

tron

„Často sa ma pýtajú, prečo chcem ísť na dôchodok. Pre toto.“ V roku 1986 nebolo 35 miliónov na film málo. Na porovnanie: Terminátor (1984) nestál ani 7 a Hviezdne vojny (1977) vyšli na 11. Ale keďže Káčera Howarda produkoval zázračný George Lucas, tak sa do toho šlo. Na réžiu bol najatý jeho dvorný scenárista Willard Huyck - dobrý kamarát, ktorý s ním v minulosti viackrát spolupracoval (Americké graffiti, Indiana Jones a Chrám skazy). Huyck však rozhodne nepatril do skupiny ľudí, ktorú si predstavíte, keď sa povie „spoľahliví režiséri komiksových blockbustrov“. Ale raz darmo, známosti sú známosti. Aj v Hollywoodu. Najmä v Hollywoode. Huyck predtým natočil zopár (prakticky okamžite zabudnutých) filmov. Káčer Howard sa stal jeho najslávnejším režijným počinom. Bohužiaľ nie v pozitívnom svetle. Scenár pozostával z klasického, vtedy obľúbeného konceptu „divný cudzinec vo svete ľudí, ktorým nerozumie“. Z podobného rangu boli rôzne iné filmy, v ktorých figuroval stroje (Číslo 5 žije, Terminátor 2), ľudia (Cesta do Ameriky, Krokodíl Dundee, Pán zverov 2, schwarzeneggerovky Červená horúčavaDvojičky) alebo mimozemšťania (Starman, E.T. – Mimozemšťan). Výsledkom bol film, ktorý sa pravidelne objavuje v rebríčkoch najväčších prepadákov 80. rokov, ktorý (beztak divnú a ťažko uchopiteľnú) marvelácku postavu zdevastoval do takej miery, že do roku 2021 sa vrátil iba minimum krát (niekoľkosekundové cameá v Strážcoch Galaxie). A Huyck? Ten už nikdy nič nerežíroval. Hodnotiť samotný film je ťažké. Bolo by jednoduché hodiť Káčera Howarda ho do odpadu. No ak dáme bokom jeho komerčný neúspech (ktorý je každému normálnemu fanúšikovi v podstate úplne ukradnutý, pretože zárobok nijako nesúvisí s tým, či je alebo nie je ten-ktorý film kvalitný), zostane nám tradičná osemdesiatková pestrofarebná „blbá kravinka“. Na tie peniaze to vyzerá: Howard je zvládnutý v pohode, nechýba veľkolepé (i keď dosť nudné) lietajúce finále a hoci je tu celkovo menej efektov, než by ste možno čakali, nejaké sa určite nájdu. Kasting je fajn (28-ročný Tim Robbins) a veľa tomu dáva celková kurióznosť projektu (v úvode sa objaví nahá káčerica vo vani a legendárnou sa stala zoofíliou predchnutá scéna s vtedajšou minihviezdičkou Leou Thompson z Návratu do budúcnosti, Čeľustí 3 a Postrachu Denisa). Osobne by som vinu za komerčný krach kládol triviálnemu scenáru. V osemdesiatkach kinosály síce plnili trháky o „iných svetoch“, no hoci by sa mohlo zdať, že Káčer Howard túto charakteristiku napĺňa dokonale, v skutočnosti ju práveže vôbec nenapĺňa, lebo dej je umiestnený na triviálnu Zem a v Howardovom svete sa odohráva len párminútový úvod, keď toho veľa nevidíme a to, čo vidíme, vyzerá ako ľudský, len sú v ňom káčery namiesto ľudí. Škody možno napáchal aj zjavne odfkláknutý scenár vyznačujúci sa slušnou dávkou konzistentnosti. V jednej chvíli Howarda treba schovávať pred verejnosťou, potom sa bez problémov nielenže prihlási na úrad práce, ale aj prácu dostane a normálne chodí do roboty a nasleduje scéna v autobuse, kde z neho cestujúci majú záchvat smrteľného strachu. () (méně) (více)

noriaki

Jedna z prvních hraných marvelovek, první celovečerní marvelovka, hit pirátských videokazet v bývalém Východním bloku a zároveň excelentní finanční propadák. Rok po Návratu Jediho George Lucas přemýšlel o nových Star Wars. Vstřebejte tu myšlenku - George Lucas chtěl nahradit Star Wars TÍMHLE. Vybral si asi tu nejhorší možnost. Postava sarkastického kačera sice fungovala v komiksech a filmy o divných postavách konfrontovaných s každodenní realitou byly tenkrát v módě - ze stejného roku pochází třeba všeobecně oblíbený Star Trek IV (to je ten s velrybama), jenže v televizi vypadala jeho inkarnace divně. Scénář měl díry v logice i zábavnosti, a o pointovaných vtipech si mohl nechat jen zdát. Na režisérské křeslo byl Lucasem protlačen jeho kamarád William "nenatočím dobrou komedii ani s Eddiem Murphym ve vrcholné formě" Hyuck. Když představil svou finální verzi, stejně jako před premiérou Star Wars New Hope se všichni připravili na finanční katastrofu. Tentokrát se ovšem pohádka nekonala. Kombinace úchylnosti, nedostatku humoru, mizerného scénáře a totální podprůměrnosti lidi nenadchla. Film znamenal definitivní konec režisérovy kariéry, a je to jen dobře. ()

Anderton

Spočiatku vtipná situačná komédia, z ktorej sa, pribúdaním akcie, stáva stále väčšia a väčšia zhovadilosť. Našťastie aj pri scénach úplne mimo akéhokoľvek chápania sa občas prehodí nejaká vtipná hláška. Ak bolo Zlaté dieťa veľký hit, tak je prepad Howarda, sympatickejšieho chlapíka ako Eddie Murphy, dosť prekvapením. Ale nikto nie je vo svojej krajine prorokom, ani producent Lucas. Osobne by som si vedel predstaviť pokračovanie na káčerovej planéte, kde by sa pre zmenu premiestnili pozemšťania. ()

kaylin

To tak člověk slyší o některých filmech, jak jsou skutečně hrozné, ale když se na ně podívá, tak nakonec zjistí, že to vůbec tak strašné není. Jasně, tohle je komedie, kde se herci pitvoří, což nesedne každému, Tim Robbins je zde hrozný, ale já jsem se u snímku docela bavil, bylo to pěkně ujeté a místy i přišel nějaký ten dobrý nápad. ()

• Režisér Willard Huyck si po finančním propadu Kačera Howarda už nikdy "neškrtnul". (Rodriguez)
  • Na Zemi při rvačce s chuligány, kteří obtěžovali Beverly (Lea Thompson), je Howard varuje, že proti nim použije Kvak-fu (kačeří variantu kung-fu). (noelcoward73)
  • Dívčí kapela, ve které je kytaristkou a zpěvačkou Beverly (Lea Thompson), se jmenuje Cherry Bomb. Rocková hymna „Cherry Bomb“ byla napsána pro Cherie Currie na jejím konkurzu do kapely The Runaways a objevila se na jejich eponymním albu z roku 1976. (noelcoward73)