Kačer Howard

• USA Howard the Duck (více)
Trailer

Zcela unikátní kombinací komiksu, hororových i vědecko-fantastických filmů a romantických příběhů je ambiciózní projekt od producenta Hvězdných válek George Lucase a scenáristů Indiana Jonese. Howard T. Duck je kačer v kačeřím světě, který je téměř alternativní kopií toho našeho. Jednoho dne je vytržen ze svého pohodlí a i s křeslem přistane kdesi ve špinavých uličkách New Yorku. Seznamuje se s mladou zpěvačkou Beverly (Lea Thompson) a společně se snaží přijít na kloub tomu, jak dostat excentrického a osamělého kačera zpět domů. Na pomoc přispěchá potrhlý vědátor Phil (Tim Robbins), který společně s kolegy zjistí, že Howard byl náhodou přenesen jejich urychlovačem částic. Při dalším pokusu se do doktora Waltera (Jeffrey Jones) dostane mocná příšera z alternativního vesmíru, která jej nakonec ovládne a začne připravovat cestu svým příbuzným, toužícím obsadit celou Zemi. A kdo jiný může zabránit zničení našeho světa, než roztomilý bílý kačer s neodolatelným zobákem? (Řitka video)

Trailer

T2

Rozpočet $37miliónovTržby USA $16,295,774Tržby Celosvetovo $37,962,774║ Trošku poslabší rozbeh a až prílišnú tmavosť miest kde sa dej odohráva, neskôr vymení svižní uletení dej plný tých najrôznejších príbehových trapasov poprepletaný cez rôzne žánre, vrátane horrorového nádychu, trikovo zvládnuté celkom na úrovni, filmu citeľne chýba o niečo zručnejší režisér, toto by pasovalo tak akurát pre Richarda Donnera. /60%/ ()

tron

„Často sa ma pýtajú, prečo chcem ísť na dôchodok. Pre toto.“ V roku 1986 nebolo 35 miliónov na film málo. Na porovnanie: Terminátor (1984) nestál ani 7 a Hviezdne vojny (1977) vyšli na 11. Ale keďže Káčera Howarda produkoval zázračný George Lucas, tak sa do toho šlo. Na réžiu bol najatý jeho dvorný scenárista Willard Huyck - dobrý kamarát, ktorý s ním v minulosti viackrát spolupracoval (Americké graffiti, Indiana Jones a Chrám skazy). Huyck však rozhodne nepatril do skupiny ľudí, ktorú si predstavíte, keď sa povie „spoľahliví režiséri komiksových blockbustrov“. Ale raz darmo, známosti sú známosti. Aj v Hollywoodu. Najmä v Hollywoode. Huyck predtým natočil zopár (prakticky okamžite zabudnutých) filmov. Káčer Howard sa stal jeho najslávnejším režijným počinom. Bohužiaľ nie v pozitívnom svetle. Scenár pozostával z klasického, vtedy obľúbeného konceptu „divný cudzinec vo svete ľudí, ktorým nerozumie“. Z podobného rangu boli rôzne iné filmy, v ktorých figuroval stroje (Číslo 5 žije, Terminátor 2), ľudia (Cesta do Ameriky, Krokodíl Dundee, Pán zverov 2, schwarzeneggerovky Červená horúčavaDvojičky) alebo mimozemšťania (Starman, E.T. – Mimozemšťan). Výsledkom bol film, ktorý sa pravidelne objavuje v rebríčkoch najväčších prepadákov 80. rokov, ktorý (beztak divnú a ťažko uchopiteľnú) marvelácku postavu zdevastoval do takej miery, že do roku 2021 sa vrátil iba minimum krát (niekoľkosekundové cameá v Strážcoch Galaxie). A Huyck? Ten už nikdy nič nerežíroval. Hodnotiť samotný film je ťažké. Bolo by jednoduché hodiť Káčera Howarda ho do odpadu. No ak dáme bokom jeho komerčný neúspech (ktorý je každému normálnemu fanúšikovi v podstate úplne ukradnutý, pretože zárobok nijako nesúvisí s tým, či je alebo nie je ten-ktorý film kvalitný), zostane nám tradičná osemdesiatková pestrofarebná „blbá kravinka“. Na tie peniaze to vyzerá: Howard je zvládnutý v pohode, nechýba veľkolepé (i keď dosť nudné) lietajúce finále a hoci je tu celkovo menej efektov, než by ste možno čakali, nejaké sa určite nájdu. Kasting je fajn (28-ročný Tim Robbins) a veľa tomu dáva celková kurióznosť projektu (v úvode sa objaví nahá káčerica vo vani a legendárnou sa stala zoofíliou predchnutá scéna s vtedajšou minihviezdičkou Leou Thompson z Návratu do budúcnosti, Čeľustí 3 a Postrachu Denisa). Osobne by som vinu za komerčný krach kládol triviálnemu scenáru. V osemdesiatkach kinosály síce plnili trháky o „iných svetoch“, no hoci by sa mohlo zdať, že Káčer Howard túto charakteristiku napĺňa dokonale, v skutočnosti ju práveže vôbec nenapĺňa, lebo dej je umiestnený na triviálnu Zem a v Howardovom svete sa odohráva len párminútový úvod, keď toho veľa nevidíme a to, čo vidíme, vyzerá ako ľudský, len sú v ňom káčery namiesto ľudí. Škody možno napáchal aj zjavne odfkláknutý scenár vyznačujúci sa slušnou dávkou konzistentnosti. V jednej chvíli Howarda treba schovávať pred verejnosťou, potom sa bez problémov nielenže prihlási na úrad práce, ale aj prácu dostane a normálne chodí do roboty a nasleduje scéna v autobuse, kde z neho cestujúci majú záchvat smrteľného strachu. ()

Tom Hardy

V podstatě absolutně nechápu, proč byl film takový propadák. Dobře, některé scény jsou fakt přetažený, ale Howard je sympaťák ve všech směrech a celkově má, díky němu, film strašně pohodovou atmosféru. Přelomové dílo to není, ale totální kravina hodná zapomnění taky ne. Prostě taková nenáročná pohodovka... ()

monolog

Škoda, že si na tohle už dneska málokdo vzpomene. Onehdá jsem to viděl skoro po patnácti letech a musím říct, že se mi to líbilo možná ještě víc, jak tehdy. Hlavně všecky ty drobnůstky v Howardově světě a vůbec Howard sám. Nádhera. Úžasná scifi komedie, která sice v dnešní záplavě superakčních trikových filmů neobstojí, ale pořád má co nabídnout. A určitě to nejsou jen bezduchý klišé. ()

Cervenak

V dobách, keď československí diváci ešte netušili nič o americkom komerčnom rebríčku a nevedeli, že Howard je tragický prepadák ovenčený niekoľkými Zlatými malinami, kolovali VHS-ky so simultánnym dabingom a... bol to na našom pirátskom videotrhu obrovský hit. Ten film videl prakticky každý, kto už koncom 80. rokov vlastnil video. Ale tie solídne 3* nedávam len z nostalgie - ono to bolo jednoducho fajn. Nevidel som to 15 rokov, ale Howardovo zježené číro pri prezeraní plagátov v časopise Playduck si pamätám doteraz. ()

• Poprvé se tenhle věčně naštvaný, paranoidní a misantropický kačer objevil v komiksu Adventure into Fear číslo 19. (Rodriguez)
  • Natáčení probíhalo v Ohiu ve městě Cleveland a v Kalifornii ve městech Novato, Modesto, Nicasio, Petaluma a Sacramento. (Terva)
  • Steve Gerber, tento legendární komiksový tvůrce se narodil roku 1947 a zemřel v březnu 2008. A i když skoro celý svůj život pracoval pro nakladatelství Marvel, nikdy by se nedal označit za klasického mainstreamového tvůrce. Jeho příběhy se obvykle pohybovaly někde na hranici mystiky a satiry - což ostatně nejlépe ze všeho dokazuje právě jeho nejslavnější postava, Howard the Duck, čili Kačer Howard. (Rodriguez)