Ong-bak

• Thajsko Ong-bak (více)

Ong-bak je dvesto rokov stará soška Budhu, ktorá pochádza z čias thajsko-barmskej vojny. Keď z chrámu thajskej dediny Nong Pra-du ukradne zločinec Don (Wannakit Sirioput) hlavu vzácnej sošky Ong-baka, vidiečania vyšlú do Bangkoku svojho hrdinu, mladého bojovníka Tinga (Tony Jaa), aby vrátil ukradnutú sviatosť. Sošku musí priniesť skôr, než nastane Veľký sviatok, inak dedine hrozí nepriazeň bohov, ktorá môže spôsobiť jej skazu. V hlavnom meste Ting vyhľadá krajana Humlaea (Petchtai Wongkamlao), ktorý si hovorí George a pohybuje sa ako špekulant v podsvetí. Čestný vidiečan presvedčí malého mestského gaunera, aby mu pomohol v boji za správnu vec. Mladý bojovník Ting musí poraziť nielen zlodeja Dona, ale aj jeho obludného gangsterského bossa Komtuana (Suchao Pongwilai) s elektronickými hlasivkami. Na svojej ceste musí podstúpiť mnoho zápasov, bitiek a naháňačiek, v ktorých uplatní svoje majstrovské bojové umenie Muay Thai. Jeho majster mu ho vždy zakazoval používať v súkromí, ale teraz nastal ten správny čas. Bojové majstrovstvo pomôže Tingovi poraziť zloduchov a zachrániť rodnú dedinu pred skazou. (TV JOJ)

GigaPudding

Zajímavě neokoukaně působící scéna soutěže mladíků na vzrostlém stromu je jen předkrm ke krátkému nakouknutí do tréninku Tonyho Jaa, který je naprosto precizní, že na diváka zapůsobí každý pohyb svalů, což je navíc umocněno oblečením (nebo spíš neoblečením). Toto je ovšem, ale jen ochutnávka dokonalého zvládnutí technik bojového umění, která následuje dále ve filmu. Přesně o tomto totiž Ong-Bak je, o úžasných a technicky dokonalých bojových scénách a bezchybných pohybech těla. Příběh může být jednoduchý, ale prostě kdo nedá ***** ani po shlédnutí bonusového dokumentu o natáčení tohoto filmu, tak ten tomu prostě nerozumí. :) ()

Xeelee

Nechápu tak vysoké hodnocení filmu. Souboje jsou sice brilantní, ale film je velmi jednoduchý a točený na efekt. Naprosto mě vytáčely opakovačky nejlepších scén z jiných úhlů, které dost narušovaly kontinuitu děje, primitivní rozhovory, nezranitelní hrdinové a záporáci, hudba na jedno brdo a spousta do očí bijících náhod. Každému to musí být naprosto jasné po shlédnutí filmu o filmu, kde se dozvíte, jak se tam snažili nacpat vše co jde a co Tonny zvládne, včetně scény s break dancem a mačetami (nebo co to bylo). Prostě jde o realistické (a často dost brutální) zobrazení co nejvíc technik muay thai. Nic víc, nic míň. kdyby udělali sestřih, složený jen z bojových scén, honiček a lezení na strom, a přidali k tomu dobrou muziku, tak bych byl nadšen. Takový počin by si pět hvězdiček rozhodně zasloužil. Na DVD je v bonusech videoklip k jedné rapové skladbě. Výběr kapely a potažmo žánru jsem nepochopil. Autoři asi chtěli být IN. Ve filmu mě pak zaujala jedna krátká část od Chemical Brothers, která se bohužel bez nápadu opakovala ve smyčce po celou akční scénu. Škoda. ()

SOLOM.

Na Thajsko celkem dobrý akční film. Ne že bych jejich distribuce patřila v Asii k nejhorším, ale přece jenom dost pokulhává za tou japonskou, filipínskou, korejskou či hongkongskou. Tony Jaa mě určitě zaujal svými dovednostmi a dobrým bojovým stylem. Příběh sám o sobě je takový dětinský, ale tady šlo hlavně o akční pasáže, které rozhodně nezklamaly. Zároveň bych chtěl pochválit i zajímavý styl natáčení a opakované (zpomalené) scény při tricích. Díky tomu jsem měl čas ji je pořádně vychutnat. Takže já nemůžu jinak, než dát nadprůměrné hodnocení. Určitě to bylo pro mě milé překvapení. Už se nemůžu dočkat dalšího dílu. 70% ()

eraserhead666

Když soše vesnického božstva ukradnou hlavu a není po ruce Indiana Jones, musí přijít Tony Jaa. Ano, tak prostá zápletka akčnímu filmu stačí. Zatímco Amíkům unášejí rodiny, Tonymu unáší kamenné hlavy (a nebo slony). Filmu samotnému bych dal tak tři, i když se mi tam líbil ten kontrast mezi venkovem a městem, ale Tonymu bych dal za plný počet, protože to je magor a to co ve filmu předvádí popírá všechno, co vás učili ve škole. 3.5* ()

Larky

Nijak zvlášť nevyhledávám filmy s bojovou tématikou, ale ONG BAK (poprvé viděn v kině - vlastně skoro náhodně) mě natolik uchvátil, že do mojí TOP 10 prostě patří (to už ted díky Sedmi Samurajům neplatí).Neuchvátil mě dějem, neuchvátil mě hereckými výkony ale naprosto dechberoucími akčními scénami, kde Tony Jaa ukazuje to co do té doby nepředvedl nikdo jiný.Další vývoj at už Tonyho filmů (některých balancujících na hranici odpadu) nebo samotného Tonyho (cesta do chrámu na slonech) je sice už velmi diskutabilní, ale ikdyby Tony už nic jiného nenatočil, tak se minimálně dostal do povědomí lidí tímhle parádně natočeným veledílem. ()

Exkvizitor

Co všechno jsou lidi schopní udělat pro blbou hlavu hliněného Buddhy... No nevím, mám z tohoto filmečku poněkud rozporuplné pocity, protože nejsem fandou žánru. A tak nejsem zvyklý na antipříběh, ani na antiherce předvádějící dokonalou bojovou choregrafii. A ta honička na tříkolkách je prostě úžasná. Ale stejně - spíš 3,5 hvězdičky. ()

ARI50

Takže když jsem viděl poprvé tenhle film byl jsem v šoku co se v bojovém sportu dá nabídnout. Tony Jaa je výborný bojovník a rozhodně se tady nebude jen tak mazlit se soupeři. Souboje jsou rychle kvalitní a šokující a to nemluvím o honičkách. ()

Hogun

Príbeh a dialógy tak slabučké ako trikrát precedený čaj... alebo ak by to malo nohy, tak to určite spadne na zem... tak nejako by to asi ohodnotil jeden staručký profesor :-)... naštastie sa to cele vznáša v kolotoči výskokov, sált, kopov a úderov bojového umenia Muay Thai. Ak by som mal použiť Mariusovu terminológiu, tak môj "filmárik" po výskoku fandu BU presunie časť tela a hlavu mierne bočne a vpred (keďže z predchádzajúcich 2 rovnakých záberov toho istého kopu určených pre menej vnímavého diváka, pochopil zámer súpera) a kontrujúc krátkym pravým hákom priamo na bradu ho necháva tvrdo dpadnúť na zem... "ok ok" povie z mrákot sa preberajúci fanda BU "aspoň 6/10"... filmový kritik sa len zľahka pousmeje... ;) ()

mm13

Keď začnem film pozerať iba tak na skúšku a od obrazovky sa odtrhnem až pri záverčných titulkoch, tak to už niečo znamená. Sympatický hrdina a vynaliezavé, pritom ale civilne pôsobiace súboje sú 100%-né, trošku slabšie je to s až príliš priamočiarym príbehom (nevadí mi že je jednoduchý, vadí mi, že je PRIAMOČIARY). Moje hodnotenie rapídne zrážam práve kvôli tým niekoľkým stupídnym scénam, ktoré som žiaľ nemohol nezaregistrovať ani v príjemnom očarení týmto snímkom. Som šprtal, moja chyba... ()

Bauer

Film s nálepkou Made in Thailand!! Opravdu dlouho jsem odkládal to zhlédnout. Jenže v televizi davají samé blbosti. Tak jsem se začal nudit. A kámoš mi půjčil Ong-bak, a že je to prý bomba a že to musím vidět. Tak jsem si to pustil. Začátek se scénou na stromě je velmi dobře natočen. Ale potom se to změní docela v nudu, která je prošpikována honičkama. Čekal jsem tedy víc non-stop nářez. Ale prostě těch nudnějších momentů tam je celkem dost. Na obalu dvd jen napsáno " Žádné počítačové triky " ovšem jen stěží se tomu dá uvěřit, že Tony Jaa opravdu umí to co ve filmu předvádí. A jestli to opravdu umí, tak je to magor ale především bych řekl, že tu máme nového nástupce Bruce Leeho. Jinak výkon Tonyho Jaa je docela uspokojující. Ale co mi tedy lezlo na nervy, tak byla hudba. To byla hrůza. Jen mně potěšil na dvd hip hopový videoklip. Průměrný film! ()

prome

Nehodnotím to 5* proto, že jsem napřed viděl Tom Yum Goong, který je po všech stránkách lepší. Tady to pokazili hlavně přílišným opakováním, kdy jsem jednu scénu viděl i 3x. Naštěstí máme Tom Yum Goong, kde to hodně omezili a nezkazili tím požitek z filmu, ale i přes to, je to výborná podívaná. ()

Morholt

Thajci si natočili vlastní film a lá Jackie Chan a zatraceně se jim to povedlo. Jen Jackieho vystřídal Tony Jaa a místo kung-fu tady lítaly kolena a lokty a to tak, že nehorázně. Jen ten thajský dialekt mi dělal problémy. :D 90% ()

Mordenroth

Jednotlivé súboje sú ako stvorené k pretáčaniu a opätovnému pozeraniu. Nepamätám sa, kedy som naposledy sledoval nejaké bojové scény s doslova zatajeným dychom. Úžas! 85%. ()

Lacike

Ong-Bak nie je dokonalý. Práve naopak, má k dokonalosti sakra ďaleko. Ale je to dodnes prvý a posledný film s Tonym Jaa, ktorý funguje aj po dejovej stránke. Áno, dejová omáčka je na úrovni peciek typu Kickboxer alebo Karate Tiger, ale je celkom funkčná. Tonymu ukradnú slona, pardon sošku a tak sa vydá do mesta, aby všetkých zmlátil a popri tom získal sošku späť. Stretne aj komika Petchtai Wongkamlaoa, ktorý dodáva filmu Jackie Chanovský humor a peknú pipinku. Máme tu dokonca aj temnú líniu o drogách. Proste to po dejovej stránke ešte nie je úplná lobotómia a aj keď Tony herec nie je, tak jeho postava má nejaký charakter a dá sa mu fandiť. Aj záporáci majú zmysluplné motivácie a pôsobia dostatočne hnusne, aby sme sa tešili jak im Tony lakťami rozmláti všetky kosti v tele. A to je hlavný klad tohto filmu vďaka ktorému si aj po rokoch zaslúži plný počet, lebo čo sa týka bitiek, tak to bolo výnimočné zjavenie, ktoré aj dnes berie dych. Behom sledovania som znova nedokázal uveriť tomu, že sa tí blázni naozaj nemlátia. Neviem čo je úchvatnejšie. Originálna choreografia využívajúca neotrelé muay thai, famózne kaskadérske kúsky neraz inšpirované Jackieho klasikami, ale povýšené na ďalšiu úroveň, že človek nechápe jak niektoré kúsky dokázali borci prežiť a nakoniec to najdôležitejšie a to absolútne precízny timing. Vo filme je asi tak 10 záberov pri ktorých som pri maximálnom sústredení videl, že údery zapadajú mimo súpera. Všetky ostatné pôsobia dokonale uveriteľne kontaktne a neskutočne brutálne. Takže výnimočne nemám problém odpustiť, že sa v bitkách príliš nehrá na gradáciu a borci do seba búchajú a kopú donekonečna jak nezničiteľní terminárori bez mihnutia oka. Toto je číre MA porno určené fanatikom do bitiek. A to že sa tu často používajú opakované zábery, ktoré vyšli z módy ešte dávnejšie ako tá chatrná zápletka? Za seba musím povedať, že tých opakovačiek bolo málo a viaceré zábery som si pustil znova niekoľkokrát. Potom som si zdvihol hubu, ktorá mi od úžasu spadla na zem a pokračoval ďalej. Takže tak. Total pecka a ja som absolútne spokojný. Tony už niečo tak dychvyrážajúce nenatočí. Takže si jeho staré klasiky treba vážiť a pokiaľ máte radi bitky, tak aj vychutnať. 9/10. ()

rawen

Neurazí, nenadchne, film si ale ostatně taky na nic moc nehraje (neustále přítomná nadsázka, film občas shazuje sám sebe)- docela mě to bavilo - a nejenom ty efektní bitky 6/10 ()

Ai.ma

FateKEEPER: Technicky prvotřídní film, o tom asi žádná. Kameraman se střihačem odvedli perfektní práci, překvapivě moc hezká je i hudba .... to si děláš prdel? Otřes. To že tam nějakej malej žalud kope nohou do vzduchu, z toho si vážně neucáknu. ()

BoPo

Éra čisto bojových filmov je už dávno preč, ale Tony Jaa dokázal na 101 minút vrátiť čas. Ponúka nám ultra jednoduchú zápletku, ktorej jedinou úlohou je vytvárať priestor pre údery. Ponúka však predovšetkým extrémne nabušené akčné schopnosti. Okamžite sa Vám v pomyselnom rebríčku zaraďujem medzi mená typu Bruce Lee či Jackie Chan. Hlavne jeho drtvivá dominancia nad súpermi je prirovnateľná k najväčšej legende. Akrobatické schopnosti by mu okamžite zabezpečili miesto v Cirque du Soleil. Páčilo sa mi, že sa scény extra "popierajúce" gravitáciu ponúkajú z viacerých záznamov. A aj to, že sa tu občas na odľahčenie vyskytol vydarený vtípek. Vedľajšie postavy sú krásne prvoplánové a vévodí im vozíčkár so slavíkom ako boss podsvetia. Na moje prekvapenie som si túto akčnú jazdu užil a môžem odporučiť všetkým, ktorí zažili éru shaolinských/ninja filmov na ZŠ. ()

bouncer

Akční mlátička v obroském tempu, která ukazuje násilí v plné své kráse a potěší zajisté všechny fandy kick-boxu. Mě ovšem zklamalo velmi časté opakování záběrů, opravdu nemusím na jeden kop koukat třikrát z jiných úhlů, nudný bullet-time a především naprosto stupidní příběh, který by vymyslelo složitější i osmileté dítě na zvláštní škole... ()

Terva

Jedná se o další asijský import, dobrodružně-akční nářez Ong Bak. Scénář : Prachya Pinkaew a Panna Rittikrai. Kamera : Nattawut Kittikhun. CITÁT - Bojuj se mnou! Dělej! Zasranej Muay Thai.......... ()

Soderbergh, špióni a bojová umění

Soderbergh, špióni a bojová umění