Ong-bak

• Thajsko Ong-bak (více)

Ong-bak je dvesto rokov stará soška Budhu, ktorá pochádza z čias thajsko-barmskej vojny. Keď z chrámu thajskej dediny Nong Pra-du ukradne zločinec Don (Wannakit Sirioput) hlavu vzácnej sošky Ong-baka, vidiečania vyšlú do Bangkoku svojho hrdinu, mladého bojovníka Tinga (Tony Jaa), aby vrátil ukradnutú sviatosť. Sošku musí priniesť skôr, než nastane Veľký sviatok, inak dedine hrozí nepriazeň bohov, ktorá môže spôsobiť jej skazu. V hlavnom meste Ting vyhľadá krajana Humlaea (Petchtai Wongkamlao), ktorý si hovorí George a pohybuje sa ako špekulant v podsvetí. Čestný vidiečan presvedčí malého mestského gaunera, aby mu pomohol v boji za správnu vec. Mladý bojovník Ting musí poraziť nielen zlodeja Dona, ale aj jeho obludného gangsterského bossa Komtuana (Suchao Pongwilai) s elektronickými hlasivkami. Na svojej ceste musí podstúpiť mnoho zápasov, bitiek a naháňačiek, v ktorých uplatní svoje majstrovské bojové umenie Muay Thai. Jeho majster mu ho vždy zakazoval používať v súkromí, ale teraz nastal ten správny čas. Bojové majstrovstvo pomôže Tingovi poraziť zloduchov a zachrániť rodnú dedinu pred skazou. (TV JOJ)

Jossie

Samotný prostinký děj vyzdvihuje do výšin neuvěřitelné bojové umění Tonyho Jaa. Jak nejsem na ty bitky, tak mně osobně se nejvíc líbila honička po ulici ( třeba proskočení úzkým kruhem z drátěného pletiva ). Nevím, jak moc to byla snaha o herecký výkon, ale posmutnělý a netečný výraz Tinga, který tak moc nechce bojovat a pořád je do toho nucen, mi dokonale k té roli sedl. Film má příjemnou stopáž a jediné, co mi opravdu lezlo na nervy, byl ten nejprotivnější ženský hlas, co jsem kdy slyšela. ()

Jara.Cimrman.jr

"Nezískáme-li tu Buddhovu hlavu zpět, čeká celou naši vesnici zkáza." Jako pětinásobný imaginární mistr světa v Muay Thai jsem rád, že se našel důvod, aby venkovan Ting vyrazil do města a začal kopat lidi do hlav. Mě ty jeho boje prostě bavily, trocha parkourového skákání mě potěšila a taky mě nadchla honička s Tuk tuky. A nyní odcházím do tělocvičny, abych si procvičil kryty úderů a kopů hlavou, protože v tom mám jisté mezery. ()

H34D

Ong-bak je film, jenž dobře ví, že na béčkové bojovky se lidé dívají jen kvůli pořadné akci a řežbě, přičemž příběhu nikdo větší pozornost nevěnuje. Proto na lehkém (rozuměj: jednoduchém až primitivním) dějovém pozadí rozehrává spoustu líbivé akce plné akrobatických kreací, kterou rozšířil i do scén, kde bychom ji dříve nečekali. Tony Jaa je mladý talent, který směle popírá fyzikální zákony a snad i biologické limity lidského těla a režisér toho pěkně využívá. Tony nebude přece obíhat překážky, když přes ně může udělat za patřičně zpomaleného záběru salto, nebo se pod nimi efektně sklouznout, že ano?! Ano a ano, tento film skutečně je dělán výhradně pro efekt, na divácké pobavení a potěšení, ovšem když to funguje, tak proč ne? 7/10 ()

Skejpr

Naprosto zbytečná bušička, bez pořádné nosné dějové linie. Jensled akčních scén, které ale nejsou alespoň pro mne nikterak zajímavé... V podstatě film vo ho*ně... ()

Shit

Po tomhle filmu jsem si oblíbil thajskej box, to co tam předváděl Tony Jaa to byly prostě a jednoduše jatka a ještě k tomu stačil dělat různý bojový kreace. Nechápu jak je možný že se neobjevil mnohem dřív, ty jeho skoky a akrobatický kopy jsou prostě úžasný. Jediný co mi v těch soubojích chybělo. byly nějaký pořádný zraněný, je sice pravda, že potom by to bylo hodně brutální, ale zase na druhou stranu tady Tony Jaa umlátí haldu protivníků lokty a koleny přímo do hlavy nebo do hrudníky a přitom jim nic moc neni, ale jinak to je paráda a na tuctovou zápletku a hodně jednoduchej děj se dá v klidu zapomenout ()

Dadel

Atletické schopnosti Tonyho Jaa jsou téměř obdivuhodné ("téměř" říkám proto, že si nemyslím, že něco takového stojí za ty roky tvrdé dřiny a tréninku). Bohužel je celý film jen záminkou k tomu, aby je mohl předvádět, a proto jsou všechny scény, kde se zrovna neutíká, nekope a nemlátí, což je přece jen většina filmu, svou prostoduchostí a nepříliš dobrou režií skoro k nepřežití. A robotický hlas ze syntezátoru hlavního záporáka mi byl přímo fyzicky odporný. Přesto film stojí kvůli mnoha Tonyho cirkusovým kouskům za vidění, a kdyby z nich udělali pětiminutový videoklip, ocenil bych je víc. ()

Tuxedo

Zápletka zrovna neoplývá originalitou a režie se trochu topí v nezkušenosti (ty opakované záběry si mohly odpustit). Tady však výčet mých výtek končí. Geniální jsou nejen akční scény, ale i Tony Jaa, který je borec, jak má být. Mile mě překvapil thajský humor, který je skvostný. ()

TheDarKnig

tak tak, Tony Jaa je opravdu řezník.. Ale to na víc jak 4 rozpačité hvězdy přesto nestačí. Příběh je totiž velmi velmi jednoduchý, ostatní postavy dost nesympatické a přes neskutečné Tonyho schopnosti akční vychytávka ala (nadsázka) desetkrát opakovaný skok, a divné zpomalovačky mně opravdu neberou a po chvíli i nudí. Nicméně přestřelený záporák a honička motorových rikš jsou něco, co v Hollywoodu jen tak neuvidíte. A samozřejmě musím po třetí říct: Tony je naprosto dechberoucí a jeho thai box v ringu či v závěru je dost na to, abych ty 4 dal. Podle ukázek se těším na, aspon co se týče akce, ještě mnohem lepší dvojku. Tam snad tupý příběh už bude úplně překryt. PS: úvodní sport na stromě "přes mrtvoly" je taky dost zajimavý zvyk. ()

genetique

Šikmookí nesklamali. Tak ako to vždy v ázijských akčných produkčných filmoch typu 'bruceleeovky' býva, film absolútne nestavia na príbehu, tobôž nie na nejakej snahe psychologicky vykresliť dané postavy. To čo v tomto filme uvidíte, je snáď aj nad sily Božie a mne nad tými kúskami zastával rozum. Neviem prečo Tonyho Jaa prirovnávajú k Bruceovi Lee, on ho predsa schová do vrecka. Dúfajme, že takýchto filmov bude mať viac a že ho Hollywood nezlomí. 95%. ()

sniper18

Je to výborný akčný bojový film s Tonym Jaa v hlavnej úlohe. Má pomerne dobrý príbeh o dedinskom mladíkovi s vynikajúcou znalosťou bojových umení, ktorý si žije svoj obyčajný život, až kým z jeho dediny nie je ukradnutá vzácna soška, Ong-Bak a tak sa rozhodne vydať do mesta, aby ju spolu so svojim známym, ktorý to tam pozná získal späť. Lenže sa dostanú do problémov s množstvom gangsterov a mafiánov. Spracovanie je ale výborné, táto zápletka samozrejme nemá žiadnu väčšiu hodnotu a navyše je aj pomerne jednoducho podaná, ale s tým nemám najmenší problém, toto je čistokrvný bojový film a tak hlavne pomáha vytvárať situácie pre akciu, čo sa darí skvelo. Jedine ten úvod je taký pomalší a až tak moc zaujímavého sa tu nenájde, ale po tej polhodine sa to už rozbehne a už sa je na čo pozerať až do konca, za čo môže aj slušná rozmanitosť protivníkov, hlavný hrdina tu nestojí len proti jednej organizácii, ale tých rôznych gangstrov, výborných bojovníkov alebo aj zabijakov a mafiánov je tu množstvo. Akcie je tu dosť a je perfektná. Tvoria ju takmer iba súboje a tie patria medzi to najlepšie, čo sa dá v akčnom žánri vôbec vidieť, sú skvelo natočené, majú perfektnú a nápaditú choreografiu, nespočet nezabudnuteľných momentov, všetky údery a kopy pôsobia realisticky a surovo, jedine trochu môžem vytknúť pomerne stereotypné prostredia ich odohrávania, ale to je to najmenej. Tu sa aj ťažko vyberá to najlepšie, perfektná naháňačka v uliciach, súboje v klube, akcia na benzínovej pumpe, dlhý záver rozdelený na niekoľko fáz, všetky súboje sú vynikajúce. Okrem toho sa tu nájde aj jedna originálna naháňačka na rikšiach, síce mi príde pomerne zbytočná, súbojom sa nemá šancu vyrovnať, ale aspoň slúži ako také spestrenie. Herecké obsadenie je na tom dobre, nikto tu očakávane nevyniká hereckými schopnosťami, ale svoj účel splní každý, Tony Jaa je jednoznačne jeden z najlepších filmových bojovníkov vôbec, celkom zábavný Petchtai Wongkamlao a zaujímaví záporáci. Réžia a technická stránka sú plne podriadené akčnej stránke, takže v prípade bojového filmu s tým nemám problém. Ong-Bak je kult, ktorý bojové filmy vyniesol na novú úroveň a stále medzi nimi patrí medzi to najlepšie. 86% ()

molotov

Pokud přistoupíte na to, že film je vlastně jedno velké exhibiční vystoupení Tonyho Jaa, tak se budete neuvěřitelně bavit a věřím, že dáte maximální hodnocení. Kdyby ste hledali nějaké jiné filmové kvality (hlavně od scénaristy), tak musíte jít s hodnocením značně dolů. Já jsem tak napůl cesty, ale Tony mi táhne hodnocení nahorů, takže pěkné čtyři. ()

Hakha

Tony Jaa je neherec, ale je výborný bojovník a atlet. Nevím, ale film mě příliš nenadchnul, příběh je velice primitivní a jediné pozitivum je honička v ulicích Bangkoku a akční scény, ale některé záběry jsou 2x i 3x opakovány, což mě moc nesedí. Spíš než film na mě působil jako dokument zajímavých freestyle situací a nebýt těch scén, tak bych film hodnotil velice špatně. O herectví a naivitě nemá cenu mluvit, taková u Asijská kinematografie je, ale tohle mě vůbec netrápilo. Soundtrack byl příšerný a tak hodnotím po velkém očekávání a ještě větším zklamání 2,5 hvězdičky... ()

3DD!3

Tony Jaa je frajer, co vylepšil něco co se podle mého už vylepšit nedalo. Mýlil jsem se. Machrovinky a parádičky jsou v každé bojové scéně a díky tomu, že Tony je sympaťák se rychle ocitáte na jeho straně a držíte mu palce. Za oživení žánru má ode mě jednoznačných 5. ()

Le_Chuck

Bojove scény naozaj špičkové, ale zbytok nuda až nuda (nevadí). Ja som mal problém s prehnaným afektovaným skuvíňaním, z ktorého ma ku koncu bolela hlava (som myslel, že to vypnem). ()

Kaka

Svěží východní akce, okořeněná řádně brutálními souboji. Tony Jaa si rozhodně zaslouží uznání, neboť jeho fyzický výkon je jedním slovem fantastický. Absence digitálních efektů je jednoznačně ku prospěchu. Jen děj by mohl být o něco hutnější. Tak naivní a hloupý příběh se totiž skutečně jen tak nevidí. Fakt, že se tvůrci soustředili především na drsné rvačky, je nepopiratelný. Děj zde funguje jen jakési druhé housle. Spousta scén je však až otravně natahovaných a tak v některých částech film až nebezpečně nudí. Výslednou údernost však podtrhuje přece jen solidní atmosféra, poctivé kicky a nějaké ty typicky orientální honičky. Občasný lehký zmatek ve střihu se dá vzhledem k zemi výroby zcela bez problémů akceptovat. ()

Lavran

Správně přitroublý a přímočarý snímek, který naštěstí zachraňují neokoukané bojové kreace a parádičky. Veškerá akce je ale bohužel děsivě natahovaná a stává se z ní jen přehlídka opakovaných záběrů bez ladu a skladu podbarvená příšernou (!) hudbou. Vyšší hodnocení ze mě Ong-bak jakživ nevymlátí... ()

castor

Klobouk dolů před bojovými sekvencemi. Tohle je těžký direkt nejen Hollywoodu, ale hlavně i Hongkongu let minulých. Tvůrci navíc opakovaně upozorňují, že si nepomáhají digitálními triky. Klobouk dolů nad neošizenou fyzickou prací ještě jednou.. Jenže, čeho je moc, toho je příliš. Místy natahovanou exhibicí fyzických možností (ať jsou jakkoliv úchvatné) jsem se velmi brzy začal přejídat, opakované záběry nejlepších kousků mě začali nudit a celé to pro mě postrádalo atmosféru arénovek a ten příjemný feeling osmdesátých let. Tehdy jsem hlavním hrdinům držel palce, u téhle thajské mlátičky bylo jasné, kdo vyhraje, otázkou zůstává jak. Jasně, občas mi klesala čelist, ale víckrát jsem se díval na hodinky. A to neberu totálně primitivní příběh a dementního záporáka s ještě dementnějším hlasovým syntezátorem. Ať se na mě nikdo nezlobí, ale to si raději pustím nějakého „poctivého“ Van Damma z přelomu 80. a 90. let. ()

Niktorius

Tak si to shrňme: Ten film má otřesnou hudbu, sem tam špatně zaostřenou kameru, primitivní děj a nepříliš zdatnou režii, což je vidět hlavně u scény s rikšami...No ale pak přijde Tony a prostě bum, bác, svist, švih, kop, uááá! ;) 70% ()

2Pac

Oda na thajske bojove umenie. Oproti "lankovym" bojovy, scenam, na ktore sme si v poslednej dobe pomaly aj zvykli, mi prisli ostre suboje v Ong-bak ako velmi vitana zmena....excelentne... ()

Soderbergh, špióni a bojová umění

Soderbergh, špióni a bojová umění