Vladimír Menšík v dramatickém příběhu náhle zbohatlého venkovana... Příběh vypráví o tragickém osudu Špáty (V. Menšík), který jako chudý podruh nečekaně zdědil patnáct tisíc zlatých. Je přesvědčen, že z kapitálu je zajištěn na celý život, že bude žít „jako kníže Rohan“. Podléhá své pyšné matce (L. Roubíková) a podceňuje dobrou a skromnou ženu (J. Gýrová). Koupí na venkově dva domy, v hospodě hostí podlézavé sousedy – snaží se žít jako bohatý člověk... Klasik české realistické prózy K. V. Rais, podle jehož novely „Špáta“ vznikla televizní adaptace J. Z. Nováka, realisticky postihl charakter chudého člověka nízkého postavení, jeho vztah k majetku a jeho touhu společensky povýšit. (Česká televize)

FOCKE_WULF

Pan Špáta je trochu kretén, takže jím zděděné peníze štěstí do domácnosti nepřinesou. Zbohatlý blbeček je zkonzumován predátory, v souladu s přírodou. ()

Forty-

Pekná klasická inscenácia. Všetko to bolo tak rozprávkovo jasné a predvídateľné, ale zároveň neskutočne pravdivé. Vladimír Menšík zahral starého Špátu na jedničku. ()

rivah

Film vytvořený s pokorou ke klasikovi, pečlivě a přesvědčivě. Výborný Menšík a málo známá Roubíková. ()

IvonaK

Pátou hvězdičku se tomu dát neodvážím protože to je tak strašně smutné a morbidní že se mi tomu ani nechce věřit. Ale podle toho za jaké kraviny Menšík utratil jsem doufám já snad skromný člověk. ()

Amonasr

Málo nápaditý televizní přepis Raisova sociálního dramatu. Všechny postavy jsou velmi prvoplánové a naprosto předvídatelné, stejně jako celý příběh je jasný už předem. Dějová linka tím postrádá na zajímavosti a jediné, co by si divák mohl užít, by byly herecké výkony, kdyby ovšem herci měli co hrát. To však bohužel neměli, když záporné postavy postrádají jakékoliv kladné rysy a naopak kladné postavy jsou kladné přímo až čítankově, tudíž vlastně neživotné. Neživotná je tak i celá inscenace a svým provedením jako by patřila do stejné doby, kdy vznikla i knižní předloha. K tomu, aby to byl alespoň muzeální kousek ji však chybí autenticita. Depresivní obsah je tak podtržen i depresivním provedením, které nedokázala pozvednout ani slavná herecká jména. Učebnicová moralita bez jakýchkoliv uměleckých ambicí. ()

Jaromír

Tak to byl opravdu poučný příbeh, zejména pro lidi, kteří si myslí, že se jim změní život výhrou v loterii a nebo dědictvím. ()

pestak

Televizní inscenace má svoje kouzlo,protože je nadčasová. Připomíná mě několik lidí v mém okolí, kteří lehce nabily, lehce pozbyly. Lépe jak Vladimír Menšík by Špátu nikdo nezahrál role mu sedla ne tělo. ()

Pitryx

Dal bych plný počet, ale pár momentíků mi v tom brání. Jinak je to natočeno velmi dobře. Hluboce smekám před takto udělaným tv filmem, ale zase je nutno uznat, že za to může z větší části předloha. **** A PŮL ()

subic

Já si na to pamatuju z dětství ještě z osmdesátek. Postarší Menšík, skvěle to zahrál, lehce nabyl, lehce pozbyl. Vždycky karbanil, vždycky chtěl být boháč a pak se to stalo, byl a najednou nebyl, přišel i o ženu a novorozeně. Je to celkem hezky natočené (v rámci československé televíze), je to takové docela těžké téma, kouknu na to někdy zase tak za 20 let. ()

Max Q.

Ách jo, proč už tu není další Menšík. Závěrečná scéna s vozíčkem a jeho matkou, no to je nádhera. A vůbec celý film, jak se postupně mění osobnost hlavní postavy, to je Pan herec. ()

Lish84

Tato inscenace začíná nenápadně, jen jako standartní zpracování klasikova díla (v tomto případě novely Karla Václava Raise). Vladimír Menšík jako Špáta však tak strhne svým výkonem, že navzdory televizní dekoracím a méně kvalitnímu technickému zpracování jsem se zcela ponořil do děje a plně soucítil se Špátovou manželkou. Menšíkův rádoby pán mi byl protivný i směšný, přesto jsem ho alespoň částečně chápal a na konci mi ho bylo i trochu líto. Námět filmu, že "peníze nedělají člověka šťastným", se může zdát jako klišé, ale film tak rozhodně nepůsobí. Díky Menšíkovi i dalším hercům a díky režii, která jen plně slouží příběhu a citlivě vede herce. ()

bart-leby

Úderná a tématem vděčná moralitka o tom, jak chudák – byv zbohatl – do ještě větší nouze přišel. Herecké výkony Menšíka a Roubíkové jsou dechberoucí; a ostatní figurkaří také se ctí. ()

PMakufka

Velmi zajímavý televizní film pojednávající o nečekaném dědictví chudé vesnické rodiny. Děj se odehrává přibližně v polovině 19. století kdesi v podkrkonoší. Dědictví mnoha peněz však přes počáteční, zcela idealizovaný, náhled na budoucí pohodlný a spokojený život, nepřinese rodině štěstí. Podruh Špáta, vydatně podporovaný svou ctižádostivou matkou, se není schopen vyrovnat s náhle nabitým jměním a prostě řečeno zcela zblne. Chová se doslova jako "opilý milionář", který ovšem není schopen jakkoliv spravovat svůj majetek, natož ho nějak zhodnotit. Po nečekaném vzestupu přichází předvídatelný pád. V souvislosti s upozorněním filmu na nebezpečí změny charakteru a ztráty soudnosti a sebereflexe, na základě peněz a moci, nemůžu nevzpomenout na nejmenovaného "budoucího strojvedoucího" co to "myslel upřímně". Film dále srozumitelně ukazuje, že jakékoliv bohatství (především to získané bez práce) nepřináší automaticky čest a uznání okolí. Jak nadčasové..... Nelze si ovšem nevšimnout pokryteckého okolí, které bezostyšně využívá prostoty a do jisté míry nafoukanosti hlavního hrdiny a není schopno mu jakkoliv poradit nebo pomoci zabránit nevyhnutelnému pádu. Při pohledu do podnapilých očí Vladimíra Menšíka, ztvárňujícího zbohatlého podruha Špátu, mě přebíhá mráz po zádech. Zcela ve své roli exceluje, stejně jako v roli jeho matky Ludmila Roubíková. O ostatních hereckých výkonech se toho příliš říci nedá, protože zmíněné duo je zcela zastiňuje. 80% ()

Aniki

Tohle dílo je jedním z vrcholů deprese, hrůzy a očekávání tragického konce jednoho naivního, hloupého a svým způsobem velmi nešťastného člověka. Menšík a jeho matka Roubíková.....co na to říct? Herecký koncert. Při každém opětovném shlédnutí mám ještě hodně dlouho nepříjemnou husinu. ()