Převratná zbraň, kterou vyvinula armáda, se stane cílem nepřátelských zvědů. Kvůli nim je poručík letectva Petr Nor nucen předstírat, že vzdušné torpédo 48 sám vynalezl. Kvůli pracovní schůzce nemůže jít Nor na koncert se svou snoubenkou Helenou. Místo něj jde jeho kolega, nadporučík Jan Domin. Ten je zanedlouho nalezen zavražděný. Následující den se na vojenské poradě o torpédu objeví neznámý muž, jenž se vydává za Jana Domina. Je odhalen, avšak plukovník Švarc jej nechá uprchnout. Jeho cílem je totiž špiona sledovat a dostat se v jeho stopách k celé vyzvědačské bandě. Všechno se však notně zkomplikuje, když se špionka Irena Vengerová do Petra zamiluje...
České špionážní drama režiséra Miroslava Cikána vzniklo podle stejnojmenného románu Marie Křížové. Autorem scénáře byl písničkář Karel Hašler. Film se uváděl také pod názvem "Případ plukovníka Švarce". (oficiální text distributora)

infected

Strašná blbost jejíž dramatičnost působí značně komicky. Nazvučení letících letadel mi lezlo na nervy. Hašler v roli dr.Marvana jehož charakter neměl daleko do idiota. Banda špiónů jako z grotesek. Nikdy více. Jedna hvězdička za půvabnou Mílu Reymonovou. ()

mh.mail

30% - Wow, vzdušný letecký souboj! Jinak byl film a celý příběh značně naivní, ale to je asi poplatné době vzniku. ()

Barak

Nevím, jestli to bylo mnou a nebo tím filmem, ale po většinu času jsem byl naprosto zmaten postavami (kdo je kdo) a tím, co se kolem děje - buď to bylo mou nepozorností nebo to někdo zkrátka neumí podat tak, aby tomu divák rozuměl (přikláním se k té první možnosti ;) ). Příliš komplikovaný scénář, ve kterém se dá lehce ztratit, často se objevující nechápavost, proč se děje zrovna tohle, párkrát se u toho dá i zasmát.. jinak je to docela "blbost" (i přes tak "vysoké" hodnocení).... ()

Rattlehead

Veliké překvapení - český špionážní film z roku 1936? Jasně, dneska se tomu pitomečkové, co koukají jenom na současnou "filmovou" produkci, budou smát, ale já si stojím za tím, že je to výborný snímek, navíc žánrově výjimečný. Femme fatale Reymonová výborná, stejně jako klaďasové Korbelář a Novotný. Zajímavé využití známých hudebních melodií (třeba od Fibicha). Na Hitchcocka té doby to možná nemá, ale rád dávám plné hodnocení, tento snímek si to zaslouží. ()

offlineman

Hrozně naivní film, ale musím uznat, že Otomar Korbelář v roli plk. Švarce byl hodně přesvědčivý. Dokázal bych si představit, že by byl skutečným důstojníkem! Jinak jedna z mála možností, vidět ve filmu Karla Hašlera. ()

ilclassico

"Můj Bože! To je strašné!" Řekla Zita Kabátová do telefonu a měla docela pravdu. Bod za snahu a druhý za netradiční námět v meziválečném filmu. V rámci žánru za 2. ()

Jonatthan

Co na tomto filmu vyzvednout? Zcela jistě zajímavé letecké záběry na stíhací Avie, perfektně padnoucí uniformy na Novotném, Korbeláři a Schránilovi (na Marvanovi už vypadá hůř), neodolatelné lokny Zity Kabátové... Na ději mi nejvíce vadila linie s padoušskou bandou, která zde snad má být pro pobavení, nebo nevím jaký má jiný hlubší smysl. Třeba to muselo ve filmech třicátých let tak být... 50% ()

brasek

Prikláňam sa k názoru, že film je divný, nudný a má nezaujímavý dej. Najväčšie negatíva vídím ale v tom, že každá postava hraje prím len pár minút a divák si nemôže obľúbiť resp. súcitiť so žiadnou z nich. ()

Salvator

Na svou dobu určitě nadprůměrný film. Pochopitelně, dnešním pohledem je roztomile naivní, ale rozhodně neurazí. Navíc některé postavy, jako například papírník Františka Kováříka, mají jedinečné kouzlo. ()

Dvojirakri

Nečekaně kvalitní film! První československý špionážní snímek dopadl o dvojplošník lépe než první detektivka! Jistě, stále je dost přítomen jistý patos u některých scén, ale kdybych měl film srovnat se špionážními díly Majora Zemana, tak Vzdušné torpédo 48 vítezí na plné čáře, jak ve scénáři, některými hereckými výkony(KRÁSNÁ houslistka Míla Reymonová!), tak obrazem! V závěru je zmíněn vlastenecký apel, a nesmíme se divit, tehdy už Evropu pomalu začínal zahalovat temný mrak se svastikou ve znaku a bylo třeba zkusit mobilizovat i ty kteří nebezpečí bagatelizovali. Snažím se vcítit se do pocitů člověka který mohl do té doby shlédnout leda tak romantická, hudební či dramatická díla, a já bych z biografu asi odcházel nadšen. Přes všechny nedostatky jsem nadšen i teď, po téměř 90 letech od vzniku! ()

JSYSMHJF

Ke kladům lze přidat nezvyklost žánru na ta léta, zamotaná zápletka, jak se na špionážní film patří, k záporům patří jistá naivnost hereckých výkonů, já vím, že se tehdy tak hrálo, u veseloher se to dá snést, ale tady to je trošku přes. Překvapivý Karel Hašler, obsazením i spoluprací na scénáři... ()

Josef.Svejk

Docela dobrý akční film z 30. let! Je tam všechno: špióni ve fraku s motýlkem, luxusní hotely, honičky v autech, letecké souboje.... co více si přát :) Nic na tom, že pistovy motor stíhačky běží pořád na stejně otáčky, ať letadlo letí nahoru nebo dolů, ale tehdejším divákům by to asi uniklo. A všechno se to točí kolem revoluční zbraně vzduch-vzduch. Bondovka daleko předtím, než to vymyslel Ian Fleming :) ()