O chytrém šachovi (TV film)

Pohádka

Československo, 1983, 49 min

Orientální pohádky mám docela rád, často se věnují snaze o nastolení spravedlnosti a bývají docela chytré. Nicméně tenhle šach vypadá (i díky angažování Miroslava Donutila) jen jako taková příprava na Rozsudky soudce Ooky, což je moje vůbec nejoblíbenější pohádka ta toto téma. Takové hodně dobré tři bodíky, s podmíněným odkladem na čtvrtý.(3.10.2015)

• Phex

Příprava na mnohem lepší "Rozsudky soudce Ooky" v orientálním hávu, který pěkně dokresluje častý výskyt jediné (škoda) břišní tanečnice. Chytrý šách řeší tři případy, všechny mají stejnou zápletku - někdo si k někomu uloží peníze před dlouhou cestou a onen uschovatel mu je pak nechce vrátit....Scénarista asi při psaní používal jen velmi, velmi nepatrnou část mozku.(12.1.2015)

Arabská pohádka o moudrém vladaři, který dokáže s pomocí svého Šprýmaře napravovat příkoří páchaných na prostých poddaných. Brněnská televize natočila zase jednu z cizokrajných pohádek a svůj pohled tentokrát zaměřila na blízký východ. Příběh nemá moc šťávy, jde o tři kratičké povídky, kterak moudrý vládce na podvodníky přišel. Příjemné je ale obsazení, kterému samozřejmě dominují jihomoravští herci v čele s uspořádaným a civilním Donutilem. Lepší průměr.(30.10.2016)

Tahle pohádka by byla dobrá reklama na bankovní služby. "Chystáte se na cestu? Bojíte se na cestách o své peníze? Svěřte své úspory nám!" Orientální háv kulisovkám sluší, pohádka děti učí, oč klidnější je člověk s čistým svědomím než podvodník, že žádný detail není nepodstatný a jak důležité je naslouchat. Nebo také jak se nenechat chytit při podvádění.(1.10.2015)

Orientální studiová televizní pohádka o moudrém vladaři patří k mým oblíbeným. Vládce se snaží ve třech případech podvodů pomocí logických postupů dobrat pravdy, usvědčit viníka a napravit křivdu. Pro plynoucí poučení, že spravedlnost nakonec zvítězí, je vhodná pro děti. Škoda, že to jde jen v pohádce. Myslím, že si zpracování zasloužilo větší prostor a bohatší scénář. Byla by to pěkná celovečerní pohádka. Podobné jsou pamětnické pohádky např. Rozsudky soudce Ooky, Soudce a drahokam, Svědectví čarovného zvonu či Werichova Koloběžka první.(2.11.2016)