Nezvaný host

The Ref

Nezvaný hosť

Komedie / Krimi / Drama

USA, 1994, 92 min

V produkci megalomana Jerryho Bruckheimera vznikla na první pohled nenápadná taškařice, z které se posléze vyklube dokonalá dialogová komedie, napsaná naprosto lehkou rukou (na scénáři se podílel i Richard LaGravenese – v současnosti zejména režisér, toho času úspěšný scénárista – Král Rybář). Drobný zlodějíček v ní neustále šlape vedle, ale nepovedená loupež bude jen dietním předkrmem oproti jednomu šílenému manželskému páru a vlastně i celé rodině, které si naneštěstí vezme za rukojmí. Rok před zlomovými Obvyklými podezřelými a psychothrillerem Sedm se tak Kevin Spacey hluboko zapsal do paměti diváků, protože tady vystřihl náramně okouzlující hlavu rodiny, která je schopná se rozhádat i kvůli naprosté prkotině. Protože zda-li někoho vedle scénáristů chválit, tak zejména herecký ansábl. Každý si i v té nejniternější roličce ukousl kus své slávy, každý tu minimálně jednou vykouzlí úsměv na tváři. Nezvaný host je tak s mírnou nadsázkou takovým příjemným předobrazem skvostné Americké krásy (rýpavá ženuška se tu taktéž jmenuje Caroline), nejednou zamrazí, ale jinak i po letech spolehlivě pobaví. Milovníci černého humoru by jej určitě neměli jen tak přehlédnout.. Velká škoda předčasného úmrtí Teda Demmeho, v nahořklém komediálním žánru mohl ještě leccos nabídnout!!(5.12.2009)

A všetko to buchne na Vianoce. To už je čo, keď ľutujete viac zlodeja, ako jeho "obete" :D - milí manželia, milý synáčik, milá babička... radosť sledovať ten cirkus. Napriek tomu, že koniec je až zúfalo jasne predvídateľný a z niektorých situácií sa dalo vytĺcť viac, film má neopísateľnú iskru a o dávku humoru na večer je postarané.(15.12.2011)

K tomuhle filmu jsem se dostal díky Denisi Learymu. Jeho Rakovinu nevyléčíš mě pobavilo jako už dlouho nic a řekl jsem si, že tenhle chlápek by nehrál v kdovíjaké kravině. Nelitoval jsem! Je to fakt moc hezké, přiměřeně černé, plné hlášek a hlavně po čertech dobře zahrané od všech zúčastněných. Jedna z nejlepších vánočních komedií.(10.8.2007)

Gus (Denis Leary) je profesionální zloděj, jen má poslední dobou kapku smůlu. Nejenže se mu nepodařilo vybílit poslední vyhlídnutý dům, kde ho překvapilo zabezpečovací zařízení, ale při svém útěku vezme jako rukojmí Caroline (Judy Davis) a Lloyda (Kevin Spacey) Chasseurovy. To ale netuší, že tito dva jsou právě v rozvodovém řízení, a svými hádkami vyvádějí z míry i mnohem klidnější povahy než je Gus. A když se k nim přidá jejich syn - mladý delikvent a Lloydova matka s celou familií, má Gus co dělat, aby z toho vyvázl alespoň se zdravým rozumem ... I když si myslím, že už mě moc filmů překvapit nedovede, tak se vždycky něco najde. Nezvaný host (alias Ref) je rozhodně originální film, který si sice určitě pro svoji vtipnou a zajímavou zápletku budu pamatovat. Kevin Spacey a Judy Davis jsou jako manžele naprosto skvělí - člověk by ani nevěřil, že je něco takového možné - nicméně jejich vzájemné hádky (ač vtipně zasazené) nedokáží udržet celý film. Jakmile se pole osob ve filmu rozšíří, začne se vtip i zábava kamsi vytrácet a nahrazovat je nuda..(16.1.2009)

Kdyby ten film měl pouze tu komediální část ve stylu "co to tu páchne" víc než tři hvězdy by si nezasloužil. Ale například okamžik, kdy místní kapitán průmyslu s gustem oznamuje veliteli policie, že bude propuštěn, načež ten mu řekne "Bobe, spal jsem s tvojí ženou. Třikrát." je dokonalý. A scény, kdy si Caroline a Lloyd všechno řeknou na rovinu je snad pro tenhle film škoda.(10.8.2007)

• - Spoiler: Gus (Denis Leary) vystřelí za celý film pouze jednou, a to aby umlčel požární detektor. (aluna)