Nezvaný host

The Ref

Nezvaný hosť

Komedie / Krimi / Drama

USA, 1994, 92 min

Gus (Denis Leary) je profesionální zloděj, jen má poslední dobou kapku smůlu. Nejenže se mu nepodařilo vybílit poslední vyhlídnutý dům, kde ho překvapilo zabezpečovací zařízení, ale při svém útěku vezme jako rukojmí Caroline (Judy Davis) a Lloyda (Kevin Spacey) Chasseurovy. To ale netuší, že tito dva jsou právě v rozvodovém řízení, a svými hádkami vyvádějí z míry i mnohem klidnější povahy než je Gus. A když se k nim přidá jejich syn - mladý delikvent a Lloydova matka s celou familií, má Gus co dělat, aby z toho vyvázl alespoň se zdravým rozumem ... I když si myslím, že už mě moc filmů překvapit nedovede, tak se vždycky něco najde. Nezvaný host (alias Ref) je rozhodně originální film, který si sice určitě pro svoji vtipnou a zajímavou zápletku budu pamatovat. Kevin Spacey a Judy Davis jsou jako manžele naprosto skvělí - člověk by ani nevěřil, že je něco takového možné - nicméně jejich vzájemné hádky (ač vtipně zasazené) nedokáží udržet celý film. Jakmile se pole osob ve filmu rozšíří, začne se vtip i zábava kamsi vytrácet a nahrazovat je nuda..(16.1.2009)

A všetko to buchne na Vianoce. To už je čo, keď ľutujete viac zlodeja, ako jeho "obete" :D - milí manželia, milý synáčik, milá babička... radosť sledovať ten cirkus. Napriek tomu, že koniec je až zúfalo jasne predvídateľný a z niektorých situácií sa dalo vytĺcť viac, film má neopísateľnú iskru a o dávku humoru na večer je postarané.(15.12.2011)

Celkom zaujimava rodinna terapia so sympatickym zlodejickom ako hlavnym terapeutom. Obsadenie je skvele a ustredna trojka predvadza zabavne vykony. Bohuzial scenar nie je az tak vynaliezavy a mohlo to byt este o stupen vtipnejsie. Ted Demme mi az na jednu stastnu vynimku vzdycky pripadal ako tuctovy rutiner a tak aj tento film je len slusny nadpriemer na jedno pozretie. 6/10.(12.10.2015)

Na dialozích postavená komedie, nutno dodat, že právě díky jim je to tak dobré a nápadité. K tomu napomáhají herecké výkony, jak rozhádaného manželského páru, tak zlodějíčka Denise Learyho, na kterého jsem se obzvláště těšil. Probíhá to nezávisle na čas a hezky se na to kouká a to je pro mě základní kritérium, který dělá tuto komedii tak dobrou a zajímavou. K tomu od režiséra, který se velice přátelil právě s Denisem Learym a jeho kariéra právě měla na vzestupu. --- Víte madam, nejradši bych Vás pověsil do průvanu - Vy myslíte za koule?(10.8.2007)

Několik dobrých vtipů se našlo, nejlepší byl film ze začátku, pak už trochu ztrácel grády, ale překvapivě se do toho často dostával zpět. Nejvtipnější bylo neustálé dohadování hlavní dvojice (Davis, Spacey). Taková ne příliš legrační oddychovka, u které se však dá alespoň párkrát zasmát. 60%. (65% za tu hlavní dvojici.)(17.7.2012)

• - Spoiler: Gus (Denis Leary) vystřelí za celý film pouze jednou, a to aby umlčel požární detektor. (aluna)