Píše se rok 1949. Ed Crane (Billy Bob Thornton) je kadeřník v malém městečku Santa Rosa někde na jihu Kalifornie. Jeho žena Doris (Frances McDormand) pracuje v místním obchodě a potají preferuje intimní společnost svého šéfa, Velkého Davea (James Gandolfini). Ed prostě nemá jediný důvod ke spokojenosti se svým doposud marněným životem. Jednoho dne se přijde k Edovi ostříhat člověk jménem Creighton Tolliver. Svěří Edovi svůj tajný sen - založit velkou síť chemických prádelen. Bez počátečního kapitálu deset tisíc dolarů je to ale stále jen sen

Každá scéna buduje tu následující, jedno překvapení za druhým exploduje s nemilosrdnou logikou, každý záběr je vybírán s maximálním účinkem, enigmatická tvář B. B. Thorntona se zarývá hluboko do paměti - tomu všemu dohromady se říká režisérská virtuozita. (oficiální text distributora)

Pitrsss

Kdyby se tempo filmu měřilo na bpm, Muž, který nebyl by neměl ani 50, přesto jsem nenudil. Ta podivně líná atmosféra Edovy bizarní existence mi naprosto učarovala. Černobílé filmy mají své kouzlo, ale přidejte k tomu Coenovský nadhled, smysl pro humor a nápaditou režii, plus kamennou tvář Billyho Thorntona a filmová lahůdka je na světě. 80% ()

waits

Počvtrté jsem viděl tenhle snímek a definitivně jsem si ho posunul na první místo v coenovském žebříčku. Ano, dokonce před Velkýho Lebowskiho, Fargo i Země, která není pro nás, starý...Coeni mě dokážou vtáhnout od prvního záběru, sledovat práci kamery a výstupy jednotlivých herců jsou čistým požitkem. Thorton je v roli dokonalý, zápletka krutě noirovská. Když zavřu oči, dokážu si přehrát téměř všechny záběry, za sebe mám rád např. ten, ve kterém sleduje kamera Eda Cranea z nadhledu (nádherná, téměř komiksová estetika) nebo statické záběry na nehybného Cranea s hořící cigaretou v ruce. PS Jeden z filmů, u kterého český dabing nezničí celkový dojem. Štepničkův Ed je parádní. ()

Nolanofil

Perfektná kamera, hudba, herci. Výborne vyrozprávaný príbeh, tá čierno - bielosť tomu dodáva neskutočnú dobovú autentickosť... je tu niekoľko výborných scén (rozhovor na verande s Veľkého manželkou) a kopu ďalších... len ako celok to nieje úplne dokonalé, súcitíte s postavou, zaujímate sa o jej príbeh, ale aj tak nieste úplne spokojný. Ale bavilo ma to a veľmi, možno druhý krát to bude za 5* možno.. ()

nonick1

Zřejmě poprvé jsem se setkal s tím, že oficiální text distributora vystihuje přesně nejen film, ale i můj dojem. Zde stůjž tedy onen text: "Každá scéna buduje tu následující, jedno překvapení za druhým exploduje s nemilosrdnou logikou, každý záběr je vybírán s maximálním účinkem, enigmatická tvář B. B. Thorntona se zarývá hluboko do paměti - tomu všemu dohromady se říká režisérská virtuozita". ()

kaze

Skvelý Billy Bob Thornton, pre ktorého sú takéto postavy ako stvorené. Film je ssám o sebe perfektný, asi zatiaľ najlepší, ktorý som pánov Coenovcov videla. ()

Tumáš

Zatím jediný film od tolik opěvovaných bratrů, který se mi líbil. Že by proto, že mi připomíná můj oblíbený Film-noir? Možná. Kamera výborná a děj takřka dokonalý. 89%. ()

FakyCZ

Vždycky, když už to vypadalo dobře stalo se něco co to zase pos*alo. Černobílé provedení tomu vážně slušelo něco to tomu přidá, při převypravování celého Edova příběhu. Thortnův výraz byl stále stejný jakoby od začátku odevzdaný a s každou zapálenou cigaretou mě bavil víc a víc. 4,5* ()

Gastovski

Další skvělý film od Coenů, možná i ten nejlepší. Billy Bob Thorton ve své nejlepší roli (teda až na Santu.:)) a jak je u Coenovských filmů zvykem, tak i "vedlejšáci" odvádějí svělý výkon. Některé momenty a zvratové situace jsou zde, nebojím se říct, až geniální. A myslím, že kdyby byl snímek barevný, ztratilo by to svoje kouzlo. Takhle nezbývá než zatleskat. ()

IBBY

...neuvěřitelný zážitek...ta nicotnost a životní stereotyp...bez naděje na "lepší" a zajímavější život...a pořád se nic neděje...a jako bonus skvělý Billy (nemusí pohnout ani svalem ve tváři a člověk ví jak mu je a na CO myslí)... ()

El-Barto

Zbožňuju Coenovic neobyčejné příběhy obyčejných lidí. Ed Crane v podání mistrovkého Billyho Boba Thorntona je jedním z nich, jen má trochu víc smůly než ostatní. Scéna havárie s hlavní Edovou myšlenkou: "vlasy rostou ještě chvíli po smrti", mě dostala nejvíc z celého filmu. Oproti třeba Burtonu Finkovi mě tady chybí nějaká nezapomenutelná scéna, 8/10. ()

ondrin

Filmy bratři Coenů jsou jedny z mála, kde jen stěží můžeme předpokládat průběh děje. Přitom na za začátku bývá docela obyčejný hrdina s docela skromným snem. Můj oblíbený básník kdysi řekl: „Osud nám hází drobky", ale v případě Coenů hraje hlavní roli náhoda, malé detaily a s nimi spojená kauzalita. Mám rád originální tvůrce bortící zaběhlé stereotypy, nemohu tedy hodnotit jinak než za 5*. ()

zahadum

Úchvatná kamera a hra so svetlom. Minimalistické hranie B.B.Thorntona priam uspáva, jeho pohyby tela, mimika a malá zhovorčivosť to všetko tvorí sympatickú postavu ktorá vidí svet okolo seba vo svojej hlave. Vnútorné monológy milujem a v tomto filme je to všetko dotiahnuté na 100 %. Veľké plus dávam aj pre obhajcu ktorého tak skvelo stvárnil Tony Shalhoub. Bratia zase nesklamali. ()

*Colorado

Zvláštní (provedení, hudební doprovod), mdlý (hudební doprovod, dějová akčnost), ale ne špatný film. Pochvalu si rozhodně zaslouží Billy Bob Thornton, ačkoliv toho zase tolik nepředvede, ale to přesně zapadá do stylu filmu. Docela zajímavě se ty události, které potkaly hlavního hrdinu Eda Crana (Thornton) sešly, a o tom, jakým směrem se to bude ve finále vydávat, jsem hrozně dlouho neměl ani páru a byl jsem občas stejně překvapen jako již zmiňovaný Ed, ale nebudu raději nic prozrazovat... ()

Ukubumbahoo

Film mě zaujal především ve dvou věcech. Za prvé: B.B. Thornton je naprosto úžasný a jeho doprovod celým filmem ve mě pocit uspokojení z filmového zážitku určitě nechal. Za druhé : Kamera. To jakým způsobem je film natočen je místy až neuvěřitelné. Černá a bílá vykresluje atmosféru a vše okolo opravdu krásně. Téměř všudypřítomný kouř, ať už z Edovi, či z cigaret jiných postav, ve mě někdy budil pocit, že vedle mě někdo opravdu kouří. Neuvěřitelné! :) ()

Andronikos

S ubiehajúcimi minútami sa s "logikou" filmu možno zžiť natoľko, až sa stane predvídateľným. Napriek tomu je pravdou, že väčšiu časť stopáže som sledoval zaujímavý, pretože ťažko odhadnuteľný sujet. V tomto smere výborné. - K posolstvu/idei je ťažké vyjadrovať sa, pretože ide podľa môjho názoru v prvom rade naozaj o (ne)chutnú zábavu, správne postmodernú hru, ktorá môže rovnako dobre ako na obrazovke Ed/Thornton a Riedenschneider/Shalhoub vyjavovať alebo predstierať čokoľvek, na čo práve má chuť (sorry za personifikáciu) alebo čo sa Coenovcom práve hodí. - Ostatne, aj ten čiernobiely obraz je roku Pána 2001 len hraním sa na staré dobré časy; netrúfol by som si však tvrdiť, že filmu nepomohol. - Zatiaľ zostanem pri dejovej stránke a hodnotení *****, prípadná následná repríza a komparácia s ďalším materiálom - na ten coenovský sa začínam poriadne tešiť - tento verdikt snáď časom preveria. ()

Noir Film Festival 2021: Filmy bez předsudků

Noir Film Festival 2021: Filmy bez předsudků