Muž, který nebyl

The Man Who Wasn't There

Muž, ktorý nebol

Drama / Krimi

Velká Británie / USA, 2001, 116 min

Už som videl niekoľko filmov od Coenovcov, takže nemôžem povedať, že mi je ich dielo neznáme. Ale ani to, že patrím k ich nekritickým obdivovateľom. Ich tvorba je zaujímavá a nevšedná. Platí to aj o Mužovi, ktorý nebol, ktorý radím k tomu lepšiemu z ich tvorby. Voľba čiernobieleho filmového materiálu a Billyho Boba Thorntona do hlavnej úlohy boli pre úspech filmu rozhodujúce. Frigovsky nehybná tvár hlavného hrdinu akoby symbolizovala nehybnosť jeho prázdneho a stereotypného života. Ale nielen on, ale aj ostatné postavy sú výborne vykreslené. Vrátane mladučkej Scarlett Johansson povinne cvičiacej Beethovenovu Mondschein sonate, ktorá sa nevymyká z plejády neúspešných a problémových postáv zaľudňujúcich tento film. Príbeh má množstvo peripetií, ktoré umožňujú nevnímať jeho relatívne pomalé tempo. Som rád, že som si pozrel tento film. Len som mal po istom čase nutkanie spočítať scény, v ktorých Ed Crane nefajčil. Ak by justícia chvíľu počkala, nepotrebovali by na exekúciu ani elektrické kreslo.(2.8.2012)

Řada oblíbených coenovských herců v přímočaré a černě komediální poctě noiru. A ačkoli se mi Edova temně laděná cesta líbila náramně, hluchá místa právnické linie dávají tempu nenápadné rány pod pás. Vše ostatní je ovšem na výbornou, jak skvělý Thornton, tak roztomilá Scarlett, výtečná atmosféra a krásný klavírní podklad.(19.7.2006)

Sled fotografií, kterým bratři Coenové darovali pohyb a skvělé dialogy. Absurdita snímku je vystavena tak, aby budila dojem prosté nahodilosti v životě člověka, který je spíše pozorovatelem, než aktivním přispěvatelem k směřování vlastní cesty. Teda, pokusí se být iniciativní jednou a na nečekané důsledky koukáme zbytek stopáže. Tím nejhezčím ale beztak zůstává vizuální stránka.(21.7.2015)

Vizuálně perfektní úmyslně černobílý snímek bratří Coenů. Špičková kamera, jednotlivé záběry by se mohly tisknout jako fotografie ve fotografických magazínech - třeba ta hlava vdovy v závoji vyprávějící o svém mrtvém manželovi v dokonalém protisvětle. Film je černý až hrůza (ve smyslu stále se zvyšujících následků původně nápadité pomsty), jen trochu tady absentuje černý humor u bratří Coenů jinak obvykle hojně přítomný (např. v Bratříčku, kde jsi?), takže se z toho stává "pouze" dokonalá absurdní detektivka, jakou dokáže napsat život, nebo dokonalý scénárista a natočit skvělý režisér. Trailer: http://www.youtube.com/watch?v=htxvLcSnOU0(24.1.2009)

Další dokonalá perla z dílny bratrů Coenových se sice tváří jako film-noir, ale s jehou formou opět pracuje dost originálně. Billy Bob Thornton dokazuje, že i jako naprosto pasivní hrdina může utáhnout celý film, ale zbytek výtečného osazení tady určitě není jen pro parádu. Ještě bych se měl zmínit o krásné hudbě a znamenité práci kameramana.(11.7.2005)