On byl drsný právě tak jako příroda kolem, ona křehká s netušenou vnitřní silou. Snímek Nevěsta pro Zandyho natočil v USA švédský režisér Jan Troell podle literární předlohy Lillian B. Rossové Cizinka. Zavede nás do krásné oblasti Big Sur na severu Kalifornie nedaleko pobřeží Tichého oceánu roku 1870. Zandy Allan, chovatel dobytka na divokém pobřeží severní Kalifornie, drsný jako příroda, která jej obklopuje, čeká v městečku na příjezd své nevěsty Hannah. Odpověděl na její inzerát s nabídkou sňatku a zaplatil jí cestu dlouhou dva tisíce mil. První setkání není ani pro jednoho příjemné. Útlá blondýnka, která v dopisech zatajila svůj věk, je podle Zandyho pro drsný život v horách příliš křehká. Muž se jí hned první večer proti její vůli zmocní. Ve štíhlé a něžné ženě však roste vzdor a netušená síla... Se smyslem pro detail a bez mnoha slov sleduje režisér postupně se měnící vztah obou protagonistů. V příběhu o prvním bouřlivém roce jednoho manželství na inzerát vytváří podrobnou studii dvou rozdílných osobností. Připomeňme jen hvězdné obsazení – ústřední dvojici ztvárňují Gene Hackman a Liv Ullmannová. (Česká televize)

Autogram

Zandy toho o manželstve veľa nevie. Iba to, čo pochytil od svojich rodičov, a to sa ukáže ako celkom nevyhovujúce pre jeho novú manželku nájdenú cez inzerát. A jej pohnútky k takémuto manželstvu a manželovi sú najskôr celkom nepochopiteľné. Už úvodné zoznámenie je z dnešného pohľadu emancipovanej doby na facku a dovi dopo. Ale takto sa to neriešilo a nakoniec sa ukáže, aký to má všetko význam, a ako sa zo Zandyho môže stať človek hodný syna. Chce to ale trpezlivosť a zápas jeho ženy Hanny o zmenu, zápas väčší ako zápas s medveďom, ktorý nám Zandy predvedie. –––– Slušná, dosud svobodná žena, rodilá Američanka by se ráda provdala na západ. –––– Kde jsou šňůry na prádlo? – Žiju bez kudrlinek. Nikdy tady žádný nebyly. ()

solskjaer

Tento film jsem viděl asi tak před 5 - 6 lety kolem půlnoci na ČT2 či ČT1 a čekal jsem od toho totální propadák, ale již v titulkách, kde jsem narazil na jméno Hackmana jsem zbystřil, neboť u mě vždy platil za super herce. Nezklamal. Ba právě naopak, film mě dostal téměř ve všem, i když byl trochu drsný hlavně pro ženy, ale myslím si že takhle to prostě dříve chodilo. Každopádně film mě dostal a od té doby ho sháním, kde jen mohu. Neboť je to opravdu nádherný film. Film by si zasloužil 4,5 hvězdičky ale to tady nejde , dám ale 5 protože film má zde nedoceněnné ohodnocení. ()

xaver

Hodně drsný snímek, který se snaží vypovídat o tom, jak to skutečně na "divokém Západě" vypadalo. To nejsou bezduché střílečky, rvačky v saloonech, karbanící a barové tanečnice, ale výpověď o tvrdé realitě. ()

Jezinka

Dvě hvězdy především za to, že mi nedalo problém se na to dívat na etapy. Lepší název by byl Zandyho děcko, protože to je to hlavní o co Zandymu jde. Tak může být hrubý na těhotnou ženu, ale pak jde zázrakem do sebe a budou štastni až do smrti. Herecké výkony jsou dobré, ale celkově mne film spíš nudil a s westernem to má společné jen to, že to odehrává kdesi na západě. ()

klukluka

Tohle je ten případ PĚKNÝCH tří hvězd. U mě tenhle film na víc nedosáhne, dostal ode mě maximum možného. Všechno tu bylo perfektní, jenom to zkrátka bylo moc “obyč”- toť vše. ()

Han22

Dejte western do pracek švédskému režisérovi a stvoří nudné pomalé vztahové drama. I když vztahové... co je to vztah bez špetky jakéhokoliv citu? On je hrubiánský, panovačný kokot co chce ženskou, ale neumí se k ni chovat, ona upjatá chladná pipka co se přižení na západ a čeká bůhvíco. To není vztah, oni vedle sebe prostě existují. Ani jeden z páru mě nebyl sympatický, nic jakkoliv westernového se tu nestane, takže sledovat je to pekelná nuda. 2* a nebýt posledních cca pěti minut, které jsou celkem pěkné, bylo by to ještě za míň. ()

dormouse

Zandy si najde nevěstu přes inzerát, protože jak jinak se může honák seznámit s poctivou holkou? Ale Nevěsta Hannah je trochu starší, než psala v dopisech, a Zandyho ranč je zas o dost drsnější, než Hannah čekala. Rozčarování na obou stranách a přetežký úkol najít k sobě cestu. Dva zcela odlišní lidé, oba dostatečně tvrdohlaví, aby si šli za svým. Poučení pro dívky: vždycky si všimněte, jak se chová otec nastávajícího, ke své manželce. Pravděpodobně dopadnete stejně. Drsný příběh a poctivý film s výbornými hereckými výkony Liv Ullmann a Gene Hackmana, stará dobrá sedmdesátá léta. ()

arcticsky

Zajímavý, v hlavních rolích dobře obsazený snímek. Klasická westernová témata a klišé zde chybí. Hodně to připomíná vynikajícího Zálesáka z roku 1966 s Oliverem Reedem. ()

Jeremiah

Po druhém shlédnutí tohoto filmu musím říci, že ve mě vzbudil pocit, jako by režisér chtěl říci "ejhle lidé, zde vidíte Zkrocení zlého muže". Drsný rančer v podání charismatického G.Hackmana je postupně přetvořen v milujícího a hrdého otce - a o tom je přece celý život, né? ()

zahadum

Neotesaný samotár Zandy Allan ( Gene Hackman ) a chovateľ dobytka spozná ženu ( Liv Ullman ) s ktorou komplikovane spoločne hľadajú cestu k sebe. Hackman dokonale hrajúci chladného chlapa ktorý má srdce zamknuté v ľade. ()

haWranka

Tohle mě bavilo. Chlap, kterej netuší, co s tvrdohlavou manželkou, oba se snaží, ale nějak jim to nejde. Až na konec... :) Do westernu to má opravdu daleko, ovšem mně to vůbec nevadilo, spíš naopak. ()

Nalimator

Parádní film, co ukazuje, jak se dřív chlapi chovali k ženskejm, hlavně na farmách. Trocha té emancipace dřív asi bylo zapotřebí. Tedy jak nechal to stádo prohnat jejíma záhonkama, to pro mne jako nadšeného zahrádkáře byl důvod ho skopat do kuličky. ()

DeDanu

To, že se film odehrává v kulisách Divokého západu ještě neznamená, že ho lze označit jako western. Ale to je asi jediná chyba, kterou jsem našla. Oba hlavní protagonisté jsou skvostní. ()

hanca.uh

Velmi hezký a "syrový" starý film. Výrazové zpracování místo slov. Dokonalé. Hackman i Ullmannová skvěle své role zahráli. ()

gizi

Pěkná příroda, drsný Hackman, no a když mám pocit, že film začíná být zajímavý, je konec. 65%. ()

honza.g

Drsná krajina vyrobí drsné lidi. Na výchovu k manželství jaksi nezbývá čas a soužití dvou lidí z kultirně odlišných oblastí může být těžší než když by byli z rozdílných společenských vrstev. Společný rodný jazyk zdaleka nestačí, důležitější je vědět, že život ve dvou je něco jiného, než být sám. Zandy na to nakonec přišel, ale pro jeho ženu to trvalo bolestně dlouho. Hackman nezklame a LU vlastně taky ne, ostatní jsou jen kulisa pitoreskních postav, reprezentantů obyvatel řídce osídlených hor. ()