Žhavý písek, tvrdý dril a smrt na každém kroku, takový je život Cizinecké legie pod žhavým Africkým sluncem. Hlavní postavou příběhu zasazeného do dvacátých let dvacátého století je lehkomyslný francouzský boxer a flamendr Alain Lefevre, který udělá tu chybu, že se zaplete s milenkou nechvalně známého mafiánského bosse. Na útěku před jeho zabijáky se rozhodne ukrýt osvědčeným způsobem a nechá se naverbovat k francouzské cizinecké legii, která ho pošle k pluku do severní Afriky, kde se stává spolubojovníkem pestré směsi mužů všech možných ras, vyznání i příčin, které je přivedly do řad legie. Tady se mladý muž musí utkat nejen s brutálním psychopatickým velitelem, tradičně tvrdým a krutým výcvikem, ale také s jednotkami krvelačných partyzánů a dokonce i s najatým zabijákem, který ho přijede zabít poté, co francouzský mafián zjistí, kam zmizel. Všechny rozpory mezi muži jednotky, všechny jejich osobní potíže a pocity se ovšem stávají bezvýznamnými v okamžiku, kdy je pevnost napadena Araby odhodlanými ke všemu. Zdá se, že tentokrát ani kulomety zasypávající nepřítele deštěm kulek nepomohou. A tak nezbývá než doufat, že Alain přežije a vrátí se do Paříže, aby mohl očistit své jméno pošpiněné falešným obviněním a také získat ruku ženy, kterou stále miluje. (oficiální text distributora)

spikey1

Damme to zkusil trochu jinak, s puškou, s dlouhými dialogy a bez vysokých kopů, a jak to dopadlo? Měl by méně mluvit a rozhodně víc kopat. ()

fabuloz

Největší slabinou je scénář, který je strašně přímočarý a nijak bohatý. Dalo se předvídat, že VD bude leaderem slabších a utlačovaných atd ..Co jsem však nečekal, že to nebude až tak velká nuda jak jsem se z předchozích komentářů dočetl. Myšlenka tohoto počinu byla vskutku dobrá, ale někde se asi stala chyba, jinak by tento film neměl takové nízké hodnocení. Za mě je to dobrý, takže 3* ()

Danoboss

Veľmi slušná Van Dammovka, výhradu by som mal jedine voči opakovanému tých istých scén (nie podobných, myslím naozaj tých istých). ()

tempus

Mezitímto filmem a válečnou částí 4 pírek vlastně není rozdíl. Až budu chtít vidět nějakého válečného hrdinu znovu (a to válečný žanr nemám rád), tak je legionář vanDammem na prvním místě. ()

The Viper

Náhodou tohle jsou jediné filmy, kde dokážu sežrat to přehnané hrdinství a i přesto že ten závěr byl hodně přitažený za pačesy, tak se mi film líbil. A jak někteří kritizují Van Dammovi výstupy, tak je to přesně to, co se mi na něm nejvíce líbí. Ten jeho zdrcený pohled při emočně vypjatých situacích. Takového Van Dammeho jsme viděli již ve Lvím srdci a v tomto filmu ukázal, že to lví srdce má i on sám. ()

sedm.1

Legionář Jean-Clauda van Damma je sice béčko, ovšem v rámci možností produkce a talentu tvůrců, tak béčko poměrně výpravné, velmi atmosférické a vlastně i docela stylové, což vše toto zmíněné dohromady tvoří docela působivou podívanou, jenž disponuje ale i dalšími překvapivě fungujícími prvky, jako zajímavé postavy, které mají výrazný vliv na děj a jsou i sympatické, a to nejen díky slušnému castingu, dále film nabízí i poměrně fungující emoce, v druhé polovině filmu pak dostane pořádný prostor i akce, kterou určitě též nelze označit za nějak lacinou, jelikož nabízí jak souboje, tak především spoustu střelby a výbuchu, a její zpracování celkově budí efektní a přesvědčivý dojem, no a samozřejmě vůbec marná není ani samotná zápletka, fungující jak na začátku ve Francii, tak následně v severní Africe, má spád, nenudí, občas i překvapí, takže i v tomto ohledu se jedná o fajn podívanou. Vyloženě vytknout jinak, opět tedy s ohledem na možnosti filmařů, není pak asi Legionáři co, tudíž Van Damme účinkováním v tomto snímku zkrátka své filmografii tentokrát ostudu neudělal, sice zde tedy neukázal téměř nic ze svého bojového umění, ale charisma tu měl zase na rozdávání, takže ano, za mě působivé, slušně natočené béčko. ()

Han22

Před nějakýmu x lety mě tento film neuvěřitelně překvapil a potěšil. A i po letech musím uznat, že jde o jeden z nejlepších Van Dammových filmů. Van Damme nehraje žádného bijce, ale obyčejného boxera, který odmítne prohrát zápas, zmanipulovaný mafií a po smrti bratra prchá z bláta do louže - do náruče cizinecké legie. Ta bojuje v nekonečné poušti proti oprávněně naštvaným Arabům, kterým se nelíbí že se jim tu roztahují cizinci. Legionář není žádný velkofilm, ale nabízí solidní příběh, skvělé vedlejší postavy podpořené hereckými výkony (Van Damma se to pochopitelně netýká), humorné odlehčení i solidní emoce. A když dojde na válečné scény, jsou perfektně natočené. Zkrátka a dobře se nejedná o žádné béčko, ale solidně natočený historicko-válečný film, kterému se kromě mírné lacinosti nedá moc vytknout. Pro mě proto zasloužené 4 hvězdičky i po letech a úpřimně ty odpady tady fakt nechápu. ()

iXtr3m3

Slabšia verzia skvelej Sahary (nemyslím tú s McConaugheyim). Ale na JCVD na tú dobu netypická úloha a póza, experiment, ktorý síce vo výsledku moc nevyšiel, ako mal, ale snahu oceniť musím. Výprava bola pekná, potešil aj výber samotného prostredia francúzskej légie a samozrejme potešil aj Adewale Abgaje. ()

wosho

Klidně na mě pošlete inkvizitora Boblika,ale tahle Vandamovka se mě velmi moc líbila a s Živým terčem patří k jeho vrchlům,Peter Macdonald se opravdu snažil a z mizivého rozpočtu natočil parádní film o odvaze,přátelství,cti a obětování se pro kamarády. ()

Paldiny

MacDonald sa tým púštnym arabom skrátka rozumie a ako tomu bolo pri treťom Rambovi aj tu ich vykresľuje ako nezničiteľnú armádu psov, čo si budú strážiť svoje teritórium do posledného muža. A je im maximálny šumák či majú Rusi, Amíci alebo v tomto prípade Francúzi na to iný názor. Film sa odohráva medzi vojnami a masíruje chlapskú dušičku rečami, na ktoré počuje iba ona. Prepiera sa tu ušľachtilosť, česť, priateľstvo a v neposlednom rade láska (k ženám). Drobné konflikty ako zrada, chamtivosť, skazený charakter už akosi patria k tomu. Akcie dostatok, v druhej polke vlastne nonstop jazda. Hudba, herci, spracovanie v rámci škatuľky fajn, veď zas rozpočet nepatril k najmenším, ale mám pocit, že sa režisér za celú tú dekádu nikam neposunul. Tak či onak bol tretí Rambo o hviezdu lepší. ()

Mikino00

Notnou inspiraci v podobných filmech film nezapře, vývoj postav je očekávatelný, těch pár přestřelek je slušných, ovšem film ničím nepřekvapí. Van Damme se pokusil o vážnější roli, ale měl si nejdříve pořádně přečíst scénář. ()

filipvrbik

Už mi není deset let, taky to není vandammovina jako ostatní (Lví srdce, Krvavý sport), takže už to není ono, ale úplně špatné to taky není, akorát je to spíš dobře natočeno, než, že by to byl nějaký přelomový příběh... Kdyby se tu tolik nestřílelo (což je asi jediná náplň filmu), mohlo to být celkem fajn...50% ()

Johny303

Van Damme ve filmu na úrovni??? Ano, je to tak! Ale něco mi říká, že to bylo poprvé a naposled, což je škoda, protože teď po shlédnutí Legionáře už vím, že tenhle hlavní představitel nekoukatelných filmů umí být i dobrým hercem, pokud k tomu dostane příležitost. Jinak, co se týká zdejšího porovnávání s Pochoduj nebo zemři, možná že se tvůrci Legionáře místy inspirovali, ale rozhodně bych to neoznačoval za ,,vykrádačku".Ostatně k automatickému porovnávání těchto dvou filmů táhne zejména prostý fakt, že snímků o Cizinecké legii je naprosté minimum.... Jo a ještě bych se rád vrátil k té ojediněle kvalitní roli Van Damma a chtěl bych podotknout, že tak jako je Legionář jediným kvalitním filmem tohoto herce, tak Pochoduj nebo zemři je snad jediným kvalitním filmem jeho porovnávaného protějšku Terence Hilla. ()

Danny88

Vynikjuci dobrodruzny film z legionarskeho prostredia....Fajn hudba, kamera, prostredie a vynikajuci Van Damme ako legionar ktory si prejde peklom. ()

johnymdoe

Starší záležitost, ale hodně dobrá. Van Damme sice opravdu moc nehraje, za to ale ostatní herci ho skvěle v tomto nahrazují. Navíc velice dobrá výprava a kostýmy, takže si člověk opravdu připadá jako v roce 1925. Scénář bych sice napsal sám, ale je to přeci válečný film...to nemůže člověk očekávat moc moudra. Vtípky fungovaly, vážné scény také a k tomu navíc dobrý střih a kamera...celkově film který je na sobotní večer ideální a já rád hodnotím vysoko nad průměr. ()

Puol

Film pochoval pytomý scenar plný klišé a zbytočného hrdinstva. Inak takáto herecká poloha van Dammovi celkom svedčí a kupodivu ani veĺmi nechýbajú tie jeho famózne roznožky. Na výprave filmu je badať vyšší rozpočet, obrovský rozdiel vočí jeho súčasnej produkcii. ()