Dobytí severního pólu

(divadelní záznam)

V pražské restauraci „Pod Vyšehradem”, kam Cimrman rád chodíval na rybí speciality, přisedl k němu jednoho večera majitel hostince a zeptal se ho, zda by pro příští ples ledařů branického pivovaru nesestavil živý obraz „Češi na severním pólu”. Cimrman nabídku přijal a rozhodl se, že prostuduje polární tematiku přímo na místě. Nejcennějším přínosem jeho cesty do Arktidy byl jeho objev sněžného člověka (játyho). Cimrman se s ním osobně setkal, a jelikož k tomu došlo právě v době říje, mohl zblízka pozorovat jeho pohlavní život. Po návratu do vlasti, jsa silně nachlazen, nadiktoval svému sousedu Padevětovi hru „Přetržené dítě”, která byla takřka nehratelná v podobě, jak ji rekonstruoval dr. Brukner, která je však naprosto hratelná po revizi textu, kterou později provedl prof. Vondruška. Když se Cimrman uzdravil, ale jeho pravá ruka díky omrzlinám nebyla s to udržet pero, napsal levou rukou hru „kompaktní a čirou jeko střechýl” (Šalda) Dobytí severního pólu Čechem Karlem Němcem. Z ní se svět – bohužel pozdě – dovídá, že čtveřice pražských otužilců stanula na nejsevernějším bodu naší planety o celý den dříve než Američan R. E. Peary. (oficiální text distributora)

Lokitre

„Navrhuju sníst psy." Tady pět hvězdiček nestačí. Inteligentní humor se skvělými herci v jedné z nejlepších Cimrmanových her. Tohle hra vás rozesměje i v sebehorší náladě :) ()

demovka

Nejsem skalní fanynka a neznám tudíž všechny hry. Viděla jsem jen některé. Myslím si, že tato je ze všech, co znám, nejlepší. Neopakovatelný humor, kazdá věte je perla zapadající do úžasného celku. ()

terinka04

Cimrman byl prostě génius a můžeme o tom vést spory, můžeme s tím i nesouhlasit, ale to je asi tak všechno co s tím můžeme udělat . Opět skvělý seminář a počítám i zkoušení nového divadelního technika a samozřejmě básničku :D Samotná hra byla samozřejmě úžasná a vtipná, hlášky bych mohla vypisovat do nekonečna . Žádný Robert Edwad Peary, Čech Karel Němec to byl! Jenom nechtěl aby úspěch připadl nenáviděnému Rakousku! Samozřejmě nesmíme zapomenout na písničku proti trudomyslnosti : Tam kde hy, tam kde hy, tam kde hynou sobi, Čech se přizpůsobí. Ve svém žánru 98% ()

Skylwalker42

Dokonalé ... Opravdu dokonalé... Jak úvodní přednáška, tak samotná hra. "Sníme psy" a Smoljak jako naprosto excelentní primitiv je již humornou klasikou. Smích trvající hodinu a půl - to je již nevídané. "Jdu na sever....a teď jdu na jih" :-) ()

soukyd33

Poznámka: Kdo nedá 5 hvězdiček, ten je asi divný. Geniální, jednoduše geniální. Takhle to má vypadat. 😀👍 Hlášky a scény, ale hlavně ty hlášky. Doporučuji. 👍 Hvězdiček 5 ()

Infernor

Snad všechno z plodného scénáristického pera dua Smoljak-Svěrák stalo se již, anebo se jenom stane, zlidověnou klasikou, která bude ještě velice dlouho, ne-li navždy (doufejme), parafrázovaná v slovním projevu nejedného fanouška DJC při pivku v hospodě, ale nejen tam.. Sám jsem, při svém vlastním výzkumu problematiky J.C. zjistil, že prakticky není životní situace, na kterou by nebylo možné aplikovat adekvátní výňatek z některého díla výšezmiňovaného tvůrčího dua parafrázující danou vzniklou situaci. Toto jenom dokazuje, že nejlepší hry píše sám život a že pánové Smoljak a Svěrák jsou jeho geniálními pozorovateli, kteří zvládají své životní zkušenosti bezbolestně, citlivo a s jakýmsi laskavým humorem přenést do svých krásných a vtipných her. Děkuji Vám, pánové.. Avšak bavíme li se o hodnocení jednotlivých snímků, kde ne každá hra splnila mé očekávání, tady dle mého názoru saháme k metám nejvyšším, jelikož osobně považuji hru Dobytí severního pólu za další z vrcholů jejich tvůrčích dovedností a na pomyslném piedestálu zastává tato hra určitě jeden z nejvyšších stupínků, avšak sakra, stupínků je tady prostě málo.. ()

Jurator

Hra Dobytí severního pólu je podle mě nejpovedenější ze všech Cimrmanových her. Je sice trochu nefér dávat pětihvězdičkové hodnocení a tak srovnávat s perlami světové kinematografie, ale důležitý je pro mě obsah, takže zas není co řešit. ()

Ywec

Moje nejmilejší hra. "Nezlob se na mě Václave, ale to bylo vod tebe nedomyšlený ... mě to taky zmejlilo, natož pak takovýho primitiva jako je Fryštenský." "Děkuju ti náčelníku, že ses mě zastal" ()

AlfrédHič

Nejsou to nejlepší Cimrmani ovšem jsou naprosto klasičtí a když to srovnám s výletem na Kokořín... a jen tak mimochodem: kolegové, nebrečte, na DVD už to je. ()

IvoP

"já jsem to celé pozorně vyslechl a vyvodil jsem z toho ten závěr, žebude-li ještě někdy příležitost a budu požádán o nějakou další rekonstrukci, že sevám na to vyseru" - všimněte si rozdílu mezi Petrem Bruknerem v roce 2006 a Jaroslavem Vozábem v roce 1987. ()

vitrouš

Mně to nedá, ale reaguji na komentář od kingik. Já zas říkám že " kingik je naprosto odporný, nesnesitelný a nevtipný, asi výplod choré mysli" Tak asi tak. Dobytí severního pólu je prostě bomba!!!! ()

Astu.

Jedna z nejlepších, ne-li nejlepší Cimrmanovka. Naživo je to prostě skvělý zážitek. "Tam, kde hynou sobi, čech se přispůsobí" ()