Strašidelný palác

Ronald Stein

Roger Corman

Ronald Sinclair

Scénografie:

Harry Reif (set dekoratér)

Masky:

Ted Coodley

Tentokrát je to spíš Lovecraft než Poe, ale je to asi jedna z nejlepších Cormanovek co jsem viděla. Pochopitelně nechybí spousta mlhy a pokroucených stromů a větví kolem tajemného paláce nad prokletou vesničkou, ale navíc jsou tu lovecraftovské motivy starých bohů a rybích lidí a podobných věciček a samozřejmě taky šílenství a černé magie. Vincent Price tu předvádí asi nejdémoničtější výkon i postavu, i když možná je to jen těma fousama :), každopádně jeho výraz a hlas když se zrovna nejedná o pana Warda je vynikající. Kulisy a výprava a herečky pochopitelně všechno dohromady zase úžasné a hlavně velmi napínavé a k tomu všemu s takovým tím oldschoolovým strašidelným hlavním hudebním motivem, který se mi tak zdá, že někdo trošku předělal pro jinou lovecraftovskou adaptaci :) možná pro Dagona. Tohle všechno by vypadalo normálně jako na pětku, jenže film dojíždí na takovou zvláštní pomalost druhé poloviny, kterou nezachrání ani závěr filmu. Z nějakého důvodu se to prostě začne dost vléct, i když atmosféra pořád zůstává, jen to prostě vypadá jak kdyby to ztratilo směr a jen to tak zbůhdarma plynulo dopředu. Ale jinak velmi pěkný oldschoolově strašidelný film :).(27.2.2011)

Nádherný gotický horror s vynikajícím Vincentem Pricem - rozdvojení jeho osobnosti jest bravurní, zejména poloha Mr.Hydea. Spojení Price+Corman je více než šťastné, o inspiracích E.A.Poem a H.P.Lowecraftem nemluvě. Nečekejte brutální italskou školu, neboť Corman našel zalíbení v produkci britského studia Hammer... Mlha, bouře, hroby, chodby, pavučiny, mrtvé stromy, pavouci, krysy, zrůdy a palác u moře - co víc si přát? Sledovat nejlépe v noci za bouře a o samotě. V jednom momentě mě pobavily české titulky, když z Cthulhu udělaly Sulsu. Jak překladatelka zkomolila Yog-Sothoth ani nechtějte vědět...(27.10.2010)

Roger a Vincent opet nezklamali! Vubec prvni natocena adaptace Lovecraftova dila (konkretne povidky The Case of Charles Dexter Ward) je, jako ostatne vse co spolu natocili, naprosto uzasna. Priceho vykon je opet nezapomenutelny a za zminku jiste stoji i veteran Lon Chaney Jr. v roli Simona. Scena ve ktere se v potemnele chodbe setka s Ann Wardovou patri k vrcholum filmu.(10.10.2004)

Z hlediska atmosféry a stylu je STRAŠIDELNÝ PALÁC absolutně k sežrání (stejně jako ZÁNIK DOMU USHERŮ a JÁMA A KYVADLO). Valící se hustá mlha, hřmění a odříznutá vesnička se stylovým hřbitovem a nádherným titulním palácem na kopci (každý záběr na něj je lahůdkový). Samozřejmě nemá cenu hrát si na to, že je to nějak extra děsivé a napínavé, protože na to je tenhle film zkrátka už trochu (víc) zastaralý (těch pár trikových záběrů je fakt špatných) a "kulisový" (což mě osobně vadí minimálně, jelikož to beru u Cormana a u oldschoolových hororů vůbec jako samozřejmost). Pochopitelně to hodně táhne také skvělý Vincent Price, který zde oslňuje dalším ze svých ďábelsky charismatických výkonů... 80 %(28.11.2010)

Pokud se nepletu, tak se jedná o vůbec první zfilmovanou adaptaci na motivy povídky H. P. Lovecrafta. A díkybohu zrovna ta povedená z veškeré změti průměrných až podprůměrných bijáků. Jen pár výjimek stojí za zkouknutí. Ačkoliv v úvodních titulcích je odkaz směřován na jiného literáta Edgara Allana Poea, tak zde je jednoznačně Lovecraft. Nechce se mi ovšem věřit, že Strašidelný palác natočil stejný režisér, co měl na paškál zábavný brak Útok krabích monster. Inu, je tomu tak! Strašidelný palác naštěstí brakovitý není a řadí se hrdě k těm starým, kouzelným a atmosférickým gotickým hororům, které je radost v dnešní přetechnizované době sledovat. Moc rád tyhle klenoty lovím a že je stále co objevovat! Vincent Price je ve své dvojroli naprosto přesvědčivý a daří se mu dobře podat charakterní proměny jeho hlavního hrdiny. Ano, je to ten stejný herec, co stvořil ve své továrně Střihorukého Edwarda, ale to je jen takový špek na závěr, aby se neřeklo.(30.8.2018)

• - Snímek byl natočen na motivy krátké povídky H.P. Lovecrafta, název však snímek nese podle jména básně "The Hanuted Palace" z povídka "Fall of the House of Usher" od Edgara Allana Poa.

• - Záběry z tohoto filmu použil Vincent Price ve filmu Madhouse (1974). (Chatterer)