Strašidelný palác

• USA The Haunted Palace (více)
Trailer

Velmi volná adaptace Lovecraftova Případu Charlese Dextera Warda nás spolu se stejnojmenným hrdinou (Vincent Price) a jeho ženou (Debra Paget) zavádí do přímořského městečka Arkham. Manželé se rozhodli navštívit obrovskou vilu, kterou Charles zdědil po jednom ze svých předků. Starousedlíci jsou však vystrašení a od návštěvy sídla je vyloženě odrazují. Charles se ale nenechá vyděsit pověstmi o svém prapradědovi, který prý prováděl v domě ohavné rituály a zapřičinil tak dědičné znetvoření obyvatel ponurého města a rozhodne se v domě přespat. Brzy se ale ukáže, že jeho osudné dědictví je strašlivější, než si vůbec dokázal představit.

Produkční společnost navzdory Cormanovým protestům do názvu snímku prosadila odkaz na Adgara Allana Poe, aby tím vytvořila dojem návaznosti na předchozí úspěšné Cormanovy adaptace Poeova díla. Těsně před závěrečné titulky také bylo přidáno několik Poeových veršů. (TobRieper)

Trailer

burina

Vezmeme si troška Peovej gotickej atmosféry, primiešane Lovercraftovu šialenosť a okoreníme démonickým Vincentom. To znie tak sľubne, však?! Bohužial druhá polovica filmu ma už tak neohromila, čo je veľká škoda, inak by som dala bezváhania 5*. Ale inak by mal byť tento film pre milovníkov hororu povinnosť, už len tým, že v sebe spája dvoch najväčších klasikov žánru. :-) ()

liquido26

Filmy, které natočil Roger Corman s Vincentem Pricem mám hodně rád, ale tento snímek považují za jejich asi nejslabší kolaboraci. Nevím čím to je, ale po celou dobu mi na tom filmu něco nesedělo a moje pocity jsou dosti rozpačité. Atmosféra byla OK, i když při scénách v krčmě jsem měl místy pocit, že koukám na western. Upřímně řečeno děj mě nijak neuchvátil. ()

Astaroth12

Búrka, noc, cintorín zahalený v hmle, sídlo z tajnými chodbami a v neposlednej rade rozhnevaný dav ľudí, ktorý upaľuje človeka a do toho hrá nádherne mrazivá hudba. Corman vie ako navodiť tu správnu atmosféru. Sídlo bolo ukážkovo temné i strašidelné aj z jeho interiérom. Remeselne dokonalé, vizuál tiež skvelí. Herci aj z Priceom boli veľmi dobrý. Ďalšia atmosferická lahôdka od režiséra Cormana ale za 5* to nieje, videl som pár scenáristických prešľapov, ktoré mi trocha kazili úplne dokonalí filmový zážitok. ()

Morholt

Klasický gotický horor se vším, co k tomu patří a z mého pohledu prozatím asi nejpovedenější filmový lovecraft, jakého jsem měl možnost vidět. Vedle atmosféro je asi největší devízou filmu Vincent Price, o kterém se dá bez nadsázky říct, že celý film nesl na hrbu sám, což ovšem neznamená, že ten zbytek by byl špatný. To jen Price tak vyčníval. 80% ()

*CARNIFEX*

Sychravé počasie dokáže vyvolať dokonalú atmosféru, pričom návrat do dávnej filmovej tvorby, má pre mňa najmä v tomto období čarovné kúzlo. Pociťujem to tak každý rok na jeseň, nie je tomu inak ani pre tento krát. “Haunted Palace” spĺňa všetky prísne kritéria z pohľadu spracovania, ktoré miestami vyznie lepšie, ako v prípade mnohých filmov v súčasnosti. Nádherná kamera, kulisy, “Alpha Omega” - dokonalý gotický nádych, a Vincent Price ako záruka kvality. Pre mňa o chlp lepšie ako “Zánik domu Usherů”, o chlp slabšie ako “Jama a kyvadlo”. Štvrtá z rešpektu .. ()

• Záběry z tohoto filmu použil Vincent Price ve filmu Madhouse (1974). (Chatterer)
  • Snímek byl natočen na motivy krátké povídky H.P. Lovecrafta, název však snímek nese podle jména básně "The Hanuted Palace" z povídka "Fall of the House of Usher" od Edgara Allana Poa. (ČSFD)

Související novinky

Zemřel Roger Corman

Zemřel Roger Corman

12.05.2024

Svět filmu přišel o jednu z ikon americké kinematografie, v kalifornské Santa Monice totiž zemřel legendární americký režisér, producent a scenárista Roger Corman. Bylo mu úctyhodných osmadevadesát… (více)