Reklama

Reklama

Strašidelný palác

  • USA The Haunted Palace (více)
Trailer

Obsahy(1)

Velmi volná adaptace Lovecraftova Případu Charlese Dextera Warda nás spolu se stejnojmenným hrdinou (Vincent Price) a jeho ženou (Debra Paget) zavádí do přímořského městečka Arkham. Manželé se rozhodli navštívit obrovskou vilu, kterou Charles zdědil po jednom ze svých předků. Starousedlíci jsou však vystrašení a od návštěvy sídla je vyloženě odrazují. Charles se ale nenechá vyděsit pověstmi o svém prapradědovi, který prý prováděl v domě ohavné rituály a zapřičinil tak dědičné znetvoření obyvatel ponurého města a rozhodne se v domě přespat. Brzy se ale ukáže, že jeho osudné dědictví je strašlivější, než si vůbec dokázal představit.

Produkční společnost navzdory Cormanovým protestům do názvu snímku prosadila odkaz na Adgara Allana Poe, aby tím vytvořila dojem návaznosti na předchozí úspěšné Cormanovy adaptace Poeova díla. Těsně před závěrečné titulky také bylo přidáno několik Poeových veršů. (TobRieper)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (72)

Shadwell 

všechny recenze uživatele

Haunted Palace představuje návrat ke starému receptu amerického gotického hororu 30. let. Tím se rozumí viktoriánské dekorace, ateliérovost, ponurost a postupné racionální vysvětlování všech událostí. Výsledkem je nesnesitelně žánrový závěr a realisticky-strnulé prostředí, v některých momentech nepatřičně exponované (blesky, objevování kastelána, klaustrofobie a nepoznatelnost místa vily). A vůbec nejde o to, jak se někdo zabije, ale jak se k tomuto zabití dopracujeme. ____ Celý film záměrně a důmyslně pracuje se systémem apriorního / aposteriorního poznávání. Události ve filmu se odehrávají o 110 let později, divák tedy díky aposteriorním znalostem ví víc než postavy. Přesto se spolu s postavami ocitá po začátku dění v pozici apriorního pozorovatele, který musí věci domýšlet, protože nedisponuje jakýmikoliv zkušenostmi. Co víc, postavy díky dědičnosti diváka v informovanosti předběhnou a vymění si s ním pozici. Což je komplikováno ještě tím, že 1, paradoxně nejvzrušivějším objektem je manželka, sic nevědoucí, přesto zachraňující vědoucí. Lépe řečeno, svoji apriornost vykupuje schopností být hybatelem děje (na rozdíl od diváka) a ženským instinktem. Pohybuje se přesně na pomezí femme fatal (na to však nemá dostatek moci) a gore-předmětu (před tím ji chrání žánr). A za 2, je to komplikováno tím, že spousta postav ví víc než jiné postavy. Neboli některé ví víc než divák a jiné ví méně než divák. Tudíž vedle klasických „hladin" každého filmu (autor - vypravěč - postavy - divák) se jednotnost postav (třetí hladiny) rozchází v tom, co jim vypravěč, potažmo autor přiřkne, co jim vědět dovolí a co zatají. ()

Radko 

všechny recenze uživatele

Rozum sa vzpiera vyššiemu ako priemernému hodnoteniu. Chlapčenské rezíduá, plné túžby po tajuplných, desivých dobrodružstvách naproti tomu stúpajú po hodnotiacom rebríku nahor. Výsledkom sú plne zaslúžené štyri hviezdy nad zdedeným zámkom. Veď pozrite koľko je okolo neho a v ňom hustých pavučín. Všade obláčiky tajomnej hmly. Potkani, krčiaci sa pri stene! Všetko má na svedomí KNIHA. Kniha viazaná v koži. Kniha s názvom: Necronomicon (poznámka: len raz som ju držal v rukách, podrobne a dlho ňou listoval, čítal, no napokon lakomosť zvíťazila nad vlastníctvom - jej cena bola neúnosná). Deklamujú sa tajomné oživovacie slová, miesiace latinčinu a akýsi záhadný protojazyk (nie z tohto sveta). V hradnej studni klokotá slizovitý zelený tvor. Dedinčania sú natrvalo prekliati. Ich potomkovia hrôzokomicky deformovaní. Oči im zatienila a prekryla hlinovitá štruktúra kože. Vincent Price sa do kulís romantizujúco-tajuplnej línie strašidelných filmov akoby narodil. Ideálne pre všetkých, ktorých nepohltila snaha všetko vysvetliť jedine logikou a rozumom. Ideálne pre tých, čo nestratili srdce a intuíciu, pre tých, čo radi rozprávky aj v dospelom veku, pre obdivovateľov literárneho diela Howarda Phillipsa Lovecrafta a Edgara Allana Poa. ()

Reklama

J*A*S*M 

všechny recenze uživatele

První filmový Lovecraft a hned takhle povedený. Do zapomenutého městečka, nad kterým se již staletí vznáší kletba upáleného čaroděje, se vrací potomek dotyčného čaroděje a začínají se dít věci. Plusem je výtečná atmosféra. Příběh ale bohužel nemá úplně největší spád a celé vyprávění je na dnešní poměry hrubě naivní. Nadšení se u mne nekoná, ale za povšimnutí The Haunted Palace určitě stojí. ()

obitus 

všechny recenze uživatele

Roger a Vincent opet nezklamali! Vubec prvni natocena adaptace Lovecraftova dila (konkretne povidky The Case of Charles Dexter Ward) je, jako ostatne vse co spolu natocili, naprosto uzasna. Priceho vykon je opet nezapomenutelny a za zminku jiste stoji i veteran Lon Chaney Jr. v roli Simona. Scena ve ktere se v potemnele chodbe setka s Ann Wardovou patri k vrcholum filmu. ()

Subjektiv 

všechny recenze uživatele

Jestli někoho těší postavy herců strnule postávající či absurdně se pohybující mizanscénou, které vévodí šestákové gotizující a vůbec historizující rekvizity odrážející spíše vkus nevzdělaného hradního pána, který si myslí, že umí nahnat strach, než zlého génia, nejsem to já. Konečně jsem prožil, v čem je lepší Shining - umí z moderního hotelu vybudovat lepší atmosféru než tohle ze vší rozházené veteše - poskytnout neurčitou obavu namísto shovívavého úšklebku. ()

Galerie (66)

Zajímavosti (3)

  • Snímek byl natočen na motivy krátké povídky H.P. Lovecrafta, název však snímek nese podle jména básně "The Hanuted Palace" z povídka "Fall of the House of Usher" od Edgara Allana Poa. (ČSFD)
  • Záběry z tohoto filmu použil Vincent Price ve filmu Madhouse (1974). (Chatterer)

Reklama

Reklama