Strašidelný palác

Ronald Stein

Roger Corman

Ronald Sinclair

Scénografie:

Harry Reif (set dekoratér)

Masky:

Ted Coodley

Může ze spojení Rogera Cormana, Vincenta Price, H. P. Lovecrafta a E. A. Poe vzniknout špatný film? Samozřejmě by se to stát mohlo. Ale to by byl asi konec světa. A zaregistrovali jste snad, že by svět skončil? Vynikající záležitost, hodně ulítávám na studiových exteriérech, které v Cormanovkách nikdy nezklamou, stejně tak mám hodně rád Priceův zajímavý hlas, jeho tón a to, jak s ním pracuje. Skvělé kostýmy a masky, z toho nazelenalého odstínu tváří se mi až dělalo nevolno. A samozřejmě Vincent Price samotný, který zde podává nejlepší výkon, co jsem zatím viděl. Vadou na dokonalé kráse je snad jen samotný závěr, který ne že by byl špatný nebo neměl svou pointu, ale celý film mě namlsal na něco většího. 4,5*(30.4.2011)

Cormanova výprava do světa H. P. Lovecrafta dopadla stejně dobře jako výpravy do světa A.E.Poea. Mezi Cormanovy poeovské adaptace dokonale zapadá a rozhodně to není jen tím, že i ona předstírá, že je Poe. Atmosférou, příběhem i stylizací, od kulis po herecké výkony. Vše navíc sjednocuje dokonalý Vincent Price, který je tu možná méně podivínský než poeovkách, ale to mu vůbec nebrání vyvolávat mrazení v zádech svými dokonale deklamovanými monology. Funguje i po půl století a potěší i při repríze. Navíc vyvolává zašlé vzpomínky na projekce v pražském Ponrepu, kde to vonělo dřevem, dřevěné sedačky vrzaly, a zvuk měl ten nezapomenutelný podklad filmového pásu vrnícího na své cestě promítačkou z jednoho kotouče na druhý.(31.12.2016)

Ultimatívna pecka a jeden z najlepších gotických hororov a dozaista i jeden z najlepšie zadaptovaných Lovecraftov (a to ma predloha inak nebavila). Totižto Lovecraftov afektovaný rukopis dokonalo sedí na Cormanovu afektovanú réžiu a neskutočný fenomenálny Vincent Price by sa nedal nijako inak charakterizovať ako Lovecraftom herectva. Taktiež narozdiel od Pit and Pendulum či Masque of the Red Death je tu oveľa viac exteriérov, ktoré v gotických hororoch tak zbožňujem. Takže uličky zaspatého novoanglického mesta striedajú zábery na pokrútené stromy na hmlou zakrytom cintoríne a k tomu hrá úžasná pompézna hudba! Číra slasť!(30.12.2015)

Corman zrejme ako prvý filmár prišiel na to (a s ním i mnoho vtedajších divákov), že Poe je síce šarmantne starosvetsky strašidelný, ale na absolútny lovecraftovský des nemá potenciál. A aby na diváka nevybafol priamo s nejakým "alienovským" príbehom, ktorý sa divácky "nedá prežiť", Lovecrafta aspoň do toho Poea (Bohu vďaka i zaňho) vpašoval. Nehovorte, že tento film stojí za menej než 81%.(13.11.2010)

Roger a Vincent opet nezklamali! Vubec prvni natocena adaptace Lovecraftova dila (konkretne povidky The Case of Charles Dexter Ward) je, jako ostatne vse co spolu natocili, naprosto uzasna. Priceho vykon je opet nezapomenutelny a za zminku jiste stoji i veteran Lon Chaney Jr. v roli Simona. Scena ve ktere se v potemnele chodbe setka s Ann Wardovou patri k vrcholum filmu.(10.10.2004)

• - Záběry z tohoto filmu použil Vincent Price ve filmu Madhouse (1974). (Chatterer)

• - Snímek byl natočen na motivy krátké povídky H.P. Lovecrafta, název však snímek nese podle jména básně "The Hanuted Palace" z povídka "Fall of the House of Usher" od Edgara Allana Poa.