Strašidelný palác

The Case of Charles Dexter Ward

(pracovní název)

Horor

USA, 1963, 85 min

Vezmeme si troška Peovej gotickej atmosféry, primiešane Lovercraftovu šialenosť a okoreníme démonickým Vincentom. To znie tak sľubne, však?! Bohužial druhá polovica filmu ma už tak neohromila, čo je veľká škoda, inak by som dala bezváhania 5*. Ale inak by mal byť tento film pre milovníkov hororu povinnosť, už len tým, že v sebe spája dvoch najväčších klasikov žánru. :-)(30.1.2011)

Haunted Palace představuje návrat ke starému receptu amerického gotického hororu 30. let. Tím se rozumí viktoriánské dekorace, ateliérovost, ponurost a postupné racionální vysvětlování všech událostí. Výsledkem je nesnesitelně žánrový závěr a realisticky-strnulé prostředí, v některých momentech nepatřičně exponované (blesky, objevování kastelána, klaustrofobie a nepoznatelnost místa vily). A vůbec nejde o to, jak se někdo zabije, ale jak se k tomuto zabití dopracujeme. ____ Celý film záměrně a důmyslně pracuje se systémem apriorního / aposteriorního poznávání. Události ve filmu se odehrávají o 110 let později, divák tedy díky aposteriorním znalostem ví víc než postavy. Přesto se spolu s postavami ocitá po začátku dění v pozici apriorního pozorovatele, který musí věci domýšlet, protože nedisponuje jakýmikoliv zkušenostmi. Co víc, postavy díky dědičnosti diváka v informovanosti předběhnou a vymění si s ním pozici. Což je komplikováno ještě tím, že 1, paradoxně nejvzrušivějším objektem je manželka, sic nevědoucí, přesto zachraňující vědoucí. Lépe řečeno, svoji apriornost vykupuje schopností být hybatelem děje (na rozdíl od diváka) a ženským instinktem. Pohybuje se přesně na pomezí femme fatal (na to však nemá dostatek moci) a gore-předmětu (před tím ji chrání žánr). A za 2, je to komplikováno tím, že spousta postav ví víc než jiné postavy. Neboli některé ví víc než divák a jiné ví méně než divák. Tudíž vedle klasických „hladin" každého filmu (autor - vypravěč - postavy - divák) se jednotnost postav (třetí hladiny) rozchází v tom, co jim vypravěč, potažmo autor přiřkne, co jim vědět dovolí a co zatají.(21.10.2008)

Tak tahle Cormanovka mě nadchla! Hlavně kvůli skvělé atmosféře, nádhernýmu starému sídlu, vynikajícímu výkonu Vincenta Priceho a v neposlední řadě perfektní hudbě!! Ta dodává filmu tu pravou pochmurnost, hodně jsem si na ní ujížděl, perfektní střídání smyčců a trubek, no prostě paráda. Přiběh je z pera E.A.Poeho a pojednává o staré kletbě. Klasické téma, ovšem skvěle zpracované s všeumocňující strašidelnou atmosférou. Výborní byli ti zmutovaní lidé, kteří díky kletbě tak vypadali.(26.8.2011)

Cormanova výprava do světa H. P. Lovecrafta dopadla stejně dobře jako výpravy do světa A.E.Poea. Mezi Cormanovy poeovské adaptace dokonale zapadá a rozhodně to není jen tím, že i ona předstírá, že je Poe. Atmosférou, příběhem i stylizací, od kulis po herecké výkony. Vše navíc sjednocuje dokonalý Vincent Price, který je tu možná méně podivínský než poeovkách, ale to mu vůbec nebrání vyvolávat mrazení v zádech svými dokonale deklamovanými monology. Funguje i po půl století a potěší i při repríze. Navíc vyvolává zašlé vzpomínky na projekce v pražském Ponrepu, kde to vonělo dřevem, dřevěné sedačky vrzaly, a zvuk měl ten nezapomenutelný podklad filmového pásu vrnícího na své cestě promítačkou z jednoho kotouče na druhý.(31.12.2016)

Přesně jeden z těch starých hororů co si i dneska vytřou řiť se spoustou nových snímků. Jasná ukázka toho že aby byl člověk napnutej jak nové šle, není potřeba hektolitr krve a sto kilo vinných klobás místo vnitřností, ale absolutně stačí parádní herecké výkony, skvělá hudba a dobré prostředí jako tady ten strašidelnej megabarák. Price je správně démonickej a být jeho manželka, tak odtamtud prchnu hned jak se podruhé projevil. Scéna kdy je Price se svou ženou obklopen znetvořenýma lidma je fakt povedená a ten konec no to bylo něco pro mě, takže jsem si mohl spokojeně chrochtat a i když jsem uvažoval o 4* nakonec když si tady tak píšu ty klady tak na to bodám a dávám plnou palbu já se bavil !!(6.1.2015)

• - Snímek byl natočen na motivy krátké povídky H.P. Lovecrafta, název však snímek nese podle jména básně "The Hanuted Palace" z povídka "Fall of the House of Usher" od Edgara Allana Poa. (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Záběry z tohoto filmu použil Vincent Price ve filmu Madhouse (1974). (Chatterer)