Strašidelný palác

The Case of Charles Dexter Ward

(pracovní název)

Horor

USA, 1963, 85 min

Cormanův horor, tentokrát podle novely H. P. Lovercrafta "Případ Charlese Dextera", ovšem s názvem vypůjčeným od E. A. Poea. To je také jediné, co má toto dílo s Poem společného (diváku, nenech se mýlit, až uslyšíš úplně na konci jeden z citátů z E. A. Poea). Producenti to prosadili proti vůli Cormana, nepochybně chtěli zachovat poeovskou sérii. Jinak film lze hodnotit opět jako standardní úroveň Cormanovy tvorby. Myšlenkově to nelze brát vážně, je to brak, hrůzostrašná báchorka, jaké vycházely od konce 18. století v té nepokleslejší literatuře pro lid, který si jej půjčoval v šenkovnách., Ovšem, jak víme, několik spisovatelů dokázalo z tohoto braku čerpat a povýšit na uměleckou úroveň. Corman v tomto příběhu, odehrávajícím se v Nové Anglii v 18. a 19. století, jako obvykle vytvořil fantaskně - romantický kolorit s pohádkově hrůznou atmosférou: tajemní mrzáci, blesky, hřbitov, po zemi se válící mlha, novogotické interiéry, dobrá hudba a- hezká žena (Debra Paget, jíž známe z Desatera nebo z dobrodružných západoněmeckých filmů Tygr z Ešnapuru aj.). Mám tyhle studijní, v podstatě divadelní efekty u hororů raději než současné úsilí o co největší realitu. Zkrátka, pro milovníky klasiky 60. let jedno ze stěžejních a jedno z nejlepších děl tzv. gotického hororu...(10.10.2009)

Může ze spojení Rogera Cormana, Vincenta Price, H. P. Lovecrafta a E. A. Poe vzniknout špatný film? Samozřejmě by se to stát mohlo. Ale to by byl asi konec světa. A zaregistrovali jste snad, že by svět skončil? Vynikající záležitost, hodně ulítávám na studiových exteriérech, které v Cormanovkách nikdy nezklamou, stejně tak mám hodně rád Priceův zajímavý hlas, jeho tón a to, jak s ním pracuje. Skvělé kostýmy a masky, z toho nazelenalého odstínu tváří se mi až dělalo nevolno. A samozřejmě Vincent Price samotný, který zde podává nejlepší výkon, co jsem zatím viděl. Vadou na dokonalé kráse je snad jen samotný závěr, který ne že by byl špatný nebo neměl svou pointu, ale celý film mě namlsal na něco většího. 4,5*(30.4.2011)

Neviděl jsem film, kterému by se tak úspěšně dařilo převádět na plátno cokoliv z atmosféry knih H.P. Lovercrafta. Cormanovi se to částečně daří a už jen to je úspěch. O nějaké atmosféře strachu již se přbývajícím stářím tohoto filmu sice již nemůže být řeč i když i tak se občas divák dočká náznaku napětí, či leknutí. Jinak asi není filmu moc co vytknout. Je tak dobrý jako jsou dobré předlohy z nichž čerpá a stejně jako ony je i on poznamenám časem. Pro ty papundeklové kulisy, když jsou pěkné, má slabost a tak dávám solidní 4 hvězdy.(12.11.2010)

První filmový Lovecraft a hned takhle povedený. Do zapomenutého městečka, nad kterým se již staletí vznáší kletba upáleného čaroděje, se vrací potomek dotyčného čaroděje a začínají se dít věci. Plusem je výtečná atmosféra. Příběh ale bohužel nemá úplně největší spád a celé vyprávění je na dnešní poměry hrubě naivní. Nadšení se u mne nekoná, ale za povšimnutí The Haunted Palace určitě stojí.(28.11.2010)

Tak tahle Cormanovka mě nadchla! Hlavně kvůli skvělé atmosféře, nádhernýmu starému sídlu, vynikajícímu výkonu Vincenta Priceho a v neposlední řadě perfektní hudbě!! Ta dodává filmu tu pravou pochmurnost, hodně jsem si na ní ujížděl, perfektní střídání smyčců a trubek, no prostě paráda. Přiběh je z pera E.A.Poeho a pojednává o staré kletbě. Klasické téma, ovšem skvěle zpracované s všeumocňující strašidelnou atmosférou. Výborní byli ti zmutovaní lidé, kteří díky kletbě tak vypadali.(26.8.2011)

• - Snímek byl natočen na motivy krátké povídky H.P. Lovecrafta, název však snímek nese podle jména básně "The Hanuted Palace" z povídka "Fall of the House of Usher" od Edgara Allana Poa. (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Záběry z tohoto filmu použil Vincent Price ve filmu Madhouse (1974). (Chatterer)