Láska je věčná. Kultovní americký film o pomstě ze záhrobí, během jehož natáčení tragicky zahynul představitel hlavní role Brandon Lee. Lidé kdysi věřili, že když někdo zemře, přenese vrána jeho duši do říše mrtvých. Ale někdy se stane něco tak hrozného, že duše si s sebou nese strašlivý zármutek a nedostává se jí klidu. V takovém případě někdy, ale opravdu jen někdy může vrána duši přinést zpátky, aby vše špatné napravila. Tak se i rockový muzikant Eric Draven vrací mezi živé, aby ve zločinem rozloženém Detroitu vykonal pomstu na gangu násilníků za vraždu sebe i své snoubenky... Krví nasáklý příběh o romanci sahající až za hrob pochází ze stejnojmenného komiksu, který hudebník a kreslíř James O'Barr vytvořil na začátku osmdesátých let, aby se pokusil vnitřně vyrovnat s násilnou smrtí své snoubenky. Hněvem, smutkem i láskou kypící dílo svému autorovi duševní klid nepřineslo, ale udělalo z něj jednoho z velikánů amerického autorského komiksu. V devadesátých letech, kdy Hollywood poprvé masově objevoval komerční potenciál kreslených románů, došlo i na adaptaci Barrova díla. Režie byla svěřena začínajícímu režisérovi reklam a videoklipů Alexi Proyasovi a hlavní roli získal Brandon Lee, syn legendárního mistra bojových umění Bruce Leeho. Zatímco Proyasovi ponurý snímek nastartoval kariéru a pasoval ho mezi filmovými nadšenci bedlivě sledované tvůrce, pro Leeho se stal kariérním vrcholem, ale bohužel i koncem života. Nešťastnou náhodou byl při natáčení jedné scény postřelen projektilem z pistole, která měla obsahovat pouze slepé náboje, a na následky zranění zemřel. Podobně jako jeho otec, který také zahynul za mnohoznačných okolností při natáčení svého největšího projektu, se i Brandon Lee stal posmrtně ikonou. Příznačně své poslední roli, s níž herecky i osobnostně splynul, ale není dnes vzpomínán tolik coby představitel akčních filmů, nýbrž jako symbol tragické lásky. Zdánlivě prokletý film, během jehož natáčení došlo ještě k několika dalším nehodám, byl dokončen za pomoci dvojníků i speciálních efektů a dodnes si udržuje statut jednoho z velkých kultů americké kinematografie. Na motivy komiksů Jamese O'Barra vznikly ještě tři další filmy a dokonce i televizní seriál, ale všechny se pouze přiživovaly na nehynoucí legendě prvního snímku. (Česká televize)

Dreadlord

Jedno z nejlepsich komiksovych zpracovani je velika skoda ze Brandon Lee zahynul mozna by ho Vrana vystrelila do vyssi spolecnosti Hercu ()

aik

Jedno z nejlepších film-komixových zpracování, které mě atmosférou pohltilo určitě víc než novodobější záležitosti typu X-men atd.... Navíc teď když jsem na to koukal po zhlédnutí Sin City, mám takový hodně silný pocit, že se od Proyase dost inspiroval Rodrigueze a nebo měl Miller načteno hodně Vrány, některé scény s Vrány by šli po vyčištění klidně do Sin City vložit. ()

Černákočka

Vrána, do srdce rána... alespoň pro mě určitě. Jednoznačně kultovní záležitost, okamžitě mě oslovila dokonale ponurou atmosférou a smutným, podmanivým příběhem , v neposlední řadě též hlavním představitelem (škoda ho..:( V období svých -nácti jsem byla naprosto spřízněná s životním pocitem líčeným ve Vráně, bohužel jsem ještě netušila, že budu mít příležitost "vychutnat" si něco podobného i opravdově... Dnes již tento film vnímám trochu jinak, přesto pro mě stále představuje neotřesitelně kvalitní zaléžitost. Doporučuji také komiks, vynikající dílo! ()

sumidi

Nápad to byl dobrý, ale představoval bych si jeho realizaci trochu jinak. S atmosférou jsem byl spokojený, když pominu, jak rozsekaná byla, a právě proto to chtělo film trochu natáhnout a pojmout ho více reálně (myslím tím některé postavy byli trapné, hlavně banda kolem T-Birda) a na nějaké emoce ani dojít nemohlo. Pár pořádných záporáků-"normálních psychopatů", natáhnout film o nějakou tu minutu a trochu přepracovat některé části scénáře, hlavně tedy dialogy ale výsledek je takový jaký je. Naproti tomu výpověď autora comixové předlohy Jamese O'Barry, kterou můžete nalézt mezi bonusy dvd, je opravdu emotivní. ()

Bounded

Čekal jsem spíše zklamání, zřejmě pro věk snímku, ale byl jsem naprosto okouzlen. Úžasná atmosféra, výborný hudební doprovod a k tomu samotná vrána. Ano, komiks je jiný, film se od něj v mnohém liší, ale to mi kupodivu vůbec nevadilo. Vrána ožila a přinesla mi po hodně dlouhé době akční scénu, která strčí do kapsy všechny současné hollywoodské produkce. ()

marlon

Pozerateľný, z vizuálnej stránky nijak extra príťažlivý o to viac ťaživý, ktorý dojme najmä svojou osudovosťou. Tú akoby stvrdzoval tragický osud predstaviteľa hlavného hrdinu (veľmi nádejnej filmovej hviezdy), ktorý filmu paradoxne zabezpečil vstup do klubu nesmrteľných. Pochmúrnosti exteriéru a nepriazni osudu kontrastuje sila večnej nehynúcej lásky a to jediné povznáša. ()

Fildas

Pravda dosti předvidatelné ale který film tohoto typu není, když si to tak vezmu tak v hodně komixech jde o to že se hlavnímu hrdinovy / hrdince stala nějaká křivda a tak se chce pomstít. Vizuálně pěkná podívaná, scénář není prostoduchý jako u jiných adaptací, a herecký výkon Brandona Lee je perfektní, jen škoda že tento herec nemohl světu ukázat víc svého talentu. ()

Anomiska

Vynikajúce kostými, hudba, pochmúrnosť mesta a použité filtre dotvárajú celkovú atmosféru tohto sfilmovaného komiksu. Citovanie Edgara Allana Poa a jeho Havrana. Proste dielo s veľkým D. Vynikajúci Brandon Lee, ktorý konečne prekročil tieň svojho otca. Škoda, že nemohol svoj talent rozvíjať ďalej. Možno paradoxne jeho smrt filmu pomohla, ale samotné repliky sú premyslené, nie sú prázdne a len aby sa niečo aj povedalo! Motív pomsty, lásky a potrestania zloduchov nie je výnimočný, ale geniálne je jeho spracovanie. Síce musím priznať, že sú tam isté prešľapy voči logike, ale to sa dá prepáčiť. Myslím, ze Alex Proyas môže byť na tento film právom hrdý! pre mňa najlepšia love story!!! ()

Sollozzo

Film s jednoduchým příběhem, který vás stáhne do děje tak, že těch necelých 100 minut uběhne ani se nenadějete. Všudypřítomná temnota a déšť umocňuje temnou atmosféru a výborný Brandon Lee si vychutnává jednoho padoucha za druhým. Jen ten konec mi přišel až moc podivný...přeživší vrána střelená odstřelovačkou vhodnou k lovení slonů??notak! :) ()

godspeed

je to tak. i po 15 letech od vzniku se jedná o velmi slušnou jízdu. škoda, že pokračování nevyšlo. tolik atmosféry co má tento film, se nenajde ani v 10 filmech současnosti dohromady. well done! ()

DjMetal

Len by ma zaujimala jedna vec... Ak som tomu porozumel...Tak Brandon Lee zomrel behom natacania tohoto filmu. Preco teda v roku 2000 ma natoceny dalsi film?? nechapem tomu. Napiste mi to niekto do spravy,dakujem..Inak film je skvely...hudba mohla byt ina,ale je to pecka. ()

carott

Tak toto opravdu ne, kdyby to měla být parodie na gothic myšlení, tak nic neřeknu, ale film si hraje atmosférou na něco co není... kýč a trapný rádobytemný srdcervoucí scény, při kterých by si člověk nejraději namaloval slzičku pod oko. Každopádně viděno s prvním českým dabingem, který je opravdu příšerený. Asi jsem málo gothic... ()

Izz

Pocitově a vizuálně naprosto jedinečný film,který Proyas v mých očích zatím nepřekonal.Jedna z nejlepších komiksových adaptací všech dob a film,který zub času neohladil a ani neohladí ještě hodně dlouhou dobu. ()

Mello

Ano ano takže přesně to co znamená Blade Runner pro milovníky sci-fi tak to znamená vrána pro milovníky emo stylu hrozné. Po smrti jsem se chtě nechat zpopelnit aby moji příbuzní nemuseli mít starosti z nákladným pohřbem, ale tak projisotu……… ()

.killer.

Takový lehký nadprůměr. Komiks jsem bohužel nečetl. To proč dávám nižší hodnocení je asi fakt, že mě film ve své době minul a dnes už tak nezapůsobí. Stylově se ale řadí k Burtonovým prvním dvěma Batmanům a tím si mě The Crow získal, za to palec nahoru. Film celkově potápí scénář, který má hluchá místa a mnohdy nezaujme. Brandon Lee si ale určitě pochvalu zaslouží, protože se mu role vyvržence smrti povedla. ()

Judy65

Úžasný film, který mě strhnul už při prvním shlédnutí; do dneška jsem si jej pustila ještě minimálně pětkrát. Brandonu Lee je role Erica Dravena jako ušitá. Příběh má spád, zápletky jsou někdy předvídatelné, ale dobré. Kamera je skvělá, jen bych dala větší prostor postavě Shelly. Málokdo ale ví, podle čeho byl scénář "Vrány" napsán. Jednalo se o formu art-terapie Jamese O´Barra, kterému zemřela při ošklivé autonehodě přítelkyně. ()

karlee

Akční film o pomstě s komiksovými prvky, brr. Děkuji tvůrcům za kultovní film, u mě si vysloužil dva hvězdičky. ()

Bezda22

Miluju tu atmosféru a ten příběh. S příběhem Vrány se poutá tolik věcí, že to neni snad ani možný. Sice film úplně přesně nekopíruje komiksovou předlohu, ale to vůbec nevadí. Ta temnota a to kouzlo smrti, co Vrána nese, to je neuvěřitelný. Pro mě komiks 100% a film 95%. ()

Remake Vrány našel hlavní hvězdu

Remake Vrány našel hlavní hvězdu

03.04.2022

Střelba rekvizitou skončila smrtí kameramanky

Střelba rekvizitou skončila smrtí kameramanky

22.10.2021

Herec Alec Baldwin při natáčení westernu Rust zřejmě omylem zastřelil 42letou kameramanku Halynu Hutchins a postřelil režiséra filmu Joela Souzu zbraní, která sloužila jako rekvizita a neměla… (více)

Reboot Vrány opět žije

Reboot Vrány opět žije

31.01.2020

Filmová Vrána patří k nejprokletějším projektům vůbec. Zaprvé bude značka už navždy svázána se smrtí herce Brandona Leeho, jakoby to ale nestačilo, Hollywood se už dobrou dekádu snaží o reboot, který… (více)

Remake Vrány se ruší. Už zase

Remake Vrány se ruší. Už zase

01.06.2018

Nejspíš je na čase si přiznat, že už se filmového remaku kultovního komiksu Vrána nikdy nedočkáme. Po problémové produkci a několika změnách na režisérském postu se natáčení opět odsouvá. Projekt… (více)