Vrána

The Crow

Vrana

Akční / Drama / Fantasy / Thriller

USA, 1994, 102 min (Director's cut: 92 min)

Perfektný príbeh, ktorý sa odohráva v dokonalej gotickej atmosfére. Vizuálna stránka je skutočne dobre zvládnutá a na film sa dá pozerať aj po niekoľkých rokoch. Herecky je to bravúrne obsadené a okrem fajn príbehu a namaskovaného Brandona Lee, film posúva výšin aj dobrý strih, akcie a hudba Graeme Revella. Obľúbený soundtrack: Rain Forever, Return To The Grave. 90% - 5*(7.11.2013)

Temná atmsoféra filmu , temná legenda o Vráně, , spousty temných historek kolem tohoto filmu a vynikající hudba . Je to vše co děla s tohoto filmu mimořádný zážitek .Po skončení filmu máte co dělat odehnat všechny Vrány z parapetu. Ted ,ale vážně ,velmi nejasná smrrt Brandona Lee byla pro mě velkým šokem .(6.6.2006)

Nejpůsobivější adaptace comicsu se od svého předobrazu trochu odchýlila, to však v žádném případě neubírá Proyasovu filmu na kvalitách. Ve svém komentáři to skvěle vystihnul Gemini, proto vás odkážu tam... Mě osobně "Vrána" hluboce zasáhla, a to hlavně prostřednictvím atmosféry, výtvarné stylizace a hudby. "Vrána" není film, který by si člověk mohl pouštět ob měsíc nebo se na něj dokonce dívat s popcornem v ruce. Není to film, který by se dal použít pro ukrácení dlouhého odpoledne... Smiřte se s tíživým přívalem smutku a hněvu (což platí několikanásobně pro knihu Jamese O´Barra) a poslouchejte Vránu promlouvající do hlubin vašeho srdce. Nechme řečí... Chtěl bych jen vzkázat Brandonu Lee, že se podílel na něčem bolestně krásném.(24.1.2003)

Zřejmě jeden z nejsmutnějších filmů historie. Už samotný námět napsal autor komiksu O´Barr podle vlastních zkušeností (po násilné smrti své snoubenky v Detroidu). Následné natáčení se pak potýkalo s mnohými problémy - tesař utrpěl během natáčení těžké popáleniny a tiskový mluvčí filmu měl těžkou dopravní nehodu. Vše vyvrcholilo 30. března, kdy byl nešťastnou náhodou během natáčení postřelen Brandon Lee, který o několik hodin později na následky zranění zemřel. Film byl nakonec dokončen za pomoci dabléra a počítačové techniky. Je to nádherný film, ale za vysokou cenu.(3.4.2003)

Jedna hvězda za temnodeštné americké město. Jedna za Brandona Leeho. Jedna za krásné fragmenty, jakými jsou například Ericův návrat na místo činu, brokovnice plná prstenů nebo poprava v přístavu s následným zapalováním vrány. Jedna za ten smutný, ale krásný příběh pomsty. A jedna za to, že jsem tam někde hluboko v srdci taky zmalovaná mánička, co miluje gotický smutný obrázky. A když tak zrovna koukám z okna... vážně nemůže pršet pořád?(25.12.2006)

• - Scéna, při jejímž natáčení zemřel Brandon Lee, se po výstřelu filmovala dále. Až poté, co režisér zakřičel "Stop" a herec se nezvedal, všichni zjistili, co se stalo. (mjkuba)

• - Autor předlohy James O'Barr se obával reakcí na odkazy na hudební skupiny, které zapracoval do původního stejnojmenného komiksu. Hudebníci mu však za to byli vděční a nakonec se podíleli na veleúspěšném platinovém soundtracku k filmu. (JoranProvenzano)

• - Brandon Lee nakrútil len zopár filmov pochybnej úrovne. Vrana mala byť jeho vstupenkou do A-čkovej produkcie. Jeho obsadením nebol zo začiatku nadšený ani autor predlohy James O'Barr, no napokon vznikol kult. (Puol)