Vrána

The Crow

Vrana

Akční / Drama / Fantasy / Thriller

USA, 1994, 102 min (Director's cut: 92 min)

Vrána je legendární a pro někoho možná prokletý film. Údajně se při jeho natáčení děly divné věci, které vyvrcholily záhadnou smrtí Brandona Lee. Adaptace comicsu dopadla na výbornou, ponurá atmosféra se line celým filmem tak dokonale, až je vám z ní teskno a úzko, a je pravda, že na tom filmu je fakt něco divného, ale rozhodně je působivý i chladný. Jeden z mála filmů, který jednoznačně převýšil kvalitu své comicsové předlohy. 80%(2.2.2009)

comixový hrdina zo skupiny zmŕtvychvstalých (Spawn, Spirit), kríženec Alicea Coopera, Jokera a Krista, citujúci Poea a strúhajúci softmetalové sóla v upršanom meste ide za svojou pomstou priamočiarejšie než gibsonov porter či banderasov mariachi a nedbalou eleganciou, ktorú po ňom prevzali všetci neovia, bladeovia a im podobní; proyas svoju temnú vizuálnu štylizáciu a estetické princípy mesta podáva s bravúrou, ktorú neskôr dotiahol na maximum vo filme Dark City; Vrana nie je originálna dejovo, obsahovo, tematicky, ľahký schematizmus v dávkovaní deja a choreografii postáv sa dá veľmi ľahko odpustiť, pretože to má štýl; dnešná "gotická" mládež by mala tento film zbožňovať; mne sa páčil;(25.10.2008)

Podle temného komiksu moc dobrý a ještě temnější film. Temná atmosféra mistra temnoty Alexe Proyase (Dark city,I robot) je naprosto dokonalá. Brandon Lee výborný (škoda, že to je jeho poslední film). No statních hercích tolik nezáleží, ale vrána hraje také dobře :). celkově opravdu atmosféricky výborný film.(16.8.2004)

Zďaleka nevyužitý potenciál tohto filmu. Proyas to často tlačí do akčného filmu, čím kazí atmosféru, na ktorú ma fakt talent. Smutný príbeh Erica Dravena, ktorý je po smrti vyslaný na zem pre pomstu, aby jeho duša mohla odpočívať v pokoji ... ako pekne to znie, bohužiaľ vo filme nie je takmer ani chvíľa, ktorá by oplývala depresiou, melanchóliou, smútkom ... a pritom ten úžasný námet. Jeden z filmov, ktorým by som hneď na mieste urobil rázny depresívny remake.(27.3.2007)

Možná je Vrána nejstylověji natočený film podle jednoho z nejtemnějších komiksů, které vůbec vyšly, ale za tři hvězdy a vejš to každopádně nepude. Vrána má na to všecko neskutečné štěstí ve smůle. Tam je ten problém, že film je temný a smutný až to bolí, ale fakt, že hlavní hrdina zemře během jedné scény je daleko temnější a zvláštní než celý film, protože ta vražda byla prapodivná a těžko vysvětlitelná ještě teď. Jenže filmu to jenom pomohlo. Sice se to blbě říká, ale pomohlo. Tím pádem má Vrána nevídaný úspěch, který se ani nečekal, ale zpracováním má na svoje léta taky hodně co nabízet. Na dnešní typy filmů podle komiksů si je vklidu srazí na kolena a profackuje je tak vzorově, že se budou ještě tejden divit. Vrána je prostě podle mě jedním z nejzvláštnějších filmů, které kdy byly natočeny. Ten průběh tomu jasně přidává, ale celé provedení se tím nezapře. --- Mám potíže. Jeden z mejch hochů měl smůlu a je po něm. - Nepovídej. Který? - Tin Tin. Někdo mu napíchal všechny jeho nože do všech jeho orgánů hezky podle abecedy.(26.6.2008)

• - Podle vyjádření Jamese O'Barry měl ještě čtrnáct dnů před první klapkou hrát Erica Dravena (Brandon Lee) Johnny Depp, ale kvůli tomu, že hrál předtím ve filmu Střihoruký Edward (1990) několik měsíců v bílé barvě, už to znovu nechtěl zažít a roli odmítl. (kinghome)

• - Cameron Diaz byla nabídnuta role Shelley, ale odmítla ji s tím, že se jí nelíbil scénář. (don corleone)

• - James O'Barr v komikse nepredurčil Erica Dravena k žiadnemu povolaniu. Až režisér z neho urobil muzikanta, kvôli jeho dosť násilnému správaniu. (Merwin01)