Reklama

Reklama

Láska je věčná. Kultovní americký film o pomstě ze záhrobí, během jehož natáčení tragicky zahynul představitel hlavní role Brandon Lee. Lidé kdysi věřili, že když někdo zemře, přenese vrána jeho duši do říše mrtvých. Ale někdy se stane něco tak hrozného, že duše si s sebou nese strašlivý zármutek a nedostává se jí klidu. V takovém případě někdy, ale opravdu jen někdy může vrána duši přinést zpátky, aby vše špatné napravila. Tak se i rockový muzikant Eric Draven vrací mezi živé, aby ve zločinem rozloženém Detroitu vykonal pomstu na gangu násilníků za vraždu sebe i své snoubenky... Krví nasáklý příběh o romanci sahající až za hrob pochází ze stejnojmenného komiksu, který hudebník a kreslíř James O'Barr vytvořil na začátku osmdesátých let, aby se pokusil vnitřně vyrovnat s násilnou smrtí své snoubenky. Hněvem, smutkem i láskou kypící dílo svému autorovi duševní klid nepřineslo, ale udělalo z něj jednoho z velikánů amerického autorského komiksu. V devadesátých letech, kdy Hollywood poprvé masově objevoval komerční potenciál kreslených románů, došlo i na adaptaci Barrova díla. Režie byla svěřena začínajícímu režisérovi reklam a videoklipů Alexi Proyasovi a hlavní roli získal Brandon Lee, syn legendárního mistra bojových umění Bruce Leeho. Zatímco Proyasovi ponurý snímek nastartoval kariéru a pasoval ho mezi filmovými nadšenci bedlivě sledované tvůrce, pro Leeho se stal kariérním vrcholem, ale bohužel i koncem života. Nešťastnou náhodou byl při natáčení jedné scény postřelen projektilem z pistole, která měla obsahovat pouze slepé náboje, a na následky zranění zemřel. Podobně jako jeho otec, který také zahynul za mnohoznačných okolností při natáčení svého největšího projektu, se i Brandon Lee stal posmrtně ikonou. Příznačně své poslední roli, s níž herecky i osobnostně splynul, ale není dnes vzpomínán tolik coby představitel akčních filmů, nýbrž jako symbol tragické lásky. Zdánlivě prokletý film, během jehož natáčení došlo ještě k několika dalším nehodám, byl dokončen za pomoci dvojníků i speciálních efektů a dodnes si udržuje statut jednoho z velkých kultů americké kinematografie. Na motivy komiksů Jamese O'Barra vznikly ještě tři další filmy a dokonce i televizní seriál, ale všechny se pouze přiživovaly na nehynoucí legendě prvního snímku. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (806)

Tom Hardy 

všechny recenze uživatele

Zřejmě jeden z nejsmutnějších filmů historie. Už samotný námět napsal autor komiksu O´Barr podle vlastních zkušeností (po násilné smrti své snoubenky v Detroidu). Následné natáčení se pak potýkalo s mnohými problémy - tesař utrpěl během natáčení těžké popáleniny a tiskový mluvčí filmu měl těžkou dopravní nehodu. Vše vyvrcholilo 30. března, kdy byl nešťastnou náhodou během natáčení postřelen Brandon Lee, který o několik hodin později na následky zranění zemřel. Film byl nakonec dokončen za pomoci dabléra a počítačové techniky. Je to nádherný film, ale za vysokou cenu. ()

Isherwood 

všechny recenze uživatele

Alex Proyas dokázal, že dobrou komiksovou adaptaci lze natočit i bez promakané psychologie postav či bez bombastických digitálních efektů. Přímočarý děj o posmrtné pomstě „napsaný“ na jednoduché formální stránce, jenž si libuje ve hře světel a stínů, noční temnotě a vtíravém dešti, je postaven na vedlejší kolej aniž by to vlastně vadilo a jedinou cestou do divákovi přízně tak zůstává atmosféra. Kromě výše vypsaného k tomu nemalou měrou přispěla skvěle vedená kamera Dariuse Wolzského a minimálně rytmický, nechytlavý hudební doprovod Graema Reevella. Jako celek to pak dýchne dosti depresivně i bez toho, aniž by jste si uvědomili tragické okolnosti natáčení ()

Reklama

Enšpígl 

všechny recenze uživatele

Temná atmsoféra filmu , temná legenda o Vráně, , spousty temných historek kolem tohoto filmu a vynikající hudba . Je to vše co děla s tohoto filmu mimořádný zážitek .Po skončení filmu máte co dělat odehnat všechny Vrány z parapetu. Ted ,ale vážně ,velmi nejasná smrrt Brandona Lee byla pro mě velkým šokem . ()

Matty 

všechny recenze uživatele

Krvavé orgie v režii mistra temných vizí. Zabili mu snoubenku a to neměli dělat. Eric Draven se vrací jako mstitel ze záhrobí, aby pročistil hnusné a zkažené město ovládané tím největším zvrhlíkem. Akční scény oscilují někde mezi Matrixem a Hard Boiled, digitální průlety vráně za zadkem jsou až příliš digitální, nešťastně zesnulý Brandon Lee by jednou byl býval byl velkou star, na rok svého vzniku je Vrána pecka jak kráva a první tři věty mého komentáře nepochází z textu distributora. Amen! 85% Zajímavé komentáře: Rex Mundi, Vitason, Fr, plagjoklas, Zahartof, Černákočka ()

Gemini 

všechny recenze uživatele

Pro fandu comicsové legendy, jakou O'Barrova Vrána je, není Proyasův film dokonalý. Je skvělý, to ano, ale jde trochu jinou cestou. Temné a spravedlivé pomstě za odporné zločiny zůstává mnohé dlužen, naopak přidává na Ericově lidskosti, kterou v comicsu uvidíte jen ve scénách nekonečného smutku nad milovanou Shelly...smutku, který žene nesmrtelného mstitele k cíli. Láska až za hrob je ona idée fixe, která stojí za vší tou temnotou, je to materie kouzla Vrány, která vás právě proto dohání k slzám i vzteku. ProtožeVrána vás pohltí a vy prožíváte spolu s Ericem Dravenem jeho utrpení... Alex Proyas to zkrátka přehnal a mého hrdinu polidštil tak, jak to nechci:) Co je naopak naprosto dokonalé, je vizuální stránka filmu, a je ke cti režiséra, že se podřídil autorově vizi, která je ve filmu notně podporovaná naprosto geniálním Revellovým OST, a taktéž famózním "various artists" soundtrackem, kterému vévodí The Cure se svým songem Burn. Ten podkresluje nejdokonalejší scénu filmu - Ericovu proměnu z "novorozence ve smrti" na černého anděla pomsty...sluší se ještě poznamenat, že Michael Wincott je božský záporák;) Co říci závěrem...tragédie, která poznamenala natáčení, je součástí legendy, která kolem Vrány existuje od doby vzniku její comicsové předlohy. Legendou se tak stal i Brandon Lee, čest jeho památce. Proč tedy nakonec dávám Vráně jen čtyři hvězdy? Protože nejdokonalejší kombinací je poslech OST a četba comicsu, nebo možná ještě lépe - pustit si OST, otevřít knihu na libovolné stránce a vzít do ruky tužku a papír...Vrána říkala - nedívej se... ()

Galerie (73)

Zajímavosti (56)

  • Postavy Top Dollar, Myca a Grace nejsou ve filmu osloveny jménem. (don corleone)
  • Během natáčení se událo několik nešťastných zranění jako ruka probodnutá šroubovákem, silně popálený člen štábu a podobně. (don corleone)
  • Podle vyjádření Jamese O'Barry měl ještě čtrnáct dnů před první klapkou hrát Erica Dravena (Brandon Lee) Johnny Depp, ale kvůli tomu, že hrál předtím ve filmu Střihoruký Edward (1990) několik měsíců v bílé barvě, už to znovu nechtěl zažít a roli odmítl. (kinghome)

Související novinky

Remake Vrány našel hlavní hvězdu

Remake Vrány našel hlavní hvězdu

03.04.2022

Po několika nezdařených pokusech oživit novou verzi Vrány, včetně jednoho s Jasonem Momoou (Aquaman, Hra o trůny) v hlavní roli, se sdružení nezávislých producentů Hassell Free Productions, The…

Střelba rekvizitou skončila smrtí kameramanky

Střelba rekvizitou skončila smrtí kameramanky

22.10.2021

Herec Alec Baldwin při natáčení westernu Rust zřejmě omylem zastřelil 42letou kameramanku Halynu Hutchins a postřelil režiséra filmu Joela Souzu zbraní, která sloužila jako rekvizita a neměla…

Reboot Vrány opět žije

Reboot Vrány opět žije

31.01.2020

Filmová Vrána patří k nejprokletějším projektům vůbec. Zaprvé bude značka už navždy svázána se smrtí herce Brandona Leeho, jakoby to ale nestačilo, Hollywood se už dobrou dekádu snaží o reboot, který…

Remake Vrány se ruší. Už zase

Remake Vrány se ruší. Už zase

01.06.2018

Nejspíš je na čase si přiznat, že už se filmového remaku kultovního komiksu Vrána nikdy nedočkáme. Po problémové produkci a několika změnách na režisérském postu se natáčení opět odsouvá. Projekt…

Reklama

Reklama