Vrána

The Crow

Vrana

Akční / Drama / Fantasy / Thriller

USA, 1994, 102 min (Director's cut: 92 min)

Snímek, který vás dokonale vtáhne a pohltí svou atmosférou, která je neuvěřitelně temná, mrazivá a depresivní. Alex Proyas hned svým prvním celovečerním snímkem dokázal, že se zdrodil doslova vizuální génius (kdo viděl jeho filmy, ví o čem mluvím, jeho zatím vrchol Já, robot budiž tomu důkazem). Brandon Lee, představitel hlavní role, zahrál napsrosto báječně a byl skutečně velkým talentem, který by (kdo ví) možná předčil i svého otce Bruce. Pro každého fanouška komiksů naprostá povinnost. Bohužel v mých očích to na plných 5 hvězdiček není, ale lepší čtyři to jsou více než zasloužené.........(10.6.2008)

Nejlepsi film Alexe Proyase, nejlepsi film Brandona Lee a jeden z nejlepsich komiksovych filmu. Sice je pravda, ze pribeh zase nejak zvlast originalni neni, jde jen vlastne o pomstu, ale reziser Proyas dal snimku vynikajici atmosferu a kameraman odved vybornou praci, protoze nektere zabery jsou spravne ponure a hodne cool. Je pravda, ze se film od komiksu trosku lisi a to hlavne tim, ze tu je jakasi romantika (kdyz Brandon truchli nad smrti svoji pritelkyne, momenty s malou holkou), ale vubec to nevadi a film skvele doplnuje. Navic tu je paradne udelana Dablova noc a skvele finale, ktere zacne uzasnou prestrelkou v klubu a skonci soubojem na katedrale, a dojemne udelanej konec. To vse doplneno o vynikajici hudbu dela z tohoto filmu mimoradne dilo, na ktere by mohl byt Brandon hrdy, nebejt jeho tragicke smrti.(7.4.2005)

Tak si vždycky říkám, jestli je tenhle film tak dobrej, nebo u něj pracuje jeho mýtus (tam někde na pomezí velmi reálné smrti Brandona Lee a velmi romantizovaných městských legend o posledních nábojích, nebo kletbách šaolinu).. A stejně pokaždý dojdu ke stejnýmu výsledku, je to někde mezi, jedno by nebylo bez druhého, protože jakkoliv se Proyas snaží, jeho temný vizuál je výborný, tak zde prostě chybí to "něco navíc" které se dá bez problému najít v komiksu a přestože jsem si jistej, že s pořádným rozpočtem a dýchajícím hlavním protagonistou by dokázal vytvořit film zcela adekvátní boží předloze, tak tu nemožnost natočit všechny pasáže prostě vidět je a bez nich nemůže být tenhle film opravdu nikdy kompletní.. Ačkoliv, přesně tohle je součást mýtu filmové Vrány... Kéž by někdo natočil Vránu kompletní a nejlépe animovanou, špinavou a ještě víc atmosferickou, než je tato. A s pořádně děsivejma kočkama.(14.2.2016)

Tak som konečne videla Vranu. Po tom, čo ju už dávno videli všetci a viackrát, mne vždy nejakou záhadou uletela... Môžem povedať len toľko, že som bola veľmi spokojná aj veľmi dojatá. Veľký a ešte raz Veľký príbeh lásky a pomsty. Zdá sa, že aj vo svete, kde je láska sprofanovaná, stále zostáva ťažiskovou témou väčšiny príbehov. Láska a pomsta je navyše silné kafe pre každého človeka, ktorému ešte zostal kúsok citu v tele. Ja nie som iná a Vrana ma dostala. Komiksovky ma nikdy príliš nebrali, veľa som ich nevidela ani veľa neplánujem, ale presne takto si predstavujem perfektne natočený komiks. Silná téma, jednoduché pravidlá, hlavný hrdina s fyzickou výhodou, ale strašnými ranami na duši, zloduchovia so srdciami čiernymi ako noc. Žiadne špeciálne gumené oblečky či dokonalé počítačové triky pri tom nemusia byť. Pri Vrane som sa nadýchala nádhernej gotickej atmosféry snového mesta, vychutnala si chvíle pohody pri stánku s hotdogmi aj momenty napätia v prítomnosti agresívnych vagabundov. Pre Brandona Lee je Vrana síce smutnou, ale veľmi symbolickou aj krásnou labuťou piesňou... ____ ____ Ešte by som chcela niečo k DVD. Veľmi odporúčam všetkým Vranofilom kúpiť si Vapetové vydanie, ktoré vzhľadom na nízku cenu ponúka slušné bonusy. Rada by som tu popísala zaujímavú skúsenosť s bonusom o výtvarníkovi, autorovi Vrany - Jamesovi O'Barrovi. Rozhovor s ním má 32 minút, celý sa odohráva v jeho pivnici za kresliarskym stolom a je nadupaný zaujímavými informáciami aj jeho životným príbehom... štyridsiatnik O'Barr oplýva neuveriteľne iritujúcim nosovým hlasom a intonáciou i gestikuláciou freudovského pacienta. Fascinovalo ma čo hovorí, no zároveň som trpela pri každom slove a obávala som sa, že každú chvíľu mi začne trhať tvárovým svalstvom :-) Celkom vážne. Tento človek v podstate súvisle hovorí o svojej nie celkom obyčajnej minulosti a pritom sa neustále kýve, myká hlavou, strká si vlasy za uši, hltá sliny a mľaská, nepokojným pohľadom blúdi okolo seba, opäť sa kýve a celý čas mrmle a typicky americky nosovo "kňourá". Jeho reč je pretkaná stovkami "you know", "...and..." a "and...you know". Pocit, že čoskoro scvoknem, ešte umocňovala roztrasená kamera, ktorá sa jednak snažila pohyby nervného O'Barra sledovať a jednak aj v momentoch, kedy by sa aspoň na chvíľu mohla ustáliť, snažila sa tváriť umelecky, zoomovať a obiehať... asi aj kameramanovi už špliechalo na maják. Po 32 minútach zážitok ako z cvokhauzu... ale obsah bonusu stál za to, spomienky duchovného otca Erica Dravena prekladané ukážkami originálneho komiksu sú naozaj krásne. Odporúčam (a komu by sa nebodaj páčil tento môj výlev alebo by súhlasil s mojimi dojmami, nech mi pošle mail:-).(16.4.2005)

Nejpůsobivější adaptace comicsu se od svého předobrazu trochu odchýlila, to však v žádném případě neubírá Proyasovu filmu na kvalitách. Ve svém komentáři to skvěle vystihnul Gemini, proto vás odkážu tam... Mě osobně "Vrána" hluboce zasáhla, a to hlavně prostřednictvím atmosféry, výtvarné stylizace a hudby. "Vrána" není film, který by si člověk mohl pouštět ob měsíc nebo se na něj dokonce dívat s popcornem v ruce. Není to film, který by se dal použít pro ukrácení dlouhého odpoledne... Smiřte se s tíživým přívalem smutku a hněvu (což platí několikanásobně pro knihu Jamese O´Barra) a poslouchejte Vránu promlouvající do hlubin vašeho srdce. Nechme řečí... Chtěl bych jen vzkázat Brandonu Lee, že se podílel na něčem bolestně krásném.(24.1.2003)

• - James O´Barr poslouchal při tvoření Vrány skupiny Joy Division a The Cure. Byl nadšený, když mu leader skupiny The Cure Robert Smith slíbil napsat originální píseň pro film. I když se stala skladba "Burn" hitem a přinesla skupině celou řadu nových fanoušků, tak ji kapela nikdy nezahrála živě na koncertě. (don corleone)

• - Brandon Lee (Eric Draven) přesvědčil o své vhodnosti pro roli autora předlohy Jamese O'Barru, kterému se zdál příliš milý, již při natáčení první drsné scény filmu - v zastavárně, ve které vše famózně zničil. (JoranProvenzano)

• - Brandon Lee (Eric Draven) byl zasnouben se svojí snoubenkou a těsně po natáčení se měl ženit. (kinghome)