Vrána

The Crow

Vrana

Akční / Drama / Fantasy / Thriller

USA, 1994, 102 min (Director's cut: 92 min)

Alex Proyas dokázal, že dobrou komiksovou adaptaci lze natočit i bez promakané psychologie postav či bez bombastických digitálních efektů. Přímočarý děj o posmrtné pomstě „napsaný“ na jednoduché formální stránce, jenž si libuje ve hře světel a stínů, noční temnotě a vtíravém dešti, je postaven na vedlejší kolej aniž by to vlastně vadilo a jedinou cestou do divákovi přízně tak zůstává atmosféra. Kromě výše vypsaného k tomu nemalou měrou přispěla skvěle vedená kamera Dariuse Wolzského a minimálně rytmický, nechytlavý hudební doprovod Graema Reevella. Jako celek to pak dýchne dosti depresivně i bez toho, aniž by jste si uvědomili tragické okolnosti natáčení(28.9.2005)

Přeceněná béčková šlichta, která je působivá akorát stylizací a Proyasovou sebejistou režií, která hlavně v akčních scénách sází jednu vizuální perlu za druhou. Jinak nic fascinujícího, úžasného nebo... ehm... kultovního. Lajcky řečeno: "Furt tam někdo hraje na kytaru, zabíjí bezďáky a asi to má být cool... ale není. Bohužel."(14.6.2009)

Vrana, film, ktorý sa zapísal do dejín hlavne úmrtím svojho hlavného predstaviteľa, Brandona Leeho, čo bola zbytočná tragédia, bol by som veľmi zvedavý, ako by jeho kariéra prebiehala v nasledujúcich rokoch, inak mi to ale príde ako dosť priemerný a prakticky zabudnuteľný film. A môže za to hlavne fakt, že film boduje skôr v tých vedľajších, než v hlavných zložkách. Alex Proyas je výborný režisér, čo dokázal následne ešte viackrát a aj tu sa mu podarilo navodiť výbornú, až takú temnú gotickú atmosféru a zaujímavé vykreslenie mesta, z ktorého cítiť komiksový nádych, čo bežne nemusím, ale v tomto prevedení mi to sedelo. Navyše sa môže oprieť aj o zaujímavé postavy a vzťahy medzi nimi, Brandon Lee je tu ten správny sympaťák, ale páčila sa mi aj postava dievčaťa a policajta, takže som si celkom užíval aj ich spoločné sekvencie. A ani záporáci, medzi ktorými sa nájde viacero známych tvárí sami o sebe nie sú najhorší. Ale po ostatných stránkach je to už horšie, zápletka vo svojej samotnej podstate je síce výborná a ten vysoký potenciál cítiť už od úvodných minút, ale inak mi dej príde zbytočne priamočiary, bez akejkoľvek zaujímavejšej sekvencie a lepšej gradácie. Tiež film sa snaží pôsobiť tak smutne, čo tu často cítiť, ale vôbec to nefunguje a je len úplne chladný. No a najväčším sklamaním sú samotné strety so záporákmi a teda aj akčné scény. V takomto mysteriózne ladenom filme určite neočakávam a vlastne ani nechcem štandardnú akciu, ale tu jednotlivým scénam zúfalo chýba nielen čokoľvek zaujímavé po akčnej stránke, ale hlavne emócie. Malo by to byť plné psychickej bolesti, ktorú prežíva hlavný hrdina, ale aj pocitu zadosťučinenia, no o tom nemôže byť ani reči. Strety s jednotlivcami v priebehu filmu sú nevýrazné, hlavná akčná sekvencia, vystrieľanie mafiánskeho sídla mi prišla ako z úplne iného a omnoho béčkovejšieho filmu, toto sa tu zúfalo nehodilo a finále ma už nebavilo vôbec. Takže vždy cítim, aký kult z toho mohol byť, potenciál bol mimoriadny, ale o to je smutnejšie, že filmová rozlúčka s mladým a sympatickým Brandonom Leem je len takáto priemerná. 60%(16.7.2007)

Jedna hvězda za temnodeštné americké město. Jedna za Brandona Leeho. Jedna za krásné fragmenty, jakými jsou například Ericův návrat na místo činu, brokovnice plná prstenů nebo poprava v přístavu s následným zapalováním vrány. Jedna za ten smutný, ale krásný příběh pomsty. A jedna za to, že jsem tam někde hluboko v srdci taky zmalovaná mánička, co miluje gotický smutný obrázky. A když tak zrovna koukám z okna... vážně nemůže pršet pořád?(25.12.2006)

comixový hrdina zo skupiny zmŕtvychvstalých (Spawn, Spirit), kríženec Alicea Coopera, Jokera a Krista, citujúci Poea a strúhajúci softmetalové sóla v upršanom meste ide za svojou pomstou priamočiarejšie než gibsonov porter či banderasov mariachi a nedbalou eleganciou, ktorú po ňom prevzali všetci neovia, bladeovia a im podobní; proyas svoju temnú vizuálnu štylizáciu a estetické princípy mesta podáva s bravúrou, ktorú neskôr dotiahol na maximum vo filme Dark City; Vrana nie je originálna dejovo, obsahovo, tematicky, ľahký schematizmus v dávkovaní deja a choreografii postáv sa dá veľmi ľahko odpustiť, pretože to má štýl; dnešná "gotická" mládež by mala tento film zbožňovať; mne sa páčil;(25.10.2008)

• - Autor předlohy James O'Barr tvrdí, že po úspěchu filmu filmové společnosti Miramax Films nabídl námět na další díl, o nějž byl požádán, ale na který mu řekli, že diváky příběh s vraždící ženou jakožto hlavní hrdinkou zajímat nebude. Po nějaké době však tato společnost realizovala filmy Kill Bill (2003), Kill Bill 2 (2004), Kill Bill: Vol. 3 (2018). (JoranProvenzano)

• - Autor předlohy James O'Barr se obával reakcí na odkazy na hudební skupiny, které zapracoval do původního stejnojmenného komiksu. Hudebníci mu však za to byli vděční a nakonec se podíleli na veleúspěšném platinovém soundtracku k filmu. (JoranProvenzano)

• - Podle vyjádření Jamese O'Barry měl ještě čtrnáct dnů před první klapkou hrát Erica Dravena (Brandon Lee) Johnny Depp, ale kvůli tomu, že hrál předtím ve filmu Střihoruký Edward (1990) několik měsíců v bílé barvě, už to znovu nechtěl zažít a roli odmítl. (kinghome)