Vrána

The Crow

Vrana

Akční / Drama / Fantasy / Thriller

USA, 1994, 102 min (Director's cut: 92 min)

Alex Proyas si potrpí na styl, a to je jedině dobře, protože co on dokáže stvořit to se jen tak nevidí. Celý film se nese v takovym temnym duchu a hlavní hrdina (mimochodem svou vizáží dost připomínající Střihorukýho Edwarda) si mezi zabíjením najde čas i na metalové drnkání na kytaru. Prostě fakt bezva.(25.12.2005)

Nejpůsobivější adaptace comicsu se od svého předobrazu trochu odchýlila, to však v žádném případě neubírá Proyasovu filmu na kvalitách. Ve svém komentáři to skvěle vystihnul Gemini, proto vás odkážu tam... Mě osobně "Vrána" hluboce zasáhla, a to hlavně prostřednictvím atmosféry, výtvarné stylizace a hudby. "Vrána" není film, který by si člověk mohl pouštět ob měsíc nebo se na něj dokonce dívat s popcornem v ruce. Není to film, který by se dal použít pro ukrácení dlouhého odpoledne... Smiřte se s tíživým přívalem smutku a hněvu (což platí několikanásobně pro knihu Jamese O´Barra) a poslouchejte Vránu promlouvající do hlubin vašeho srdce. Nechme řečí... Chtěl bych jen vzkázat Brandonu Lee, že se podílel na něčem bolestně krásném.(24.1.2003)

"Vrana" je pre mnohých kultovým filmom. Niektorí ho na základe toho, že pri jeho natáčaní tragicky zomrel herec Brandon Lee, doslova mystifikujú. Iní zasa hovoria, že je to základ skvelej filmovej fantasy série. Že vraj to je dychberúci temný gotický thriller. Jedna z najlepších komixových adaptácií. Počul som veľa prehnane nadšených reakcií na tento snímok. Videl som ho už viacero razy, ale na mňa nijak zvlášť bombasticky nezapôsobil. Pravdu povediac vždy sa pri ňom tak trocha nudím. ***(24.2.2018)

comixový hrdina zo skupiny zmŕtvychvstalých (Spawn, Spirit), kríženec Alicea Coopera, Jokera a Krista, citujúci Poea a strúhajúci softmetalové sóla v upršanom meste ide za svojou pomstou priamočiarejšie než gibsonov porter či banderasov mariachi a nedbalou eleganciou, ktorú po ňom prevzali všetci neovia, bladeovia a im podobní; proyas svoju temnú vizuálnu štylizáciu a estetické princípy mesta podáva s bravúrou, ktorú neskôr dotiahol na maximum vo filme Dark City; Vrana nie je originálna dejovo, obsahovo, tematicky, ľahký schematizmus v dávkovaní deja a choreografii postáv sa dá veľmi ľahko odpustiť, pretože to má štýl; dnešná "gotická" mládež by mala tento film zbožňovať; mne sa páčil;(25.10.2008)

Tak si vždycky říkám, jestli je tenhle film tak dobrej, nebo u něj pracuje jeho mýtus (tam někde na pomezí velmi reálné smrti Brandona Lee a velmi romantizovaných městských legend o posledních nábojích, nebo kletbách šaolinu).. A stejně pokaždý dojdu ke stejnýmu výsledku, je to někde mezi, jedno by nebylo bez druhého, protože jakkoliv se Proyas snaží, jeho temný vizuál je výborný, tak zde prostě chybí to "něco navíc" které se dá bez problému najít v komiksu a přestože jsem si jistej, že s pořádným rozpočtem a dýchajícím hlavním protagonistou by dokázal vytvořit film zcela adekvátní boží předloze, tak tu nemožnost natočit všechny pasáže prostě vidět je a bez nich nemůže být tenhle film opravdu nikdy kompletní.. Ačkoliv, přesně tohle je součást mýtu filmové Vrány... Kéž by někdo natočil Vránu kompletní a nejlépe animovanou, špinavou a ještě víc atmosferickou, než je tato. A s pořádně děsivejma kočkama.(14.2.2016)

• - Image Erica Dravena (Brandon Lee) převzal známý wrestler Sting. (Eldrick)

• - Jedna z filmařských vran, pojmenovaná Magic, hrála ve všech dílech Vrány. (Karlos80)

• - Brandon Lee (Eric Draven) přesvědčil o své vhodnosti pro roli autora předlohy Jamese O'Barru, kterému se zdál příliš milý, již při natáčení první drsné scény filmu - v zastavárně, ve které vše famózně zničil. (JoranProvenzano)