Vrána

The Crow

Vrana

Akční / Drama / Fantasy / Thriller

USA, 1994, 102 min (Director's cut: 92 min)

"Is that gasoline I smell?" Některé scény z Vrány si pouštím už několik dní a pořád se jich nemůžu nabažit. Vynikajicí atmosférická záležitost, která může připomenout Batmana (střechy, vizáž města, tma), ale je více osobnější a emocionálnější. Akční scény jsou na rok 94 nečekaně dobré a Brandon Lee jako temný klaun charizmatický. Pokud by byl bez nějaké složky zážitek jen poloviční, byla by to hudba, o písničkový hudební doprovod Vrány bych běžně ani okem nezavadil, ale teď už vypaluju Burn od The Cure několik dní pořád dokola...dobrý film dělají i zajímavé nápady, kterých si tady užijete spousty, třeba ten roztomile dekadentní, ale zároveň asi ten nejjednodušší :))) styl, kterým se Brandon dostává ze střech na zem, při jeho prvním "sestupu" jsem jen udiveně koukal a v hlavě mi rotovalo "kurva co to?" a v duchu jsem se smál :). Vráně jsem se dlouho vyhýbal, jak tady tak koukám, pro spoustu lidí to je film jejich mládí, ale jak se říká - pozdě, ale přece..."V rozpacích ďábel stál a cítil jak vznešené je milosrdenství"(20.8.2007)

Vrana, film, ktorý sa zapísal do dejín hlavne úmrtím svojho hlavného predstaviteľa, Brandona Leeho, čo bola zbytočná tragédia, bol by som veľmi zvedavý, ako by jeho kariéra prebiehala v nasledujúcich rokoch, inak mi to ale príde ako dosť priemerný a prakticky zabudnuteľný film. A môže za to hlavne fakt, že film boduje skôr v tých vedľajších, než v hlavných zložkách. Alex Proyas je výborný režisér, čo dokázal následne ešte viackrát a aj tu sa mu podarilo navodiť výbornú, až takú temnú gotickú atmosféru a zaujímavé vykreslenie mesta, z ktorého cítiť komiksový nádych, čo bežne nemusím, ale v tomto prevedení mi to sedelo. Navyše sa môže oprieť aj o zaujímavé postavy a vzťahy medzi nimi, Brandon Lee je tu ten správny sympaťák, ale páčila sa mi aj postava dievčaťa a policajta, takže som si celkom užíval aj ich spoločné sekvencie. A ani záporáci, medzi ktorými sa nájde viacero známych tvárí sami o sebe nie sú najhorší. Ale po ostatných stránkach je to už horšie, zápletka vo svojej samotnej podstate je síce výborná a ten vysoký potenciál cítiť už od úvodných minút, ale inak mi dej príde zbytočne priamočiary, bez akejkoľvek zaujímavejšej sekvencie a lepšej gradácie. Tiež film sa snaží pôsobiť tak smutne, čo tu často cítiť, ale vôbec to nefunguje a je len úplne chladný. No a najväčším sklamaním sú samotné strety so záporákmi a teda aj akčné scény. V takomto mysteriózne ladenom filme určite neočakávam a vlastne ani nechcem štandardnú akciu, ale tu jednotlivým scénam zúfalo chýba nielen čokoľvek zaujímavé po akčnej stránke, ale hlavne emócie. Malo by to byť plné psychickej bolesti, ktorú prežíva hlavný hrdina, ale aj pocitu zadosťučinenia, no o tom nemôže byť ani reči. Strety s jednotlivcami v priebehu filmu sú nevýrazné, hlavná akčná sekvencia, vystrieľanie mafiánskeho sídla mi prišla ako z úplne iného a omnoho béčkovejšieho filmu, toto sa tu zúfalo nehodilo a finále ma už nebavilo vôbec. Takže vždy cítim, aký kult z toho mohol byť, potenciál bol mimoriadny, ale o to je smutnejšie, že filmová rozlúčka s mladým a sympatickým Brandonom Leem je len takáto priemerná. 60%(16.7.2007)

Krvavé orgie v režii mistra temných vizí. Zabili mu snoubenku a to neměli dělat. Eric Draven se vrací jako mstitel ze záhrobí, aby pročistil hnusné a zkažené město ovládané tím největším zvrhlíkem. Akční scény oscilují někde mezi Matrixem a Hard Boiled, digitální průlety vráně za zadkem jsou až příliš digitální, nešťastně zesnulý Brandon Lee by jednou byl býval byl velkou star, na rok svého vzniku je Vrána pecka jak kráva a první tři věty mého komentáře nepochází z textu distributora. Amen! 85% Zajímavé komentáře: Rex Mundi, Vitason, Fr, plagjoklas, Zahartof, Černákočka(18.10.2005)

• salahadin

Vrána je v podstatě velmi zlý film, adorace násilí a pomsty jakýmikoli prostředky. A to z rukou a úst hrdiny, který je nám servírován jako ten hodný chudáček. To velmi zlé a jako hlavní myšlenka hloupé. Ano, jasně, je to svým způsobem zručně natočené a atmosféra"gothic" města je fajn, jenže obdivujte rám, když hlavní motiv obrazu se vám vyloženě hnusí. To nejde. Je to tak zlý film a tak zlý komiks, že samo natáčení znamenalo konec jednoho mladého života. Nene, Vrána je téma, které mělo zůstat - pod náhrobním kamenem.(19.9.2008)

Vrána je snímek, který na diváka může zapůsobit hned z několika důvodů. Jako první bych zmínil nechvalně proslulou tragédii, kterou bylo nešťastné úmrtí Brandona Lee. Pro jeho fanoušky tak zcela jistě jde o počin se zvláštní příchutí a sledují jej mimo jiné také jako určitou formu piety za zesnulého herce. Dalším důvodem je zajímavý děj, který opravdu dokáže zaujmout. A třetím důvodem je samotné zpracování snímku, které se vyznačuje vynikající temnou atmosférou po celou dobu filmu, výborným soundtrackem a skvělými scénami. Vrána mě bavila od začátku až do konce, takže nemám problém dát pěkné 4*.(3.12.2011)

• - Existuje dalších 14 minut záběrů, které nikdy nebyly zveřejněny, protože je má jen režisér. Ten jejich nezveřejnění spojuje i se spory s filmovým studiem ohledně nevyplacené odměny. (kinghome)

• - Brandon Lee nakrútil len zopár filmov pochybnej úrovne. Vrana mala byť jeho vstupenkou do A-čkovej produkcie. Jeho obsadením nebol zo začiatku nadšený ani autor predlohy James O'Barr, no napokon vznikol kult. (Puol)

• - Příjmení hlavní postavy Draven je zároveň slovní hříčkou. Když odstraníme D, zbude nám raven, což je anglické slovo, které v češtině znamená havran. (Seejey8)