Vrána

The Crow

Vrana

Akční / Drama / Fantasy / Thriller

USA, 1994, 102 min (Director's cut: 92 min)

Nejpůsobivější adaptace comicsu se od svého předobrazu trochu odchýlila, to však v žádném případě neubírá Proyasovu filmu na kvalitách. Ve svém komentáři to skvěle vystihnul Gemini, proto vás odkážu tam... Mě osobně "Vrána" hluboce zasáhla, a to hlavně prostřednictvím atmosféry, výtvarné stylizace a hudby. "Vrána" není film, který by si člověk mohl pouštět ob měsíc nebo se na něj dokonce dívat s popcornem v ruce. Není to film, který by se dal použít pro ukrácení dlouhého odpoledne... Smiřte se s tíživým přívalem smutku a hněvu (což platí několikanásobně pro knihu Jamese O´Barra) a poslouchejte Vránu promlouvající do hlubin vašeho srdce. Nechme řečí... Chtěl bych jen vzkázat Brandonu Lee, že se podílel na něčem bolestně krásném.(24.1.2003)

Alex Proyas je fakt dobrej, takhle skvěle temně natočenej film jsem už dlouho neviděl, ta atmosféra je prostě úžasná a je ještě skvěle dotvářená perfektní hudbou, která je přesně vyvážená, že v pomalejch a napínavejch scénách hraje pomalá a v nějaký akci se pěkně rozjede. Co se týče herců, tak je tam samozřejmě nejvíc vytíženej Brandon Lee, kterej se tady překonává a podává svuj životní výkon, ale neni to tim, že by to byl nadpozemskej výkon, ale spíš tim že před timhle točil spíš takový béčka a po tomhle filmu to už vylepšit nemohl, což teda musim uznat že to je skvěle natočený, protože na tom ani neni poznat, že tenhle film už nemohl dotočit. A ty ostatní herci co tam hajou, už spíš zapadnou do průměru, nebo jsou vybraný jenom na to aby byly co nejnechutnější a uměly pěkně chcípnout, ale ty tam nehrajou velkou roli, takže to ani nevadí, hlavní je že to dobře zahrál Brandon Lee a ty ostaní už jsou tam jenom na okraj(19.5.2005)

Alex Proyas si potrpí na styl, a to je jedině dobře, protože co on dokáže stvořit to se jen tak nevidí. Celý film se nese v takovym temnym duchu a hlavní hrdina (mimochodem svou vizáží dost připomínající Střihorukýho Edwarda) si mezi zabíjením najde čas i na metalové drnkání na kytaru. Prostě fakt bezva.(25.12.2005)

Fear the Night. Na devadesátky vážně skvělý akční scény, a chápu i dobový nadšení z atmosféry a říznýho soundtracku, jinak mě ale tento kultovní, za sebe poslepovaný sled stále stejných čtvrthodinových scének (najdi, znič, zmasakruj, zabij) za srdíčko moc nechytil. Pobavila ohromná spousta odkazů na Daredevila. P.S. Až to nějakej chytrák natočí znova ve 3D, neuvidíme z toho filmu vůbec nic.(3.7.2018)

"ZNÁM TĚ. JÁ TĚ ZNÁM. JÁ TO VĚDĚL, ŽE TĚ ZNÁM, JÁ TO VĚDĚL. TO NEJSI TY. TO NEMůŽEŠ BÝT TY, TEBE JSME VYHODILI Z OKNA. TOHLE JE SKUTEČNEJ SVĚT. ŽÁDNEJ NÁVRAT NEEXISTUJE, PŘECE JSME TĚ ZABILI. ŽÁDNEJ NÁVRAT NEEXISTUJE! ŽÁDNEJ NÁVRAT NEEXISTUJE! ŽÁDNEJ NÁVRAT NEEXISTUJE! POKOŘEN STÁL ĎÁBEL, PRO TU JEJÍ DOBROTU CÍTIL SE OPRAVDU HROZNĚ..." Není to ironie, zemřít při hraní postavy, která se vrací z hrobu? Jako mnozí jiní i já na VRÁNĚ vyrostl a byl schopen z ní citovat celé dialogy a dodnes je pro mě jedním z nejsilnějších filmových příběhů o pomstě a jedním z nejlepších komiksových filmů. Scénář nezbytně a zde celkem šťastně (až na ten debilní atentát na vránu) hollywoodsky teatralizuje syrovou předlohu (takže hrdina se vyhrabe z hrobu, zabíjí padouchy jejich vlastními zbraněmi, všude nechává okázalá vraní znamení a finále se neodehrává v zaplivané uličce, ale na střeše monumentální katedrály) a úspěšně mixuje temnotu, romantiku, akci i humor, Proyas nepředvádí v ryze ateliérovém aranžmá nic menšího než pekelně atmosférický zázrak a Brandon Lee je podle potřeby patřičně temný, melancholický nebo vtipný. A k tomu nesnesitelně krásný, romantický, ústřední hudební motiv. "OBĚTI, COPAK JIMI NEJSME VŠICHNI?"(22.1.2008)

• - Vo filme má malú rolu aj tvorca komiksu James O'Barr. Je to ten chlap, ktorý kradne televízor z vyhorenej záložne. (Merwin01)

• - Matka Bruce Lee, Linda Lee Cadwell, žalovala producenta, herce Michaela Massee a dalších 12 členů štábu za smrt svého syna. Vysoudila odškodné 3 mil. dolarů. (don corleone)

• - Cameron Diaz byla nabídnuta role Shelley, ale odmítla ji s tím, že se jí nelíbil scénář. (don corleone)