Láska je věčná. Kultovní americký film o pomstě ze záhrobí, během jehož natáčení tragicky zahynul představitel hlavní role Brandon Lee. Lidé kdysi věřili, že když někdo zemře, přenese vrána jeho duši do říše mrtvých. Ale někdy se stane něco tak hrozného, že duše si s sebou nese strašlivý zármutek a nedostává se jí klidu. V takovém případě někdy, ale opravdu jen někdy může vrána duši přinést zpátky, aby vše špatné napravila. Tak se i rockový muzikant Eric Draven vrací mezi živé, aby ve zločinem rozloženém Detroitu vykonal pomstu na gangu násilníků za vraždu sebe i své snoubenky... Krví nasáklý příběh o romanci sahající až za hrob pochází ze stejnojmenného komiksu, který hudebník a kreslíř James O'Barr vytvořil na začátku osmdesátých let, aby se pokusil vnitřně vyrovnat s násilnou smrtí své snoubenky. Hněvem, smutkem i láskou kypící dílo svému autorovi duševní klid nepřineslo, ale udělalo z něj jednoho z velikánů amerického autorského komiksu. V devadesátých letech, kdy Hollywood poprvé masově objevoval komerční potenciál kreslených románů, došlo i na adaptaci Barrova díla. Režie byla svěřena začínajícímu režisérovi reklam a videoklipů Alexi Proyasovi a hlavní roli získal Brandon Lee, syn legendárního mistra bojových umění Bruce Leeho. Zatímco Proyasovi ponurý snímek nastartoval kariéru a pasoval ho mezi filmovými nadšenci bedlivě sledované tvůrce, pro Leeho se stal kariérním vrcholem, ale bohužel i koncem života. Nešťastnou náhodou byl při natáčení jedné scény postřelen projektilem z pistole, která měla obsahovat pouze slepé náboje, a na následky zranění zemřel. Podobně jako jeho otec, který také zahynul za mnohoznačných okolností při natáčení svého největšího projektu, se i Brandon Lee stal posmrtně ikonou. Příznačně své poslední roli, s níž herecky i osobnostně splynul, ale není dnes vzpomínán tolik coby představitel akčních filmů, nýbrž jako symbol tragické lásky. Zdánlivě prokletý film, během jehož natáčení došlo ještě k několika dalším nehodám, byl dokončen za pomoci dvojníků i speciálních efektů a dodnes si udržuje statut jednoho z velkých kultů americké kinematografie. Na motivy komiksů Jamese O'Barra vznikly ještě tři další filmy a dokonce i televizní seriál, ale všechny se pouze přiživovaly na nehynoucí legendě prvního snímku. (Česká televize)

blanic

Tohle fakt ne! Takhle zprznit takový krásný komiksový thriller! Nepochopím, proč ve filmu nezůstala scéna zabití Erika a jeho přítelkyně podle předlohy. Erik na opuštěné silnici opravuje prasklý řemen, Shelly sedí v autě a kolem projíždí banda sjetých grázlů atd. Ta scéna musí být natočena tak syrově a pokud možno dlouze, že nás to přiková do křesla a zbytek snímku nebudeme dělat nic jiného, než fandit hlavnímu hrdinovi v cestě za pomstou. To se ale panu Proyasovi těžce nepovedlo. Navíc ten pohádkový závěr ZABTE VRÁNU A ZABIJETE JEHO je víc než směšný. Všechny výborné hlášky z komiksu jsou tu spláchnuté trapným klišovitým scénářem, nepovedenými triky a mizernými výkony záporáků. Je mi líto chudáka Brandona. Zemřít u takové béčkové záležitosti. Dvě hvězdy pro něj! ()

Crybaby

Prvý a pravdepodobne aj posledný film v ktorom som mal možnosť vidieť Brandona Leeho ktorý svoju rolu zvládol najlepšie ako sa len dalo. Neoriginálny príbeh a dej prevalcovali skvelé kulisy, gotické prostredie a kvalitný soundtrack. Každopádne som zvedavý či sa nespustí z plánu na remake a ak nie, tak si myslím že z toho čo tento film mohol ponúknuť sa dá vytrieskať ešte oveľa viacej. ()

Raphaell

Atmosféra skvělá, o tom žádná. Jenže chtělo by to lepší scénář, bohužel od začátku do konce předvidatelný, a když už Eric aka Vrána potřetí jde zabít jednoho ze čtyřech padouchů, který mu předtím znásilnili ženu, je to nuda. Proč? Protože roztáhne ruce a sebevědomě se nechá střelit, aby ukázal, že je nesmrtelný. K čemu je takový hrdina? To, co možná funguje v komiksu (nevím, neprohlížel jsem), bohužel na plátně působí jednoduše, jako bych scénář psal já sám na základce. To nemyslím urážlivě, vážně jsem za mlada psával a to dost podobně, hrdina vždycky přišel a zničil záporáky :) ()

kiararaftl

Najviac ma na ňom, na Brandonovi zaujal ten zamatový hlas. Taký zvláštny. Film je to temný a kvalitný. Brandona je neskutočná škoda. Heath Ledger sa ním určite inšpiroval pri jeho Jokerovi. Obaja si boli dosť podobní nie len vizuálom ale aj svojim smutným koncom. Každopadne 4 hviezdičky zaslúžene. Páči sa mi tá veta - Vrana vyvolala Kult. You move and youre dead! Guess what, I am dead and I am moving. ()

Honzulik

Vrána (The Crow) – 4*. Toto je film, který vás dokonale vtáhne a pohltí zvláštní atmosférou, která je temná a depresivní. Režisér Alex Proyas svým prvním celovečerním snímkem dokázal, že se zrodil nový velký talent. Představitel hlavní role Brandon Lee, zahrál skvěle a přesvědčil diváky, že byl skutečně obrovským talentem a dobrým nástupcem svého otce Bruce. ()

martins

Tak pro mne nepříliš povedený snímek, možná bych dnes hodnotil jinak, než tenkrát(rok 1995). Bohužel poslední snímek Brandona Leeho, jehož kariéru ukončila kulka, která byla zaměněna za slepý náboj a ukončila předčasně jeho život v pouhých 28 letech. Kolik dalších snímků mohl ještě natočit.. ()

klarajaja

Film Vrána je moje srdcovka. Všechno je tak krásně temné a pochmurné (a to já čas od času ráda). Vždy, když se podívám na tento film, hltám ho od začátku do konce. Film je tak úžasný a jedinečný díky Brandonovi Leemu, který se zhostil hlavní role na výbornou a bohužel byla tato role jeho posledním dílem. Nemůžu jinak 5*! ()

The_soloist

Nedokážu si to ani vysvětlit, ale já se prostě nudil a celkově mě nic neoslnilo, pokud to někdo vidí opačně, tak mu upřímně závidím, ale opravdu nevím. ()

Brucey

Jasné, film nie je perfektný a dá sa mu vytknúť napr. mierna klišovitosť príbehu a miestami scénaristická lenivosť, ale Vrána je jeden z tých filmov, ktorému som schopný všetky zápory odpustiť. ()

pollstro

Komiksová adaptace stylově naplněná temnou atmosférou a odpudivě černou energií, která dohromady tvoří působivou vizualizaci, která ještě víc těží z pomstychtivé duše zesnulého Brandona Leeho. Deprimující ztělesnění a napodobení smrti přízrakem v podobě vrány sice v samotném úvodu působí fantasticky, ale postupně se z The Crow stává čistě jednoúčelový a lineární film o pomstě bez jakékoliv hlubší zápletky a s jednorozměrnými postavami. Od samotného začátku natáčení prokleté filmové dílo, které se nakonec stalo osudným. Pro mnohé kult americké kinematografie, který dle mého názoru těží ze statusu, který získal tragickou událostí a jehož pověst ho, se vší úctou, předchází. ()

DonBraso

Náhoda tomu dala a tenhle film akorát běžela na AMC.Nemoho si pomoct,ale já pořád čekal,že je to vlastně díl Batmana.Asi to bude tím,že se jedná taky o komiks.Nechci ani nějak hodnotit výkon Brandona Lee,protože to prostě odehrál a vlastně z mého pohledu nějak nevynikal.Prostě si namaluješ ksicht a hurá za pomstou.Stylizace je skvělá a to bylo hnacím motorem,který mě držel až do finále.Nápad s vránou z pohledu jejich očí byl taky fajn,jen zas moc interakce nenabídl nakonec.Občas bylo cítit,že budget je vážně nízkorozpočtový.Celou dobu si myslíte,že jste na dvou metrech a kromě clubu bylo prostředí mrtvé.Záporák byl bohužel příšerný.Jeho vykreslení ve filmu je jen o pár kecech u stolu a závěrečným boji.Samozřejmě snímku temnost a jak jsem psal styl rozhodně nechybí,skvělý soundtrack,ale bylo to málo.Troufám si tvrdit,že bez nálepky Brandon Lee zabit během natáčení,to kult nebude.65% ()

Elemmírë

Nemohu hodnotit zrovna nejlépe. I kdyžnemohu nic vytknout kameře, režie a scénář občas hodně upadávají. je to takový průměr. ()

Sekel

Prvni opravdu temny komiksovy film skvele vystihuje atmosferu predlohy a dava moznost Brandonovu Lee k jeho zivotnimu vykonu. Alex Proyas sklada skvele stylizovane obrazky do cerne a smutne poeticke mozaiky. Michael Wincott je neprekonatelny a hudba dokonala. ()

childe666

Na film Vrána jsem se moc těšil jelikož z komiksu jsem byl naprosto uchvácený. Ale film mě mírně řečeno zklamal. Vůbec tam není vystižena atmosféra, který z tohoto příběhu (alespoň v komiksové) dělá to čím ve skutečnosti je...příběh o lásce s velkým L a pomstě s velkým P. Výkony herců celkově nejsou nijak přesvědčivé a je vidět že vše bylo stavěno na Brandonu Leeovi, který ale zase tak dobrý herec nebyl. ()

Neth

Až mi přijde nechutné, že jsem se tak dobře bavila u filmu, při němž zemřel mladý Lee (což tedy Vráně skutečně zaručuje onu kultovnost...), ale bohužel, bohužel, nebylo zbytí... ()

Remake Vrány našel hlavní hvězdu

Remake Vrány našel hlavní hvězdu

03.04.2022

Střelba rekvizitou skončila smrtí kameramanky

Střelba rekvizitou skončila smrtí kameramanky

22.10.2021

Herec Alec Baldwin při natáčení westernu Rust zřejmě omylem zastřelil 42letou kameramanku Halynu Hutchins a postřelil režiséra filmu Joela Souzu zbraní, která sloužila jako rekvizita a neměla… (více)

Reboot Vrány opět žije

Reboot Vrány opět žije

31.01.2020

Filmová Vrána patří k nejprokletějším projektům vůbec. Zaprvé bude značka už navždy svázána se smrtí herce Brandona Leeho, jakoby to ale nestačilo, Hollywood se už dobrou dekádu snaží o reboot, který… (více)

Remake Vrány se ruší. Už zase

Remake Vrány se ruší. Už zase

01.06.2018

Nejspíš je na čase si přiznat, že už se filmového remaku kultovního komiksu Vrána nikdy nedočkáme. Po problémové produkci a několika změnách na režisérském postu se natáčení opět odsouvá. Projekt… (více)