Film zasadený do dôb americkej občianskej vojny rozpráva o skupine vojakov Konfederácie, ktorých v roku 1864 zadržiavajú vo väzenskom zariadení Únie v Plattsburgu, štát New York, neďaleko kanadských hraníc. Niekoľkým zajatcom sa podarí z väzenia utiecť a namieria si to na kanadské hranice. Pred odchodom zo Štátov majú v pláne vpadnúť do mestečka St. Albans v štáte Vermont, vylúpiť miestnu banku a mesto zapáliť.
S cieľom minimalizovať straty vo vlastných radoch sa šéf bandy major Neal Benton (Van Heflin) prešmykne to mesta ako špión. V čase, ktorý strávi medzi jeho obyvateľmi, sa spriatelí s mladou vdovou Katie Bishopovou (Anne Bancroft) a jej synom. Postupne jeho svedomie začnú trápiť pochybnosti o tom, čo plánuje spolu so svojimi spoločníkmi vykonať. (Incantator)

Mol

IF THESE PEOPLE HAVEN'T MOVE BY THEN, TAKE FOSTER OUT OF LINE AND SHOOT HIM!! Brutální western s natřískaným obsazením a vynikajícími scénami. Celý film totiž cítíte, jak se to vevnitř postavy Neal Bentona rve. Jeho sympatie ke krásné vdově Bishopové, proti tomu co je třeba vykonat. Střelba v kostele do vlastních řad a závěrečné inferno, to jsou scény, které diváka nenechají chladným. Nejvíc mě asi dostala pasáž, kde Kattie řekla Nealovi "filthy coward" a on na chvilku ztratil soustředěnost a koupil to přes okno. V očích Kattie bylo vidět, jak o něj má strach, protože i přes to všechno jí na něm záleží. Neskutečně dobře natočený. Topovka. ()

Martin741

Hugo Fregonese bol argentinsky reziser, ktory natocil akehosi Old Setrhenda a este aj tento film. Film ma slusne tempo a dobry pribeh, akurat zaciatok sa dost vlecie a treba si pockat na zaujimavejsie momenty a mat teda dostatok trpezlivosti. Pribeh je vyrozprqvvany z uhla pohladu Juzanov, a Lee Marvin si mna teda definitivne ziskal za fundu. Pochopitelne toto je u mna ovela lepsie ako dalsi Marvinov film z roku 1954 Caine Mutiny s Hampry Bogartom. 77 % ()

cheyene

Slušný válečný film z atraktivního období, alespoň pro mě. Potěší, že příběh je interpretován z pohledu Jižanů, což není tak obvyklé a časté. Prostřední část je trochu pomalejší a to je také důvod, proč nemohu hodnotit výš. ()

Kryton

Bitva Jihu se Severem je v plném proudu a skupinka uprchlíků ze zajateckého tábora se hodlá pomstít na jednom malém městečku. Já bych film nezatracoval. Není příliš westernu z pohledu jižanských vojáků. Ve své podstatě i po akčním finále jim budete fandit. Jen škoda, že film má moc nudnou střední pasáž a čekáte, kdy konečně vypálí to město do základu. Hodnocení OST: Nijak nevybočující televizní western hudba. Rozhodně nečekejte žádné zapamatovatelné melodie. 4/10 ()