Ty nejtěžší bitvy se svádějí ve vlastním srdci. Britský historický film režiséra Trevora Nunna zachycuje jedno z nejzajímavějších období anglických dějin za vlády Tudorovců. Po smrti krále Jindřicha VIII. na trůn dosedá mladý Edward VI. Je však těžce nemocný a je jen otázkou času, kdy si smrt přijde i pro něj. John Dudley, intrikánský vévoda z Northumberlandu a předseda královské rady, se obává a děsí představy, že by na trůn mohla nastoupit Edwardova nevlastní sestra, římská katolička Marie Tudorovna. Proto u umírajícího krále prosadí nástupnictví mladičké Jane Greyové, neteře Jindřicha VIII., kterou mezitím stihl provdat za svého syna Guilforda. Jane, nevinná uchvatitelka trůnu, si však klidného panování nemá užívat dlouho. Do Londýna přijíždí v čele vojska Marie Tudorovna a zdá se, že dny mladého královského páru jsou sečteny. Hlavní roli ve filmu ztvárnila tehdy začínající, ani ne dvacetiletá Helena Bonham Carterová. (Česká televize)

gidzitka

Když hraješ o trůny, zvítězíš, nebo zemřeš... Sice je tato věta z Hry o trůny, ale sem se hodí dokonale. Na postmoderní éru filmů je tento snímek dost černobílý a jednoduchý. Vzpoura lorda Dudleye se zdá naivnější než pohled očí HBC. Nicméně i přes tyto mé výhrady a některé až do očí bijící nepřesnosti - Guilford rozhodně takový klaďas nebyl a vztah s Jane nebyl tak idylický, jak se nám snaží filmaři namluvit, spíš naopak Jane odmítla svého manžela jmenovat králem, protože dle ní na to neměl charakterové předpoklady (což byla pravda). Pokud se však člověk odpoutá od všech těchto faktů, nabídne se mu film staré filmové školy v tom nejlepším slova smyslu. Historické filmy Britové umějí a zde to opětovně dokazují. Od typově přesných představitelů jednotlivých historických osobností až po hudbu, lokace či kostýmy. A největší hold zasluhuje HBC, které divák musí fandit, i když ta naivita někdy bolí až k hranicím únosnosti a člověk má tendenci cedit skrz stisknuté zuby: "Holčičko, tvař se, že souhlasíš, nech svým "podporovatelům" -alespoň zatím- jejich pozemky; upevni svou pozici, do té doby se tvař jako poddajná nula a teprve pak uskutečni svoje ideje a zaútoč, ať ví, s kým mají tu čest." ...Jenže pravého stříbrného šilinku falešnosti nenaučíš. Ach jo. ()

MirkaP

V určitých ohledech mi tu Helen připomínala Libušku Šafránkovou (zejména v kalhotech a na koni). Scény, které asi měly být dojemné, na mě působily chladně a nepatřičně majestátně. Lady Jane byla popravena uvnitř, ne na náměstí. Prostě řada věcí mi tu vadila. Pokrátit by asi neuškodilo. Super kostýmy. ()

Venom666

Pomalejší rozjezd spíše taková romantika do poloviny filmu, ale jak se Jane stane královnou film nabere spád a budou i emoce. ()

Ioanne

Skvělý historický film přesně popisuje situaci Anglie v 16. století, ale nezapomíná ani na propracované charakteristiky hlavních postav. Jane Grey byla královnou země zmítané náboženskými nepokoji jen krátce, nicméně její příběh je pozoruhodný. Jsou zde skvěle zachyceny intriky a politikaření mocných, v kontrastu s životními postoji a opravdovostí mladé dívky, která se svému osudu staví čelem za jakýchkoli okolností. Dvacetiletá Helena Bonham Carter tu dokázala, že je skvělá herečka (nejen v roli cvoka) a její filmový partner Cary Elwes nezůstal pozadu. Vyhovovalo mi přiměřené tempo, propracované dialogy i konec, který jsem obrečela (jeden ze tří filmů, u kterých mi tekly slzy). Nadchly mě zajímavé myšlenky i romantika, která nepůsobila kýčovitě. Klobouk dolu před režisérem i před herci, vystřihli skvělé dílo, které se nedá jen tak zapomenout. ()

moviefilms

Krásný, romantický a zároveň hodně smutný film...historický, životopisný a ještě k tomu drama...o statečné mladé Jane, která nic z toho nechtěla, ale když už se jí toho dostalo, nebála se to využít... ()

kokofek

I přes poměrně dlouhou stopáž filmu se divák nenudí ,režie udrží napětí a celý snímek je pak ucelený příběh,který sledujete aniž budete zívat.Zjistíte, že se vlastně v dějinách mění jen kulisy , ale člověk zústává stejný.Je jedno jaké nosí šaty,stále touží po moci, majetku,slávě. ()

Scaevola

Velice silný příběh založený na dějinných skutečnostech bez problémů vyvolává očekávané množství emocí, byť zvláště ke konci pracuje s nadbytečným patosem. To však nic nemění na faktu, že tento tragický příběh mladých milenců strhává zaslouženou pozornost a po celou dobu vás nenechá vydechnout, když už si dokážete zvyknout na fakt, že H. Bonham Carter je skvělá, ač poněkud nepohledná herečka. ()

MrKrahujec

Tohle je vlastně druhý díl dnes už legendárního filmu "1000 dnů s Annou" (a vlastně taky tak trochu "Prince a chuďase"), který splňuje v podstatě všechno, co slibuje. Především zásluhou perfektní Heleny Bonham Carter, která předvedla zase úplně jinou variaci na "navenek křehkou, ale vnitřně silnou" dívčí postavu, než třeba Olivia Hussey v Romeovi a Julii, ale taky zásluhou Pattricka Stewarta v roli jejího otce, jde o důležitý film, i když se může navenek zdát snad trochu sladkobolný, ale to tedy opravdu jenom zdát. ()

Kozlowski8

Příběh mladičké Jane, kterou intriky a mocenský boj jejích rodičů přinutili proti její vůli usednout na královský trůn. Její kralování trvalo pouhopouhých devět dnů... Dobře natočeno, hezké dialogy, mladinká, milá a herecky už tehdy výborná a přirozená Helena Bonham Carter. Pro někoho možná příliš romantické pojetí na úkor akce, ale mne film rozhodně nezklamal - naopak. 85%. ()

LogLady

Sice už si tenhle film v zásadě vůbec nepamatuju, jelikož jsem ho viděla někdy hluboko v dětství, ale vzhledem k tomu, že Jane Grey je od té doby má oblíbená historická postava a Helena Bonham Carter jedna z mých oblíbených hereček, si ode mě minimálně tu 4-ku určitě zaslouží. ()

gizi

Povedený film. Měl jsem zbytečné obavy, že podání pro mě neznámé historie bude těžko pochopitelné, opak je pravdou. Přes svou délku uteče a není čas na nudu. 75%, 4.8.2016. ()

ABC1

Vynikajcí H. B. Carter v historickém, milostném, romantickém ale i cynickém snímku. Nikdo jako Britové to takhle nedokáže. Skvělý zážitek, už dlouho mě žádný film takhle nedostal. ()

eva1984

Kdyby to bylo o kapku kratší líbilo by se mi to víc.Nejlepší byli rodiče kující pikle-Picard není až takový klaďas.Z některých scén až mrazí,třeba když Jane dostává výprask od matky,prodlužování Edwardovy smrti a když se královně Marii na konci klaní rodiče obou popravených dětí... ()

MiLuka

Ó v jak hrozné, neutěšené to době se tito dva mladí, stateční lidé narodili..!! - Středověk Anglie byl velmi krutý, nelítostný a nespravedlivý stejně tak, jako jeho král Jindřich VIII. Příbuzní, přátelé a dokonce i manželky či sourozenci tu velmi často končívali v rukách kata, ať už se něčím provinili, či nikoli. Lidský život v těchto dobách neměl žádnou cenu. Film nám ukazuje, jak i láska a štěstí tu byli pomíjivé. Mladičká Jana tu padla za oběť svým nenasytným příbuzným, prahnoucích jen po moci. Intrikami ji dosadili na trůn, i když po něm netoužila - aby ji vzápětí uvrhli do žaláře a připravili o život jí, i jejího mladičkého manžela. Jak smutné. Jak tragické. Dojímavé. Helena Bonham Carter je v roli úžasná, přesvědčivá a až étericky křehounká. ()

Konev

Mezi divné zajímavosti patří také to, že některé herečky mají bílý make-up, který jim dodává smrtelnou masku. ()